Многомилионните военни проекти вече бяха тема на КСНС и трябваше да се ускорят. Нищо подобно не стана и сега КСНС отново ще се упражнява върху тях. |
В тази история България е "Барабар Петко с мъжете". И как иначе, когато половината държавно ръководство денонощно съобщава как в следващите няколко години в името на НАТО и народа, за да има повече национално самочувствие, както и заради световната сигурност ще бъдат изхарчени няколко милиарда лева за нови самолети, за нови кораби, и то не какви да е, а "многофункционални модулни патрулни", както и за няколко десетки бронирани машини за пехотата.
Това го слушаме от много години насам
Дори покупката на нов тип изтребители беше в напреднала фаза, с избор между само три оферти, но накрая и тя претърпя провал и нещата се върнаха в началото. Тези многомилионни, дори милиардни проекти обаче са в управленската програма и на сегашната власт. Парите за тях са предвидени в бюджета за тази година, както и в бюджетната рамка до 2020 г.
Министерството на отбраната тържествено обяви, че започват процедурите за модернизационните проекти за Сухопътните войски и Военновъздушните сили. Те са записани като проекти за инвестиционен разход за "Придобиване и поддръжка на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада" и за "Придобиване на нов тип боен самолет". Официално бе обявено, че те ще бъдат представени пред правителството, а после ще трябва да бъдат приети и от парламента.
Това ще е основна тема на свиканото от президента заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС). Според последните амбициозни планове на МО, проектът за Сухопътните войски предвижда придобиване на 150 броя бойна и специална техника, допълнително оборудване и обучение на персонала, който ще експлоатира техниката. Става дума за техника за три батальонни бойни групи. Времевият интервал за реализацията на проекта за придобиване и поддръжка на основната бойна техника обхваща 12 г.
Прогнозната стойност е в размер на 1.22 млрд. лв.
(без ДДС, мита, данъци и други финансови тежести). От тези средства за придобиването на 150 единици бойна и специална техника са определени 1.02 млрд. лв., а за придобиване на системи и допълнително оборудване - 200 млн. лв. Тук изискването на МО е машините да се сглобяват и ремонтират в България. До този момент интерес са проявили 8 фирми.
Проектът за ВВС предвижда придобиването на 16 самолета - на два етапа по осем. Първите следва да бъдат доставени до 2 г. от сключване на договора. Според МО през първия етап, който е финансово осигурен с 1.5 млрд. лв. (без ДДС, мита, данъци и други финансови тежести) е предвидено да се придобият не по-малко от 8 броя бойни самолети. С тези средства се предвижда придобиването на летателните апарати, средствата за наземно обслужване, средствата за обучение, обучението на състава, първоначалната интегрирана логистична поддръжка (за период от 3 г.) и въоръжението. Реалните параметри на придобиваните отбранителни продукти по този проект ще станат известни след изпращане на запитванията за предоставяне на предложения до определените държави и получаване на техните отговори, добавят от МО.
Тук е сигурно, че кръгът от оферти за нов многоцелeви самолет ще бъде разширен и ще излезе извън F16, JAS Gripen и Eurofighter Thypoon. Това стана ясно от интервю на зам.-министъра на отбраната Анатолий Величков пред bTV. Интерес са проявили от френската държава за доставка на Dassault Rafale, чиито възможности бяха тествани лично от президента Румен Радев. Интерес имало и за американския палубен изтребител F-18, версии Hornet и Super Hornet. Освен нови самолети ще се търсят и употребявани подобно на португалската оферта с американски логистичен пакет. Оферти за Eurofighter Thypoon ще събираме не само от Италия, но и от Германия. Освен от Швеция ще търсим изтребители и от Израел, разкрива Величков.
Ще има 7 държави с минимум 8 оферти,
твърди той. Иначе разчетът е за плащане от МО при междудържавно споразумение в рамките на 9 г., доставките да започнат до 2 г. от сключване на договора и да приключат до петата година.
В официално обявения старт на проектите на МО този път липсват патрулните кораби. А този проект изглеждаше решен, когато преди няколко месеца МО избра единствения кандидат - българска фирма, да построи два многофункционални патрулни кораба. Дружеството обаче се отказа да подписва договор и да води повече преговори. Това стана точно преди правителството да одобри поръчката, за която се предвиждаха до 820 млн. лв. в рамките на 5 г. Компанията се оттегли заради реално намалената с 20% стойност на проекта за инвестиционен разход заради въведения от 1 януари 2017 г. ДДС върху всички военни сделки. Същият е бил мотивът и на чуждестранни компании да се откажат да участват в конкурса за новите военни кораби, обявиха от МО. Така или иначе обаче е сигурно, че и този проект ще бъде рестартиран.
За да се случат всички проекти, те ще трябва да се съобразят с препоръката на Народното събрание да бъдат поискани още оферти, както и препоръката на КСНС плащанията по бъдещите сделки за новите изтребители и кораби да се разсрочат допълнително. На този фон се разиграват всевъзможни игрички, в които например Борисов обяснява, че ще купим първо влакове и после самолети. И то не какви да е, а само чисто нови. Още тук има две препятствия - първо, скоро не е предвидено да се купуват влакове, така че посланието е, че и самолетите ще почакат. И второ - че трябвало да бъдат нови. Ако са нови, предвидените към момента милиард и половина лв. няма да стигнат доникъде.
Пак от същия репертоар е и казаното по време на правителствено заседание от вицепремиера Валери Симеонов, който категорично се противопоставя на купуването на "прекалено скъпи военни играчки". Той влиза в задочен спор с военния министър Красимир Каракачанов, с който са в "Обединени патриоти".
Явно във властта има нещо като клубове по предпочитания и това предстои да се види в пълния му блясък. Затова нека надпреварата за многомилионните армейски проекти да започне сега.
-----
ЗАВОЙ
МО ще плаща десетки милиони на Русия
И докато проектите за западен тип изтребител ту се отлагат за неясното бъдеще, ту се форсират ялово политически и после пак се замразяват, то изведнъж започнаха да се засилват инвестициите в 15-те МиГ-29, с които разполага България. Първо, покрай протестите на военните пилоти от Граф Игнатиево стана ясно, че от Русия са купени 10 нови двигатели и пак там са ремонтирани други.
После бе пусната изненадваща обществена поръчка за над 80 млн. лв., в която имаше един възможен участник - руската държавна компания "Руска самолетостроителна компания "МиГ". Тя бе за "интегрирана логистична поддръжка" на 12 изтребителя МиГ-29А и 3 изтребителя МиГ-29УБ. Срокът е 48 месеца, а прогнозната стойност - 81 294 416 лв.
Украинската фирма "Украинмаш" обжалва поръчката пред Комисията за защита на конкуренцията и поиска временното й спиране. Бойко Борисов се ядоса и раздаде над 50 млн. лв. от предвидените за логистичния договор на висши военни училища и за хардуер на ВВС. КЗК отказа да спре поръчката и няколко месеца по-късно сделката бе обявена като сключена.
Аргументите на МО отново да договаря само с руснаците е, че
РСК "МиГ" заяви, че не е издавала лиценз на нито едно чуждестранно предприятие
Общата стойност на поръчката е формирана от първоначалната цена на всички договори по рамковото споразумение - 41 млн. лв. без ДДС. Към него обаче е предвидена възможност за конкретни допълнителни договори, но общата цена не трябва да надвишава 81.2 млн. лв. без ДДС.
Подобен договор за абонаментно обслужване на МиГ-29 е имало и през периода 2006-2012 г. То се е изразявало в поддръжка и поетапен ремонт. За него разказа наскоро ген. Симеон Симеонов, депутат от ДПС и бивш началник на отбраната. Договорът за абонамент бил тогава за 16 самолета МиГ-29, от които останали 15, защото единият е бил унищожен след проблем и катапултиране на пилота. От тези 15 самолета сега летели общо 7, обяви Симеонов, като се позова на думи "на министъра или на зам.-министъра на отбраната". От тях пък 2 давали задължително бойно дежурство и така на практика оставали само 5 самолета, на които да тренират военните пилоти, твърдеше той. Стигна се до безпрецедентен отказ на бойни пилоти да се качат на самолетите с аргумент, че са психически непригодни.
Оказа се, че причината е
друг договор с руснаците - за доставка на 4 нови и 6 ремонтирани двигателя
за изтребителите РД-33. Той бе изпълнен скоро и двигателите са доставени, но МО твърдеше, че има проблем с някои от съпътстващите документи. И до момента не е ясно дали всички неща около този случай са решени окончателно.
Каракачанов съобщи преди дни, че договорът с РСК "МиГ" е за следващите четири години, като ремонтите на българските МиГ-29 ще се извършват в България, а не в Русия. Частите също ще се купуват от Русия.
Министърът обяви още една предстояща сделка с Русия - този път за щурмоваците Су-25. Според Каракачанов в момента летели 4 от тях, а те били общо 14. И сега щяло да има договор и за техния ремонт и логистика, защото самолетите били много добри.
На практика с всички тези договори МО, от една страна, се подготвя за варианта с по-дълго протакане на избора на нов изтребител. Нещо, което все повече се очертава. От друга страна, очевидно прави остър завой и изоставя практиката на предишния министър Николай Ненчев да се търси ремонт на наличните руски изтребители в трета страна, членка на НАТО.