:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,454
Активни 256
Страници 10,384
За един ден 1,302,066

Нова криза връхлетя Иран

Иранската валута девалвира драматично, хората масово обръщат спестяванията си в долари и ги изнасят от страната, от което печелят религиозните фондации на хардлайнерите
Протестите срещу правителството на Иран се случват все по-често.
Ирански вестник съобщи тези дни, че Централната банка официално забрани използването на цифровите валути като финансови трансакции, за да "предотврати престъпления като пране на пари и тероризъм". Решението се разглежда като част от усилията на Техеран да наложи контрол над валутния пазар, след като по-рано този месец риалът се срина още повече. Печатното издание Donya-e Eqtesad пояснява, че забраната се отнася за "всички валутни и финансови центрове в страната", включително банки, финансови институции и обменни бюра. Макар че дигиталните валути никога не са били одобрени в Иран, те са достъпни на паралелни пазари.

Иранската валута девалвира драматично и затова хората масово обръщат спестяванията си в долари и ги изнасят от страната. Чуждите валути станаха дефицитна стока в Иран. Очевидци разказват, че обменните бюра в Техеран дори са свалили долара от списъка с предлаганите валути. Иранското правителство въведе твърд обменен курс на иранския риал спрямо долара. По този начин то иска да спре по-нататъшната девалвация на местната парична единица. Официално един долар се разменя за 42 000 риала. На черния пазар обаче цената за долар е почти 60 000 риала. "Пред обменните бюра има огромни опашки. Хората са загрижени. Никой не знае какво става. Но колкото по-скъп става доларът, толкова по-дълги стават и опашките", потвърдиха редица потребители в социалните мрежи. През изминалите седмици иранската валута девалвира драматично най-вече заради спекулациите около евентуалното оттегляне на САЩ от ядреното споразумение с Техеран. "Хората се страхуват и искат да обменят своите спестявания в чужда валута, за да се предпазят от девалвацията на риала", казва Сара Базобанди - преподавателка по политическа икономия в Лондон. В интервю за "Дойче веле" тя обяснява: "Правителството се опитва



да поддържа изкуствено висок курс на риала,



но икономиката на страната е на път да се срине. При това цената на петрола се покачва, а доларът понижава стойността си на международните пазари. Парадоксалното е, че точно в Иран, който е сред важните износители на петрол, американският долар се развива в обратна посока - т.е. повишава стойността си".

Износът на петрол и природен газ е най-важният източник на средства за иранската икономика - той съставлява над 30% от всички държавни приходи. Иранската централна банка впоследствие продава доларите от петролния износ на обменните бюра и банките. По този начин ги обменя в риали. Но понастоящем Централната банка не е в състояние да вкара в страната всички приходи от износа на петрол. Поради американските санкции банките в САЩ нямат право да извършват разплащания с Иран. От санкциите са засегнати и големи германски банки с бизнес интереси в САЩ. Сред тях са Дойче банк и Комерцбанк, които бяха наказани със сурови глоби през последните години. САЩ сега заплашват с нови санкции, тъй като американският президент Доналд Тръмп смята, че ядреното споразумение с Техеран е вредно за Запада. Съвсем наскоро той подчерта, че иска да се оттегли изцяло от споразумението и настоя то да бъде поне преработено. Иран се противопоставя на подобно предложение категорично. Очаква се, че на 12 май САЩ ще обявят оттеглянето си от ядреното споразумение, а тази стъпка по всяка вероятност ще върви ръка за ръка с допълнително затягане на санкциите срещу Иран.

"В страната не влизат долари, а всички иранци искат да купуват долари и да изнасят авоарите си извън страната. Централната банка не е в състояние да задоволи огромното търсене на чужда валута - тя и не желае подобно нещо, защото иска да осуети изтичането на държавното богатство извън страната. Пазарите в Иран са разклатени, а от това печелят само онези институции, които се изявяват на черния пазар", твърди икономистката Сара Базобанди. Въпросните институции принадлежат на религиозни фондации и на Революционната гвардия - т.е. става дума за собственост на консервативния истаблишмънт в Иран.



Тези сили имат голямо влияние върху икономиката



и са активни в почти всички браншове. Управляват компании в енергийната сфера, в инфраструктурата и оръжейната индустрия. Преди президентът Хасан Рохани да поеме властта, те имаха и много добри контакти с банките. Рохани обаче настоява Революционната гвардия да не се меси в икономиката на страната. Той иска да реформира тази сфера и настоява да се обявяват публично всички финансови дейности. "Това, което преживяваме в момента, не е криза на икономиката, а криза на сигурността. Онези, които преди три месеца протестираха срещу правителството, сега искат да предизвикат нова криза", заяви в интервю за иранската осведомителна агенция ИРНА известният икономист Саед Лейлаз.

Това противостояние предизвика протести м.г. заради недоволство срещу плановете на правителството за икономически реформи. Първите демонстрации бяха проведени в източния град Машхад. Градът е бастион на привържениците на провалилия се кандидат-президент Ебрахим Раиси. Ултраконсервативният духовник е председател най-голямата религиозна фондация в Иран, която управлява най-важната светиня на шиитите. Нейният бюджет е гигантски и си съперничи по размер с бюджета на държавата. "Подобни кръгове печелят от спекулациите около евентуалното оттегляне на САЩ от ядреното споразумение", казва Саед Лейлаз. "Те искат да отслабят властта на Рохани", допълва тя.

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Иранският президент Хасан Рохани заяви, че Иран трябва да чуе протестиращите, предизвикали м.г. вълна от безредици, намеквайки, че има риск от нова революция, ако социалните им искания бъдат пренебрегнати. Рохани също така предупреди чуждите сили, че иранският народ "ще защитава винаги ислямската република".
СНИМКИ: www.dw.de
В столицата Техеран и другите големи градове се вият дълги опашки пред обменните бюра.
3
2256
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
24 Април 2018 20:55
хората масово обръщат

Тия па внезапно се загрижили за "хората".
25 Април 2018 11:14
Петър_Иванов9824 Април 2018 20:55


Пешо, чети си мейлите преди да пишеш. Инструкциите са - никакви коментари под подобни статии, докато се научарат да не публикуват. Под "подобни" се разбират всякакви статии в които положението в Русия и нейните приятели не е шоколад и рози. Под "приятели се разбират великите КНДР, Беларус, Иран, Башар Асад, Турция (понякога), Китай (донякъде) и Венецуела. За Куба - изчакваме. С интернационала света ще обновим!

25 Април 2018 15:11
Да си купуват рубли.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД