Северна Корея обяви, че незабавно спира ядрените и ракетните опити, като дори планира да затвори основния си полигон, където се осъществяват тестове. Това добави допълнителен импулс на разговорите на високо равнище и на предстоящата историческа среща между лидерите на САЩ и КНДР Доналд Тръмп и Ким Чен Ун. Освен това е и сериозен намек за администрацията на Тръмп и азиатските му съюзници, че трябва да бъдат добре подготвени дипломатически и да имат желание да поемат риск, за да превърнат в нещо трайно опитите за постигане на мир на режим, на който не може да се има доверие. Все още има сериозни различия между това, което Северна Корея прави, и това, което Вашингтон смята, че не подлежи на преговори: сигурен ангажимент, поет от Пхенян, че ще се откаже окончателно от незаконните си оръжия под строгото наблюдение на международни инспектори. "Що се отнася до любовната игра преди срещата, бих се доверил на администрацията на Тръмп", казва бившият американски министър на отбраната Уилям Пери, след като Пхенян съобщи решението си за край на опитите. "Севернокорейците обаче говорят от позицията на силата. Те са изградили своя ядрен арсенал. Няма да се откажат толкова лесно". Тръмп бързо реагира на съобщението на КНДР и в "Туитър" определи обещанието като "голям прогрес". Той заяви също, че очаква първата в историята среща между американски и севернокорейски лидери. Срещата все още е в процес на договаряне, но Белият дом твърди, че ще се състои през месец май.
Северна Корея обяви решението си за прекратяване на опитите, след като в последните седмици се стигна до няколко пробива в отношенията със САЩ. Сред тях е и тайната среща между Ким и директора на ЦРУ, който е номиниран и за държавен секретар на САЩ, Майк Помпео. Съобщението също така е и последното от поредицата публични отстъпки, които Пхенян направи, за да подготви почвата за още преговори на високо ниво. Наскоро КНДР заяви, че
няма да настоява САЩ да изтеглят войските си от Южна Корея
като условие да се откаже от ядрената си програма - така отпада основна пречка, която осуетяваше дипломатическите усилия от десетилетия. Властта в Северна Корея също така обяви, че не очаква тежките икономически санкции да бъдат незабавно вдигнати. "Влязохме в нещо като мирно състезание", казва Дарил Кимбел, който е изпълнителен директор на Асоциацията за контрол на оръжията - организация, която се бори за разоръжаване. "И двамата лидери ясно искат да покажат, че тази среща е успешна".
Сега обаче идва моментът и на сложната част, смятат водещи експерти по Северна Корея и по контрола на оръжията. Според тях е вероятно Пхенян да търси исторически отстъпки срещу обещанията, които дава - дори и някои от тях да са трудни за преглъщане от администрацията на Тръмп. Вероятно Ким може да поиска мирен договор със САЩ, който да замени крехкото примирие, действащо от времето на Корейската война; цялостни дипломатически отношения с Вашингтон и повече ангажименти в сферата на търговията и инвестициите, които Пхенян търси, за да вдигне на крака затъналата икономика на комунистическата държава. Най-сериозната пречка е да се прецени как ще се осъществи пълното разоръжаване на Северна Корея - и дали може да се вярва, че КНДР ще спазва споразумението, като се знае, че обикновено не изпълнява поети ангажименти. "Извършиха шест опита и вероятно имат действащо ядрено съоръжение", обяснява Кимбел. "Въпросът е администрацията на Тръмп, Южна Корея и Япония да бъдат убедени, че обещанието не е само да се затвори ядреният полигон, а постоянен ангажимент за разоръжаване".
"Важно е двете страни да продължават да подготвят почвата за среща, за да се създаде рамка, която да се следва стъпка по стъпка по време на преговорите за премахване на ядрените оръжия", казва Уилям Пери. Според него това няма да е лесно. Той обяснява, че е най-притеснен за времето, в което Северна Корея може да предложи да сложи край на ядрената си програма, и съветва преговарящите от името на САЩ да бъдат готови Пхенян да поиска по-дълъг срок от този, към който те се придържат. "Тревожа се за времето, което изглежда доста, но съвсем не е толкова дълго", казва той.
Оптимистично е да смятате, че КНДР ще се съгласи бързо
да се откаже от малкия си ядрен арсенал, смята бившият военен министър на САЩ. Споразумението за прекратяването на опитите също така ще изисква "внезапни инспекции" според Пери. Кимбел пък смята, че краткосрочен начин да се тестват думите на Северна Корея е да се види реакцията на Пхенян, след като го поканят да подпише Договора за забрана на ядрените опити. "Това би било голяма полза за региона", допълва той. САЩ подписаха документа, но Сенатът все още не го е ратифицирал.
Джон Уолфстал, който отговаряше за ядрената програма в Съвета за национална сигурност при Барак Обама, признава, че е бил изненадан от обещанието на КНДР да затвори основното си съоръжение за ядрени опити. "Тази част е нова", допълва той и също така е на мнение, че част от севернокорейските сметки може и да изглеждат така, все едно амбицираният партньор с готовност отива на срещата със САЩ и съюзниците му, но накрая не може да приеме исканията им и преговорите се провалят. "Това е още един знак, че севернокорейците наистина искат да се състои такава среща", казва Уолфстал, който сега е преподавател в Института за международен мир "Карнеги". "Те искат да бъдат приемани като защитници на компромиса и дори на мира. Досега са направили всичките отстъпки. САЩ са тези, които вземат максималистка позиция. Това ги поставя в добра позиция, ако срещата се окаже неуспешна. Те не искат да бъдат обвинявани. Искат да могат да обвиняват САЩ", смята експертът.
Дори и някои от най-големите критици на преговорите със Северна Корея искат да дадат шанс на мира, включително и тези, които вярват, че всяко споразумение с представител на диктаторското семейство Ким е желателно. "Това е положително", казва експертът Хенри Соколски. "Според мен лошата новина е, че не е ясно как Тръмп ще се справи по-добре от предшествениците си", допълва той. Според него "истинският проблем не са оръжията, а фамилията на Ким. Не мога да си представя как ще решим този проблем".
Глупости.
Явно четенето с разбиране е трудност за все пивече хора.
Човекът казва, че спира ядрените ОПИТИ. Никъде не говори за спиране на производство или за отказ от ядрени оръжия.
Защо да се отказва? Нима не е видял какво стана с Ирак и Либия?
Нима не вижда накъде отива сделката с Иран? Днес я има, утре се отмятат!