:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,938,498
Активни 217
Страници 9,349
За един ден 1,302,066

В България някои кампании за оклеветяване се водят от държавната власт

Когато недоверието е масово, медиите не могат да изпълняват изконната си функция, казва Кристиан Мир, изпълнителен директор на "Репортери без граници"
Кристиан Мир
- Г-н Мир, преди година България леко подобри позицията си в класацията на "Репортери без граници" за медийната свобода, но въпреки това се оказа отново на последно място сред страните от ЕС - на потискащата 109-а позиция в световен мащаб. Какво е положението тази година?

- България си остава на последно място сред държавите от ЕС, като отново влоши позицията си - в настоящата класация е на 111-о място.

- А как изглежда това 111-о място в сравнение с позициите на други средно- и източноевропейски държави от ЕС, но и на балканските съседи?

- Най-напред трябва да кажа, че в световен мащаб цяла Европа най-силно губи позиции по отношение на медийната свобода. Сърбия е малко по-добре от България, на 76-о място, но независимо от това драматично пропада с 10 места надолу. Сериозно се влошава положението с медийната свобода и в друга страна от региона - членката на ЕС Унгария. Там това е тенденция вече от няколко години.

- Точно преди една година с вас отново говорихме за медийната свобода в България. Тогава вие посочихте най-вече три отрицателни фактора: високата концентрация на медии в едни и същи ръце, непрозрачната собственост в медийния бранш и използването на рекламите като лост за прокарване на политически и икономически интереси. Има ли някаква промяна тази година?

- За съжаление почти нищо не се е променило. Единствената промяна, която регистрират няколко емпирични изследвания, е свързана с едновременното въздействие на тези три фактора. В резултат от това едновременно въздействие доверието на българите в медиите е спаднало драматично. А след като недоверието е толкова масивно, медиите вече не могат да изпълняват изконната си функция.

- А как точно се упражнява въздействие върху медиите чрез рекламните бюджети?

- Най-напред трябва да кажа нещо по принцип. В България, но и в други страни рекламният пазар е доста ограничен, а медиите са прекалено много. Тоест медиите по никакъв начин не могат да се издържат само чрез рекламни пари от частния бизнес. Конкретно за България през последните години се появиха някои журналистически разследвания, например на Спас Спасов от "Капитал", които показват как местните власти сключват договори с местните медии, които трябва да насърчават положителното отношение на гражданите към съответните местни власти. И за това се плащат пари. Според други проучвания сходни тенденции се наблюдават и в медиите на един от най-големите медийни олигарси в България - Делян Пеевски.

- В България все по-често се разпространяват фалшиви новини и се водят клеветнически кампании в медиите. Такова поне е моето впечатление. Какво показват в това отношение експертните оценки на "Репортери без граници"?

- Трябва да уточня, че аз имам проблем с понятието "фалшиви новини". Башар Асад нарече "фалшиви новини" информациите за изтезания в Сирия, а това компрометира самото понятие, което, впрочем, още преди това беше дискредитирано от Доналд Тръмп в неговото настъпление срещу медиите. Затова и ние не използваме това понятие в нашия доклад. Независимо от това обаче е факт, че в България има кампании за дискредитиране и оклеветяване, водени от представители на държавната власт. От страна на правителството на няколко пъти е имало мръсни кампании. Мога да спомена например кампанията в медиите на Делян Пеевски срещу основателите на информационния портал "Биволъ", които бяха сериозно оклеветени с помощта на напълно измислени истории. И по този начин, тъй да се каже, бяха нарочени за "свободен отстрел" в България. Има и други подобни примери, когато по инициатива на своите собственици определени медии разпространяват лъжи и оклеветяват журналисти. В този смисъл това наистина може да се нарече "фалшиви новини".

4
1911
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
26 Април 2018 12:12
Мога да спомена например кампанията в медиите на Делян Пеевски срещу основателите на информационния портал "Биволъ", които бяха сериозно оклеветени с помощта на отчасти напълно измислени истории. И по този начин, тъй да се каже, бяха нарочени за "свободен отстрел" в България.


Я нещо като подробности плиийз.
26 Април 2018 12:16

Биволъ
14 часа ·
Америка за България и Америка за Пеевски - вечна дружба. Какъв срам! Голяма американска компания легитимира и изпира мръсния медиен бизнес на свинете. Преди това голяма британска фирма им изпра парите от контрабанда на цигари. Трябва да ви е ясно, че такива фирми пръдня не пускат преди да я съгласуват с Козяк, камо ли да купят половината печатна преса в държавата.[/quote]


https://www.facebook.com/bivolnews/posts/1405467562838355

26 Април 2018 15:17
помощта на отчасти напълно измислени истории.

????
26 Април 2018 15:33
помощта на отчасти напълно измислени истории.

????


Малко поумрял болен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД