:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 181
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Турция осъди издател и 14 журналисти от една от последните опозиционни медии

Шефът на Еврокомисията поиска от Анкара да освободи задържаните гръцки военни
Реджеп Ердоган, президент на Турция: "Лидерът на опозицията Кемал Кълъчдароглу трябва да се кандидатира на предсрочните президентски избори. Защо търсите кандидат тук и там? Защо не станете вие кандидат?".
Турски съд даде присъди от две и половина до над осем години затвор за 14 журналисти и собственика на известния опозиционен в. "Джумхуриет", като други трима от подсъдимите бяха оправдани, предадоха световните агенции. Срещу тях бяха повдигнати обвинения за сътрудничество с Кюрдската работническа партия (ПКК) и духовника Фетуллах Гюлен, който според Анкара е организирал неуспешния опит за държавен преврат от юли 2016 г. Защитата на подсъдимите и вестникът, който е силно критичен към президента Реджеп Ердоган, отхвърлят обвиненията и ги определиха като абсурдни. "Обвинението няма никакви доказателства. Журналистите са обвинени, че са се занимавали с журналистика. Самото съществуване на "Джумхуриет" е възприето като престъпление", каза един от адвокатите на защитата Фикрет Илкъз в пледоарията си.

Собственикът на "Джумхуриет" Акън Аталай бе сред подсъдимите с най-тежки присъди, той прекара в следствения арест цели 542 дни. След прочитането на присъдата му от над 8 години затвор той все пак бе освободен под гаранция, докато мине процедурата по обжалване. Колегите му пък бяха пуснати на свобода по-рано. Според изданието съдебният процес е политически мотивиран и има за цел да запуши устата на една от последните независими медии в Турция. По делото бе обвинен и бивш главен редактор на друго издание, но процесът срещу него ще продължи отделно, решиха магистратите.

В последната класация на свободата на медиите, публикувана тази седмица от "Репортери без граници", Турция е на 157-о място от 180 държави.

ИСКАНИЯ

Турция трябва да освободи двамата гръцки войници, задържани на турска територия през март. За това настоя председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер по време на посещението си в Атина, предадоха агенциите. "Този въпрос е неотложен. Той трябва да бъде решен", изтъкна Юнкер пред гръцките депутати, след като се срещна с премиера Алексис Ципрас. Гръцките военни бяха задържани през миналия месец след объркване на границата. Турция настоява те да бъдат разменени за турските военни, избягали в Гърция след опита за преврат, което се отхвърля от властите в Атина.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер говори пред гръцкия парламент при посещението си в Атина. Той настоя и за бързо решаване на спора за името на Република Македония.
2
2142
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
26 Април 2018 22:53
Турция вече е по-зле и от халифата... Явно само с Русия може да дружи...
27 Април 2018 23:49
Турция е на 157-о място от 180 държави.

Я-я, имало по-зле и от нас... наоколо...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД