Пламен Георгиев (вляво) и ректорът на УНСС Стати Статев удариха звънеца за старта на академия "Антикорупция" - всеки месец практик и теоретик ще четат лекции на студентите. |
Този ексцентричен пример беше даден от шефа на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Пламен Георгиев пред студенти в УНСС. Около час той им разяснява колко уникален, неповторим и независим е новият антикорупционен орган в лекция, озаглавена като кинохит - "Ново начало на борбата с корупцията".
"Ако ваш колега има скъпа кола, а родителите му вземат заплати по 1000 лв., елате при нас", призова студентите Георгиев. Като пропусна многобройните критики към работата на новия орган, участвал в няколко зрелищни ареста на кметове, той се впусна да изрежда успехите си.
"Дават ни за пример румънския модел. А това е само една прокуратура", каза снизходително антикорупционният шеф, пропускайки факта, че за разлика от румънската прокуратура в нашата няма независими прокурори, които да могат да разследват шефа си.
Той не пропусна да спомене акцията срещу кмета на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Коментарът на Георгиев обаче не беше обяснение на безпрецедентната акция, 7-часовото държане на Иванчева с белезници в центъра на София и останалите съмнения за газенето на човешки права. Вместо това обясни, че е лъснал пропуск в закона - за "едно глупаво действие", което трябва да направи кметът - съобщаването на проектите за строителство. Затова сега щели да се разработват законодателни промени.
Студент по право попита можем ли да очакваме още резултати. "Като ви отговоря "да", 5000 души ще се притеснят", опита да се пошегува Георгиев.
Ректорът Стати Статев също се пробва с шегичките - обясни, че "девойките са посърнали", тъй като вече в имотните декларации се вписва и имуществото на лицата, с които задължените живеят без брак. Той посочи, че "корупцията е генетично заложена на българите и имаме много корупционни схеми в главите си".
НЕРАЗБРАН
Според Георгиев станала истерия, защото не бил разбран добре, или зложелатели не предали правилно намеренията му КПКОНПИ да може да задържа до 24 ч., не повече. Така нямало да се налага МВР и прокуратурата да участват в началото на акциите им, тоест той иска сам да прави "удари". Това беше прикрито с благовидния предлог да не изтича информация. Георгиев се оплака, че в специалния закон няма добро определение на "корупция". От дефиницията бил пропуснат подкупът, по думите на Георгиев "щастливо престъпление", тъй като и двете страни са доволни. Антикорупционният шеф е със смесени чувства, че комисията не може да работи по анонимни сигнали.