Осем месеца преди откриването на инициативата "Пловдив европейска столица на културата" институциите, отговорни за реализиране на проекта, все още са на нож, сроковете са инфарктни, а събитието е с неприет бюджет. Инфраструктурата фатално се бави, а успехът на ключовите за европейското ни домакинство проекти е под въпрос. В края на април Пловдивският общински съвет - принципал на фондация "Пловдив 2019", единодушно отказа да гласува програмата и бюджета й с обвинения за непрозрачна дейност и съмнителни разходи. Заради непредставени тримесечни отчети от миналото лято насам изпълнителният директор Кирил Велчев беше обвинен, че се държи като търговец на семки, при все че фондацията под негово ръководство управлява милиони. Кметът Иван Тотев разкритикува екипа, че са отблъснали интереса на пловдивчани от престижния национален проект. Те пък твърдят, че местният парламент отхвърля нещо, без да го познава в детайли. Покрай високите обороти на денонощната им работа, закъснялото отчитане на бюджет 2017 било най-малката грижа на фондацията.
Фаталното забавяне
е на път да подмени титлата от столица на културата в столица на срама! Така коментира разразилия се пореден сблъсък между общинския съвет и фондацията Пепа Девенджиева, съветник от Реформаторския блок. Предишният скандал избухна точно преди година. Ябълката на раздора тогава стана отстраняването на издателя Манол Пейков от Управителния съвет на фондацията заради несъществуващ конфликт на интереси. В знак на протест срещу политическите разпри, които са в разрез с девиза на проекта "Заедно за Пловдив", още няколко членове на управителния съвет подадоха оставки. Сега в дъното на поредния раздор са бюджетът и програмата на инициативата, които бяха отхвърлени с гласове на всички политически сили в местния парламент поради липса на прозрачност в дейността на фондацията и съмнения за нередности в предложените за гласуване сметки. "Миналата година при кадровите промени бяхме упрекнати, че не се интересуваме от работата на фондацията. От докладите можем да разберем какви са проблемите им, за да съдействаме. Общинският съвет не е прът в работата на фондацията. Без да сме получили дори един доклад, можем само да гадаем какво се случва в нея", коментира пред "Сега" Пепа Девенджиева.
Напудряне за 12 млн. лв.
Тази година проектобюджетът е от близо 12.5 млн. лв. с лек приходен остатък от миналата година. От тази сериозна сума за артистичната програма са отредени само 3 093 566 лв. Останалите разходи, меко казано, повдигат куп въпроси. Близо 2.5 млн. лв. са предвидени за маркетинг и реклама - почти колкото и за артистичните прояви. Административните дейности са оценени на 1.775 млн. лв. Не звучат оптимистично и малкото известни неща около откриването на инициативата на 12 януари догодина, което само по себе си ще струва 2.5 млн. лв. Конкурсът за оператор тече в момента. "Даваме 2.5 млн. лв., а ще отидат само мръзнещите артисти в снега и леда", коментира Десислава Йорданова от комисията по култура, цитирана от "24 часа".
Съветниците бяха скандализирани от искане за рекламен филм за града с бюджет от 480 хил. лв., договорен с Нова телевизия. Половин милион лева за филм им се стори твърде неразумен харч. Едва след като Кирил Велчев си посипа главата с пепел и тръгна на срещи по график с различните партийни представители, съветниците склониха глави. "Стана ни ясно, че това ще бъде рекламен филм с 24 серии в два сезона по 12 сесии. Филмът е с тристранното сътрудничество между Нова телевизия, външни спонсорства и участие на Община Пловдив. Сценаристите на сериала ще са същите от "Под прикритие", а снимките ще са в знакови градски пространства. За такъв филм 450 хил. лв. не са много, но това го разбираме едва сега. След като никой с нищо не ни е запознал, как тогава ни обвиняват, че не разбираме от културна програма?", коментира Пепа Девенджиева.
Недоумение предизвика и нает офис в Тютюневия град за 300 000 лв., за който се искат и още 200 000 лв. за ремонтни работи, при положение че фондацията може да ползва и съществуващи помещения. По-късно стана ясно, че частният имот е с площ от 4 хил. кв.м и се намира в Тютюневия град. Около 20% от цялата му площ ще бъде за офис, а останалото ще е за малки изложбени площи за артистични камерни представления. На първия етаж ще се позиционира операта, която сега се помещава в зала в трагично състояние. "Фондацията ще има своето участие в изплащането на наема - ама това пак го разбрахме със закъснение. Там ще се провеждат и малки открити концерти", обяснява Девенджиева.
Проблемите с инфраструктурата
също са далеч от решаване. "Лошото е, че се бавят проектите за инфраструктурата около архитектурния комплекс от паметници на културата. Но това е вече безхаберие от страна на общинската администрация. Крайно време е тя да спре да си измива ръцете с фондацията. Дори Менда Стоянова отправи забележка, че заданията като проекти по ЗОП са пуснати изключително късно", коментират общинските съветници.
Вярно е, че парите от държавния бюджет пристигнаха едва през юли миналата година - 7 млн. лв. за реконструкцията на площад Централен и за ремонта на Художествената галерия на ул. "Гладстон" и кино "Космос". Призът обаче е спечелен 2014 г. "Не може няколко години да не подготвиш проектите и да чакаш последния момент, в който ще дойдат парите, за да започнеш процедурата. Парите бяха преведени, но общинската администрация не беше подготвена за работата по проектите. Когато си планирал такива реконструкции, трябва да имаш проекти и задания за обявяване на поръчката по Закона за обществените поръчки. А не да тръгнеш да движиш всичко в последния момент и на всичко отгоре да се появи една Анка от Антово, която да обжалва процедурата (безимотна жена, от чието име в съда се атакуват някои от най-големите проекти на Пловдив). Единственият проект, който не е обжалван, е за събарянето на художествената галерия на улица "Гладстон". Поръчката е обявена, спечелена е от "Главболгарстрой", но тя също няма да приключи до края на 2018 г., т.е. за старта на "Пловдив европейска столица на културата". Само за десет месеца старата галерия трябва да бъде съборена и на мястото й да се построи нова. Бившият детмаг "Снежанка" беше руина, разчисти се, но вътре дори не е на шпакловка и замазка. От бюджета се дават 1 млн. лв., за да се завърши и да стане галерия. Да, но тази поръчка още тече. Кога ще се случи, че да се завърши и да започне да функционира? За площад централен имаше конкурс, спечелен от португалци, после откупен от общината. Сега има задания с инженеринг. Нямаме обяснение. За мен това е показна липса на компетентност, гъвкавост и организираност от страна на мудната общинска администрация", подчертава общинският съветник Пепа Девенджиева.
"Срещу толкова много пари виждаме твърде малко - откриването на Европейска столица и малко по-напудрен културен календар. Цялата работа наистина вече заприлича на сериал, но криминален", обобщава лидерът на "Съюз за Пловдив" Дани Каназирева. Тя също смята, че няма никакъв шанс големите инфраструктурни обекти като кино "Космос", художествената галерия на ул. "Гладстон", площад "Централен" и Тютюневия град да се завършат до старта на Културната столица.
От фондацията на свой ред обвиниха общинските съветници, че отхвърлят културната им програма, без да я познават в детайли. На това общината отвръща: "Работите на тъмно. Не ни казвате нищо, а искате от нас да приемаме всичко! Искате да ви дадем близо 10 млн. лв., без да знаем къде ще отидат". Не оставайте с впечатлението за
пълна безконтролност,
предупреди кметът Иван Тотев. "Няма как да познаваме нещо, което не сме видели. Според поетите ангажименти фондацията трябваше да ни представи списък с всички одобрени от комисията проекти и резюме още през септември 2017 г., трябваше и да ги качи на сайта си. Нищо такова обаче не се случи", твърдят съветници.
От общинската фондация признават - критиката е заслужена, а в местния парламент се надяват тя да им е за урок. Градът обаче вече няма време и за да се справи с домакинството, спешно трябва да се сложи край на войната и взаимните нападки. "Амбицирани сме бюджетът да бъде приет с още по-голямо мнозинство още на следващата общинска сесия и пловдивчани да повярват в проекта и титлата "Европейска столица на културата". Започваме работа по маркетинг стратегията и популяризирането на проекта. Програмата ни е изградена изцяло на апликационния документ, с който градът е кандидатствал за титлата, няма жанрово разпределение. Работим изцяло на базата на отворени покани и сме единствената столица на културата, която не прилага директни възлагания. Така спектърът от идеи и организации, които ще могат да се включат в мащабния проект, става по-широк. От Комитета на регионите на Европейската комисия ни казаха: "Браво, да сключиш такъв договор е доста дълъг процес". От кандидатстването пред фондацията до изпълнението понякога минават до три месеца. Вече сме разгледали над 1100 проекта и имаме сключени над 350 договора. Направихме отворена покана към читалища, финансирахме и малки проекти с до 10 хил. лв. Работим и по големите проекти, стартирали през 2016-2017 г. Бълваме културно съдържание. Ще изненадаме гражданите и гостите на града и с големи изложби, и със знакови автори", заяви за "Сега" изпълнителният директор на фондацията Кирил Велчев.
Екипът му е напълно убеден, че след последния мониторинг в Брюксел европейската награда "Мелина Меркури" няма да ни се изплъзне. Тя се връчва ежегодно на културните столици и е в размер на милион и половина евро. До края на този месец ще стане ясно дали международното европейско жури ще препоръча града за голямата европейска награда. Финалният резултат ще бъде придружен от подробен доклад, анализ и препоръки. Приключилата тези дни шестдневна среща на семейството на европейските столици на културата - бивши, настоящи и бъдещи, също обнадеждава за успех организаторите на грандиозното събитие. Според Велчев разговорите му с колеги от други европейски страни сочат, че случващото се у нас не е прецедент. Година преди титлата критиките валят от всички посоки, включително и от страна на управата. На 5 септември, когато бъде обявена официалната програма на "Пловдив културна столица", не само жителите на града под тепетата, но и цялата културна общественост ще разбере какво огромно количество работа е отметнал скромният им екип от 27 човека. Тогава ще се види и какъв е гръбнакът на програмата, смята той.
|
|