:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,367,144
Активни 384
Страници 16,149
За един ден 1,302,066

Русия vs САЩ: кой има повече военни бази зад граница?

Американските съоръжения числено превъзхождат руските, но Москва има сериозно влияние в чужбина и без големи обекти
Снимка: ЕПА/БГНЕС
САЩ имат доста по-сериозни позиции спрямо Русия по отношение на базите си зад граница, според официални данни.
Полша е склонна да похарчи около 2 млрд. долара, за да си осигури постоянна американска военна база на своя територия - нещо, което политиците във Варшава многократно са обсъждали заради териториалното разширяване на Русия. САЩ се въздържат от обещания за постоянно присъствие при съюзниците си от Източна Европа, но тази възможност предизвика дискусия, в която Русия отговори със своя задгранична база в западната съседка Беларус.

В известна степен всичко това е отражение на въпроса за глобалния обхват на армиите на Русия и САЩ. Смята се, че числено американските военни бази в чужбина значително превъзхождат тези на Русия, тъй като позицията на Москва драстично се промени



след рухването на СССР



Държави като Полша вече не са част от военния съюз, оглавяван от Кремъл, а вместо това приемат войски на САЩ и на НАТО. Руското правителство пък закри свои военни бази, за да спести пари.

Днес Русия има поне 21 важни военни съоръжения зад граница, според в. "Известия", който се позовава на Министерството на отбраната в Москва и на данни на ООН. Тези активи включват подразделения в Армения и Таджикистан; радарни бази в Беларус и Казахстан - където Русия също така има и площадка за изпитания на ракети - летища в Киргизстан, Сирия и Армения; пристанища във Виетнам и Сирия, и др. Въпреки че в тази бройка са включени спорни съоръжения в Молдова и Грузия, където Русия подкрепя сепаратистки, антиправителствени сили, които в момента са интегрирани в армията й, но от списъка е изключен Крим - Русия анексира полуострова от Украйна през 2014 г. и го смята за своя територия.

Преди анексирането руската армия беше взела под наем пристанището в Севастопол като задгранична база за Черноморския си флот, който продължава да е там. Освен това Москва прехвърли много части на полуострова след анексирането му през 2014 г. Руските военни съоръжения в региона в момента са поне 18, според съобщение на Ройтерс от 2016 г. Официално Кремъл отказва да коментира. Подобно на Грузия и Молдова, Украйна се противопостави на изпращането на руски военни в Крим - територия, която повечето държави смятат за украинска, а не за част от Русия.

Американската армия публикува няколко годишни доклада, в които са изброени между 600 и 900 нейни военни "обекти" на чуждестранна територия. Според доклад от 2009 г., който може да се види на сайта на Министерството на отбраната, САЩ имат 716 военни обекта зад граница, като 13 от тях са класифицирани като "големи", а други 19 са "средни". В пълния списък са включени



много места с огромни съоръжения,



но и такива като складове и други незначителни обекти.

Сред примерите за огромни съоръжения е казармата "Колман" в Манхайм, Германия, където са разположени над 1000 военнослужещи и 20 000 бойни единици, включително и танкове. В Япония базата "Футенма" е дом на над 3000 американски военнослужещи. В списъка фигурират и Исландия, където единственият американски военен "обект" е военноморски предавател в риболовния град Гриндавик, към който няма прикрепени американски военни или цивилен персонал.

Цифрите показват, че САЩ имат доста по-сериозни позиции по отношение на базите зад граница, тъй като разполагат със стотици съоръжения. Русия има 10 пъти по-малко от тях. Евелин Фаркас, която е бивш помощник държавен секретар, отговарящ за Русия, Украйна и Евразия, казва, че тези числа не разкриват всичко, свързано със задграничните военни съоръжения. "САЩ все още са доминираща военна сила в глобален мащаб... Руснаците не могат да си позволят да имат такава инфраструктура, която ние имаме в глобален мащаб - това е самата истина... Това обаче не означава, че не могат да се състезават с нас по отношение на качествено присъствие."

Русия анексира Крим от Украйна през 2014 г., без да мобилизира много сили, но пък използва момент на бунт срещу властта в страната и проруските настроения сред силите, намиращи се на полуострова, за да подмами дезертьори. В Сирия руското правителство стана основна сила на преговорната маса, въпреки че официално изпрати сравнително малко части там през 2015 г. "Това, на което заложиха в Сирия, например, беше, че трябва да действат при възможно най-ниски разходи. Не им трябват огромни съоръжения и въображаем контрол (на бази), за да могат да упражняват контрол", обяснява Фаркас. Продължаващите тренировъчни мисии в държави в Латинска Америка като Никарагуа или т.нар. мироопазваща мисия в Сърбия са примери за руска активност от задгранични бази. В двата случая руските военни са по-близо до САЩ и съюзниците им. "Ако имаха възможност и ресурси, според мен руснаците пак щяха да предпочетат конвенционалния подход и възможностите, които дава той", смята тя.



Снимка: ЕПА/БГНЕС
Руски военни пилоти се подготвят да участват в операция в Сирия от авиобазата си в Хмеймим.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американската казарма "Колман" в германския град Манхайм от птичи поглед. САЩ са разположили там над 1000 военнослужещи и 20 000 бойни единици, включително и танкове.
20
4003
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
10 Юни 2018 19:37
Днес Русия има поне 21 важни военни съоръжения зад граница

САЩ имат 716 военни обекта зад граница,

Е ?
Кой ?
10 Юни 2018 19:43
700 делено на 20 , на колко е равно . А 800 делено на 20 или 900 делено на 20 . Американците за 30-тина години си повярваха , че са единствените спасители на Света .
Едва ли ще се справят с натопорчващото се положение . Въпроса обаче винаги е , ние колко фира ще дадем . Дано да няма фира , ама знае ли се .
10 Юни 2018 19:44
Срещнах този текст на "Нюзуик" преди дни в рунета. Умилителна статия, която се опитва да внуши, че макар Русия да има ограничено количество военни бази зад граница, тя е толкова опасна, колкото и САЩ, нацвъкали целия свят с базите си, за да може светът ги слушка.
Русия анексира Крим от Украйна през 2014 г., без да мобилизира много сили, но пък използва момент на бунт срещу властта в страната и проруските настроения сред силите, намиращи се на полуострова, за да подмами дезертьори.

А обяснението за това как без много напъване кримчани и украинските военни подразделения в Крим не пожелаха да воюват с руснаците, е просто умилително. Подмамили били дезертьори... защото ако някой мине на страната на янките, със сигурност ще бъде смел борец за свобода и демокрация.
10 Юни 2018 19:45
Много ми хареса как са докарали руските бази до 21 броя. Бази в Армения и Сирия и летища в Армения и Сирия. Пристанище във Виетнам, бази в Крим и Беларус. Смех! А горките американци - само незначителни съоръжения. 1000 души в Германия, живи да ги оплачеш.
10 Юни 2018 19:54
То е ясно на секи - тъй като 21 > 700, озъбената Русия има повече бази
10 Юни 2018 20:03
Щатите имат ок. 170 000 души персонал на военните си бази.
Колко ли е този на Русия?
10 Юни 2018 20:08
1000 души в Германия


Как хиляда души? Близо 50 хиляди са.
10 Юни 2018 20:12
Ама това наистина ли го представят за аргументиран анализ? Или е от политическата учебна година в училището за дебили и политикани...
------
Блогът на Генек
10 Юни 2018 20:21
Генек, напоследък всичките им анализи са с това качество.
10 Юни 2018 21:02
Бондстиил да не е нек'ъв нов вид "малък" хамбургер ?
10 Юни 2018 21:06
„Нюзуик“
10 Юни 2018 23:50
Мярнах косо "анексията" та питам: Германия кога ще възстанови суверенитета на анексираната ГДР? Що се правят на ударени?
11 Юни 2018 08:02
И аз продължавам да твърдя, че Русия здраво е затегнала обръча около " бедното и самотно" НАТО.
Това обаче не означава, че не могат да се състезават с нас по отношение на качествено присъствие.

Преминали са на по-високо ниво по Ленин.
Количеството е преминало в качество.
Такива са си, правоверни капитал-комунисти.
#Помогнете на сирачетата от НАТО

11 Юни 2018 08:05
Сред примерите за огромни съоръжения е казармата "Колман" в Манхайм, Германия, където са разположени над 1000 военнослужещи и 20 000 бойни единици, включително и танкове.


Майтапчии. https://militarybases.com/overseas/germany/
11 Юни 2018 08:48
Веднага се сетих за базата Рамщайн в Германия, понеже оова число с 1000-та военнослужещи ми се стори смешно. Според Уикипедията:
Ramstein AB is part of the Kaiserslautern Military Community (KMC), where more than 54,000 American service members and more than 5,400 US civilian employees live and work.
11 Юни 2018 09:54
Русия vs САЩ: кой има повече военни бази зад граница?

Все едно да запитат: " Русия vs САЩ: кой има повече долари?"
Тази статия е написана , защото е ясно къде ги стиска чепикът:от списъка е изключен Крим - Русия анексира полуострова от Украйна през 2014 г. и го смята за своя територия.
11 Юни 2018 10:30
Кремъл се опитва да бъде равностоен в "качествен план".

Нови военни съоръжения на Русия отскоро има в ЦАР, ДР Конго, Судан и Египет. Говори са за възобновяване на базите в Мозамбик и Ангола.

Има съоръжения и в Куба. За Венецуела не е ясно положението.

Така, че бавно и полека днешна Русия настига СССР и в съвсем недалечно бъдеще ще го задмине....

11 Юни 2018 10:41
Наскоро писах за едно понятие в американската армия. Deployment.
Всичките им бойци и офицери през известен период, ги пращат на "deployment".
deployment
dɪˈplɔɪm(ənt/Submit
noun
1.
the movement of troops or equipment to a place or position for military action.

Разбирайте всички минават през базите им в чужбина! По няколко пъти, на различни места!
11 Юни 2018 23:50
След изтичането на 100-те години Аляска може ли да се счита за НЕАНЕКСИРАНА?‌ Питам само...
11 Юни 2018 23:59
В базата Рамщайн се намира ген щаба US CENTCOM от където се ръководят всички операции на американската армия в Европа и Африка. Базата разполага 7500 обучени пилоти който са там на ротацинен режим...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД