Заради нарушени права на колективно трудово договаряне на държавните служители КНСБ и Подкрепа и Европейската конфедерация на профсъюзите смятат да внесат до края на лятото колективна жалба до Съвета на Европа срещу България на основание на чл. 6 от европейската харта, която страната ни е ратифицирала. Това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров при представянето на годишния доклад на синдиката за нарушаване на трудовите права през 2017 г. Документът ще бъде обсъден от парламентарната социална комисия.
Секторите, в които най-често се погазват разпоредбите за безопасност при работа, са строителство, ресторантьорство, земеделие и животновъдство, търговия на дребно. Увеличават се нарушенията, свързани със заплащането на труда - през 2017 г. те са с 5000 повече в сравнение с 2016 г., или около 22 хил. Има ръст и на забавените трудови възнаграждения. За 2017 г. те са 28 млн. лв. общо, докато през 2016 г. са били 21 млн. лв. Покрай кризата за квалифицирана работна ръка работодателите пък правят все по-често компромиси с подготовката на работниците за извършване на конкретната дейност. Паралелно с това наетите не получават инструктаж и обучение за безопасно извършване на производствената дейност, което пък е причина и за нарасналия трудов травматизъм през 2017 г. (2911 случая през 2017 г. спрямо 2848 през 2016 г.). Много нарушения са установени и на работното време, почивките и отпуските.
КЪДЕ СМЕ НИЕ
Сред 150 държави от цял свят България се нарежда по средата в групата за редовни нарушения на трудовите права. В Европа държавите нарушители на правата на работниците по колективно трудово договаряне са 58, а репресиите към синдикатите са най-брутални в Румъния и Молдова. Съизмерени със света сме в златната среда, като компания ни правят държави като Гана, Мадагаскар, но и Испания, Великобритания, Полша и Унгария. Спрямо останалите държави на ЕС пък сме на опашката в зачитането на трудовите права.
|
|