:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,644,098
Активни 168
Страници 14,508
За един ден 1,302,066

Хорст Зеехофер - троянският кон на Меркел

Залязващата звезда на баварския политик и възходът на популистите го накараха сериозно да разклати позициите на канцлерката на ФРГ заради бежанците
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Германската канцлерка Ангела Меркел (в центъра) се срещна с бежанци от Гамбия, които се обучават в неправителствената организация "Кирон" в Берлин. Тя осигурява достъп до висше образование и успешно обучение за бежанци.
В коалиционния спор за миграцията германският министър на вътрешните работи Хорст Зеехофер (Християнсоциален съюз - ХСС) предложи временен компромисен вариант: от германските граници първоначално да бъдат връщани само онези кандидати за убежище, които са със забрана за влизане на територията на страната. На съвещание на ръководството на ХСС в Мюнхен по-рано министърът пък заплаши, че ще издаде съответните разпореждания още в идните няколко дни. В същото време Зеехофер започва с подготовката за масирано връщане на мигранти от границите и даде на германската канцлерка Ангела Меркел срок до края на юни да се опита да изработи с европейските си партньори общо споразумение по въпроса. Ако и на срещата на върха в края на юни не бъде намерено европейско решение, Германия ще започне да връща масирано мигранти още от границите на страната, настоява вътрешният министър.

През миналата седмица германската канцлерка Ангела Меркел (Християндемократически съюз - ХДС) апелираше точно за това - да й бъде дадено време за намирането на европейско решение. След политически консултации стана ясно, че канцлерката приема постигнатото компромисно решение и смята да използва рационално дадената й отсрочка от две седмици. На 1 юли, тоест след срещата на върха на ЕС, Меркел ще информира ръководството на ХДС за резултатите от предстоящите преговори, и най-вече с правителствата на страните, които са подложени на най-силен миграционен натиск, като Италия например. През последните дни в Германия се води ожесточен спор между побратимените партии - ХДС и ХСС заради миграцията. Вътрешният министър Зеехофер настоява за това Германия да връща още от границата обратно всички бежанци, които са регистрирани в друга държава от ЕС. Меркел отхвърля този вариант и настоява въпросът да бъде решен с договаряне между европейските държави. "По този въпрос не може да има никакъв автоматизъм", подчерта Ангела Меркел.

На заседание с ръководството на ХДС по-рано Меркел защити досегашния си курс и заяви: "Действията на Германия ще са решаващи за това дали Европа ще остане единна или не". Изявленията на канцлерката са били приети с голямо одобрение от страна на присъстващите, също както и молбата й към партийното ръководство да я подкрепи в усилията по намирането на общоевропейско решение на въпроса с мигрантите. По информация на в."Ди Велт" канцлерката смята да организира извънредна среща с представители на Италия, Австрия и някои други държави още преди европейската среща на върха в края на юни. На нея щели да бъдат обсъждани нови, още по-обхватни мерки срещу нелегалната миграция. По-конкретно било предвидено разширяване на мандата и задачите на Европейската агенция за защита на границите "Фронтекс", както и подсилване на сътрудничеството с трети страни. Водещи политици от ХДС също призоваха към единство. "В сегашната криза между ХДС и ХСС двете партии трябва да положат усилия, за да не прерасне тази криза в държавна", заяви министър-председателят на Саарланд - Тобиас Ханс. Зам.-председателят на ХДС Фолкер Буфие пък предупреди, че разумно решение може да бъде постигнато само ако коалицията не се разпадне.

Неотстъпчивите позиции на ХСС по въпроса за бежанците срещат



голямо одобрение сред мнозинството граждани на Бавария



Резултатите от актуално допитване сочат, че близо 71% от анкетираните жители на провинцията биха одобрили отказ на партията от участие в управляващата в Германия "голяма коалиция", в случай че Хорст Зеехофер не успее да наложи своите искания за бежанците. Едва 24% от гражданите на Бавария застъпват други позиции, съобщава социологическият институт Civey. ХСС дори би станал втора политическа сила в страната, ако сложи край на десетилетното сътрудничество с християндемократите, сочи друго проучване, проведено от института "Инза" за многотиражния в. "Билд". Консервативният "Франкфуртер алгемайне цайтунг" отбелязва, че тези резултати са именно следствие от кризата в миграционната политика, която повиши напрежението в правителството. Подкрепата за ХДС на Меркел и ХСС за пръв път пада под 30% - най-ниската стойност, измервана от агенцията.

Тази политическа криза е първата ескалация и първото унижение за канцлерката, коментира "Дойче веле". Преди две години и половина конфликтът между Хорст Зеехофер и Ангела Меркел избухна за първи път: на конгреса на ХСС Зеехофер (тогава още премиер на Бавария) призова за налагането на горна граница за напиращите от няколко месеца към Германия бежанци. Канцлерката, която беше гост на конгреса на партията-посестрима, не се съгласи. Тогава Зеехофер публично заяви, че "ние няма да получим одобрението на населението, ако не наложим горна граница". Той дори постави косвено под въпрос коалиционното единство в Бундестага. Цели 13 дълги минути Ангела Меркел седеше мълчаливо и слушаше речта на баварския министър-председател. След това бързо напусна партийния конгрес с каменно изражение на лицето. Това беше апогеят от страна на председателя на ХСС, който обаче тогава така и не успя да се наложи с искането си за горна граница за прием на бежанци.

Не беше изненадващо, че именно Зеехофер се осмели да се противопостави на канцлерката, колкото и необичаен да беше този ход. Почти 30 години той бе депутат в Бундестага. По времето на Хелмут Кол беше министър на здравеопазването, а в първото правителство на Ангела Меркел зае поста на министър на земеделието, преди през 2008 г. стана министър-председател на Бавария. Неговата политическа звезда обаче залязва и той все повече е изтласкван от новите "млади лъвове" в ХСС. Той бе принуден м.г. да подаде оставка от поста премиер на Бавария и сега с всички сили се опитва да остане начело на партията си. Към това се прибавя и фактът, че той идва от "свободната държава Бавария", федералната провинция с втория по големина БВП в Германия. Най-добрите училища, най-бързите автомобили, най-хубавата бира и лъвът в герба - баварците се гордеят със своите успехи и със своите особености, които ги отличават от останалата част на Германия. В миналото Зеехофер често неочаквано променяше позициите си, но това не му навреди - даже и когато стана известно, че има незаконно дете. А това не е нещо обичайно в консервативна Бавария, която е център на неговото политическо мислене. Още повече сега, когато вече носи отговорности на федерално ниво като министър на вътрешните работи. Мнозина политици от ХДС се надяваха, че Хорст Зеехофер ще отслаби критиките си след като пое поста на вътрешен министър в Берлин. Стана точно обратното - едва встъпил в длъжност, той заяви, че "ислямът не е част от Германия и Германия е християнска страна". Това беше съзнателна провокация, защото на всички беше ясно, че канцлерката застъпва друго становище.



Ангела Меркел открито се противопостави на своя министър



и Германия започна да гадае как ще се развие новата схватка между ХДС и ХСС. И този път Хорст Зеехофер прие риска - както и при настояването си за въвеждане на горна граница, сега той заложи на едно крайно действие - връщане на бежанците още на границата. Трудно може да се прецени как би изглеждало едно такова връщане и дали изобщо е възможно то от юридическа гледна точка. Очевидно Хорст Зеехофер и неговата партия искат да се разграничат още повече от канцлерката по отношение на бежанската и миграционна политика и дори да рискуват разпадането на правителствената коалиция и дългогодишния съюз между ХДС и ХСС.

От 1949 г. двете партии непрекъснато образуват обща фракция в Бундестага. Те се обозначават като "партии-посестрими" и този съюз е поставен на ясна основа. ХСС се изявява само в Бавария, а ХДС - във всички федерални провинции, но не и в Бавария. Ако се стигне до разрив между двете партии, това споразумение ще остане в историята. Но не ХДС, а дяснопопулистката партия "Алтернатива за Германия" предизвиква сериозни главоболия на ХСС. Анкетите сочат, че десните популисти се радват в момента на 13% подкрепа. От 60 години насам ХСС управлява в Бавария без прекъсване и иска да спечели и предстоящите през октомври местни избори. Не е ясно обаче, дали ХСС ще може да защити своето абсолютно мнозинство. Затова не е чудно, че Хорст Зеехофер се опитва да отнеме инициативата на новата конкуренция. "Хората, които нямат право да останат в Германия, трябва да бъдат репатрирани последователно", заяви той в Бундестага и обяви свой план. Не бива да има "никакво социално-морално разбиране спрямо престъпниците и потенциалните терористи", допълни той. Явно тези гръмки думи не са достатъчни за Хорст Зеехофер и неговата партия. Сега те искат да връщат бежанците още на германските граници, за да спечелят точки сред баварските избиратели.
 Германският вътрешен министър Хорст Зеехофер заложи на политическа атака срещу канцлерката Меркел, за да остане начело на ХСС и заради предстоящите избори в Бавария.
4
1969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
19 Юни 2018 20:36
Германската канцлерка Ангела Меркел (в центъра) се срещна с бежанци от Гамбия, които се обучават в неправителствената организация "Кирон" в Берлин. Тя осигурява достъп до висше образование и успешно обучение за бежанци.

Ах, колко е добра Ангела!

Не бива да има "никакво социално-морално разбиране спрямо престъпниците и потенциалните терористи", допълни той. Явно тези гръмки думи не са достатъчни за Хорст Зеехофер и неговата партия. Сега те искат да връщат бежанците още на германските граници, за да спечелят точки сред баварските избиратели.

Ах, колко е лош тоя Хорст!

20 Юни 2018 00:15
Но не ХДС, а дяснопопулистката партия "Алтернатива за Германия" предизвиква сериозни главоболия на ХСС. Анкетите сочат, че десните популисти се радват в момента на 13% подкрепа. От 60 години насам ХСС управлява в Бавария без прекъсване и иска да спечели и предстоящите през октомври местни избори.
А и движението за независимост вече е по-добре организирано политически .
Преди две години , за независимост беше всеки трети баварец .
Разбира се, настроенията за независима Бавария се атакуват.

Koнcтитуциeй Гepмaнии нe пpeдуcмoтpeн выxoд oтдeльныx зeмeль из cocтaвa ФPГ « Kaк cooбщaeт http://www.germania.one. Taкoe peшeниe пpинял Koнcтитуциoнный cуд ФPГ в Kapлcpуэ (Karlsruhe) (AZ: 2 BvR З49/16).
20 Юни 2018 03:00
временен компромисен вариант: от германските граници първоначално да бъдат връщани само онези кандидати за убежище, които са със забрана за влизане на територията на страната.


Чакай, това е компромисния вариант? Т.е. досега кандидати за убежище със забрана за влизане в страната не са били връщани?!? о.О
20 Юни 2018 09:18
TTYT,
точно така. Всеки изгонен, дори и терорист, имаше право да влезе в Германия и да поиска отново статус на бежанец. Казвам "имаше", защото току що съобщиха, че Зеехофер е наредил връщането от границите да започне веднага.
Не му бях фен, докато се образуваше коалицията, но ако от началото идеята му е била да влезе в правителството за да може да изпълнява програмата си- браво.
Да не говорим, че има още една фигура зад него, която го кара да действа, за да не изостане- Маркус Сьодер.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД