:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,924
Активни 384
Страници 8,767
За един ден 1,302,066

Добрич се утвърди като световен шампион по загуба на вода

При рекордна за България цена от 3.28 лв. за кубик тръбите в центъра на града са като сито
Снимка: БГНЕС
Регионалният министър Нено Димов и кметът Йордан Йорданов направиха първа копка от водния цикъл на Добрич през миналата година. Инвестицията е в размер на 114.9 млн. лв., като 86.2 млн. лв. от тях са безвъзмездна помощ по програма „Околна среда“. Работата по проекта обаче напредва бавно.
Добрич подобри собствения си антирекорд и се утвърди като световен шампион по загуби на вода във ВиК мрежата. В центъра на града течовете в земята достигат 92%, показва разчет на самия ВиК оператор. Според главния инженер на водния оператор в града инженер Павел Павлов мрежата в централната градска част е заприличала на сито. "Това са толкова много големи и критични загуби, че колкото и вода да се налива в тази част, тя се излива, преди да стигне до потребителите. Практиката е такава. Като се затвори и като се отстрани една авария, налягането се вдига и избива на друго място", коментира той пред БНР вчера. В същото време жителите на града плащат рекордно висока за страната ни цена за кубик вода.

Причината за разхищението е добре позната - тръбите и водопроводите са поставени в периода 1954-1975 г. и отдавна са изгнили, а това води до всекидневни аварии. Според анализ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Добрич и близкият до него Разград влизат в челото на световната класация по загуба на вода в мрежата - над 70 и дори над 80%. Нещо повече, според този доклад само в 7 от 28 областни града у нас загубите на вода са под 50% и ВиК дружествата масово не успяват да се справят с течовете въпреки исканията си за увеличение на цените. Така страната ни продължава да е лидер по разхищения, особено на фона на други европейски страни и градове, където те са сведени до едва около 8%. Данните бяха изнесени в стенограма на КЕВР след едно от разширените обсъждания на ситуацията във ВиК сектора и настояванията за сериозни увеличения на цените през следващите няколко години. В Добрич ситуацията видимо се оказва далеч по-драматична от най-мрачните данни на експертите.

Цената на водата в Добрич обаче остава една от най-високите в цялата страна. През януари тя беше за пореден път повишена и достигна 3.28 лв. за кубик с ДДС, което изкара на улицата стотици недоволни граждани. "Плащаме най-скъпата вода в България, а чешмите ни сухи! Налягане няма и улиците ни са разбити. Едни и същи аварии с години", възмутиха се организаторите на протеста и поискаха оставката на ВиК оператора. От управата на дружеството контрираха, че зад атаките на дружеството стоят лица, "които с години са водили дружеството към декапитализация и са допринесли за натрупаните десетки милиони задължения". Кои са те, така и не стана ясно. Авариите обаче продължиха, като периодично без вода остават освен жителите на града също и множество обществени и здравни заведения. Заради финансовия си крах от дружеството поискаха през януари президентът Румен Радев да опрости дълговете им в размер на над 7 млн. лв. Мотивите, представени в молбата, са тежкото икономическо състояние на дружеството и невъзможността да намери изход от финансовата криза.

В края на април Добрич отново бе без вода за период от няколко дни. В началото на миналия месец голяма авария на магистрален водопровод пак остави града на сухо. Най-драматично бе положението в местната болница. "Вечер ни я пускат по малко, колкото да си напълним резервоара, но затрудненията, които изпитваме, са големи", призна директорът на лечебното заведение д-р Трифон Йорданов. Той изрази опасения, че може да има и жалби от пациентите. "Трагедия направо. Не е за говорене", допълни д-р Йорданов. След смяната на тръбата новият водопровод предизвика повишаване на налягането в цялата преносна система, което доведе до още повече пробиви. В резултат Комисията за енергийно и водно регулиране се самосезира и започна проверка по случая. "Съгласно общите условия на дружеството, нарушеното водоподаване накърнява правата на потребителите за качество на предоставяните водни услуги и е предпоставка за възникване на социални и здравни рискове", изтъкнаха от регулатора. Резултати от проверката все още няма.



СЪМНЕНИЯ

Проблемите на жителите на Добрич в най-добрия случай ще продължат до края на есента. Тогава трябва да приключи подмяната на водопроводите по проекта за обновяването на водния цикъл в града, който се финансира от програма "Околна среда". Проектът струва почти 115 млн. лева. До март обаче по него бяха изградени едва около 600 метра водопроводи, което поставя под съмнение изпълнението му в срок.

12
3094
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
21 Юни 2018 19:41
Лъжа е, че избива на ново място. Избива винаги там, където вече е копано и ремонтирано. Дълбаят винаги в едни и същи заринати с чакъл ями. Знаете ли как отстраняват авария? Набиват в дупката на тръбата един дървен чеп. Това е.
21 Юни 2018 20:04
направиха първа копка от водния цикъл

Копка по копка - воден цикъл. Циклофрения няква.
21 Юни 2018 22:50
Как срамежливо газетата пропуска да ни съобщи името на “оператора” прибиращ най-много пари за вода в света, но доставящ най-лошата услуга. Пълна разруха, вода няма, нищо че е скъпа, но пък има банани!
22 Юни 2018 01:02
Печалбите се изнасят, ламтят за още повече и ще изнесат и тях. А което не могат да го изнесат, ще го откраднат. Бих искал да видя снимки от жилището на шефа на ВиК и каква кола кара, преди да мрънкат за вдигане на цените!
22 Юни 2018 07:13
Демокрация. Цяла България чака помощи от ЕС за да си оправи ВиК-то. И ако едни градове се уредиха отдавна и са абонирани за европейски помощи и инвестиции.. то друготе не са. Принципът е 20% от градовете да получават 80% от парите. Допълнение - 20% източват отстаналите 80%. Щото просто демокрацията не може да се самоиздържа, т.е. произведеното е винаги по-малко от разходите. Т.е. трябват пари отвън.

А Добрич - просто има много разходи по доставката на вода и парите за ремонти са много по-малко от тези при другите градове.

--

ВиК, Електроразпределение.. обща инфраструктура - не може да се поддържа и гради само с цена базирана на консумацията. В момента услугите се смятат на цена консумиран кубик вода или киловатчас. Пътищата пък сега искаме да се плащат на база изминат километър. Глупости. Това си е рецепта за унищожаване и мизерия.

Всички тия услуги използват ужасно скъпа инфраструктура и няма как тази инфраструктура да се изплаща само с консумацията. Защото услугата не включва само това. Ами включва и доставка 24/7 365 дни в годината на адреса на абоната. Сега заплащането е все едно - човек да ходи и да си купува вода с водоноска от пречиствателната станция. Решението е абонамент - т.е. твърда такса за всеки абонат, консумиращ или не с включено минимално задължително потребление + вече за горницата да се плаща на консумиран кубик вода. ИЛИ - парите за поддръжката да идват от имотните данъци.. ама те нали са символични...

Убихме си държавата последните 30 години.. и продължваме да я убиваме. Убиваме и нас самите с тази измислена демокрация.. дето източва 80 за да има за 20.

Уж БВП расте ли расте.. а мизерията се увеличава и добре, че има европомощи, че без тях съвсем ще се разпаднем като държава.

http://mickideas.blogspot.com/2013/10/blog-post_23.html

---
СЛАБА ДЪРЖАВА -> ПРОСТ НАРОД -> ОЩЕ ПО-СЛАБА ДЪРЖАВА -> ОЩЕ ПО-ПРОСТ НАРОД... и така нататък.
22 Юни 2018 09:17
инсп. Мегре, директора е доказана калинка. От Сандански го изгониха за злоупотреби и го пратиха в Добрич за хубав. Ей ти тема за размисъл как се управлява водния цикъл.

Натисни тук
22 Юни 2018 09:22
1. Не съм в Добрич, обаче: Имах един колега, ВиК специалист, вече покойник, който казваше: "Ако отчитаните загуби на вода са реални, градът да е потънал отдавна". Добрич е на льос, и загубите са не 50%, а 90%. Трябваше всички стари сгради да са паднали отдавна,а градът буквално да плува а не е така.
2. По причини,дълги за обяснение, сериозните и качествени ВиК проектанти не разработват ВиК проекти за водни цикли на градовете по Европрограми. Затова проектите по начало са пълни с грешки и дефекти, които изпълнението задълбочава.
22 Юни 2018 09:36
Няма ли как В и К в Добрич да се национализира, да стане държавно и да се оправят проблемите?
22 Юни 2018 11:15
директора е доказана калинка. От Сандански го изгониха за злоупотреби и го пратиха в Добрич за хубав.

И защо, защото могат!
Затова проектите по начало са пълни с грешки и дефекти, които изпълнението задълбочава.


22 Юни 2018 11:17
При тези признати загуби, само си представете колко хора точат вода без да я плащат. Никой разбира се нито ще говори, нито ще си признае.
22 Юни 2018 13:02
92% загуби? Значи ВиК Добрич прави разходи за 100% вода, а се издържа от 8% приходи? Така казват от дружеството.
А ми значи ръководството му директно трябва да бъде изгонено с един голям шут!
22 Юни 2018 14:05
Сито, глупости. Това е разликата между водомерите и подаваното количество вода, т.е. течове + кражба.
Да посмятаме малко:
Потреблението на вода на човек в Добрич (област, но приемам същото и за самия град) е 78 л./човек за ден. Тук е важно да знаем (а не знаем) как е определено това потребление - дали на база индививидуално платени сметки, или на подавано количество:
- ако е на база подавано количество, при 92% загуби, до потребителя достигат 6,24 литра дневно. Т.е. надали е това - аз изпивам ок. 2,5-3 литра на ден, казанчетата в тоалетните са по 6 литра
- остава да е реално платено. Тогава излиза, че за всеки човек дневно се подават около 980 литра, от които 902 изтичат, 78 се потребяват от жителите.
Население на гр. Добрич към края на 2016 г. - 85 402 души. Да речем, 15% ги няма, остават 72 591 човека.
72 591 човека х 902 литра фира = 65 477 082 литра или 65 477 кубика дневно.

На база на тези сметки, Добрич трябва е да е Венеция...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД