:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,444,047
Активни 285
Страници 17,179
За един ден 1,302,066

Компании се спасяват от търговската война между САЩ и ЕС

US гигантът "Харлей Дейвидсън" стана първият, който ще изнесе производството на мотоциклетите си в чужбина, което предизвика гнева на Тръмп. Не всички обмитявани американски продукти обаче ще поскъпнат драстично
Ответните мерки на ЕС идват след като американският президент Доналд Тръмп наложи 25% мито върху вноса на стомана и 10% върху вноса на алуминий от Канада, Мексико и ЕС.
Американската легенда "Харлей Дейвидсън" изненада всички в края на юни, когато обяви, че планира да прехвърли част от производство на емблематичните си мотоциклети в чужбина, за да избегне налагането на ответните европейски тарифи, съобщиха от компанията. ЕС удари американските мотоциклети с мита от 31%, което увеличи цените за потребителите в Европа с около 2200 долара. Брюксел се насочи към американските превозни средства като част от облаганите с тарифи стоки в отговор на президента Доналд Тръмп и неговите мита върху вноса на алуминий и стомана - един от аспектите на неговата многофункционална търговска война. Преместването на производството в заводи в чужбина се очаква да отнеме от 9 до 18 месеца, така че в близко бъдеще "Харлей Дейвидсън" все пак ще поеме ударите на тарифите на ЕС. Тъй като не желае да намалява продажбите на ключови пазари от ЕС, компанията ще "понесе значителното въздействие, произтичащо от тези тарифи", което ще добави около 30 до 45 млн. долара общо повишение на цената през останалата част от 2018 г.

"Харлей Дейвидсън" държи значителна част от американското производство и се радва на висока оценка от мотоциклетистите в световен мащаб", твърди компанията. "Увеличаването на международната продукция за облекчаване на тарифната тежест на ЕС не е предпочитано от компанията, а представлява единствената устойчива възможност да се направят мотоциклетите достъпни за клиентите в ЕС и да се поддържа жизнеспособен бизнес в Европа". Европейският континент е вторият по големина пазар на "Харлей Дейвидсън" след САЩ. Компанията отчита приходи от 521.8 млн. долара през 2017 г. сред общите приходи от 5.6 млрд. долара.

Директорите на компанията за мотоциклети не са врагове на Тръмп - те бяха сред първите, които посетиха Белия дом през февруари 2017 г., малко след като Тръмп встъпи в длъжност. Той нарече "Харлей Дейвидсън" "американска икона, една от великите" и изрази увереност, че компанията ще разшири американското производство под негово управление. Но именно неговите действия



превърнаха компанията в цел за отмъщение на ЕС



заедно с бърбъна и известните марки сини дънки. Тези продукти имат "силно символично политическо въздействие", заяви заместник-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен, отговарящ за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността.

Отговорът на президента на САЩ не закъсня и още на следващия ден той остро разкритикува американския производител на мотоциклети. "Изненадам съм, че от всички компании "Харлей Дейвидсън" бяха първите, които развяха бялото знаме", написа държавният глава в "Туитър". В своя пост Доналд Тръмп отбеляза, че "се е борил здраво за" компанията и че "в крайна сметка те няма да плащат мита върху износа си за ЕС, който ни източва здраво чрез търговията". "Данъците са само оправдание за "Харли". Бъдете търпеливи", добави президентът Тръмп.

Независимо от разгарящата се търговска война, не всички обмитявани американски продукти ще поскъпнат. Рахел Клайн от "Дойче веле" дава пример с култовите дънки "Ливайс". "Аз съм на 27 години и за мен дънките "Ливайс" са просто едни дънки. Да, моделите и цветовете им са яки, а платът е здрав. Но да дам 80 или 100 евро за едни дънки? Не, благодаря! Много мои приятели и колеги обаче гледат или са гледали в миналото по-различно на тях. За тези, които преди 20, 30 или 40 години са ходели на училище или пък са следвали, "Ливайс 501" са били нещо като част от тяхната идентичност - един американски продукт, надвил старовремската германска еснафщина и превърнал се в символ на копнежа за свобода и устрем напред. Тези дънки са частица от т.нар. американска мечта в Германия", пише той. След като влязоха в сила наложените от ЕС мита върху определени американски стоки, сред които и за няколко култови американски продукта, като дънките "Ливайс", мнозина сега се питат дали добрите стари дънки ще поскъпнат драстично? Краткият отговор гласи - по-скоро не. Митата в размер на 25% са валидни само за стоки, произведени в САЩ. Вярно, че десетилетия наред дънките "Ливайс" се произвеждаха наистина в Америка. Което обаче отдавна вече не е така.

В началото на 2004 г.



"Ливайс" затвори последната си фабрика в Сан Антонио



По-късно в една-единствена фабрика в Грийнсбъроу беше произведена специална серия "Ливайс 501" на продажна цена от 178 долара за чифт. В края на м.г. беше затворена и тази фабрика - по чисто финансови съображения. По данни на фирмата производството е изнесено преди всичко в Китай, Бангладеш, Мексико и Шри Ланка. Официално САЩ все още се водят производител на дънки, но от повече от 500 фабрики в над 26 страни по света са останали само 12 американски. Говорителка на "Ливайс" за Европа потвърди, че продуктът е засегнат от митата, но не каза в каква степен. Но с оглед на изнесеното в чужбина производство съвсем малко американски стоки ще бъдат пряко засегнати от наказателната мярка. В една Германия, например, САЩ даже не са сред първите 20 производители и вносители на дънки. Най-много такива продукти Германия внася от Бангладеш - почти 63 милиона чифта през м.г. На 20-о място в списъка на вносителите е Индонезия с почти половин милион чифта. А от САЩ се внасят още по-малко.

Европейската комисия наложи мита в размер на 2.8 милиарда евро върху американски стоки като стоманените и алуминиевите продукти, селскостопанската продукция като сладката царевица и фъстъците, бърбъна, джинсите и мотоциклетите. По-рано Доналд Тръмп удари ЕС, Канада и Мексико с мита от 25% за стоманата и 10% за алуминия. В отговор Канада, Мексико и ЕС отговориха с ответни мита, които най-силно удрят щатите, където Републиканската партия, част от която е Тръмп, имат силни позиции и на които разчитат, за да запазят мнозинството си в Конгреса на изборите през ноември. Cпopeд Мооdу"ѕ дeйcтвиятa нa Бeлия дoм щe зaceгнaт нe caмo чyждecтpaннитe кoмпaнии, нo и гoлeмитe aмepикaнcки пpoизвoдитeли кaтo Fоrd и Gеnеrаl Моtоrѕ. "Tapифитe мoгaт дa бъдaт нeгaтивни зa Fоrd и Gеnеrаl Моtоrѕ. Heгaтивният eфeкт щe бъдe пo-гoлям зa втopaтa, кaтo тя e пo-зaвиcимa oт внoca oт Meкcикo и Kaнaдa, зa дa пoддъpжa oпepaциитe cи в CAЩ", кaзвaт cпeциaлиcтитe. Явно именно заради това президентът на САЩ също така съобщи в "Туитър", че ще въведе мита от 20% за внос на европейски автомобили, ако ЕС не премахне търговските бариери за американски компании. Европейският съюз "ще отговори", ако САЩ решат да наложат нови мита върху европейските продукти, предупреди френският министър на икономиката Брюно льо Мер. "Когато САЩ решиха да ни ударят с увеличения на митата, Европа отговори в един глас", заяви Льо Мер пред чуждестранни журналисти в Париж. "Ако САЩ ни ударят отново с увеличение от 20 на сто на митата върху автомобилите, ние пак ще отговорим. Не искаме ескалация, но ние сме нападнатите", допълни той. "Опитваме се да накараме президента Тръмп да се откаже от решението си. Следователно е легитимно да използваме средствата, с които разполагаме, за да накараме господин Тръмп да разбере, че не приемаме неговите решения", подчерта френският министър на икономиката.

Някои цифри обаче сочат, че въведените от ЕС мита имат по-скоро символичен характер. Експертката за глобална икономика и търговия Уни Манак твърди, че ЕС е подбрал точно фирми със символично значение. Същото становище споделя и Щефани Шмид от германското външнотърговско сдружение на търговците на дребно. До голяма степен тези мита са символични. При дънките "Ливайс" пък



символиката е по-голяма, защото става дума преди всичко за името



"Ливайс", "Харли Дейвидсън" и бърбънът "Джак Даниелс" не са просто някакви американски марки. Моторите, уискито и дънките са част от американската идентичност и от американската мечта. И който иска да навреди на САЩ трябва да атакува тази американска мечта. Вероятно такава е била и стратегията на европейските политици, когато са избрали именно тези стоки. Този план може и да успее при някои стоки, които все още действително се произвеждат в САЩ. Но това категорично не се отнася за много други, които отдавна вече не се произвеждат в Америка. Конфекцията, например.

Никой не вярва истински, че една търговска война може да бъде спечелена. На Тръмп сигурно му капе мед на душата, когато чете положителните вестникарски статии за опазени работни места в САЩ. Но този факт не означава абсолютно нищо, доколкото неговата непоследователна политика непрекъснато поднася неприятни изненади на фирмите. Защото едно е ясно: ако има нещо, което фирмите да мразят повече от данъците и митата, това е несигурността, която може да убие икономическия растеж. Внезапните промени на работещите глобални производствени вериги принуждават фирмите да търсят други, по-скъпи варианти. Така възникват допълнителни разходи за набавяне на капитали и за самото производство, които в крайна сметка се плащат от клиентите по цял свят. Мита винаги е имало, ще ги има и занапред. Неразбираема е обаче произволността на сегашните мита върху стоманата и алуминия. Според ЕС тези мита нямат нищо общо със здравия икономически разум, а още по-малко с някакви конструктивни преговори. Самият Тръмп навярно смята, че така по блестящ начин ще убеди своите избиратели в малкото останали индустриални региони в САЩ, че изпълнява обещанието си "Америка преди всичко".



Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китайка преминава покрай щанд с вина в магазин в столицата Пекин. Те са част от общо 130 американски стоки, които Китай вече облага с мита като контрамерки на наложените от Вашингтон тарифи.
СНИМКА: https://si.wsj.net
Директорите на "Харлей Дейвидсън" бяха сред първите, които посетиха Белия дом през февруари 2017 г., малко след като Тръмп встъпи в длъжност.
5
2150
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
26 Юни 2018 19:57
ЕС удари американските мотоциклети с мита от 31%, което увеличи цените за потребителите в Европа с около 2200 долара.


Това значи ли, че в ЕС Харлея струва 7000, хем долара, не евро?
26 Юни 2018 20:40
Някои цифри обаче сочат, че въведените от ЕС мита имат по-скоро символичен характер.


Кои по-точно - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 или 0?

Даже и числа няма, които да сочат подобно нещо, защото в края на писмото на ЕС до СТО (с. 18), с което се прави заявка за допълнителните мита, има точна сметка, че тези европейски мита са реципрочни (като обща сума) на американските.

Такава е процедурата и ЕС иска да покаже, че я спазва, за да може да оспори указа на Тръмп в СТО и той да бъде отменен, както вече се е случвало.

Annex III
The substantially equivalent concessions or other obligations under GATT 1994 were calculated as follows:

1. The US measures affect at least US $ 7.2 billion imports of the relevant steel and aluminium products from the European Union into the United States in 2017. Application of the US measures would result in theoretical additional duty collected for 2017 of US $ 1.6 million.
Therefore, a suspension of trade concessions on the products in Annex I and Annex II up to a level which reflects and does not exceed the amount that would result from the application of the United States' measures to the imports of the steel and aluminium products from the European Union into the United States represents an appropriate suspension of the application of substantially equivalent trade concessions in line with the Agreement on Safeguards
2. The total amount of additional ad valorem duties of a maximum rate of 25% in Annex I reflects the United States' tariff increase of 25% on imports of "carbon and alloy flat products" and "carbon and alloy long products" from the European Union into the United States. These are the steel products for which the United States' safeguard measures have not been taken as a result of an absolute increase in imports.


http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2018/may/tradoc_156909.pdf
27 Юни 2018 00:20
По-късно в една-единствена фабрика в Грийнсбъроу беше произведена специална серия "Ливайс 501" на продажна цена от 178 долара за чифт.

Got one pair of them .
27 Юни 2018 02:36
Мейн стриит си е мейн стриит , Доналд работи за по-големите батковци . Големите батковци печелят когато има несигурност и неритмичност , когато има изненада за някои неподготвени .
27 Юни 2018 06:20
Бай Дончо да земи да им изпраска една национализация? Щото ако тръгнат и другите икони-марлборо мен, кока кола и поп корн, ко прайм?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД