:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,397
Активни 346
Страници 17,864
За един ден 1,302,066
Валентин Церовски, министър на регионалното развитие:

Промените могат да се тълкуват като разделение на партийната от другите власти

Снимка: Вера Петкова
- Г-н Церовски, добра ли е идеята за смяна на някои от министрите?

- При всеки министерски екип могат да се наложат смени. Като ставаш политик, е ясно, че не се жениш за министерския пост. - Смятате ли, че в този момент промените ще са здравословни?

- Това е сериозният въпрос. Добрите политици са добри, когато уцелват момента. Аз познавам добре премиера. Смятам, че той е достатъчно информиран, достатъчно улегнал в преценките и е преценил най-добре "за" и "против". В края на краищата, поемайки отговорността върху себе си с поемане на премиерския пост, той е човекът, който може да каже кога, с кого, точно как да станат смените.

Има 3 важни извода, които могат да бъдат направени. Премиерът показа, че има жива обратна връзка с обществото. Той разби илюзията на виртуалния свят, създаден от медиите - че не е достатъчно добре информиран.

- Не го ли показва твърде късно?

- Какво значи твърде късно?

- Почти 2 години след началото на недоволството срещу управлението.

- Вие да не искате да го покаже още на втория ден?! Аз казах нещо много важно - добрият политик преценява времето. Според вас късно или рано Симеон Сакскобургготски се включи в българския политически живот?

- Вие как мислите?

- Мисля, че точно навреме. И затова е единственият политик, който е печелил така безапелационно. Така че аз лично имам 100% доверие на премиера за това как той преценява ситуацията, защото познавам начина му на работа и знам, че той е изключително прецизен и уравновесен.

- Вие познавате работата в парламентарната група. Как ще се отрази смяната на ръководството й?

- Предложението на премиера за смяна на ръководството на парламентарната група в края на краищата е само предложение. То трябва да бъде гласувано от групата.

- Искате да кажете, че цялото ръководство може да оцелее?

- Аз разглеждам това нещо като анонс, нещо като вот на недоверие или на доверие. Според мен премиерът постъпва доста разумно, като той фактически прави допитване до парламентарната група.

- Самият факт, че сега го анонсира, не означава ли, че вече е взел решение за рокадите?

- Казах нещо много важно - че добрите политици са тези, които уцелват момента.

- Не е ли възможно да се изострят противоречията между лобитата в НДСВ и да се разпадне групата?

- Не мога да коментирам подобна теза. В края на краищата събитията са такива, каквито са. Аз съм от привържениците на тезата, че има достатъчно стабилно парламентарно мнозинство и това нещо го доказвам просто с актовете на гласуване в пленарна зала.

- Преди гласуване в НДСВ винаги се броят.

- Винаги когато има вот на недоверие към правителството, се брои и оценява парламентарното мнозинство. Вие искате от всяко дребно гласуване да направите генерални изводи, които просто са, меко казано, несериозни. Прегледайте колко вота на недоверие има към правителството, прегледайте гласуванията. Аз твърдя, че парламентарното мнозинство е изключително стабилно. Друг е въпросът какви са мераците на една или друга политическа опозиционна сила, какви са интерпретациите на медиите.

- Сега не се ли откликва на някакви мераци?

- Мисля, че става дума за друго. Казах ви, че лично за себе си правя три извода. Вече споменах за живата обратна връзка с обществото. Другият извод е, че премиерът - обратно на това, което се твърди, - гледа изключително сериозно на партията НДСВ. С тези ходове той може да постигне катализация на процеса на укрепване на самата партия като политическа сила въпреки твърденията, че ще се окаже еднодневка.

- Как ще постигне катализация?

- Много просто, то се вижда. Той каза нещо много важно - че партийното ръководство няма да бъде сменяно. Това може да бъде тълкувано и по друг начин - като разделение на партийната от другите власти. Третият извод е, че се гледа изключително сериозно на местните избори, което значи, че се търси оптимизиране на управлението с цел изпълнение на всички ангажименти в рамките на мандата. Това е разбиване на още една илюзия, че се гледа несериозно на упражняването на властта. Нищо страшно няма и няма никаква драма в това да бъде сменен един или друг в политическата игра. Напротив, приемете го като прилив на нова кръв.

- Кое крепеше досега Пламен Панайотов, за да не бъде сменен?

- Няма крепене, има демократични процедури, има избор, този избор става с мнозинство. Ако някой смята, че иска да смени друг, трябва да получи определено мнозинство при гласуването.
891
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД