Президентът Георги Първанов подписа указ промените в съдебния закон, въвеждащи нови срокове и мнозинства за избор на съдебни шефове, да се обнародват в "Държавен вестник" днес. Промените бяха гласувани от парламента миналия четвъртък. Те влизат в сила от деня на обнародването в ДВ. Така на практика се осуетява изборът на нов председател на Върховния административен съд, насрочен за сряда. Очакваше се на поста на бъде избран Георги Марков, чийто мандат в КС изтича на 3 октомври. Днес на извънредно заседание съдебният съвет трябваше да продължи да издига кандидати. Заседанието не е отменено.
"Това, че приемането на промените съвпадна с началото на процедурата по избор на председател на ВАС, създаде ново огнище на напрежение между законодателната власт и Висшия съдебен съвет, както и съмнения в обществото, че се цели осуетяването на определен избор", обяснява президентът. Според него е необяснимо защо законовият ремонт, обсъждан месеци наред в НС, трябвало да се приеме за броени дни.
Затова и промените, които иначе предполагали ръководителите на съдебната власт да се избират с максимално съгласие, изглеждали личностно мотивирани. Президентът ще продължи да възразява срещу всякакви опити да се приемат закони заради една личност, се казва в съобщение на прессекретариата му. Но бързината, с която се направиха номинациите за ръководител на ВАС, и форсирането на процедурата по избора не водят до реална реформа в съдебната власт и утвърждаване на нейния авторитет, е мнението на Първанов. Необходимо е спокойно и разумно обсъждане, при което съдебната власт да докаже сериозния си потенциал, да излъчи и избере ръководители, които да станат лице на така необходимите промени и да ги доведат до успешен край, призовава президентът.
Измененията не са "закон анти-Марков", обяви пък в края на миналата седмица правосъдният министър Антон Станков. Предложенията целели за шефове на върховните съдилища и за главен прокурор да се избират консенсусни и политически неангажирани фигури, увери министърът. Освен това промените са предложени още през май от царската депутатка Марина Дикова.
|
|