Създадените от Великотърновския университет центрове по договори с фирми са незаконни и трябва да бъдат закрити или акредитирани. Това гласи окончателното решение на просветното министерство по направената проверка за незаконни звена на вуза. Докладът с резултатите от проверката вече е подписан от министър Владимир Атанасов и се чака да бъде получен в университета.
Установихме, че в подобни центрове са приети около 11 500 студенти, обясни пред "Сега" просветният зам.-министър Анастас Герджиков. Той не уточни в кои точно градове са незаконните филиали.
Според предварителна справка, изпратена от МОН до комисията за борба с корупцията, университетът е сключил договори за обучение на студенти с 12 юридически лица в градовете Пловдив, Благоевград, Русе, Стара Загора, Ловеч, София.
В столицата договори са сключени с общо 6 юридически лица - Икономическия институт на БАН, Института по математика и информатика на БАН, Колежа по библиотечно дело, Колежа по мениджмънт, търговия и маркетинг, Асоциацията за фирмено обучение и квалификация и Балканския университет за дистанционно обучение. Двама са партньорите в Ловеч - Балкански етнически център, към който се обучават роми, и сдружение "Университетски център". Някои от договорите са за повече от 1 град. "Сега" разкри под крилото на русенска фирма още 3 незаконни центъра - във Враца, в Плевен и в Шумен.
Всичките студенти, които се обучават към тези центрове и които очакват да получат дипломи от Великотърновския университет, са приети в разрез със закона за висшето образование, е установило просветното министерство. Ведомството на Владимир Атанасов препоръчва на вуза студентите от центровете да бъдат преместени и да си доучат във Велико Търново. Необходимост от местене няма да има само в звената, които минат през акредитация.
"В хода на проверката ръководството на Великотърновския университет взе решение, че ще се съобрази с препоръките ни и ще опита да легитимира част от звената чрез акредитация", обясни Герджиков. Още не е ясно кои центрове ще се акредитират и кои ще бъдат директно закрити.
-------ПРЕДИСТОРИЯ-----
Повод за инспекцията бяха изнесени в "Сега" и други медии данни за незаконно обучение и получени сигнали от депутати. Както "Сега" писа, в част от фирмите партньори участват преподаватели на ВТУ и самият ректор Иван Харалампиев. Според два от договорите университетът прибира 30% от таксите, а 70% отиват във фирмата.
От ръководството на ВТУ твърдяха, че центровете са легални, защото според закона за висшето образование вузовете могат да сключват договори с потребители за обучение на висшисти над държавния прием. Центровете били именно такива потребители. Центровете не са потребители, защото таксите се плащат от самите студенти, обясни зам.-министър Герджиков.
|
|