Хронология на разкола в Българската Православна Църква
28 март 1989 г. Патриарх Максим и Св. Синод изпращат писмо до зам.-министъра на външните работи и председател на Комитета по въпросите на БПЦ, с което се настоява "самозваният комитет за защита на религиозните права, свободата на съвестта и духовните ценности" на Христофор Събев да не бъде регистриран.
13 април 1992 г. Тогавашния директор Методи Спасов предлага да свали от длъжност Пловдивския митрополит Арсений. Два пъти е "уволняван" и митрополитът на САЩ, Канада и Австралия - Йосиф.
25 май 1992 г. С акт 92 директорът на вероизповеданията в правителството на Филип Димитров Методи Спасов обявява за "нелегитимен и незаконен досега действуващия състав на Св. Синод като ръководен орган на БПЦ", без да има право на това. Наложен е запор на сметките на Светия синод. Със заповед на военния министър Александър Сталински отборът по карате на ЦСКА и Христофор Събев окупират Синодалната палата. Завзета е и Софийската семинария, следва и неуспешен опит за превземане на Софийската митрополия.
Св. Синод обжалва решението на Дирекцията, но Върховният съд, Трето гражданско отделение отхвърля жалбата.
22 юли 1992 г. Постановление на Софийска градска прокуратура, на прокурора Васил Михайлов, с което отказва да уважи жалбата на Светия Синод срещу насилственото завземане на сградата на синода на ул."Оборище" 4 и да изгони оттам окупаторите.
5 ноември 1992 г. Върховният съд "оставя без уважение" молбата на Св. Синод за отмяна на решението на Дирекцията по вероизповеданията.
Кметът на София Александър Янчулев регистрира разколническия митрополит Инокентий.
1996 г. Бончо Асенов, и. д. шеф на вероизповеданията в правителството на Жан Виденов, регистрира Светия синод на БПЦ.
Отцепниците правят неканоничен събор, на който избират за Патриарх Пимен.
Mарт 1997 г. Eдва дошло на власт, новото правителство на СДС отменя регистрацията на Св. Синод с решение №130 (на Върховният административен съд), с което разпалва отново разкола.
В софийския храм "Св. Параскева" разколникът Пимен e обявен за патриарх с подкрепата на депутати и политици от СДС. Дирекцията регистрира нов синод.
Март 1997 г. Кметът Стефан Софиянски регистрира като Софийски митрополит Крупнишкия епископ Инокентий. С това се нарушава Устава на БПЦ, според който българският патриарх е и Софийски митрополит.
Петър Стоянов се кълне като президент пред Пимен.
1999 г. Умира Пимен.
18 октомври 2000 г. Висшият административен съд (ВАС) обявява за нищожна регистрацията на Светия синод на БПЦ и допуска втора църква със същото име.
2001 г. Новоизбраните премиер Симеон Сакскобургготски и президент Георги Първанов се заклеват пред патриарх Максим в парламента. В първия работен ден на НС депутатът Борислав Цеков внася проект на закон за вероизповеданията.
26 юли 2002. Поврат на СДС за разкола в църквата: СДС поема своя дял от отговорността за положението в църквата.
|
|