:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,296
Активни 770
Страници 21,861
За един ден 1,302,066
Юристите против следствието да е към МВР

Иван Григоров иска ВСС да се избира с 2/3 мнозинство

Тежката престъпност нараства, отчете НСлС. Филчев за първи път отиде в службата
Снимка: Александър Михайлов
Депутатите да обмислят една идея - 11-те членове на Висшия съдебен съвет от квотата на парламента да се избират не с обикновено, а с квалифицирано мнозинство от 2/3 от гласовете, предложи шефът на Върховния касационен съд Иван Григоров. Той бе на отчетно съвещание на националното следствие. Мотивът му е, че ще отпаднат подозренията за политизация на половината от ВСС. Промяната трябвало да се впише в съдебния закон, нямало нужда да е в конституцията.

След като можаха да въведат 2/3 мнозинство за един председател на Върховния административен съд, нека го направят и за ВСС, прикани Григоров. Мандатът на сегашния съвет изтича през декември.

Идеята за 2/3 мнозинство се подкрепя от 75% от анкетираните от НЦИОМ през юни 460 юристи от страната. Според тях това е гаранция за независимост и професионализъм на висшите магистрати. Подобен вот би бил демократичен и няма да се издигат само креатури на управляващите.

Мнозинството анкетирани обаче се обявяват срещу местенето на следствието в полицията, за което отдавна се говори. Онзи ден заради европрепоръка бе обявено, че на следователите ще оставят само единични дела. Според 51% от юристите следствието трябва да остане в съдебната система, защото в полицията не може да се гарантира неговата независимост от изпълнителната власт. 17% са на мнение, че може да има преминаване само при специални гаранции за независимостта на разследващите.

Няма 2 държави в Европа с еднаква система на разследване, световният опит показва, че реформата при разследването трябва да започне от МВР, обяви пред "Сега" и. д. шефът на НСлС Румен Георгиев. Според него европрепоръките са внушени от български институции, които искат повече власт. Налице е страх от едно независимо и силно следствие, за да не се съберат доказателства, че първият милион на този или онзи е придобит по престъпен начин, категоричен е Георгиев.

Той отчете вчера, че са нараснали образуваните т. г. следствени дела. Това означава, че има и ръст на тежката престъпност, обясни следователят. Обвинител N1 Никола Филчев за първи път отиде на съвещание в НСлС, но не каза нищо.
442
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД