:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 213
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Образованието си призна пет смъртни гряха

Фундаменталните провали за последните 15 г. в обучението и финансирането на университетите вече са систематизирани. Време е за действие
Снимка: Михаела Катеринска
Дипломиране на инженери в Химикотехнологичния и металургичен университет в София. Ако България има шансове да влезе в международните класации в областта на висшето образование, това не е в масовите образователни степени бакалавър и магистър, а в развиването на сериозна научна дейност и добри докторски програми.


След две години ударно писане на стратегии, предимно заради ЕС и новата оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", може да се твърди, че образованието си призна провалите. Къде по-задълбочено, къде не, проблемите са формулирани. Безпощадно ясно е - няма никакво време за губене и е по-добре да рискуваме да сгрешим, отколкото летаргията да продължава.

В последната появила се стратегия за висшето образование достатъчно откровено се признават фундаментални провали на политиката за развитието му от 1999 г. насам. Предлагат се и решения, голяма част от които търкаляни безрезултатно години наред. Поне 10% от написаното да се случи, пак ще е добре. И тук, подобно на средното образование, продължават да се подценяват два проблема - демографската картина и новите начини на учене. Сериозни рискове крие и знакът на равенство, който смело се поставя между търсене на висше образование и търсенето на пазара на труда.



Фалитът на безконтролната либерализация



Анализът на проблемите, който стратегията предлага, всъщност признава няколко големи провала от последните няколко години. Провал номер 1 - външният контрол на качеството на образование не се случи. Подобно на здравеопазването, където акредитацията на болниците фалира като контролен механизъм и от задължителна стана доброволна, акредитацията в областта на висшето образование не доведе до нищо друго освен безкрайни процедури, чийто резултат всъщност не интересува обществото. За провала на акредитацията освен липсата на опит допринесе и липсата на каквото и да е било желание у заинтересуваните страни тя да успее да отличи добрите от лошите университети, да доведе до закриване на неефективни направления, факултети, цели вузове. Този провал е логичен на фона на времевото припокриване на акредитацията с рязко масовизиране на висшето образование. Тоест налице са два напълно противоположни процеса - натиск за оптимизация на фона на разрастване на системата и масовизация. Ясно е кое надделя. Макар че масовизацията сама по себе си е световна тенденция, при това съвсем не нова, и не е задължително да води до срив на качеството.

Идеята за пълна либерализация на приема, така че държавата да се оттегли от преки намеси и този въпрос да зависи единствено от желанията на студентите и капацитета на висшите училища, е втората идея, която фалира. Защо? Тя е минирана от поне две сериозни изкривявания - на първо място пълна липса на какъвто и да е било опит за кариерно ориентиране в средното образование и на второ място статуквото в университетите от гледна точка на налични преподаватели, готови програми, нежелание да се преструктурират неефективни звена. При фалирали официални стандарти за качество и пасивен пазар на труда, който дълго време изобщо не се интересуваше от дипломите, картината е завършена.

Тези два фалита логично водят до провал на модела на финансиране, основан изцяло на брой студенти или казано иначе движен от търсенето на висше образование. Години наред и съвсем закономерно на фона на неудачите с акредитацията обвързването на отпусканите от бюджета средства с качеството не се случи. Този вакуум частично бе запълнен едва с въвеждането на рейтингова система на висшите училища, комбинираща резултатите от акредитацията с други измерими показатели.

Не на последно място, може би дори на първо, с реалността се размина и надеждата, че университетите като автономни структури са в състояние да коригират вътрешноорганизационно тези изкривявания. Университетите не се оказаха имунизирани срещу злокачествени процеси, характерни за големите администрации, и тук, уви, трудно може да им се помогне отвън.



Нов модел на финансиране - стари рискове



Срещу всичко това в новата стратегия се предлага нов модел на финансиране на висшите училища, която по математически път, чрез алгоритми, да отстрани част от изкривяванията, причинени от масовизацията. В частта на финансирането се лансират три нови момента - изготвяне на изцяло нови стандарти за издръжка на един студент в дадено професионално направление, по-голяма тежест на коефициента за качество при определяне на общата субсидия, нов начин за финансиране на научната дейност на база резултати плюс обособяване на нов тип университет - изследователски. Идеята е единствено изследователски университети да имат право да обучават докторанти. В комбинация с тези инструменти се предлага и по-сериозна намеса на държавата при приема на студенти. Предвижда се определянето на приема да бъде обвързано веднъж с търсенето на пазара на труда и втори път с получената оценка от съответното професионално направление. Тоест за закриването на несвойствени специалности вече ще се разчита не само на акредитацията, а и на политиката за определяне на приема.

Всъщност радикално новите моменти в този модел са обособяването на изследователски университети и намесата в приема на база данни за пазара на труда. Първата мярка - финансиране на науката в университетите на база резултати, е радикално закъсняла и силно подценявана през последните години. Ако България има шансове да влезе в международните класации в областта на висшето образование, това не е в масовите образователни степени бакалавър и магистър, а в развиването на сериозна научна дейност и добри докторски програми. Няма как това да се случва навсякъде и обособяването на изследователски университет е възможно решение. Дори и това да не се случи - и заради процедурни трудности, и заради съпротива - трудно е да отнемеш вече получено право на куп университети да обучават докторанти, нищо не пречи моделът на финансиране на научната дейност, която сега се субсидира на калпак - минимум 10% от издръжката на обучение, да се обвърже с измерими научни показатели и парите за наука в добрите университети рязко да се увеличат.

Определянето на приема на база процеси на пазара на труда и по-сериозното обвързване на издръжката на обучението с реализацията на студентите - измервана през осигурителен доход, безработица, приложение на полученото образование, крият сериозни рискове.



На пазара на труда има големи изкривявания -



регионални, отраслови, и прилагането на подобни показатели директно като коефициенти крие опасност да опорочи целия модел. Още повече че тук има необходимост да се ползват данни на различно ниво. При определянето на приема спокойно може да се изхожда от показатели на национално ниво - например да се определи за всички университети по-нисък прием на юристи заради висока безработица. Въпросът обаче стои по различен начин, ако университетът ще получи по-малко пари заради реализацията конкретно на неговите кадри. В този случай следва да се отчитат куп регионални особености и така рискуваме във Видин например никога да не се появи университет. В крайна сметка реализацията е и личен избор. Темата стои по същия начин и ако на база безработица следва да се вземе решение за закриване на дадено професионално направление. Да не говорим, че пазарът на труда не е национален - има завършващи, които се реализират в чужбина.

Идеята за стимулиране на отделни професионални направления през издръжката на 1 студент - тоест отпускане на повече пари за дадени специалности, вече се случва в отделни приоритетни специалности като инженерните, но няма данни това да е променило търсенето. Тук е много важно подобни мерки да се комбинират с отсъстващото кариерно ориентиране и по-сериозна децентрализация на ниво университети. Ако държавата дава приоритетно повече пари за обучение на педагози например, не е редно тези суми да потъват в централната каса на университета и да не е ясно какво получава педагогическото образование. Същото важи и за парите за качество, където е редно да има децентрализация на ниво факултети. Хубаво е, че част от тези инструменти вече се прилагат и трябва просто политическа воля тежестта им в модела на финансиране да бъде увеличена.

Не е ясно обаче доколко тези математически трикове ще доведат до това, което е нужно - закриване на слаби, дублирани структури. За тази цел и с математика, и без математика, е необходима политическа и законодателна воля. Нищо чудно и тук, подобно на болниците, да трябва да чакаме естествено отмиране на раздути звена, особено в направления, при които няма външни стимули за окрупняване като закупуването на обща научна инфраструктура например. В тази посока се чувства сериозната липса на по-подробни данни за ефективността на финансирането на ниво факултети.

Големият пропуск на новата стратегия за висше образование, подобно на стратегиите в областта на средното образование, е



подценяването на демографската картина



и на новите модели на учене. И в средното, и във висшето образование затрудненият достъп на отделни социални групи съвсем бегло се споменава, сякаш се срамуваме от думите. Ако България продължава да подценява промените в етническия и демографския състав на населението, няма да постигне нищо, не само в областта на образованието, а въобще. Изобщо не е ясно как ще се привлекат към висшето образование тези групи. Силно подценено е и ученето през целия живот, което задължително фигурира във всяка образователна стратегия. В същото време изобщо не се осъзнава фактът, че то води след себе си сериозна реорганизация на начина, по който работят и университети, и професионални училища. Времето на големите випуски в образованието безвъзвратно свърши, а образователният избор отдавна не се прави веднъж завинаги, единствено след завършване на средното образование. Университетите просто трябва да се научат да работят с различни възрастови групи, в много по-гъвкави от традиционните форми, ако не искат да останат без работа.
18
3259
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
09 Октомври 2014 20:24
Фалитът на безконтролната либерализация

Хе-хе-хе, НПО срещу безконтролната либерализация ... търкам си очите и не мога да повярвам ...
Каквато и да е "демографската картина", каквито и да са "демографските промени", образованието е единственият работещ отрасъл и не е извършило абсолютно никакви смъртни грехове срещу Международната общност.
Нещо повече, всякакви идеи за "реформиране" са единствено планктонът да е зает с нещо (за малко да напиша "мозъкът на планктона", но се сетих).
Никакво "реформиране" на образованието няма да има, защото образованието работи ПЕРФЕКТНО: подготвя прекрасно обслужващ персонал за Международната общност. Подготовката е перфектна: абитуриентите и абсолвентите се разграбват като топъл хляб. Ето това е реалната оценка на образователната система, а не среднощните бълнувания на нпо-планктона.
09 Октомври 2014 21:33
Ако България има шансове да влезе в международните класации в областта на висшето образование, това не е в масовите образователни степени бакалавър и магистър, а в развиването на сериозна научна дейност и добри докторски програми. Няма как това да се случва навсякъде и обособяването на изследователски университет е възможно решение.


Нали БАН щяха да правят такъв университет? Тогава Боко нещо ги мърлуцаше ама сега не се знае. Каже ли да - за нула време ще стане. Професорите са готови, на световно ниво са и чакат. На 4-ти километър. Броят на докторите в България рязко ще нарасне и ще влезем в класациите.
09 Октомври 2014 22:06
Ако България продължава да подценява промените в етническия и демографския състав на населението, няма да постигне нищо, не само в областта на образованието, а въобще. Изобщо не е ясно как ще се привлекат към висшето образование тези групи.


Защо авторката се срамува да нарече етносите истинските им имена, а именно цигани и турци? Всъщност, какво предлага? Циганетата безконтролно и безпроблмно да завършват средно образование, че да могат да стават висшисти? Авторката работила ли е с цигани, та да дава такива ценни идеи?
09 Октомври 2014 22:49
Проблемът не е толкова във вузовете, макар че и те си имат много трески за дялане. Но пък техният продукт е най-видим.
Докато целият випуск или бяга в чужбина, или стават студенти, никой не роптае от качеството на материала. Вуз-овете нямат сметка, щото има студент - има пари и свалят летвата, След това обаче продукцията лъсва на трудовия пазар...
09 Октомври 2014 23:20
Корекции се правят не само чрез репресии, а и чрез стимули. Ако държавата иска да се бърка в избора на студентите, нека не орязва душмански бройките на едни специалности, а да финансира повече други. Така може да поеме изцяло издръжката на студентите в дадени направления, като те няма да плащат такси. Ако пък хептен ѝ се доще на държавата, може и стипендии даже да им отпуска. Пък който иска - нека си записва право. И за гъвкавите форми. Голям брой хора, завършили преди доста години разни механотехникуми, на които тогава и през ум не им е минавало, че могат да станат висшисти, сега се усетиха, че и те искат да стават директорчета, или поне в общинската администрация да се намърдат, и се юрнаха да се записват студенти. Но не могат да зарежат жената и децата и да ходят барабар с дечурлигата в студентски град, искат да си бачкат, ама и дипломката да вземат. И се изпотрепват да се докопат до малкото бройчици за задочници. А защо са малко? Щото едно е да плямпаш и да пишеш стратегии, съвсем друго е да вършиш работа. Питайте някой, дето повече ги разбира тия работи, колко субсидия се дава за редовен и колко за задочен студент. И имат ли полза университетите да разкриват места за задочници. И разни други такива работи.
10 Октомври 2014 04:06
Либерализация щеше да има ако 1. университети можеха да се откриват без акредетация 2. държавата спре държавната поръчка и остави университетите да се самоиздържат от парите на студентите.
Досега за сметка на това имаше "либерализация" по български - държавата изсипва едни пари и тарикатите се надлъгват кой ще взема повече от тях. Каква ти реализация, успех, безработица?? Гледа се само по наредбите коя запетая може да се заобиколи, за да се клъвне повече от държавното. И двете други системи - на 100% субсидирано от държавата образование, като в Германия и на 0% субсидирано, както в САЩ, работят. Само нашата "хибридна" система не ще.
10 Октомври 2014 08:31
Подобно на здравеопазването, където акредитацията на болниците фалира като контролен механизъм и от задължителна стана доброволна, акредитацията в областта на висшето образование не доведе до нищо друго освен безкрайни процедури, чийто резултат всъщност не интересува обществото.
Акредитаията е безмислена бюрократична процедура, която губи много ценно време на препоидавателите. Там се описват колко кв. метра имат залите и какво ли не. Нещо, което след това никой не го чете. Отиват няколко човека от БАН и различни университети в даден университет, посрещат ги подобаващо и последните пишат положителен доклад.
Идеята за пълна либерализация на приема, така че държавата да се оттегли от преки намеси и този въпрос да зависи единствено от желанията на студентите и капацитета на висшите училища, е втората идея, която фалира. Защо?
Идеята за либерализация фалира и ще фалира щом има либерализация. Държавата трябва да определя колко студенти по какви специалности да се насочат, а не хуманитарните специалности да са раздути, а инженерните и точни науки с малък прием. Действително, обаче това идва от средното нобразование, където часовете по химия, физика биология бяха драстично намалени.
Тези два фалита логично водят до провал на модела на финансиране, основан изцяло на брой студенти или казано иначе движен от търсенето на висше образование.
Ей тук е заровено кучето, прочутия модел на Вълчев, че парите трябва да вървят след студентите. Имаме непрекъснати скандали между администрация, която иска да не се късат студентите и преподаватели, които виждат, че студентите нищо не знаят.
Всъщност радикално новите моменти в този модел са обособяването на изследователски университети и намесата в приема на база данни за пазара на труда. Първата мярка - финансиране на науката в университетите на база резултати, е радикално закъсняла и силно подценявана през последните години.
Ей тук трябва да се види ролята на Националния Фонд за наука. След огромния скандал по времето на Игнатов и анголския професор, сега този фонд задържа парите и не изплаща по договорите. Въпреки, че председателите са подписали изплащането, там един управител Николай Христобв не слага своя подпис. От повече от година не могат да разрешат един проблем - държавна помощ ли се явяват тези пари за даденото научно звено. Интересно е как са го решили в САЩ, където почти всички университети са или частни или щатски, т.е. не са държавни. Как печелят там проекти. Да не говорим, че по програмата ХОРИЗОНТ2020 на ЕС в проекти участват и малки и средни предприятия. Нашите главанаци нищо не могат да решат.
Идеята за стимулиране на отделни професионални направления през издръжката на 1 студент - тоест отпускане на повече пари за дадени специалности, вече се случва в отделни приоритетни специалности като инженерните, но няма данни това да е променило търсенето.
Има специалности, като химия, физика, биология, инженерните, които изискват значително по-високо финансиране, поради нуждата от скъпо струваща апаратура, химикали и др., за разлика от туризъм, право, езици, журналистика. Това, обаче съвсем не се отчита.
10 Октомври 2014 08:42
И двете други системи - на 100% субсидирано от държавата образование, като в Германия и на 0% субсидирано, както в САЩ, работят. Само нашата "хибридна" система не ще.
При нас преди 1989г. работеше германската, американската никога няма да проработи. На нея много лесно ще и намерят цаката. Но сега и германската не може да проработи, защото "пари няма действайте". Затова са тези фокуси, които се прилагат. Четете Маркс и Енгелс. Имаме басза и надстраойка. Базата е икономиката, а в надстройката влиза образованието.Не работи ли базата, няма да работи и надстройката.
10 Октомври 2014 08:51
Цялата система на образование не е адекватна -инерционна и деградираща. Как могат хора със задръстени мозъци да "реформират" каквото и да било! Оснвният проблем е очебиен - потискащо мнозинство на специалности, в които няма млади асистенти и доктори Водещите преподаватели не само са на достойна за почивка възраст, но и с анахронична визия върху специалността си Изключения тук таме само потвърждават това състояние. Не съществува позитивната мотивация нито за преподавателя нито за студента. Няма реална и работеща комуникация със света. Ако има има - тя е ограничена в наличните формално работещи програми и в повечето случаи има индивидуален характер. Имам предвид социалните и хуманитарните науки, които остават никому ненужни а най-вече тотално неизвестни нито тук, нито там - в Европа и света. Всичко оставено на доизживяване Парите ги няма и няма откъде и защо да бъдат давани Не съществува мисъл за нормалното инвестиране в знанията у водещи бизнес структури.
И така нататък...
10 Октомври 2014 09:08
Ей тук е заровено кучето, прочутия модел на вълчев, че парите трябва да вървят след студентите. Имаме непрекъснати скандали между администрация, която иска да не се късат студентите и преподаватели, които виждат, че студентите нищо не нзаят.


Това е моделът, който Вълчев заимства от либерализираната чужбина, където моделът дава същите резултати - т.е. като у нас.

Но у нас винаги са вземали някой велик нов победител и копират безмозъчно като студенти на изпит.

Има специалности, като химия, физика, биология, инженерните, които изискват значително по-високо финансиране, поради нуждата от скъпо струваща апаратура, химикали и др., за разлика от туризъм, право, езици, журналистика. Това, обаче съвсем не се отчита.


Напротив, отчита се но в обратна посока. Най-голям коефициент имат физкултурата и спорта - около 6, а най-ниски - природонаучните - около 2.

Т.е. у нас се финансира гладиаторско-развлекателният бизнес, а не развойно-производителния, защото новият ни Господар няма нужда от конкуретни, а от тъпи забавляваши се тълпи, а ако все още се роди някой по-читав и работлив го засмукват с помощта на фондация "Америка за България", която подпомага изявите на участници в международни олипмиади и които после отиват в Америка. За 20 000 долара годишно напазарува най-доброто.

У нас остава контингента дето по цял ден се тревожи за евроатлантическите ценности, които само Местан може да му гарантира и затова партията на Местан печели все повече и повече.


Истината е, че образованието е национална задача, независимо дали е държавно или частно и ако държавата няма виждане за него - няма и образование.

Какво виждане могат да имат марионетки на новия Голям Брат е почти безсмислено да се коментира.

Просто се чудя за какво им е и това министерство, което както и товз за отбраната са излишни.
10 Октомври 2014 09:32
Колега Tim, да не пропускаме ислямските училища (легални и нелегални), които се контролират от Турция или Катар, но не и от МОН.

10 Октомври 2014 09:39
А бе по турско време доколкото знам не сме имали армия и не сме имали и министерство.

Сега като нямаме армия за какво ни е министерство>

Сега системата на образованието основно се грижи от 1-ви клас понаучат английски за да емигрират дипломираните по-лесно и да работят за Победителя.
Кактто и по турско - най-добрите са вземани кръвен данък. Но тогава веднъж на няколко години и по едно от семейство максимум, а сега нон-стоп и единственото дете наред.
Та по турско време не знам да е имало министър на образованието и науката - за какво ни са сега?
10 Октомври 2014 09:54
Какъв е проблемът с обучението през целия живот? Като ти сменят нормативната база непрекъснато, ти се налага да учиш, за да може да работиш. А и техниката се развива- започнах с графос и сметачна линийка, сега съм на компютър.
10 Октомври 2014 10:24
Обучение през целия живот е последния писък на глупотевината по отваряне на работа на безделни и некадърни преподаватели за незаинтересовани и мързеливи ученици и студенти. Кухарски бизнес.

На всеки етап всеки е все по-неграмотен и има нужда от още образование
10 Октомври 2014 11:04
Ще има силна съпротива от разни ректорчета от маргинални унита за разделянето на изследователски и неизлс. у-тети. Това да не обучават докторанти и да кичат с титли разни приближени и мутреси ...как така ще им отнемат това право.

Публична тайна е как се сформират журита по приятелско-пиянска линия и се защитават фундаментални трудове като на Фори светулката (речник).

Батакът във ВО и науката е пълен. Още дълго ще носим последиците на мекерето ДВ , серготеп и анголския професор. И тъй като всеки се вторачил в собственото си съществуване и тлуст кокал - от ректори до началници в БАН оправия скоро няма да има. Няколкото все още останали силни лаборатории и катедри ще просъществуват още известно време и след това поради липсата на достатъчно млади и мотивирани хора ще си отдат кротоко при другите маргинали или в небитието.

10 Октомври 2014 11:52
Проблемът си има име и то е "Делегиран бюджет"

Училищата и университетите трябва да бъдат държавни с високо вдигната летва. Колкото успеят да завършат - толкова. Учителката ми по математика, лека ѝ пръст, спомена, че от нейния випуск са завършили 3-ма души. Другите са отпаднали по пътя.

Образование - да, но ефективно и не на всяка цена

Ако оставят университетите да се самоиздържат в тях ще влиза куцо и сакато, само да иска да дава пари. И ще го изтикват до 5-ти курс ако и да не става нищо от студента, но докато плаща ще го тикат.

Сега е пак така заради делегираните бюджети. Заради тях търпят и циганите, които не искат да учат, но са бройка, респективно носят пари. Заради тях си преместих детето да учи в друг град и пътува всеки ден
10 Октомври 2014 11:52
И никакво финансиране, зависещо от брой студенти.
Редуцират университетите и толкоз. Взлизат само най-кадърните
10 Октомври 2014 14:57
Доверчивия .
При тая бърза подмяна на населението в западна Европа заради демографския им срив нашите умни и що годе обучени деца са манна небесна там.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД