Мая Манолова не е депутат, Ангел Найденов и Кристиан Вигенин - също. Лютви Местан е на ръба, а Цветан Цветанов трепери до последно. Това щеше да се случи, ако преференциите в листите за Народното събрание (НС) действаха без ограничение - без праг от 7% и бонус за водача, който получава на свое име бюлетините без отбелязано индивидуално предпочитание.
Подобна класация е условна, защото повечето формации спуснаха директива да не се ползва преференцията и мнозина кандидати, най-вече водачите на листите, не се стремяха да събират лични гласове (ярко изразено при ДПС). Както казахме, те ползват и привилегията да обират неотбелязаната преференция, което лиши листите от свободна конкуренция. И все пак доста претенденти се стремяха към индивидуален актив, поразбъркаха сведеното "отгоре" подреждане. От протоколите на отделните районни комисии се вижда и как доста водачи или отделни кандидати, поставени на избираемо място,
просто не са желани от електората
Отчетливо ги задминават фигури от по-задни позиции. Ние не знаем дали тези преференции са честни - със сигурност някъде са, другаде - не. Но ни показват, че ако подреждането на листите бе без ограничения и изборът бе по-близо до мажоритарния, съставът на следващото Народно събрание щеше да е по-различен от настоящия.
Разместването по листите накърни егото на доста несменяеми партийни апаратчици. Истински скандал се разрази в БСП например. Там зам.-председателят на партията Димитър Дъбов пренебрежително нарича вечния дисидент Георги Кадиев "събирач на преференции". Кадиев бе поставен на неизбираемо място, но успя да получи подкрепа, с която измести фаворитите на "Позитано" 20 в листата, и поиска оставката на ръководството на БСП за провала на изборите. Дъбов обаче смята, че "събирачите на преференции" нямат право да поставят ултиматуми на партията си и намеква, че неслучайно семейният бизнес на Кадиев не е пострадал при управлението на Бойко Борисов. "Другарю Дъбов, не ви е работа да се бъркате в семейството ми. Може да ви дразня, може да ви е страх от мен, може да съм всякакъв, но не се скрих от Шумен в Пловдив-област, когато не ме искаха там. Не се договарях задкулисно да съм водач някъде си, понеже съм много "ценен" кадър. Останах си на 9-о място и влязох в съвсем честна кампания, без купен, корпоративен или партиен вот. 5880 души ми гласуваха лично доверие. Два пъти повече преференции, отколкото председателят на БСП и над десет пъти повече от вашите 476 в Пловдив-област", отвърна Кадиев. И отново поиска оставки.
Подреждането по-долу изключва феномените 9/9, 18/18 и т.н., защото това е неволен вот. Но трябва да се каже, че в 99% от листите се наблюдава подобно объркване. До момента медиите информираха основно за кандидатите, които заради съвпадението на индивидуалния номер и бюлетината успяха да попаднат на избираемо място, но има още стотина претенденти, които получиха десетки хиляди гласове така. Преференцията им остана незабелязана, защото не се сдобиха с мандат. В този смисъл трябва да се каже, че широко коментираният случай 15/15 от европейските избори не е патент само на електората на БСП. Объркването се наблюдава най-малко при Патриотичния фронт (ПФ), АБВ и "Атака", защото електоратът им най-малко е проявил интерес към преференцията. А и тези формации издигнаха на много места къси листи, липсва кандидат с номер, съвпадащ с бюлетината.
И така, започваме от Варна. Ако преференцията беше свободна, след водачката Лиляна Павлова мандат трябваше да получи осмата в листата Даниела Панайотова (юрист, от младежката организация). Тя има 4664 отбелязвания. 1992 гласа е събрал шефът на Очна клиника Руслан Тошев, с над 1100 е бившият депутат Николай Костадинов. Те трябваше да влязат вместо Красимир Петров и Красимира Анастасова.
Едно от най-ярките индивидуални състезания в страната се състоя във Варна, където в социалистическата листа областният лидер на БСП Красимир Янков изпревари общинския Борислав Гуцанов (4545 срещу 2620 гласа). Гуцанов няма да е депутат, но при свободна преференция от НС
щеше да отпадне водачът Ангел Найденов,
събрал едва 1272 номинации.
При Реформаторския блок (РБ) третият в листата Стилиян Гроздев ("България на гражданите") изпреварва втория Касим Дал. Както казахме, при "Атака", ПФ и АБВ преференциите са най-малко, затова в текста ще ги отбелязваме само ако листата се разминава с електоралните предпочитания.
При свободна преференция "БСП лява България" щеше да прати в парламента от Бургас Виктор Атанасов (гражданска квота) и местният лидер Атанас Зафиров. Бизнесменът Петър Кънев, водач, нямаше да влезе. "България без цензура" (ББЦ) би имала за народен представител не лидера на листата Стефан Кенов, а третият Марин Лазаров. В Стара Загора щеше да има размествания в листите на ГЕРБ, РБ и ББЦ.
В Плевен се наблюдава нещо доста интересно. Вторият при ББЦ Здравко Георгиев има 3462 преференции, а водачът - Румен Йончев (депутат и досега), едва 405. Влиза обаче Йончев. Нещо подобно се случва и при ДПС. Третият Методи Петков е с 466 преференции и води пред лидера на листата Митхат Метин, който има едва 131. Вторият Майдън Сакаджиев също е с по-добър актив, но депутат е Метин.
В Разград е интересно, чак драматично
Петият в листата на ДПС Самет Хасан изпреварва третата Нигяр Джафер с малко. Фурорът обаче е на осмия Гюнай Хюсмен. Той има 6107 преференции от общо 33 000 гласа за ДПС и става депутат. Хюсмен е твърде "любопитна" личност - председател на общинския съвет в Исперих, лидер на местното ДПС, преди години му бе повдигнато обвинение за предоставяне на неверни данни при получаване на евросубсидии. Близък е до ексминистъра и дисидент в ДПС Мехмед Дикме.
В Търговище третата Халиме Адемова изпреварва с преференция втория Йордан Цонев, но недостатъчно, за да го измести. В Кърджали също има екшън. Лидерът на ДПС Лютви Местан има 558 преференции, следващите в листата са с по 100-200, обаче петият Мустафа Ахмед (депутат досега) е събрал цели 1588. Не са му достатъчни. Ако преференциите важаха свободно, депутати щяха да са още Айхан Ахмед и Елисавета Георгиева, съответно 6-и и 8-и. Местан щеше да трепери до последно за мандата си.
На три партии и шестима кандидати в Смолян се случва едно и също. Формациите вземат по един мандат, а вторият в листата може да съжалява, защото безуспешно се преборва за по-голям преференциален вот. Недялко Славов е с преднина пред Даниела Дариткова (ГЕРБ), Емил Хумчев води на Дора Янкова (БСП), а Мустафа Карадайъ трябва да се учи на избори от Хайри Садъков (434 срещу 1379 номинации, ДПС). Трябва да отбележим, че и при "Атака" е същото - вторият Живко Чепишев е с преднина пред Борислав Киряков.
В Пазарджик също е интересно. Не само заради Делян Пеевски. 12-ият в червената листа Димитър Димитров е с 2950 преференции, доста повече от водача Янаки Стоилов. Последният нямаше да е депутат при състезание без ограничения. Кой е Димитров? Четем местни сайтове - "несменяем председател на общинската организация на БСП в Пазарджик, общински съветник трети мандат и голям местен арендатор". При ГЕРБ осмият в листата Атанас Узунов чрез преференция успява да вземе третия мандат. Колкото до Делян Пеевски, той има едва 459 гласа, но му стигат, защото електоратът на ДПС като цяло не се е втурнал да отбелязва в дясната част на бюлетината. Бившата спортна министърка Мариана Георгиева обаче щеше да гледа Народното събрание през крив макарон - активът й е 74 гласа.
Почти всички следващи в листата я задминават
При свободна преференция бившият зам.-министър от БСП Чавдар Георгиев нямаше да е депутат от Хасково, такъв щеше да е Райна Йовчева. Положението с Лютви Местан пак е леко драматично - получава 756 преференции, вторият Мехмед Атаман е с 819, четиринадесетият Йозджан Мехмед е с 788. При два мандата Местан отпада.
Македонският край и този път показа боен нрав. Най-интересно бе при ДПС, където областният управител Муса Палев победи в люта битка скандалния дългогодишен бивш кмет на Гърмен и депутат Ахмед Башев (4835 гласа срещу 3600 в полза на Палев, Башев - макар и втори в листата, е аут, първият мандат е за Алиосман Имамов). При БСП очаквано Кристиан Вигенин взе едва 679 преференции, цели петима го изпреварват. Но Вигенин вече е в НС, а депутат вместо него можеше да е шестият Богдан Боцев. Водачът на ГЕРБ Цветан Цветанов е с 2153 преференции - по-назад е от третия Димитър Танев и петия Йордан Андонов. Интересното е, че благоевградският 9/9 e с цели 7129 преференции.
При РБ мандат вместо Атанас Атанасов щеше да вземе четвъртият Борислав Миланов. А водачът на листата на ББЦ Светлин Танчев (бивш гербер, който сега говори яростно срещу ГЕРБ, герой от скандала "Мери Джейн", родом от Ихтиман) събира в Благоевград едва 278 преференции. Вторият, третият и четвъртият получават съответно 746, 1690 и 658 - разликата е осезаема. Македонците от Благоевградско проявяват инат дори и в дисциплинираната листа на ПФ, където Атанас Стоянов изпреварва Ангел Джамбазки.
В БСП-Враца Георги Божинов изостава от Цветелина Върбанова и Тома Томов, но депутат ще е той. Пробив обаче има при ГЕРБ, където Красен Кръстев измества Тотю Младенов. В листата на ДПС Камен Костадинов е преференциално зад Айхан Ахмед, Касъм Касъмов и Емил Тодоров. При ББЦ Веселина Иванова води на Явор Хайтов, но в крайна сметка размествания при ББЦ и ДПС няма.
От Видин при свободна преференция депутат щеше да е не Ивайло Московски, а Владимир Тошев. Във Велико Търново ГЕРБ спечели три мандата, най-много са преференциите за 12-ата в листата Клавдия Ганчева. Тя взе мандат. Водачът Цветан Цветанов е с 2814 отбелязвания, а четвъртият Мирослав Пенков - с 2080. Разместване имаше и при БСП - последната Весела Лечева спечели доста над 7-те процента.
Може да звучи невероятно,
но в Кюстендил Мая Манолова е бита с преференция - вторият д-р Иван Ибришимов е с 2201 гласа. Видната юристка и словесен флагман на БСП получи 1691, но знае се - отново е депутат. При ББЦ се случва същото, там Васил Иванов събира повече от водача Петър Петров.
В Добрич Светла Бъчварова (БСП) е задмината с три пъти повече преференции от втория Даниел Йорданов. В Силистра вторият при ГЕРБ Алтимир Адамов е с 1925 отбелязвания и изпреварва без полза Милена Дамянова (1600). Вторият при ДПС Невин Хасан води с малко на Рамадан Аталай. Също с малко водачът на ДПС листата в Ямбол Илия Илиев е изпреварен от четвъртия Иван Иванов. В съседния Сливенски избирателен район вторият при БСП Деян Денчев е с три пъти повече преференции от Таско Ерменков, но отново напразно.
В Шумен Ралица Тодорова (ГЕРБ) събра най-много преференции и влиза в НС заедно с водача Любомир Христов. При БСП Венцислав Венков изпреварва неуспешно първия Иван Иванов. В Габрово ГЕРБ спечели два мандата, а третият в листата Добромир Проданов измества Петко Тотев при свободна преференция. Ловешката социалистическа листа праща Димитър Горов депутат, но той е събрал едва 520 гласа. Трима други от по-задните места са с над 1000 отбелязвания. В Габрово имаме неуспешен опит за пренареждане и при АБВ - вторият Делян Енкин е с по-добър актив от водача Кирил Цочев.
От Перник БСП праща в НС Валери Жаблянов, но следващите двама в листата са с повече преференции. Нигяр Джафер (ДПС) е изпреварена от Боряна Методиева. Бившата здравна министърка Десислава Атанасова (ГЕРБ), която е родом от Русенско, но бе кандидатирана в Монтана, отново ще е депутат. Но по преференции е
изпреварена от втория, третия и петия
в листата. Почти същото се случва и с водача при социалистите Емил Райнов.
В Пловдив-област преференцията успешно прати в НС асеновградчанина Манол Генов, 8-и в подреждането. Успехът му е за сметка на втория Галин Дурев.
Завършваме със София, където резултатите от преференциите вече са широко известни. В София-област седмият при ГЕРБ Валентин Милушев има повече гласове от шестата Галя Георгиева, но влиза дамата. При БСП петият Радослав Стойчев е с по-добър актив от водача Корнелия Нинова, но няма да влезе в парламента. В 23 МИР изненадата дойде от Георги Кадиев, който грабна около 18% преференция. Водачът Желю Бойчев е изпреварен, но неуспешно от 14-ия Страхил Ангелов (1227) и 22-рия Николай Яръмов (946). В 24 МИР герберът Борислав Борисов (10-и) можеше да е депутат с 1179 гласа, а при БСП след безспорния Стефан Данаилов се нарежда Борис Цветков (880 преференции, нужни обаче му бяха още 600). Мартин Димитров от РБ успешно изпревари с 2791 гласа Гроздан Караджов, който също има нелош личен актив (1439). Интересно е в 25 МИР. Лъчезар Иванов (известен с прякора Лъчо Мозъка) пак се промъкна в НС - тихомълком, събирайки едва 187 преференции. Петият при БСП Деница Караджова е с 585 гласа, мандатът обаче е за Георги Анастасов с 372. При РБ Вили Лилков е с по-голям личен вот от Меглена Кунева, но ме му стига да я измести.
В заключение могат да бъдат казани много неща. Те все ще са полуверни, защото преференцията още е нововъведение, трябва да мине време, за да измерим ефекта й. А откакто я въведоха, ЦИК и партиите се опитват не да я популяризират, а да я укрият от избирателите си. Все пак нещо се забелязва осезаемо - там, където има ярък партиен живот (БСП, ГЕРБ) и където предварително се знае, че съответната формация има шанс за НС (РБ, ББЦ), от преференциите се интересуват и избиратели, и кандидати. Макар ръководствата невинаги да я препоръчват, а ЦИК направо да я укрива, ненаблягайки на нея в нито един от предизборните клипове. Тази тенденция се проявява дори и в ДПС. Лидерите й пуснаха директива срещу преференцията, но в смесените региони, където партията е силна, видяхме борба за гласове, както и пробиви на хора от по-задни места в листите. Не бяха много, но достатъчно за най-консервативната и дисциплинирана партия. Което само показва, че хората силно се бунтуват срещу партийните подредби и все по-активно ще объркват нечии сметки. Затова изобщо няма да е чудно, ако депутатите в новия парламент направят всичко възможно да премахнат или да обезсмислят преференцията. За да не "затрудняват" хората, разбира се. Да не сте си помислили, че са се загрижили за себе си?