В сряда по икиндия 100 000 души загубиха от раз правото си да гласуват за кмет в местните избори на 26 октомври. Едно е Милен Велчев да ми ходи напред-назад с оставка и всички да охкат, второ е да гръмнат някой пореден бизнесмен и всички да ахкат, а съвсем друго е 100 000 души да бъдат с ограничени избирателни права само защото някой политик не си е свършил работата.
Защото оставката на Велчев е проста политическа игра, убийството е престъпление срещу личността, а отрязването на 100 000 души от урните е нещо далеч по-съществено, далеч по-важно - това е
престъпление срещу демокрацията
И затова някой трябва да носи персонална отговорност. И този "някой" е ясен - това са бившият шеф на парламентарната група на НДСВ Пламен Панайотов, шефката на правната комисия на парламента Анелия Мингова и не на последно място - шефът на парламента Огнян Герджиков.
От тези тримата зависеше дали законът за местните избори, който по традиция се коригира преди всеки вот, ще бъде гласуван овреме, или ще бъде пробутан в последния възможен момент. Те избраха вариант 2 и точно заради това жителите на малките села сега няма да гласуват за свой кмет. Става дума за около 300 засегнати селища със средно по 300 жители.
Проблемът не е в избирателния закон, а в късното му приемане - ден преди началото на лятната ваканция. Законът правилно разреши на избирателите в селата с население между 250 и 500 души да гласуват за свой кмет. Само че умните глави в парламента пак прецакаха нещата, защото забравиха, че още през 1999 година те са заличени като кметства. И щом не са кметства, не могат да избират кмет. А заради късното приемане на избирателния закон сега
няма време да си върнат статута на кметство
Процедурата е следната: трябва да проведат местен референдум или да правят подписки, да чакат общинският съвет да ги признае за кметство и накрая да прочетат, че са такова в "Държавен вестник".
Няма как и законите да се променят - депутатите все още се препичат на морето, а и като се върнат в София, ще им се отвори друга, по-съществена работа. Примерно - да променят конституцията.
Още по-абсурдно е, че на 26 октомври ще може да се гласува без ограничение в селата с население между 250 и 500 души, които не са били закрити като кметства през 1999 г. По закон е трябвало да престанат да се броят за такива. Но някои са пропуснати в суматохата. Сега те няма да имат проблем. Но онези, които надлежно са били закрити, ще имат проблем.
Ако избирателният закон бе приет не в последния момент, щеше да има достатъчно време всички процедури по обявяването на малките села за кметства да бъдат изпълнени.
Какво пък, ще гласуват друг път, казват някои. Ще гласуват през зимата. Специални избори ще им се направят. Само за тези 300-500 села. Първо, това означава допълнителни харчове.
Както и да е. Второ, как се прекратяват пълномощията на онзи кмет на голямата община, за когото селяните са гласували на 26 октомври. По кой закон? Та те в един момент ще се окажат с двама кметове?!
Всичко това се последствия от сътвореното в парламента, който бъка от юристи, хеле пък в НДСВ.
През 1999 г. СДС направи по-голямо престъпление срещу демокрацията - забрани на хората в населени места до 500 души да избират свой кмет. Не до 250, както е сега, а до 500.
Този ход на СДС бе дълго коментиран, отговорността на сините за това бе ясна. СДС обаче направи закон, който се спазваше - забрани на хората в малките села да гласуват за кмет и те не гласуваха.
С две думи - глупав закон, но закон
Но въпросът сега не е защо СДС е направило нещо през 1999 година, а защо СЕГА за 100 000 български граждани не може да се приложи избирателният закон на републиката.
Да, вярно е, че селският кмет няма никаква съществена работа, освен да отчита сватбите и погребенията. Той няма кой знае какви правомощия. Няма самостоятелен бюджет например. Загубата няма да е велика, ако в това село не се провеждат въобще кметски избори. Пък и общината ще прати наместник в селото.
Такива бяха аргументите през 1999 г. Сега те не тежат поради една проста причина - СЕГА хората имат право да гласуват.
Или нямат? Даже не е ясно дали "прецаканите" избиратели са само 100 000. Дори ЦИК не е наясно и затова пита служба ГРАО. Ясно е, че избирателите в българските села са далеч по-активни от избирателите в българските градове. СДС поряза селата, защото не очакваше там да се появят сини кметове. Логиката бе ясна - щом нямат право да гласуват за собствен кмет, хората от селата едва ли ще тръгнат да гласуват за общински кмет, за общински съветници, пък да не говорим за депутати.
Подобни недомислици допълнително демотивират хората да гласуват. И те не гласуват. И така убиват демокрацията.
|
|