:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,163
Активни 627
Страници 13,728
За един ден 1,302,066
Спомен

Август `68: край или начало

Не е вярно, че Пражката пролет и перестройката са били едно и също нещо
... Седем-осем години по-късно Прага беше странно място... Строяха усилено едно красиво метро, по Карловия мост и нагоре по Храдчани беше пъстро, шарено и оживено, а в същото време мрачни милиционери можеха да те спрат на улицата ей така, както си вървиш, и да ти направят такава обстойна проверка, че сам да се почувстваш виновен за нещо си... Споменеш ли пък за 1968 година, приятелите ти млъкват навъсено, и започват да те гледат подозрително... Един певец на ужасно остри сатирични песни, казваше се Иван Младек, беше помел в музикалните класации лъскавите певци от боята на Карел Гот, и всички му се радваха, и това много приличаше на някаква свобода, но само приличаше... Езиците се развързваха само при много специални обстоятелства, при доказано и защитено взаимно доверие, и тогава човек можеше да научи неща, които ги нямаше във вестниците... Дребни такива, а страхотно показателни. Например това, че почти всички деца в пионерска възраст през онова лято на 1968 година са били отведени на пионерски лагери и после са прекарали там не една, а по две-три нормални смени, тоест по повече от два месеца, за да се върнат чак през септември, когато се е предполагало, че всичко е свършило.

По същото това време, лятото на 1968 година пишещият тези редове също беше на лагер. Само че съвсем друг: батареята ни беше изкарана на лагер някъде по баирите край Пирне и Айтос и стоя там също необикновено дълго - приблизително юни, юли и август. И си спомням, че август беше много дъждовен и някак си зъл. Спомням си и дъжда през нощта на 20-ти срещу 21-ви август. Беше като потоп, като края на света, ужасно неприятна работа, която на следващия ден вече ни изглеждаше като символ. Защото тогава, на следващата заран, батарейният ни строи в калта, а един капитан, партиен секретар ли беше, какъв беше, забравил съм, ни прочете прословутото писмо на Чехословашката компартия до братските компартии, с което разтревожените за социализма си чешки другари молеха за помощ...

В онази сутрин на 21 август помощта беше факт!

Беше голяма, и, както отсетне се разбра, дълго-дълго подготвяна помощ.

Имах приятели в други поделения, които бяха пратени в Чехословакия, та те ми разправяха как са били вдигнати още в началото на лятото и са били запратени някъде в Украйна, където, разбира се, никой нищо не им казвал, и откъдето през август поемат към Чехия...

Това щяха да ми го разправят и Исак Гозес, и Васил Маринов, и Бойко Бойков в София, но по-късно, а пък на 21 август на онова странно открито партийно събрание на баира над Пирне ние ей тъй по навик гласувахме една телеграма до ЦК на БКП, че, така и така, ако се наложи изпращането на още войска в защита на социализма, нашата отлична батарея е готова да потегли!... Като че ли някой ни питаше кой да ходи и кой да не ходи...



"Август '68" е събитие, което наистина преобърна света.



Не веднага и не отведнаж. Обърна го някак си гадно - постепенно. Последствията бяха и преки, и косвени. Преки, защото пресякоха онова, което влезе в историята на човечеството като "Пражка пролет": опит за човешка либерализация на живота в една социалистическа страна - опит за отслабване на цензурата, опит за подкрепа на естествения национализъм, опит за създаване на многопартийния система в рамките на съществуващата конституция и държавно устройство, опит за "икономически романтизъм", според определението на автора му Ота Шик, опит за нормализиране на самата Чехословашка комунистическа партия.

Косвените последици бяха дори по-страшни. Когато през декември 1989 година започнаха българските опити за "нежна революция", срещу какво бяха насочени протестите? Срещу незабравимия Член 1 от Живковската конституция, там, дето се казваше, че "Ръководната сила в обществото и държавата е Българската комунистическа партия". Тази конституция е приета, както е известно, през 1971 година. А в предишната, Димитровската, такъв текст няма. Там ги няма и глупостите от преамбюла на Живковото съчинение, че сме се били опирали на сътрудничеството и взаимопомощта със Съюза на съветските социалистически републики и с другите страни от социалистическата общност, както и на подкрепата на международното комунистическо и работническо движение и на всички прогресивни сили в света.

На пръв поглед - голяма простотия и точка! В една конституция да се наредят такива глупости...

Де да бяха просто глупости! Тази конституция беше пряк резултат от тъй наречената "Концепция Брежнев". "Концепцията Брежнев" узаконяваше ОГРАНИЧЕНИЯ СУВЕРЕНИТЕТ на страните от Източна Европа. Това вече не беше глупост! Това означаваше, че София може да решава каквото си поиска, но последната инстанция винаги ще бъде Москва. И то, разбира се, последна инстанция не по въпроса дали да се учреди ново ТКЗС в село Горно Нанадолно, а по въпроса за поведението на страната в един бъдещ глобален конфликт, най-вече военен.



Това е то ограничен суверенитет!



А виж, тази концепция се роди в мъдрите глави на Брежневите другари именно като реакция на опита на Чехословакия да направи нещо различно от това, което правят в СССР. Ако и след 1971 година се появеше проблем, подобен на "Пражката пролет", то нямаше да има нужда от "писмо за помощ": ограниченият суверинитет предполагаше автоматично намесване в ситуацията и - чао, Гергино!

... Имаше моменти, когато мнозина сравняваха "Чехословакия '68" с "Унгария '56". Сигурно заради почти еднаквите униформи и танкове по улиците на Будапеща и Прага...

Но между тези две жестоки събития приликите свършват само до тук, до танковете и униформите. А иначе през 1956 година в Унгария имаше окупационни части на Съветската армия и истинско въоръжено въстание именно срещу тях, срещу окупаторите, които пък действаха точно както действат окупаторите: смазаха въстанието с огън и меч...

В Чехословакия никой не се готвеше за въоръжени въстания и други такива опасни неща. Там искаха да заживеят просто нормално и страната им да се ръководи от умни хора, а не от прости глави. (Всъщност вълненията в Чехословакия заприличаха на въоръжени метежи след август, като реакция на една инвазия, агресия..., но това е вече една друга история...)



Кое от двете е по-опасно?



Явно второто, понеже след унгарските събития не се издигна никаква концепция за ограничен суверинитет - там Съветската армия си се оправи сама и в Кремъл изобщо не се уплашиха от подобни събития в другите соцстрани. Просто затегнаха гайките, изпосмениха предишните дървени глави с нови (у нас Антон Югов и Вълко Червенков - с Тодор Живков и с все по-нарастващия брой "чавдарци").

Понякога сравняват и друго: "Пражката пролет" напомняла Горбачовата перестройка. И пак не е вярно. Горбачов говореше за "повече социализъм", а в Прага искаха "социализъм с човешко лице": разликата е колкото от тука до небето. Ако "Пражката пролет" беше докарана до успешен край, Чехия щеше да е нещо като Канада или Швеция, а "перестройката", докарана до победния си край щеше да възстанови, видите ли, "ленинските принципи" - същите онези принципи, които превърнаха Русия в огромен агресивен лагер.

... И едно нещо никога няма да спре да ме учудва. Едно според мен много важно нещо!





Западът въобще не реагира на нашето дружно нахлуване в Чехословакия!





Никога няма да мога да си го обясня. По кинопрегледите ни промиваха мозъците като ни показваха как чехските граничари демонстративно свалят телените заграждения по границите си с Австрия и Германия (тогавашната Западна, тоест). Показваха ни и танкове - или германски, или натовски, или и едното, и другото - паркирани току до браздата и насочени към чешката територия... Ей такива работи ни показваха, а пък впоследствие никакви натовски танкове не се вяснаха, когато в Прага се стреляше.

Всъщност дори и политическата реакция беше една такава никаква... Доста по-късно, когато Русия нахлу с огромна войска в Афганистан, Рейгън поне се опита! Нарече СССР "Империя на злото" и го удари икономически - и то в най-важната точка: трясна му едно ембарго върху високите технологии и светът знае какво последва от това: тоталната разруха в съветската индустрия и икономика от осемдесетте години на миналия век... А след агресията от август 1968 - едно голямо нищо!

Даже напротив! През седемдесетте години, когато вече действаше "доктрината Брежнев", се смляха да се ръкостискат и да се целуват държавните глави от двете страни на Желязната завеса, самият Брежнев и Джими Картър се появиха по кориците на всички световни списания, сплели вдигнатите над главите си братски десници, а наш Тодор Живков стана едва ли не първи приятел на Германия. Студената война някак си стихна и тъй беше дълги години...

А на 21 август 1968, онова дъждовно лято, в самото начало на края, нашата батарея стоеше строена в команда "свободно" и гласуваше бойна телеграма до ЦК на БКП.

Всъщност ние въобще изпратихме ли я тогава тая телеграма?
 
Войници стоят на почетна стража пред чешкото радио на 30-годишнината от пражките събития през 1998 г. През 1968 г. съветските войници убиват 15 протестиращи, когато окупират радиото. Последните свободно излъчени думи са: "Ние сме с теб, бъди с нас". Те сега са написани на мемориала, посветен на събитията.
304
1603
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
304
 Видими 
22 Август 2003 00:14
Боб Хърбърт, "Ню Йорк таймс"

Колко време ни е нужно, за да признаем, че войната, която толкова безразсъдно започнахме в Ирак, е фиаско, трагична и безмилостна и че в края на краищата е невъзможно да я спечелим? Колко още време, колко пари и колко човешки живота е необходимо да пожертваме?

Нито Брежнев, нито неговите наследници така и не признаха същата истина за себе си
С какво свършиха вече се знае

22 Август 2003 00:57
Това ще остане като една от най-черните страници в българската история.
Комунистите не се посвениха да изпратят млади български момчета, не срещу кого да е, а срещу чехите, дето са ни като братя. А войничетата бяха дамгосани до живот, че са взели участие в това пъклено дело.
Поклон пред паметта на невинните жертви по улиците на Прага, Братислава, Бърно, Зволен убити от международните окупатори преди 35 години!
22 Август 2003 01:50
Бре Писател, за Гглобално ограниченият сувернитет на доктрината Буш не ти ли доде на акъл асоцияция тъй като пишуркаше? Югославия и Ирак тъй нищичко ли не ти говорат да ти напомнят нещо познато ?
Писатели...
А и туй не си ли го писал вече, се ми се струва че съм го чела и не веднаж.
А по принцип си прав, ама ако го казваше 69 година. Оттагаз ехей
22 Август 2003 03:53
ТИНТИРИ-МИНТИРИ !!!
В Чехословакия през август 1968 г. влязоха НЕ съветски, български, ГДР-ски и пр. войски, а войски на ВАРШАВСКИЯ ДОГОВОР- в който членуваще и Чехословакия! При това, тези войски не "НАХЛУХА" , а бяха официално повикани от легитимното правителство на Чехословакия!! А то ги повика, за да не се избиват БРАТОУБИЙСТВЕНО чехословаци срещу чехословаци!!! Сиреч, друг да вади горещите картофи от огъня!!! В този смисъл, пълна МАНИПУЛАЦИЯ Е да се говори за "окупация"- там тези войски имаха за задача полицейски/милиционерски/ функции, а не да свалят правителство и да слагат свое такова, и да присъединяват територии и т.н.
От юридическа гледна точка присъствието на войски на Варшавския договор в Чехословакия през 1968 г. е БЕЗУПРЕЧНО !!! За разлика от "Войната на НАТО срещу Югославия-1999 г." и "Войната на САЩ, Англия и "Коалиция" срещу Ирак-2003 г."- които изцяло противоречат на Устава на ООН !!!
Да се говори и за "НАХЛУВАНЕ" на съветски войски в Авганистан-1985 г. също е МАНИПУЛАТИВНО- тези войски бяха ПОВИКАНИ там от ЗАКОННОТО правителство на Афганистан!
Изобщо, г-н Карастоянов или е слабо информиран, или е силно мотивиран?! Такова яростно изопачаване на фактите и юридическите казуси не може да бъде въпрос на "писателска" грешка или недоглеждане- то може да бъде само УМИШЛЕНО ! Той си знае защо го прави!!! Аз само предполагам...
22 Август 2003 04:08
Okupaciata si e okupacia i ubiistvata na civilni ubiistva. Smradlivia savetski botush si e vse taka smradliv.
22 Август 2003 05:29
Не е верно че чехските граничари са махали телената мреза.Телената мреза е от 500волта.3 метра от нея имаше обикновена мреза от 4 метра.Зад тази мреза имаше 10 метра минирано поле.Опазването на границата се пое моментално от руската армия.Минаването на границата беше вазмозно само с руски танк за неколко ботилки водка.
22 Август 2003 06:20
Параграфе, интересно как окупаторските войски били "поканени" от легитимното правителство на Чехословакия, след като при нахлуването им първо са арестувани от десатчици първият секретар на ЦК на ЧКП Александър Дубчек (баща на мой колега от ООН и свекър на добра приятелка на Нели, от които имаме и автобиграфията му 'Надеждата умира последна'), законният министър-председател на Чехословакия Олдpжих Черник, както и други членове на Политбюро, привърженици на реформите? Те били откарани в пълна нелегалност в руска военна база в Карпатите, дето били тормозени психически, после - в Кремъл, турени мирно пред Брежнев да подписват капитулацията си (дори тогава един от тях, Франтишек Кригел, отказал да подпише меморандума).
*
Не е имало абсолютно никаква "официална покана" от правителството на Чехословакия или от президента Свобода до Варшавския договор или СССР. Едва след 1989 г. било намерено едно тайно писмо, писано на ръка, от името петима по-второстепенни членове на Политбюро на ЧКП до Брежнев, писано две седмици преди нашествието, в което, явно под диктовка, молят за помощ срещу "контрареволюцията". За твое сведение дори Румъния на Чаушеску отказа да участва, а комунистическите и работнически партии по света осъдиха окупацията. Цялата чешка интелигенция беше с реформистите, начело със световните вече имена Милан Кундера, Милош Форман, Иржи Менцл и т.н., цялата работническа класа - също. В чий интерес е нахлуването, освен дето е и абсолютно незаконно? Кому са служили окупаторите? На работниците, на комунизма? Чакам коментара ти.
22 Август 2003 06:31
Ай стига бе големи лайнари сте били тука! Кой кого покани в Белград и Багдад? Кой кого е канил в Корея, Виетнам, Панама, в банановите републички някогаш си, в Мексико още по-, в на майка ти у п***ата, гиди просяк американски?
22 Август 2003 06:49
Освен това, Параграфе, за твое сведение преди нахлуването на окупаторите в Чехословакия не е имало никакви "братоубийствени" боеве, които да трябва да се усмиряват. Жертви от мирното население падат обаче още в първите дни на окупацията. Репресиите са всеобхватни - практически цялата чешка интелигенция е уволнена и или е изпозатворена, или прекарва следващите 20 години заета с физически труд предимно на село, Дубчек е пратен лесничей, син му Милан не е пуснат да учи в университета, 500 хил. са изключените от партията, 100 хил. успяват да избягат на запад. Скоро четохме някъде, че през 1987 г. когато Горби бил посрещнат радостно в Прага, на въпрос какво деляло Дубчек и Горби някой от хората му отговорил "19 години".
22 Август 2003 07:01
Никой, таварищ милиционер (добре е, че си се отказал да се преструваш, че си уж в Америка), не е ходил в Белград: само беше прекратена дистанционно агресията на комунистическия сатрап Милошевич срещу Хърватска и Босна (1995) и бе предотвратено изгонването на косовските албанци (1999). Във Виетнам май имаше покана от правителството на юга, а сега Виетнам дава мило и драго Америка да го забележи някак си. Корея не е особено подходящ пример, както и Германия (дето също никой не ги е канил). Надявам се, че и Ирак не след дълго ще изглежда пред примерно Либия като арабско ФРГ пред арабско ГДР или Чили пред Куба. Помисли си кавво би било, ако още през 1968 имаше Горби и целият соцлагер беше поел по пътя на Дубчек, а?
22 Август 2003 07:20
комунягите както обикновено са връх в безсрамното лицимерие.
Имало покана за нападението и окупацията, при това всичко било юридически перфектно, моля ви се!?! От кого е поканата не се казва, щото се подразбира. От чешките кгб-агенти, една шепа мръсници, готови да продадат и майка си на съветски пиян солдат. Проблемът е, че не са представлявали никого - нито правителство, нито парламент. Че такава покана станишеф подписва и в тоалетната даже, защотото българските кгб-агенти са същите мутанти. Е след като официалното правителство на Чехия не е поканило българската армия да окупира летището на Прага, какво търси армията ни там, по кои спогодби или членове от Варшавския договор. Виновни били и западните радиостанции, че не нарамили антените и не се затичали да спират съветските танкове, които се "разхождали" по студентите на Вацлавски намести, като по червения площад. Вярно е, че го направили червен, изродите! Обаче, присъствието им в Чехия било юридически безупречно се провиква червен сърдитко!?! Нито юридически, нито етически, нито морално, нито човешки може избиването на невинни хора да бъде приемливо. Може, но САМО КОМУНИСТИЧЕСКИ!
Върхът на сладоледа беше, че преди България я управлявали кратуни, а сега умните я докарали до още по-голям батак. Забравих вече кой изсипа тая небивалица, но има ли значение. Оказва се, че драгалевски мангал, свидна рожба на майка- слугиня и баща-ратай или пернишко цигане, плод на страстна либов между кранистка и случайно отбил се братчед, са умните хора в България.
УМНИТЕ ХОРА НЕ СА ИДВАЛИ НА ВЛАСТ БЕ, ДРУГАРИ!
ВСЕ СТЕ СИ ВИЕ - КОПЕЛЕТА ОТ КОЛ И ВЪЖЕ, С ПРОИЗХОД НЕИЗЯСНЕН, НО РАБОТНИЧЕСКО-СЕЛСКИ, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НЕГРАМОТЕН! Все пак може ли нормален и елементарно образован човек да твърди, че окупацията на Чехия и нашето българско безсрамие там са юридически перфектни!?!
Умните 100000-ина хиляди ги избихте още преди Априлския пленум 1956, а каквото беше останало по-читаво натовари куфари и кой накъдето му видят очите след 1989. Остана вонящото блато, ята нахални комари, виещи с пискливия гласец на янаки стоилов и стадо тъпанари, ръчкано с остена от "финния", психично чалнат юрист велко вълканов. Това е полюжението, при това юридически перфектно Виновни нема, нема и да има! Какво беше това "бъдеще"....я, да вървя да погледна в тълковния речник...
22 Август 2003 07:47
Вервай у правотата си, фичка, дори когато Втората ти Родина греши и пак греши и пак греши и пак греши и пак греши и пак греши~~~~~
И тука не се връщай next summer... Няма да е здравословно.
Комунягите излъчват миазми, нали се сещаш
22 Август 2003 08:38
Кой каквото ще да дрънка, едно е ясно-
нямахме работа там!
И не търсете аналогии, нека отговаряме за
нашите дела, всичко друго е търсене на оправдание!

Редактирано от - fierce на 22/8/2003 г/ 08:40:34

22 Август 2003 08:53
Истината е тази- пет страни от Варшавския договор- СССР, ГДР, Полша, Унгария и България (с участието на два полка Елховския и Харманлийския) взеха участие в окупацията на Чехословакия в нощта на 20 срещу 21 август 1968г. Румъния отказа да участва, а Албания напусна демонстративно Варшавски договор, в койт отя де факто не членуваше от 1961г.
Доктрината "Брежнев" беше създадена постфактум, няколко седмици след окупацията.
И все пак си мисля че от гледна точка на България "Доктрината за ограничения суверенитет" на Брежнев е далеч по за предпочитане пред налагащата ни се "Доктрина за нулевия суверенитет" на G.W.Bush.
22 Август 2003 08:56
Фирс много точен си
Затова пак ще припомня тук за деня преди 35 години
Аз тогава работех нощем в телевизията на Шаболовка - монтирахме с колегите от университета и два три театрални училища декорации там.
И както обикновено -в 6 ч сутринта включвам ВВС - много добре я хваща латвийския ВЕФ. И - новина - сътетските танкове са на площадите в Прага.
Говореха именно за сътетските танкове а не на Варшавски договор. После се появи и официалната телега от името на този договор. Имаше и покана от чехските сталинисти. Как да нямаше. само че законното правителство тогава почти в пълен състав вече е било прехвърлено в Москва ..."за преговори"
Та това утро стоях и слушах - вече и други, каквито успях да хвана защото ги заглушаваха страшно.
Към осем часа мина една почти скромна новина - на Червения Площад се оформи спотнанна група протестиращите срещу нахлуването. Най-много десетина души. Първо, почти тръгнах - а така, да видя. Така и не тръгнах
Та за три години - до начало на 1972 година от Университета изгониха ВСИЧКИ можещи да мислят преподаватели. Е не бяха пратени в Сибир за щастие, но бяха отстранени от преподаването. Помня Зураб Мамардашвили-той четеше през 1969 спецкурс по екзистенциализма /може би, тук не съм точен/. та чел все в различни аудитории - курсът му не беше забранен, но се водеше като свободно избираем. Слагаха го в такива. Ама хората сидяха, стояха висяха и слушаха.
Нели Мотрошилова я затиснали като асистент в групи с бавноразвиващи се научни комунисти да им води занятия по история на философията. Търпя, търпя и напусна, отиде в Института по философия. Ерик Соловьев, Б.Грушин, Г.М.Андреева всички бяха "преместени". Някак си така, че се оказваха в изолация и забравяне. Нищо те се справих, но Университета остана залостен от изникнали от никъде чукундури.
Това е прекият резултат от "братската помощ"- спря хрушчовская оттепель в духовната атмосфера на тогавашното съветско общество. Тогава започнаха да притискат и Московски Музикален Клуб. Та и той затихна. Спряха много филми
Книги. Засилиха контрол върху авторската песен. Започна "застой"
През 71 година бях в Брага и Бърно. Там вече се установи същата атмосфера, както и в Москва - една тишина и шушукане по ъглите. Ама все пак се случи да поприказваме с чехите спокойно ...но без възхищение.
Едно момче с един жест показа причината на Пражкия пролет - взе някаква вещ от стаята си, където сидяхме и я хвърли направо през прозорец. Казва това е кофти вещ. И показа друга - ето това работи, а то е направено "там". Та искаме да правим такива неща и да живеем тук като там. Свободно.

Редактирано от - Минавам от тук на 22/8/2003 г/ 09:05:36

22 Август 2003 10:34
Параграфе, нелепо е да сравняваш Прага 68 с Ирак или Витнам.
Сравнението с Афганистан също не издържа (уточнение - там "братските съветски войски" влязоха през 79 а не през 85), там наистина имаше гражданска война, но в Чехия?
Дължим извинение на чехите или поне - мълчание.
22 Август 2003 10:47
Абе, който си го може, си го може.
само беше прекратена дистанционно агресията на комунистическия сатрап Милошевич

Chapeau!
22 Август 2003 11:07
По покана на Законните правителства, а Леле, Параграфски, това комунистите освен главорези сте и големи демагози В Афган първо изпратихте подразделение от "Алфа", което спретна един бърз преврат на легитимната власт, постави на поста министър-председател една кремълска креатура, която веднага извика на помощ съветските другари! После започна разгромът на несъкрушимата Красная армия, но това е вече друга история...
22 Август 2003 11:11
Ей, Централната гара, нАучен работник такъв, като ти гледам писанията, и ти си на доц. Панев от кадрите, а?
22 Август 2003 11:20
Параграфе
действително имаше някакава форма на окупация, въпреки, че Чехословадия беше член на Варшавския договор с което се задължаваше да изпълнява определени задължения, имаше и покана от страна на някои твърдолинейни комунисти. Стреляно беше само по снайпиристи, които стреляха срещу войските-бяга убити около 70 човека./тогава имах чехкиня проятелка и знам от нея тези числа/.
Не е вярно, че възстанието в Унгария е започнало след влизането на съветските войски. То започна с избиване на комунисти, след обещание от Запада за подкрепа и когато съветските войски влязоха Западът си затрая.
В Чехословакия нещата не се направиха какта трябва. Започна една злостна кампания срещу СССР, с карикатури във вестниците и др. което предизвика съответната реакция /аз лично съм ги виждал/. Цялата работа в Чехословакия беше доста самодейна. Това можеше да завърши по-лошо-с конфронтация между Изтока и Запада. Затова Западът не се намеси, само нададе пропаганден вой. Действително ако руснаците бяха оставили нещата на самотек, това можеше да предизвика голям сблъсък между Запада и Изтока и да се изправим пред ядрена война, какъвто беше случая с Кубинската криза.
Пипето на автора не е достатъчно за да му светне това.
И Запада и СССР внимаваха много за това.
Трябва да стане ясно, че в условията на Студената война, когато двата лагера се бяха изправили един срещу други всичко си беше ограничен суверинитет.
В тези условия като че ли Тито и Чаушеско много по умно провеждаха своята независима политика.
Разбира се тази работа, беше пре-експонирана от западната пропаганда, ь и сега се пре-експонира.
22 Август 2003 11:27
Правилното обръщение е "научен сътрудник такъв" (естествено с ударение върху "а"-то) Зверчо, най-после си призна, че си радетел на пролетарския интернационализъм За доблестната постъпка те поздравявам с "На крак, о парии презрени!" или с "Великий могучий Советский Союз" (по твой избор)
22 Август 2003 11:30
Не ме отваряй на кой кой е!
Защото който е много посинял, значи крие голямо червено петно, др. Панев!
22 Август 2003 11:34
Haupmann
Уважавай историческите факти. В Афганистан съветките войски бяха поканени онт тогавашния глава на Авганистан Амин, който беше отстранил и убил Тараки, който беше свалил и убил Дауд братовчеда на краля, който пък една година преди това свали краля. Тъй като положението там се влошаваше те свалиха Амин и хората на Тараки го убиха.
Тогава само Съветския съюз беше заплашен от ислямския фундаментализм защото неговите южни ислямски републики граничеха с ислямски страни. Така, че в цялата тази работа САЩ нямаше какво да се месят. И западноевропейските страни настояваха за това. Обаче Рейгън за да си отмъсти за провалите във Виетнам и другаде взе че организира ислямските фундаменталисти, въоръжи ги и така фактически създаде ислямския тероризъм, с който се бори САЩ сега.
22 Август 2003 11:45
Не можах да се изразя по-обстойно, защото др. Тодор Павлов, подвизаващ се здесь като Звяр, непрекъснато ме разсейва Но това, което казваш, не противоречи на казаното от мен: Хафизула Амин свали от власт Нур Мохамед Тараки с помощта на съветска спецчаст и веднага след това извика контингента на Червената армия, който бе отдавна подготвен за марша към Кабул!
А че Рони Рейгън носи известна вина за създаването на ислямско-терористичния Франкенщайн не го оспорвам - неправилна йерархизация на ситуационните приоритети
22 Август 2003 11:46
triabva da si fenomenalen oligofren,
za da probutvash pravovi "argumenti"
ot roda na tova, che Chehoslovakia
bila chlen na t.nar. varshavski dogovor.
.
na praktika vsichki iztochno evropeiski
narodi bez bivsha Iugoslavia biaha
savetski kolonii. Ni poveche, ni po-malko.
varshavskia dogovor, za normalnite
hora, e kuho poniatie, sintaksis bez
semantika.
.
razlikata mejdu '68 i '03 e ogromna.
Prez '68 po-primitiven i necivilizovan
narod, imenno savetskia, okupira
edna svestna i civilizovana evropeiska
strana, Chehia. Prez '03 e obratnoto,
okupatorat US e po-civilizovanata
strana.
22 Август 2003 11:49
Стане ли дума за цивилизация, най-ногу акъл давая маймуните
22 Август 2003 12:05
Айде стига словоблудство!
Ако има някой, който да мисли, че
нахлуването в Чехословакия през 68-ма
е правилно, да го казва барабар с аргументите си!
Какво ми набутвате тука Кисинджъри, Бушове, Афганистани
и тем подобни щуротии!
Паралели много в историята, кои по-близки, кои по-далечни,
какво от това!
Правилно ли беше участието на България в нахлуването,
от кого защитавахме чехите-от външен враг или от самите тях?!?
Продължавам да твърдя, че нямахме никаква работа там и
питам защитниците на нахлуването как биха приели факта на
подобно нахлуване в България на 10 ноември 89?!?
22 Август 2003 12:11
Естествено, че не беше правилно! Лудост, престъпление, падение в българската военна история, в която български войник никога не е бил окупатор!!! И никакви оправдания не бива да се приемат - и Румъния бе член на ВД, пък не го направи; а сме свикнали да поставяме румънците по-долу от нас...
22 Август 2003 12:52
Така е Фирс
Само че по мое време в Москва за подкрепа на Пражкия пролет на 21 август и после бяха репресирани сериозно - т.е. отидоха по лагери и затвори 10-на души. За прякото дисиденство, публично несъгласие по други въпроси и проблеми стотици и хиляди.
Някак си тази тема остана срамна в бившия Съюз не само за властите, но и за дисидентите.
Дори не се приказваше много по кухните за това
Дали и тук този вид "протест" не излезе по-далеч от кухненски разговор и дребно доносче?
22 Август 2003 13:26
Минувачо, и тук нямаше кой знае какви протести,
да не кажа никакви, а мисля че на войниците
беше дадено право да се запишат във висшите училища
направо или с някакви преференции, не помня точно, но че
и те бяха жертви на същото това безумие, изпратило ги в
Чехословакия, мисля не би оспорил никой!


22 Август 2003 13:46
За събитията в Чехословакия и Афганистан пак искам да се позова на книгата на Дмитрий Волкогонов "Седемте вожда". Авторът описва събитията съвсем подробно като очевидец. По мое мнение напълно може да му се вярва.
Липсата на реакция от западните лидери се дължи на факта, че на Чехословакия се е гледало като на държава-сателит и едва ли не като на вътрешен проблем на социалистическия лагер. Годината е 1968 - година на масови протести на Запад. Тоест, Западът си е имал достатъчно свои проблеми. Пък и една директна конфронтация в Европа...
Авторът е прав като казва, че Перестройката и Пражката пролет са две различни неща. Отделен е въпросът, че именно Перестройката направи възможна реализацията на идеите на Пражката пролет. Но пък преди 13 години ситуацията беше съвсем различна.
22 Август 2003 14:05
Помисли си кавво би било, ако още през 1968 имаше Горби и целият соцлагер беше поел по пътя на Дубчек, а?
Фичле

Помисли си, че баба ти е била мъжка, какво щеше да стане, а.
Пък аз ще си помисля, че съм се родил в Бъкингамския дворец и съм бил с Мадона в леглото.
То ти с мислене докара и Ирак като ГФР.
Абе мисловния онанизъм при теб е много застъпен.
Истината, обаче е, че в целия тогавашен соц лагер бяха спрени някои наложителни реформи, не като сегашните, обаче, които докараха само мизерия. Социализмът започна да губи своята живец, която имаше след Втората световна война и това доведе до събитията от 1989г.
Това още един път показва, че историята не се движи по рационален /детерминиран/ път-така, че Фичле каквото и да си помислиш то най-вероятно няма стане, а ще стане нещо което никога не си го помислял.
Джон Ленън казваше: Животът е това, което се случва, когато ние планираме нещо друго.
22 Август 2003 14:23
fierce
Правилно е относително понятие. От морална гледна точка разбира се, че не е правилно. Но от морална точка и да убиваш човек не правилно, но като те пратят на война се налага да стреляш на месо.
От политическа гледна точка въпросът е много сложен. Аз обясних по-горе, че цялата тази история беше доста аматьорска и единствения резултат щеше да бъде много опасна конфронтация между Запада и Изтока. Тогава правилно беше това, което избягва конфронтацията между ядрените държави.
ма Круелке
Ма защо не споменават революцията във Франция през 1968г., когато целия Париж беше в барикади. Той и Волкогонов май я пропуснал. Или бунтовете в САЩ през 60-те, когато Университета в Кент беше бомбардиран.
Тъй като сами се обявихме за победени, победителите ни диктуват, кое е правилно да пишем и кое не е. И вестникът на Райчев като пръднат на Запад и той се насира.
22 Август 2003 14:24
А, Маркс, как така историята не се движи по рационален път? Би ли пояснил? Според мене това, че нещата не стават както ние ги искаме не значи, че те не стават по "рационален път". Това означава, че ние сме се заблуждавали...
22 Август 2003 14:29
Не знам за какво дъждовно лято си спомня авторът, какъв дъжд му е капел да плешивата глава, но точно тогава аз бях на Златните пясъци и знам отличено че лятото съвсем не беше дъждовно. Явно нещо се е по-объркаво писателчето.
Пък той май е бил и партиеец, защото е годил на партиъно събрания /е може би и било открито/, но аз не си спомням да съм ходил на партийно събрания.
22 Август 2003 14:31
Маркс,
Зависи кой какви поуки си е взел от цитираните от тебе събития - Западът се реформира без да смени икономическата състема , докато соцлагерът така и не се реформира докато не се разкапа.
22 Август 2003 14:31
Маркс++, как да те разбирам, според теб е било
необходимото зло?!?
Да определяш отвън на един народ как да си
подрежда държавата-извинявай, звучи гадно!
Не че не се случва и сега!
Дори и с нас, но някои му ръкопляскат!

Редактирано от - fierce на 22/8/2003 г/ 14:33:41

22 Август 2003 14:33
Круелке
За да ти го обясня трябва да ти изнеса лекция за причинността, детерминизмът и т.н., Още повече че тези неща искам да ги публикувам, затова си запазвам преоритет.
Семейството фирософи може да ми цунат идеята и както нямат работа да я публикуват.
22 Август 2003 14:42
Много правилно fierce
на нас сега не само ни казват какво да правим, но и ни броят заплатите и ни казват какво да произвеждаме и какво да разрушаваме.
Разликата е, че вместо да увеличаваме благасъстоянието ние си рушим икономиката.
Круелке
Ако познаваш историята ще знаеш, че нещата така се развиват. Тази Сталинова система беше създадена за други времена и тя беше ефективна през тези времена. Тя трябваше да бъде сменена. Това, което беше Пражката пролет няма нищо общо с перестройкана и още повече с това, което стана след 1989г. Общо взето и Дубчек и другите около него не знаеха точно какво искат, те знаеха какво не искат-но не какво искат.
22 Август 2003 14:59
Нещо като нашето хайдушко движение и последвалата го след години национално-освободителна борба.
22 Август 2003 15:02
Не бях чела отдавна толкова стоманени комунистически мисли като тези на Параграфа. Само се чудя - абе, как такива хора успяват да се консервират напълно духовно? Такова чудо се постига само с четене на комунистически наръчници по време на следване, а в последствие - липса на каквито и да е "неправилни" книжки в живота.
*
Кундера, например, твърди, че когато хората са слушали примирения глас на Дубчек след завръщането му от Москва са се чувствали лично предадени и напълно обезверени. Всяко негово запъване (а то било на всяка втора дума) при прочитането на речата му отеквала болезнено в душите на хората в Чехословакия. По мои лични впечатления от 1982 г. , поне от Прага, хората там мразеха неприкрито руснаците. Те категорично не отговаряха на руска реч (правеха се, че не забелязват човека пред тях, говорещ този език), а на българска - реагираха.
*
Хората са били следени и тормозени всекидневно след Пражката пролет. Освен масовите уволнения на видни лекари, журналисти, преподаватели, учители и принудителното им разселване по села и практикуване единствено физически труд, в Чехия е тегнела сянката на предателството и недоверието между хората. На сина на Дубчек, когото познаваме (другите двама едва ли са имали по-добра съдба)както вече каза Фичо, е било разрешено да учи едва на 30 години. Пред общежитието в което са живеели е имало 24 часа бдящ цивилен полицай, чиято задача е била сплашване. Всеки поискал да отиде до тяхното жилище е бил предупреждаван за последствията от тази му постъпка и е бил записван с имената си и данните си. Разбирате, че в подобна ситуация посетителите прогресивно са намалявали, а изолацията от света на тези хора геометрично е нараствала. Това е най-противното качество на всеки комунистически терор - индивидуалното сплашване и подтискане на личността.
*
Нека още някой се опита да ми сравни т.нар. Югославия с Чехословакия. Някой комуняги тук държат да правят паралели. Ама другари, кой сега сплашва индивидуално и бди всекиминутно над личния живот на другарите от Сърбия? Никой. Защото т.нар. западен свят няма ресурсите, и желанието, да следи живота на всяка комунистическа мутра. И най-вече - това не е част от нравствения кодекс на т.нар. западен човек. Обратното - донасянето, следенето и тормоза на всеки индивид в бившите соц. страни беше издигнато като приоритена задача на всеки "бдителен" гражданин. Ето - това е голямата разлика - в типа душевност и нравсвеност, която за съжаление съвсем конкретно влияеше и на качеството и количеството соц. производство. Как влияеше? Ами по-важно за Партията беше дали някой е верен, а не какви професионални качества показва. Фичо си има в родата такъв пример - когато директор на завод се уволнява заради "наглостта" му да накара партийния си секретар да работи реална работа, а не да се шматка насам-натам и да донася кой кво е правил. В пряк двубой между партийния секретар и директора Партията- кърмилница избра любимото си партийно чедо. Както се казва - важно е да е здрав партиен другар, работата - кучета я яли. И щото работата в България до 1989 г. хич, ама хич не беше на мода, та затова хората се блъскаха по черните пазари да докопат някоя запдна вещ. Бяхме мнооого готини, само дето бяхме голи и жадни (еле партийните другари) за някоя западна лъскавина.
*
Имаше един период във форума на Мутритор, когато някогашните другари се хвали колко хубаво било по времето на Кореком. Ама то наистина чиста радост - купиш Хитачи - щастлив, купиш поло, черно (ката де, търтълнек) - пак щастлив, недай си боже сгъваем чадър (япониски) - неземна радост. Ако дадеш $10 - може и западна дъвка да ти върнат, за ресто. Съжалявам другари комунисти, но това дето го имахме преди 1989 си беше чиста порнография. От това искаха да се отърват чехите, но не би. Бяха принудени, с остен на врата, да поживеят още 20 години в неземния рай на мижавите привилегии да имаш няколко "западни" боклука преди другите и партийните секретари да управляват личния им живот.
*
Хайде, със здраве, на малко останалите комуняги. Ама нали и те са хора, трябва да оправдаят изживения напразно живот.
22 Август 2003 15:06
Много интересна дискусия. Има ф акти. И типичните комунистически лъжи и увъртания.
Параграф39 и Маркс++ вие наистина ли сте толкова нискочели комунисти?
22 Август 2003 15:08
“Черните пантери”, ордата на Аспарух и безсъниците на Фичлето

Herr Hauptmann, ордата на Аспарух е първият окупатор на Балканите – идва от майна си Райна тука, реже глави и чужди територии и си прави държава… Мутренска история – нещо като ВИС-0…

Маркс++ дълбоко го е зачукал на вси форумни фенове на идиотокрацията, “дИмУкрати” и прочие измет…

Горби’68 просто не бе възможен – СССР бе управляван от военни, които все още бяха в окопите на Великата отечествена, независимо от календара…

Встъпването на войски на Варшавския договор в ЧССР бе напълно оправдано с оглед опазаването на стратегическия паритет и в Централна Европа, и в света като цяло…

Откъсването на ЧССР би означавало ревизия на резултатите от Втората световна война и пир на A/H-bombs…

В USA прекрасно знаеха това; знаеха и друго – че могат да си позволят единствено ожесточена пропаганда, но не и нов поход на изток…

А Дубчек е трябвало да бъде пълен идиот, ако се е надявал да се чупи от СИВ и ВД с помощта на Запада…

Прочее, западняците точно в тази година имаха много свои проблеми, за да се заемат сериозно с ЧССР…

Кой си спомня, например, за “Черните пантери” в УСА-та…?




22 Август 2003 15:12
Камене, колко педи ти е челцето?
22 Август 2003 15:17
Работата не е, че тогава не сте имали мнение, другари, и аз не съм имал (макар да съм бил в детската градина) а че сега сте свободни да си съставите мнение, и не си го съставяте. Параграфе, не чух отговора ти - излагаш се като кифладжия. Маркс++, Камене, е дърт комунистически ментарджия, от тия що лъжат де живеят - такива са само няколко, знаем си ги. Думите му не чинят ни грош.
22 Август 2003 15:17
Много огромна мЕрна единица ползваш бе, Гарване
22 Август 2003 15:18
Herr Hauptmann, ордата на Аспарух прави и сериозно етническо прочистване в тия земи - къде е спал тогава г-н Буш, г-н Клинтън...?
22 Август 2003 15:22
Камене, Чичо Фичо е желторотый ментарджия, от тия, дето живеят, за да помпат самочувствие от чукане... по клавиатурите...
22 Август 2003 15:26
fierce, пишката му ли да използвам?
22 Август 2003 15:32
Маркс,
Хората в Унгария, Чехословакия и Полша много добре знаеха какво искат. Зер бяха и географски по-близо до Запада...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД