Емануил Йорданов е заместник-председател на СДС, отговаря за анализите на партията. Ексминистър на вътрешните работи. Ексдепутат в 38-ото НС.
Йорданов е завършил Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Адвокат по наказателни дела, не е преставал да практикува. Женен, с една дъщеря
- Г-н Йорданов, колко кмета ще има СДС след местните избори?
- Този въпрос ме връща към 1999 г. Тогава в Националния съвет се формулираха целите за местните избори и доста областни лидери дадоха нереални заявки, които бяха повече израз на емоции, отколкото на реална преценка. Още тогава смятах, че не би трябвало да работим с числа, защото местните избори са трудно предвидими. Това важеше и тогава, когато нещата бяха много по-ясни - имаше ясно оформен двуполюстен модел. Сега вече дори и врачките не биха могли да се справят с подобни прогнози. Това, което аз искам, е СДС да има сериозни позиции в местната власт след изборите. Искам да имаме едно добро количество кметове в областните центрове и нещо, което е по-важно от всички количествени измерители - кметовете да са хора, които да могат да продължат своя път в политиката, да се радват на политическо дълголетие. Защото политическото дълголетие не е правило в България.
- Централата все пак не разполага ли с проучвания, които да определят по-ясно очакванията ви?
- Правят се социологически проучвания, но не мисля, че на тази база може да се направи точна прогноза, тъй като все още не са известни всички кандидати, а до регистрацията е възможно някои да се откажат в полза на други, да се появят нови силни кандидати. Много неща могат да се променят в хода на самата кампания - знаете, че има случаи в миналото, в които самите кандидати са успявали да направят така, че да загубят почти спечелени избори.
- Възможно ли е някои от излъчените кандидат-кметове на СДС да бъде подменен в последния момент?
- Не вярвам. Законът предвижда определени хипотези, при които може да бъде подменена кандидатура. Не мисля, че ще се стигне до подобни решения. Ние имаме добри кандидати и се надяваме на техен успех.
- Имат ли НДСВ и СДС друг общ кандидат освен в Стара Загора?
- Нямам информация за други места, в които НДСВ подкрепя наши кандидати. Не мисля, че подобна подкрепа би била полезна за някого. Тя е трудно разбираема за избирателите. Все пак ние сме основна опозиционна партия, а НДСВ е във властта.
- Според вас къде СДС има най-големи шансове за успех - в Русе, Пловдив, Монтана...
- В тези градове имаме доказали качествата си кметове. Има такива и на доста други места, но не бих искал да изреждам имена, защото съществува опасност да пропусна някого. Надявам се тук-таме да има изненади - приятни за СДС и неприятни за противниците ни.
- Колко ще струва кампанията на кандидат-кмета в Кюстендил например?
- Тази година ми е трудно да кажа колко ще струва. Мога да ви кажа колко струваше през 1999 г., когато бях председател на местното ръководство. Тогава бяха изразходвани около 18 000 лева, които бяха събрани от наши симпатизанти, от бизнесмени. Всички дарения бяха ясно оформени и обявени. Парите стигнаха за една нормална кампания. Спомняте си, че тогава само 340 гласа не стигнаха на нашия кандидат да стане кмет на Кюстендил.
- Тогава централата на СДС подпомогна ли финансово кампанията в Кюстендил?
- Не. От централата дойдоха само общите плакати.
- Защо НИС на СДС раздаде номера на банковата сметка на партията в Булбанк на областните партийни лидери по време на последната среща на "Раковски"?
- За да може там, където има възможност, да бъдат събирани пари за изборите. Съвсем нормално е да се търсят всякакви варианти за едно коректно финансиране на кампанията.
- Как ще коментирате думите на шефа на предизборния щаб на НДСВ Валентин Церовски, че опозицията може да финансира кампаниите си с незаконни средства?
- По времето, в което бе народен представител, Валентин Церовски успя да оклевети в едно интервю бившия народен представител от СДС Христо Христов и в съда се води дело за клевета. На фона на това дело всички следващи думи на Церовски ми изглеждат по един и същ начин.
--------------------
Когато хора без политически опит се ангажират с повече ангажименти, отколкото биха могли да поемат, може да се получи известно разминаване. Не само тези думи са впечатляващи. Нека си припомним, че НДСВ ще плаща на социолозите само ако познаят резултатите. Остава да кажат, че ще плащат само ако кандидатът им спечели.
---------------------
От политическата екзотика бе изказването и на кандидат-кмета им за Ябланица, който обеща да направи празник на халвата и локума. НДСВ трябва да се замисли за национален празник на локума, който да съвпадне с изтичането на 800-те дни на Симеон Сакскобургготски.
- Кой отговаря за финансите на СДС след оттеглянето на Пламен Орешарски?
- В НИС отговаря Владимир Кисьов, но той не се занимава пряко - просто осъществява контрол.
- Ясно ли е мотото на синята кампания?
- Работи се още. В близките дни ще го обявим.
- И на какво ще наблегнете - на семейните ценности, на местното самоуправление?
- Най-важното нещо за управлението - и на централно, и на местно ниво, е да се спазват правилата. Властта да бъде близо до хората. Да работи в техен, а не в свой интерес. Когато казвам "да се спазват правилата", имам предвид да се знае всеки какво и как работи. А не да стигаме до ситуация, в която един министър заминава на море с оставката си и там чака да му я приемат.
- Кога НИС ще определи кандидат-кмета в София?
- Датата е определена от Националния съвет - крайният срок е 5 септември. Националният съвет се събира на 6 септември в Пловдив. Аз мисля, че е възможно малко по-рано да се обяви кандидат-кметът, но не се ангажирам категорично с това.
- Декларация за принципите и ценностите на бъдещото синьо местно управление ли ще приемете в Пловдив?
- По време на Националния съвет ще се говори по теми, свързани с местното самоуправление. Ще има изказвания на някои от кметовете. Ще се говори предимно за принципни неща. По всяка вероятност ще бъде приета резолюция на Националния съвет. Кандидатите за кметове ще бъдат там. Въпрос на организация е как да бъдат представени.
- Колко кандидати за кмет се обсъждат в момента в София?
- Аз зная за десетина имена. Разговорите с тях вървят.
- Колко от тях отказаха да бъдат номинирани?
- Това не мога да кажа.
- Ясно ли е, че бившият лидер Иван Костов и настоящият - Надежда Михайлова, няма да са кандидатират?
- Това е сто процента ясно.
- Какъв трябва да бъде кандидатът ви за София? Мъж, на 40 години, с управленски опит...
- Чак толкова точни рамки не бих поставил. Мисля, че е хубаво нашият кандидат да има известен административен опит, който да му помогне по-бързо да се адаптира при влизането в общината. Той трябва да бъде човек, който познава проблемите на общината. Да има ясна визия какво му предстои. Естествено много хора ще му помогнат, защото по програмата на нашия кмет се работи от месеци. Аз лично не приемам това, че всички фиксират вниманието си върху кмета, забравяйки, че общината се управлява от общинския съвет. А освен това кметът работи и с една сериозна общинска администрация, която също е много важна. В един администратор хората виждат властта. Когато един чиновник работи зле, той вреди на цялата власт.
- Кандидат-кметът ви ли ще води общинската листа?
- Възможни са различни решения.
-----------------
Аз мисля, че когато кметът е партийна кандидатура, той трябва да бъде и водач на листата. Когато има независим кмет, по-доброто решение е водач на листата да бъде човек, който олицетворява партията.
--------------------
- Общинската листа кога ще стане ясна?
- Областният съвет на СДС ще внесе в НИС проектолистата и ние ще подготвим окончателния вариант, който ще бъде внесен в Оощинската избирателна комисия.
- По един човек от район - това ли е принципът на подреждане на листата?
- Правилата за подреждане на листата са ясни - те предвиждат на първите места в листата да бъдат поставени тези хора, които са избрани на първо място от съответните общински събрания. Подреждането се извършва на базата на няколко критерия, сред които са големината на съответната община, броят на гласувалите за СДС на последните избори, процент спечелени гласове и т. н.
- Генерал Атанас Атанасов избран ли е на първо място от някоя общинска организация?
- Ген. Атанас Атанасов е избран пръв в община "Изгрев".
- Смятате ли, че местните избори ще катализират обединителните процеси в дясното политическо пространство?
-----------------------------
- Терминът "дясно пространство" към този момент за мен е лишен от съдържание. Вижда се, че хора, които твърдяха, че са десни, са готови да подкрепят кандидат-кметове на БСП. Винаги съм бил привърженик на следизборните коалиции, защото в тях участват реални политически субекти. Такъв тип коалиции предполагат една коректна предизборна кампания между партиите, които имат сходни програми и сходни виждания за управлението.
----------------------------
Нека си припомним, че успешната коалиция ОДС бе коалиция на парламентарно представени сили. Очаквам на тези избори хората да посочат кои са десни партии и от кого очакват обединение при едни следващи избори.
- Създава се впечатление, че СДС е сам, без партньори. От ОДС не остана нищо...
- Точният израз е "създава се впечатление". В същото време се правят опити да се създаде впечатление, че левицата е единна, а както вървят номинациите, БСП ще има поне 1000 кандидати за общински кметове.
- Защо се получава така? Защото левицата не е единна или просто защото вляво замириса на власт?
- БСП бе 4 години действителна опозиция и 2 години полуопозиция. Много от кадрите им не успяха да намерят реализация. Много хора в България не разбират, че политиката не е бягане на къси разстояния. Нетърпението не е най-добрият съветник. Човек трябва да изгражда себе си и да работи така, че едно негово участие във властта няма да го лиши завинаги от други подобни възможности. Хората трябва да имат по-далечна перспектива.
- Много хора се отдръпнаха от СДС след 2001 г.
- В България това се случва. Не само при СДС. Още Алеко Константинов е написал преди повече от 100 години: "Бай ти Ганьо не ще да е опозиция." Аз се радвам на срещите си на хора от СДС, които въпреки трудностите, които са стоели или стоят пред партията, остават верни на идеите. Те са нашият потенциал. Благодарение на тях ние можем да спечелим изборите. Защото е възможно един лидер да отиде в Америка и оттам да ни дава съвети да подкрепим чужд кандидат, но не е възможно хората, които действително създават ядрото на СДС, да се откажат от собствената си партия. На тях трябва да разчитаме.
- Докъде стигна проветряването на СДС?
- Проветряването върви съвсем нормално. Наблюдава се нещо, което ме изненадва - всеки един от "проветрените" бива представен на следващия ден като национален герой. Хора, които до този момент са носели негативи на СДС, за които сме били упреквани, че не взимаме мерки, изведнъж започват да стават симпатични...
- Може би не отговаряте на обществените очаквания?
- Не, напротив, отговаряме на обществените очаквания, но в крайна сметка тези аномалии се наблюдаваха и преди. Няма случай, в който човек, напуснал СДС, да не се представи за герой, борец за справедливост, личност с ярко собствено мнение. Да не говорим, че някои хора намериха собственото си мнение, когато загубиха постовете си.
|
|