Ако някой може да прати обратно в Тексас Джордж Буш, това е само бившият губернатор от Върмонт Хауърд Дийн. 13 месеца преди президентските избори в САЩ сред деветте кандидати на демократическата партия се откроява само той. Дълбоката криза сред демократите, които тепърва трябва да излъчат своя кандидат за съперник на Буш, не е приключила. Днес по-малко от една трета от американците се смятат за демократи, срещу 49% през 1958 г.
Като нестандартен политик Дийн не носи негативите на тази криза. Всъщност той е недолюбван от собственото си политическо семейство, което се страхува от него повече, отколкото от Буш.
Яростта да победи Буш движи Дийн,
отбеляза неотдавна френският "Либерасион". Сякаш Дийн не е тръгнал да става президент на САЩ, а най-вече да победи този, когото смята за опасност за Америка и за света. Неотдавна, забелязвайки дребно черно насекомо, което изяжда главата на скакалец, Дийн не се поколеба да каже, че скакалецът - това е Буш...
Всъщност роденият през 1948 г. Дийн никак не прилича на типичен американски президент - не е герой от войните, дребен е на ръст, облича се небрежно и напомня по-скоро университетски преподавател. По професия той е лекар, както и съпругата му, но от 1982 г. не е практикувал, защото оттогава заема ръководни длъжности в щата Върмонт. Баща е на две деца, сега студенти. Бащата на Дийн е банкер от Уолстрийт, загинал през 1974 г. в Лаос.
Типичен "dark horse" - изненадващ победител на конно състезание - Дийн първо трябва да победи собствената си партия. Типично по американски, той го прави с аргумент, който не търпи възражения. До този момент Дийн успява да събере за кампанията си повече пари, отколкото всичките си 8 съперници, взети заедно. Разбира се, тези средства са твърде скромни в сравнение със стотиците милиони на кампанията на Буш. Сегашният президент е избрал тактиката "шок и ужас", чиято цел е да зашемети бъдещия си съперник с огромната разлика в бюджетите на предстоящата кампания. Освен това Дийн трябва да похарчи част събраните пари, за да спечели вътрешнопартийните избори - нещо, от което Буш е "освободен", като единствен кандидат на републиканците.
Дийн игнорира традиционните медии,
но прибягва активно до Интернет. Поддръжниците на Дийн например сключиха договор за скромните 2500 долара с популярния сайт Meetup.com, който се оказа изключително полезен за кампанията му. Само от него Дийн вече събра няколко милиона. Официалният сайт на Дийн е http://www.deanforamerica.com и е украсен с лозунга "Ти се невероятен", заглавие на едноименния хит на групата EMF, музикалната визитка на кампанията на Дийн.
Неотдавна Дийн покани американците да се включат в интернет форум, в който да отговорят на въпроса какво не им дава да заспят - буксуващата икономика, страхът от тероризъм, войната в Ирак или нещо друго. Дийн е отявлен противник на войната в Ирак и на осигурителната система в САЩ, която оставя 42 милиона хора без социална и медицинска помощ.
Наблюдатели твърдят, че Дийн е добър оратор. Разобличавайки войната в Ирак, той каза, че "има основна разлика между защитата на нашата нация и доктрината за превантивна война, прегърната от сегашната администрация". Дийн отказва етикета пацифист. "Аз подкрепих първата война в Залива и интервенцията в Афганистан", казва той, но обвинява Буш, че е изпратил американците на смърт в Ирак "на основата на фалшиви твърдения за заплаха". Запитан за икономическата си програма, той признава, че тя е претърпяла промяна, след като една година е обикалял страната и е разговарял с американците. "Става дума за нещо повече от различията по теми като здравеопазването, намаляването на данъците, националната сигурност, заетостта, околната среда и икономиката. Става дума за това - какви сме ние, американците". Нацията е в криза, настоява Дийн, според когото "Буш проповядва икономическа политика, която разорява средната класа, за да могат да бъдат освободени от данъци тези, които управляваха "Енрон".
Дийн не хаби празни думи, критикувайки осигурителната система в САЩ. Във Върмонт като губернатор той установява стандарти на медицински грижи, които според мнозина могат да бъдат модел за Америка.
Вътре в демократическата партия
намират Дийн за прекалено ляв.
Партийните го стратези виждат като "черна овца", която ще ги доведе до провал, тъй като те са убедени, че демократите в САЩ са настроени центристки, а не левичарски. Освен това се изтъква опасността махалото да отиде в другата крайност - правителството на Буш се ръководи от крайната неоконсервативна десница, а сега Демократическата партия рискува да изпадне под влиянието на крайно леви течения. Затова традиционните спонсори и партийни гурута залагат на сенатор Джон Кери в тандем с бившия главнокомандващ силите на НАТО генерал Уесли Кларк като вицепрезидент. В момента Кери обаче е сред най-малко впечатляващите претенденти, макар че в екипа му участват първокласни специалисти като финансистът Роджър Алтман и бившият икономически съветник на Клинтън Лора Тайсън. Ужасени от перспективата Дийн да надделее, партийни стратези имат един последен коз - да убедят Ал Гор също да се кандидатира...
Сенаторът от Кънектикът Джоузеф Либерман, най-консервативният сред кандидатите демократи за номинацията за съперник на Буш, води открита война срещу "екстремиста" Дийн. "Той няма да даде отговор на предизвикателствата на нашето време, а ще изпрати нас, демократите, на политическото дъно за дълго време", заяви той преди дни. Що се отнася до войната в Ирак, Либерман каза, че изобщо не е съгласен с Дийн. В своето шоу по Си Ен Ен Лари Кинг запита Дийн как се чувства след тези критики. "Демократите трябва да имат
малко поне гръбнак,
ако искат да победят Буш", отговори Дийн. Дийн не хаби усилията си в разпри със съперниците си демократи, цялата си енергия той насочва срещу Буш.
Впрочем "крайният" Дийн е предпочитаният от стратезите на Буш съперник. На парада на 4 юли съветникът на Буш Карл Роув, забелязвайки митинг на поддръжници на Дийн, казал "Ха, ха, точно него искаме".
В международен план Дийн би бил президент-мечта. Според Ройтерс, ако той спечели изборите, през 2005 г. възстановяването на Ирак ще бъде основно в ръцете на ООН, САЩ ще преговарят директно със Северна Корея за ядрения арсенал на Пхенян, а лично американският президент ще се нагърби с изпълнението на мирния план за Близкия Изток...
Мненията на американските анализатори за Дийн са често противоположни и понякога пристрастни. Погледнато отдалече, в дълбокото блато, в което демократите са затънали, откакто братът на Буш преброи гласовете във Флорида, Хауърд Дийн е някаква надежда, че има и втора Америка, и че само нестандартен политик може да обърка плановете на толкова самоуверените неоконсерватори. Буш е на власт и без съмнение би прибягнал до предизборните трикове, познати от филма "Да разлаем кучетата". Ако Дийн се пребори за демократическата номинация, ще бъде много интересно. Защото Буш е труден противник, срещу когото трябва да застане някой наистина много различен от него, който има дарбата да се харесва от американците. Ако не Дийн, кой?
|
|