- Г-н Василев, каква е тази карта на стената в кабинета ви?
- Това е карта на въздушните пътища в Европа. А флагчетата, които виждате, са ръководствата на въздушното движение (РВД-тата) на различните държави. Всяка сутрин я гледам. Авиацията е един от стратегическите интереси на България. Това е модерен, хай-тек бизнес, а не изкуствени торове. В нашия регион няма друго близко ръководство на въздушното движение освен това в София. Ако в следващите 20 години ние спим и не модернизираме управлението на въздушното движение, другите в региона ще изградят много по-модерни центрове.
- Но "Аления Маркони" - компанията, която трябваше да достави оборудването за нашия център, изпуска сроковете.
- Това е една от първите задачи, с която като министър на транспорта и съобщенията се заех. Имах три спешни срещи с представителите на "Аления Маркони Системс". Имаше сериозни разминавания в позициите, но по някои технически параметри на договорите има сериозно сближаване. От 17 точки, по които е имало пълно несъгласие преди, останаха само 3-4. "Маркони" се ангажираха в края на ноември и през декември да направят изпитания на доставената досега техника, която е около 70% от цялата. Ако минат успешно, цялата модернизация ще може да завърши през 2004 г.
- А ако нищо не стане, ще се търси ли отговорност от онези, които са подписали договорите? Все пак да се хвърлят милиони евро за такава луксозна сграда, а самолетите да се водят от старата кула на летището, си е голям провал.
- Това, което е сигурно, е, че стратегическият интерес на България в областта на авиацията е този комплекс да бъде завършен. Затова амбицията ми е да създам такава организация, че за години напред България да е на върха на технологичното развитие в тази област. Загубим ли лидерските си позиции в района, никога повече няма да можем да си ги върнем.
- А как ще коментирате идеята РВД да се даде на концесия?
- Това е интересна идея, но си признавам, че засега не съм участвал в подобно обсъждане. Засега е рано да се говори за драстични промени в една система, която работи доста добре. Но е сигурно, че колкото повече са българските авиокомпании, колкото повече полети има до и от България, колкото по-модерни са нашите летища, колкото по-спокоен е светът, толкова по-добре за този бизнес, а и за неговите потребители, които сме всички ние.
- Всички досегашни министри източваха РВД. Например дружеството бе накарано да купи почивна станция от БДЖ, за да може железниците да платят заплатите на служителите си. Да не говорим за гигантските заплати, които се получават там.
---------------------
- Трябва да се търси разумният баланс между финансовата самостоятелност на всяко дружество и общият национален интерес. Ясно е, че всички видове транспорт могат да съществуват само в конструктивно сътрудничество помежду си. Не може да има, например, авиация без развит автомобилен транспорт. Ясно е, че някои дружества са по-печеливши от други. Спазвайки финансовата самостоятелност на всяко от тях, ние обаче трябва да работим за балансирано развитие на цялата транспортна система.
--------------------
- Т.е. няма да накарате РВД да купи нещо от железниците около Коледа, за да има мир?
- Това, само по себе си, не е особено правилно. Но аз не се сърдя на хората, които са правили това, защото напълно разбирам техните мотиви. БДЖ е в тежко финансово състояние.
- Едно от първите неща, с които се заехте, бяха кадровите смени в БМФ. Защо?
- Не съм почнал само от БМФ. Кадровият въпрос е основен за всяко едно управление и за всеки министър. Той обикновено почва от политическия кабинет на министерството. Въпреки че не бива да се очаква всички хора от предишния кабинет да бъдат заменени. До момента съм сменил политическия кабинет, създадох няколко нови дирекции. Повишил съм някои от служителите.
Що се отнася до дружествата, моят основен принцип е екипният - хората трябва да могат да работят заедно и да си имат доверие. Професионализмът е нещо, на което категорично държа. Повиших ролята на фактора "почтеност". Няма да толерирам никакви неправомерни действия.
А за БМФ в най-скоро време няма вече да говорим за кадровите въпроси, а за оперативните въпроси във флота и Варненската корабостроителница. Много спешна задача е успешната продажба на корабния завод.
- А как гледате на идеята на предшественика ви Пламен Петров БМФ да емитира облигации за 75 млн. лева, с които да се развие дружеството?
- Не съм срещу никой вариант, включително и срещу този. В краткосрочен план обаче се опасявам, че емитирането на такива облигации е невъзможно. Такова нещо в България никога не е правено и с такава тежка задача могат да се справят само много мощни и печеливши дружества като БТК, големите банки или "Мобилтел".
Преди да се премине към подобни операции ще трябва да се приключат данъчно-ревизионните актове за минали периоди, ще трябва да се решат данъчните проблеми на флота - той има един дълг по стар акт от около 33 млн. долара. Ще трябва да се прецизира данъчното законодателство от следващата година и да се създаде среда, която да направи БМФ конкурентноспособен.
- Докъде може да стигне приватизацията в транспорта?
- Ще ви дам един прост пример. Имаше една почивна станция в Китен, която ми предлагаха да спра от приватизация. Аз не я спрях и не само се продаде, но се продаде и изненадващо добре. Този тип неща задължително ще се продават. Няма защо държавата да се занимава с управлението им.
За приватизацията на "България Ер" ще се постараем да привлечем стратегически инвеститор или финансов консорциум. Убеден съм, че държавата не може да бъде авиооператор дългосрочно.
В пристанищата ще трябва да се пристъпи към концесиониране. Миноритарните дялове на БМФ и БРП ще бъдат продадени срещу компенсаторни бонове на борсата. Но най-напред трябва да се продаде Варненската корабостроителница. Летищата ще се дават на концесия.
- Къде ще отиват приходите от летищните такси? Точно този проблем спъна концесионирането на летищата, ако си спомняте.
--------------------
- Постепенно трябва да се върви към нормалната икономическа логика, т.е. приходите на дружествата да отиват в самите дружества. Те не трябва да се разглеждат като агенти на държавния бюджет. Разбира се, това не може да стане за един ден. Всичко е въпрос на конкретни сметки.
------------------
Дали концесионерът ще получава таксите, но ще плаща по-висока концесионна такса на държавата и ще извършва повече инвестиции, или обратното, няма значение. Държавата ще си прибира таксите - всичко е въпрос на конкретна сметка, която е много проста. Най-важното е да има прозрачна концесионна процедура и достатъчно конкуренция.
В автомобилния транспорт вече няма нищо частно. Железопътният транспорт първо трябва да се оздрави и да се приватизират някои неприсъщи дейности. Постепенно ще пуснем частни оператори там. Дейностите, които по закон трябва да останат в държавни ръце, ще останат. Смятам, че либерализацията и приватизацията на транспортната система отнема много повече време от мандата на едно правителство.
- Можете ли да кажете в какъв срок би могло да приключи оздравяването и преструктурирането на БДЖ?
- Процесът всъщност никога няма да спре. И в развитите страни оздравяването на железниците продължава. В малко страни по света този сектор е печеливш. Но той има сериозна социална роля и, за да продължи действието й, трябва подкрепа от държавата.
- Колко пари ще искате от бюджета за следващата година за БДЖ?
- Аз знам, че ще искаме много и ще получим по-малко.
- До каква степен се изкушавате да помогнете като министър на "България Ер"? Говори се, например, че РВД ще бъде накарана да купи авиотехническата база от фалиралата "Балкан", за да я даде после на "България Ер" и така да я направи по-атрактивна?
- Длъжен съм като министър да защитавам интересите на "България Ер". Основният актив на тази компания са нейните дестинации, нейният имидж, пазарен дял и фактът, че тя е национален превозвач. Това може би само по себе си струва много повече от самолети и сгради.
- А как гледате на идеята агенция "Пътища" да се върне обратно в транспортното министерство?
- Аз не участвам в обсъждането на подобни идеи, тъй като не е в моя стил да създавам конфликти между своето и другите министерства. Задача на премиера е да разпределя ресорите между министрите. Аз съм в отлични отношения със строителния министър, към когото е агенция "Пътища". Аз не се боря ненужно за повече власт. В транспортното министерство има достатъчно работа за вършене.
- Защо тогава стигнахте до конфликт с варненската група депутати около кадровите смени в БМФ?
- Не мисля, че има конфликт. Имал съм достатъчно разговори с парламентарната група. Нямам никакви различия с депутатите за политиката, която трябва да следва БМФ. След броени дни ще посетя Варна и ще стане ясно, че мислим в една посока с депутатите.
- Значи сте преговаряли с депутатите и сте постигнали компромис.
----------------------
- Точната дума не е преговори. Просто анализирахме ситуацията и намерихме най-доброто решение. Оказа се, че никога не е имало никакви различия в нашите позиции. Дружеството трябва да се развива напред, трябва да изпълнява 5-6 основни стратегически задачи, по които нашите виждания напълно съвпадат.
------------------------
- Защо тогава ги изненадахте така, уволнявайки техния човек кап. Гено Генов?
- Отдавам го на ефектите от лятната отпуска и на липсата на достатъчно информация.
- Вие бяхте водач на варненската листа на НДСВ при парламентарните избори. Имате ли свой фаворит за кмет в родния си град?
- Аз през цялото време съм подкрепял идеята, че трябва да участваме със силни кандидатури в големите градове. Това решение не може да са вземе еднолично - трябва да се вземе от политическия съвет на НДСВ. Мисля, че кандидатурата на сегашния областен управител Яни Янев е силна, но ще приема решението на политическия съвет.
|
|