:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,266
Активни 513
Страници 18,733
За един ден 1,302,066
Помощ

Съдебните полицаи вардят гърба на Темида

Новото звено пази съдебни сгради, охранява магистрати, претърсва за бомби. За постъпване в службата се иска добра физика и ясна мотивация
Снимка: Борислав Николов
"Оставете багажа, минете оттук" - това са първите думи, които чува посетителят на столичната Съдебна палата на влизане в сградата. Ще рече - желаещият да получи достъп до седалището на Темида трябва непременно да мине през скенер за метални предмети и да разреши оглеждане на чанти, пликове и всичко, което носи.

Правилата бяха въведени този април след серията бомбени заплахи срещу съдилищата в цялата страна, докарали отлагането на сума ти дела и поредната престрелка между институциите в търсене на виновния. Контролът по входовете се прави от служителите на най-новото звено в правосъдното министерство - съдебната полиция. Макар и подчинени на изпълнителната власт, новите полицаи са изцяло в помощ на магистратите. И на практика им вардят гърба.



Какви са задачите?



Съдебната полиция, официално именувана Главна дирекция "Охрана", трябва да:

- охранява съдебните сгради

- да осигурява лична охрана на съдии, прокурори, следователи и свидетели

- да конвоира обвиняеми и подсъдими с мярка за неотклонение "задържане под стража"

- принудително да довежда и призовава свидетели, обвиняеми, подсъдими.

Задачите са формулирани в миналогодишните промени в съдебния закон. Те, от една страна, поставиха нови изисквания към магистратите - от типа на обявяване на имуществото, минаване през конкурс, за да постъпиш на служба и през задължителна атестация, за да растеш в системата. Но, от друга, им отпуснаха допълнителни бонуси - задължителни застраховки за сметка на бюджета, обезщетение при напускане. И вид персонална охрана.

Охраната обаче на практика действа от тази пролет. Причините за забавата са обичайните - основно липса на бюджетни пари. През 2003 г. средствата бяха заложени в разчетите на Милен Велчев. И новото звено е факт. При структурирането му не е копиран определен модел - общ евромодел няма, макар съдебната полиция да е с традиции във Франция. С такава служба вече са се обзавели и в Румъния и Македония.

Първите заповеди за назначение в българската съдебна полиция (на началниците) са от 7 март, личният състав - към момента 486 човека, бе набран за няколко месеца. Щатът е общо за 503 души - една десета от тях офицери, останалите - сержанти. Назначение чакат още 17 човека в Добрич, Хасково и Ямбол.

Подборът е правен между близо 8000 кандидати за съдебни полицаи от цялата страна. Желанието е догодина се отпуснат поне още 500 щата за новите полицаи.



Как се става съдебен полицай?



Критериите са главно в Закона за МВР, обяснява шефът на полицията полк.Станислав Стефанов. Сиреч, иска се възраст под 40 г., ръст над 175 см, нормално телосложение.

Условията важат за военизирания състав (сержантите, а не началниците), който тепърва постъпва на работа, и са еднакви както за мъжете, така и за жените. Единственото изключение за нежния пол е, че е позволена пола в представителната униформа.

Физическата пригодност и здраве се установяват при медицински прегледи. След това се проверяват документите на кандидатите - чисто ли им е досието, имат ли провинения и др.

На финала е най-трудното - т.нар. психотестове. Те се провеждат в специализираната лаборатория на Главната дирекция за изпълнение на наказанията (по-известна като управление на затворите). Основната задача на експертите от психолабораторията е да дадат заключение



налице ли е мотивация за работа



По този параграф са изгърмели доста от кандидатите за новата служба.

За мотивацията няма точни разписани критерии, обясняват в главната дирекция по охраната. Целта е да се установи дали човекът може да изпълнява конкретните задачи, какво е интелектуалното му ниво, защо иска да получи мястото. Става чрез провеждане на беседи. Като психолозите не задават пряко въпроса: "Защо искате да сте съдебен полицай?". Не дават и тестове с фигурки за оцветяване или комбиниране.

Важно е всичко - от визуалната преценка и стойката до начина на мислене, твърди полк.Стефанов. Когато чуеш отговора на някой кандидат за отношението му към най-обикновени неща, можеш да прецениш и как ще се държи с магистратите и гражданите, с които работим, разяснява шефът на съдебната полиция. Това - поведението, за него е важен критерий. Понеже в съдебните палати подчинените му са под двойното наблюдение на обитателите на сградите, заемащи отговорни постове в обществото (съдиите и прокурорите), и на техните посетители, дошли да се информират по интересуващите ги дела или да получат правосъдие. И едните, и другите трябва да се доверяват на съдебния полицай. А той, извън другото - да предизвиква респект и уважение към институцията.

Кадровият подбор се съобразява и с конкретната дейност. Например с постановление в съдебната полиция



са прехвърлени 103 служители на МВР,



които досега са конвоирали арестанти. Взети са и около 40 служители от следствените арести и затворите. На работа в столичната Съдебна палата като кадри на новата полиция, са останали и повечето униформени, които стояха на пост пред входа на сградата или вардеха Върховния касационен съд, Върховната касационна прокуратура и др. Този контингент получил и задачата да въведе в работата новоназначените служители на съдебната полиция.

Понеже хората не са много, засега са заети основно с

охраната на съдебните сгради и то главно в областните центрове. За палатите на по-малките градчета засега няма ресурс.

Иначе



за един денонощен пост в съдебна сграда трябват 6 човека



В областните центрове с охраната на сградите са заети между 11 и 25 човека. Изключението е в София - тук охранителите са 90, 50 от тях са в централната Съдебна палата - втората по големина подобна сграда в Европа. Задачите на охранителите са разнообразни - проверка на влизащите, проверка на помещенията и коридорите, включително и при получаване на бомбени заплахи.

Най-натоварено засега е при принудителното довеждане и призоваване, твърди полк.Стефанов. Само в София

на ден се получават от 25 до 40 постановления,

а с работата са натоварени 30 полицаи. Те изпълняват и конвойна дейност. Очаква се със заповед да бъдат отделени хора от Главната дирекция за изпълнение на наказанията, които също да се занимават с принудително довеждане и призоваване в районите, където няма съдебни полицаи.



Бодигардовете



Звеното за лична охрана също не е голямо - 10 човека. Девет мъже и една жена. Шефът им е специалист по бойни изкуства, дълго време работил като личен охранител.

Служителите са бивши и настоящи спортисти. Те в момента носят служба като редова охрана на Съдебната палата. Понеже, макар и със специфични функции, не са освободени от нарядите, давани от всички.

Иначе десетимата досега са преминали 10-дневни курсове на обучение в отряда на баретите и в НСО. По бойни техники и стрелба. Предвижда се специалното обучение на продължи и спецотрядът да има повече време за подобни тренировки.

Досега десетимата не са влизали в действие. Основната им задача е да охраняват застрашени съдии, прокурори и следователи, както и заплашени свидетели. Личната охрана на магистратите се назначава със заповед на правосъдния министър. За пазенето на свидетели трябва да има постановление на съдия, прокурор или следовател. Досега е издадено 1 постановление за охрана на свидетел в Пловдив. Но задачата е била поета от МВР, понеже областното звено на съдебната полиция не е било структурирано.

Получени са и две обаждания от магистрати, че ги заплашват. След проверка и разговори с тях не им е назначена охрана. Преценено е, че заплахите не са реални.

Досега не са получавани оплаквания от работата на съдебните полицаи, твърди шефът им. Вътрешни проверки обаче засекли няколко гафа - например постови, напуснал поста. Човек от охраната на столичната Съдебна палата пък допуснал свиждане на близки със затворник (в сградата има лишени от свобода, ползвани за общи работници) в извънработно време. В тези случаи се налагат санкции.





КАРЕ Челен опит



Специфична съдебна полиция работи в САЩ. Тя съществува, откакто я има държавата. Американската съдебна полиция е федерална служба, в нея работят общо 4500 човека.

Преди време щатски експерти бяха у нас. Тогава специалистът по съдебна охрана Джоузеф Полеса разказа, че при тях също се получават много телефонни заплахи за взрив, но сградите не се затварят задължително - първо се преценявал рискът. Отделно в съдебните сгради се инсталирали електронни системи за охрана, на съдиите се осигурявали и защитни жилетки в залите.

Годишно се получавали около 700 заплахи срещу магистрати. На застрашените се осигурявала 24-часова охрана. А от 1970 г. досега съдебната полиция включила 6700 свидетели в Програмата за защита на свидетелите.



КАРЕ Атрибути

През юни съдебната полиция се сдоби с първите 18 конвойни коли за превозване на арестанти. Возилата бяха дадени на охранителните звена в областни центрове. Бройката не достатъчна - за да се покрият всички центрове, трябват 28 коли.

Конвойните автомобили, марка "Ситроен", допълнително са преустройвани от затворници - във всеки бус е оградена клетка за арестанти. В нея могат да се возят до петима задържани. Отпред пътуват шофьор и съдебен полицай.

За колите е обявена обществена поръчка, платено е по 24 000 лв. на автомобил от бюджета на правосъдното министерство.

Предстои набавяне на важните за съдебните полицаи бронежилетки, белезници и др. Засега се ползват оборотни атрибути.
 
Отвътре ситроените имат специална преграда, където да се возят задържаните.
 
През април на двата входа на Съдебната палата бяха сложени скенери, през които минават посетителите. Първият "проверен" от съдебните полицаи бе правосъдният министър Станков.
3
4039
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
08 Септември 2003 09:40
Айдее, още лежачи и хрантутници на държавната трапеза.
08 Септември 2003 13:40
Vojvodo, ne si mnogo prav. Trjabva da ima kontrol, che pri tazi prestapnost, a i s kakavi tipove rabotjat...
08 Септември 2003 18:52
Ми кво да правят магистратите, тряа да има и охрана която да ги пази от тиа дето след като са си платили не са им изпълнили дадените обещания по кафенета и тъмни квартири.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД