:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,046
Активни 623
Страници 12,611
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Проф. Татухико Татеяма: Глобата е най-сигурната спирачка за престъпления

В Япония полицията реагира мълниеносно, а обществото не търпи нарушителите, твърди професорът по наказателно право
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
ВИЗИТКА: Татухико Татеяма е професор по наказателно право и криминология в Токийския университет. Той ръководи катедрата по наказателноправни науки. Специализирал е в Йелс, автор на многобройни научни публикации.



- Япония е известна с това, че има много ниска престъпност. Как го постигате, проф. Татеяма?

- Труден въпрос. Редът, организацията, традицията в обществото са много силни, ние сме много организирана нация. Ако някой извърши престъпление, неговите близки и колеги се срамуват. Цялото общество реагира изключително негативно на престъпленията и не ги приема.

- Твърдите, че причината е в традиционализма, така ли?

- Да. Но и полицейската ни система е много добра. Освен участъци навсякъде из населените места са разположени т. нар. "полицейски кутии" - будки с по един-двама полицаи. Това дава възможност да се наблюдава всичко, което се извършва.

------------

Полицаите са на място, в квартала - както за да бъдат питани и да упътват гражданите, така и да получават веднага сигнали за извършено престъпление.

-------------



Пострадалият от кражба например тутакси отива при униформения и му съобщава за станалото. Полицаят, който познава района, прави бърза връзка с колегите, знае и къде да търси извършителите.

- Като стана дума за полицията на улицата - как се справяте с катастрофите в Япония? С промяна в законите ли? В България проблемът с пътните произшествия и с пияните шофьори е много наболял.

- Преди две години имахме промени в законите. Те се наричат "опасно шофиране". Става дума за непредпазливо, не за умишлено деяние, което се наказва с до 15 г. затвор. Разбира се, санкцията зависи от тежестта на инцидента.

Но основно разчитаме на глобите. Ако в кръвта на водача се установи наличието на 0,5 промила алкохол, наказанието е 30 000 долара глоба. Защото шофирането в нетрезво състояние само по себе си е административно нарушение, за което се полага глоба. Ако има инцидент, това вече е престъпление.

- А какво правите, за да не случват инциденти или поне за да ги намалите?

- Поставят се много камери в опасните зони. Така лесно се установяват и санкционират нарушителите. Разбира се, снима се основно на опасните места - иначе прекаляването с камерите нарушава човешките права.

Що се отнася до пиенето - преди шофьорите имаха навика да пийват по малко вино и да карат. Но след като глобите много се завишиха, това почти не става.



------------

Основната превенция за престъпленията изобщо е глобата. Тя има изключително въздържащ ефект. Още повече че законът не й определя максимален размер. Ако една корпорация например бъде осъдена, съдията може да наложи съсипваща глоба, която да я докара до фалит.

---------------



- Какви са най-често срещаните престъпления в Япония? Как се наказват те?

- Най-много са присъдите за кражби. Убийствата са рядко срещани. През миналата година за убийство са били осъдени 696 души. При положение че населението в Япония е 120 милиона.

Що се отнася до наказанията, по правило лишаването от свобода е максимум 15 г., за рецидивисти обаче е 20 г. Отделно има доживотен затвор и смъртно наказание. Максимумът се дава най-вече при убийствата. От осъдените за убийство за м. г. обаче само двама са получили смъртно наказание.

- Ясно е, че полицията е първата стража към предотвратяване на престъпленията. Но как се движат нещата оттам нататък - от извършването на престъплението до възмездието? Колко време отнема това?

- Човек, задържан за извършване на престъпление, може да бъде в ареста максимум 23 дни. След изтичането на този срок престоят му в ареста е изключен - или ще бъде пуснат под гаранция, или ако не се докаже престъплението, просто ще бъде освободен.



------------------

При всички случаи след изтичането на 23-те дни прокурорът трябва да внесе обвинителния акт в съда, ако ще поддържа обвинението по случая. Оттам нататък се дава друг срок - един месец. Той е за защитника и обвиняемия да се подготвят за пред съда.

------------------



През първите 48 часа задържането е в полицейска клетка. След това преместват арестанта в център за задържане и изпращат случая на прокурора. Той трябва да поиска разрешение от съда за останалите 20 дни арест. Ако съдът разреши, прокурорът контролира тези 20 дни. През това време трябва да се иска разрешение от него, за да се допусне адвокат при арестанта. Има и друго условие - да е направено самопризнание. Ако задържаният не направи самопризнание, защитник не се допуска.

- Не допускате защитник през всичките 23 дни арест без самопризнание?

- Да. Но повече от 90% от задържаните правят самопризнания.

Може би някои правят признания и за да се срещнат с адвоката си. Във всички случаи няма страшно - дори и адвокат да не бъде допуснат за 23 дни, в другия един месец той може да се запознава с всички доказателства, събрани срещу клиента му.

Като всичко се решава в съда - в състезанието между защитата и обвинението.

- Това не е ли типичният американски процес?

- Не. В Япония го няма журито от съдебни заседатели, съдят само професионални съдии. А съдът може да постанови решението си само върху доказателства, които са събрани в съдебната зала.

- Това ли е гаранцията срещу евентуален произвол над арестанта, докато е задържан 23 дни без адвокат?

- Честно казано, не знаем какво става при първите 48 часа от задържането в полицията - това е "секретно" място, за оперативна работа. Но ако по арестанта има следи от насилие, той може да подаде жалба.



------------

А има и твърди правила - арестантите не могат непрекъснато да бъдат разпитвани. При желание могат да се разтоварят, да релаксират в спортен салон, например. В този салон заедно с полицая могат да се упражнят в джудо и надделява по-силният и по-добрият. Така че не е изключено арестантът да тръшне полицая в някоя хватка.

-------------



А ако говорим сериозно, случаите на насилие над задържаните са много малко. Това не е средство за осигуряване на обвинението. Разчита се на събраното по разследването, на контрола на прокурора. А и както вече казах, всички доказателства се проверяват и преповтарят в съда, за да бъдат зачетени.

Освен това наказателният процес започва с арестуването на заподозрения, но преди това може да има много дълго секретно разследване - с оперативни мероприятия, които не засягат човешки права и чиито резултати не се признават от съда.

Искам изрично да подчертая и друго - дори и някой да бъде обвинен за престъпление, арестът му не е задължителен. При някои по-леки престъпления прокурорът има дискреционна власт (б. р. - право на преценка). Той може директно да освободи нарушителя с предупреждението, че ако повторно извърши нарушение, ще му се внесе обвинителен акт в съда. И това не е празна заплаха. Така че не при всяко престъпление се налага да се ходи на и съд. Зависи от тежестта на стореното.



--------------

Ако ли пък прокурорът има и най-малкото съмнение, че човекът не е виновен, той никога няма да внесе делото в съда. Затова само по 60% от преписките се пишат обвинителни актове. Но по 99,8% от внесените дела се четат осъдителни присъди.

------------



- Как се справяте с корупцията? Колко са осъдените? Питам за голямата корупция - тази на "белите якички".

- В наказателния закон има 10 разпоредби за корупция. Наказанието е максимум 7 г. лишаване от свобода. И тук се набляга най-вече на глобата като наказание за корупционно престъпление. Ако ли случаят е тежък, наказанието е глоба и лишаване от свобода.

Имаше дело за корупция срещу министър-председател на Япония. Беше обвинен, че е получавал много пари от американска компания. Той отрече да го е правил.

В закона има правило - ако подсъдимият не може лично да постави на кръстосан разпит свидетел на обвинението, показанията на този свидетел не се зачитат от съда.

Това се случи и на делото срещу премиера. Прокурорът много амбициозно е отишъл до САЩ и там е разпитал свидетели. Но понеже министър-председателят не е могъл лично, при директен контакт, да постави на кръстосан разпит въпросните свидетели, съдът трябваше да го оправдае по това обвинение.



--------

Защото процедурата не е изпълнена, а законът е категоричен - справедлив процес е осигурен само на този, който може лично да зададе въпрос на свидетел срещу него.

-----------



Невъзможността американските свидетели да се разпитат очи в очи обаче попречи само премиерът да бъде осъден за средствата, получени от американската фирма. Той все пак бе признат за виновен - задето е получил много други пари, които не са му се полагали като длъжностно лице.

Имаше свидетели, които в съдебно заседание непосредствено и лично заявяваха: аз дадох пари за неговата добра политика, за това, че е имал благоразположение към разни инициативи и т. н.

- Каква беше присъдата?

- Около 6 години. Премиерът я обжалва пред апелативен съд, но междувременно почина.

- Казахте, че в наказателния закон има 10 текста за корупция. Какво включвате в това понятие? Последната практика в България е за корупция да се броят почти всички престъпления в НК, включително и безстопанствеността.

- За да има корупция, трябва да са дадени пари, които не се полагат на длъжностното лице. Даването на пари, и то на хора с власт, в този случай е задължително. Например при разрешителния режим - един бизнесмен, който не би трябвало да получи разрешително, дава пари на шефа на агенцията, за да му се издаде разрешителното въпреки нормативните пречки.

Друг пример - ако аз съм шеф с голяма власт, вие сте ми подчинена и имате нужда да направя нещо за вас, за издигането ви, ще отговарям за корупция включително и ако се пенсионирам и после получа парите. Стига да се докаже връзката.

- Последен въпрос. Един от сериозните дебати в България в момента е за информацията, която става публична. Има предложение да се наказват с лишаване от свобода включително журналисти, огласили засекретена по една или друга причина информация. Как са решени нещата в Япония - чие е задължението да пази тайната информация, кой носи отговорността за изнасянето й?

- У нас това също се дискутираше. Поначало всякакви данни и информация, изнесени от журналистите, не се преследват. Но нашето правителство поиска да въведе някакъв контрол. Кабинетът подготви законопроект и всички журналисти, както и голяма част от обществото се обявиха срещу него. Правителството се отказа от проекта. Сега, след тази голяма опозиция, може да се изнасят и коментират всякакви факти. Разбира се, категорично е забранена порнографията - и като снимки, и като писания в тази насока.
9
503
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
14 Ноември 2003 00:05
kakva e tazi balgaria deto vsichko i e unikalno-kiselo mliako, sirene, pismenost, a zakonite priemani ot tapi deputati vse se zaimstva po neshto ot drugi darjavi.niama li neshto unikalno i v tarseneto na istinata .
14 Ноември 2003 00:19
Професоре, КОНФИСКАЦИЯТА е /още/ по-сигурна, от глобата, спирачка за престъпления!!!
14 Ноември 2003 01:17
Мноо ме кефи, когато дойдат тука всякакви професори и други хрантутници, изгонени поради некадърност от собствената си държава.


Повечето от тях ни смятат за аборигени (погрешно!) и дават акъл дето никои не им го иска.


Нека професора да поживее десетина години в средата на булгарикум бациликус, и тогава да ни насажда мисли относно глобите... Щото в един момент може да се окаже, че е фалирал. Ей тъй на шега, защото нашите органи обичат да се шегуват.
14 Ноември 2003 11:28
Преди около 19 години група японски специалисти дойдоха в България да извършат шеф-монтаж на поточна линия. В началото на първия работен ден те попитаха дали в завода няма стачка - направило им впечетление, че никой не работи.
Съвсем се шашнаха, когато за обяд се организира софра с ракията, мезетата и всички табиети. В средата на седмицата те бяха първите които още от 11 часа организираха софрата. Това не е виц, а истински случай в който аз съм бил участник. За мене извода от това което е казал професора, представител на "високоорганизираната" нация и споделената случка с представители на същата "високоорганизирана" нация е: разковничето за спазването на правилата е в еднаквото им прилагане за всички. Когато за клошара има правила, а за депутата, групата или етноса - привилегии, цялата система ерозира. В крайна сметка работата на законодателната и изпълнителната власт не е да променя непрекъснато правилата на играта, а да организира прилагането им с еднаква сила за всички. Само тогава ще станем "бяла", "европейска" или каквато там искаме държава и девиза "Обичам Родината Но Мразя Държавата" ще се изпразни от съдържание.
14 Ноември 2003 11:35
Паричните санкции изобщо, без значение как се наричат.
На морето всяка година виждам десетки възпитани западно-европейци, които се държат точно като надрусани хулигани.(Оставяйки след себе си на плажа или сред природата камари от битови отпадъци). Нищо от това не биха си позволили в собствената си страна. Тук не усещат страх от санкции.
14 Ноември 2003 12:14
DOCTORA,
Така е! Прав си!
Ама те-западняците, затова идват тук на ПОЧИВКА- за да си ПОЧИНАТ от тамошните санкции!!! А пък западнярките идват да си починат ТУК от продължителните "сексуални почивки" ТАМ !
14 Ноември 2003 15:46
Абе господин професор - чувал ли сте гарван гарвану око да вади?
Това в България полицай да глоби полицай за нещо - таквоз животно нема - и оттам наченва корупцията у нас - от т. нар. колегиалност дори и за тежки нарушения...
Nil nove sub sole - българите са свикнали...
14 Ноември 2003 15:57
Здравей, Док! Не си ли забелязал, че не само чужденците не чувствуват страх от санкции
14 Ноември 2003 19:49
HA HA HA. EPA AKO NARAIM ZAKONI ZA GOLEMI GLOBI I KONFISKAZIYA , NALI PARVO PREBVA NIE DA SE GLOBYAVAME SAMITE NAS. IMA DA CHEKATE ZA TAKIVA ZAKONI. NA NAS NE SA NI UDOBNI AMA CHE BUTNEME NA JURNALISTITE PO NEKOY FITIL DA IMA KVO DA PISHAT. HA HA HA.
KAK DA IMA TKAV ZAKON KATO VSICHKO KOETO E NASHE NE E ZAKONNO.
HA HA HA. HA POZNAYTE SEGA KOGA NASHTE HORA U PARLAMENTA CHE NAPRAAT TAKAV ZAKON HA HA HA.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД