:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,441
Активни 633
Страници 12,006
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ Румен Янчев:

Застрахователният ни пазар е замрял на ниво 1989 г.

Който не може да плати 500 лв. "Гражданска отговорност", да не си кара колата, заявява шефът на "Булстрад"
Румен Янчев е роден на 15 септември 1956 г. в София. Завършил е Френската гимназия, а след това Икономическия институт в Свищов, специалност застрахователно дело. От 1980 г. работи в "Булстрад". Специализирал е във водещи застрахователни и презастрахователни компании в Европа и САЩ. Регистриран е като брокер на Лондонския пазар, владее английски и френски.



- Г-н Янчев, как приключва 2003 г. за "Булстрад"?

- За деветте месеца на настоящата година "Булстрад" отчита премиен приход от 82 млн. лв. Това е с 3 млн. лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. За нас това е много добро постижение, като се има предвид, че вече не сме монополист в продажбите на застраховката "Зелена карта". Ръстът, който отчитаме от пряк бизнес, е 4%. Приключваме годината с оптимизъм и добър баланс в приходната част на дружеството. Постижението ни ще е по-добро от миналогодишното, което беше 102 млн. лв. Като добър резултат отчитаме и че приходите от автомобилните застраховки са намалели от 70% за миналата година на 60% за тази. Това означава, че се отчитат значителни приходи и от други застраховки, което е и наша основна цел.

- Бихте ли обобщили какви тенденции се очертаха през 2003 г. на застрахователния пазар?

- Като цяло настоящата година не бе добра за застрахователния пазар. Въпреки че в медиите се появиха положителни оценки, въпреки че бе отчетен ръст на пазара от над 20%, който изпреварвал ръста на БВП. За да се говори за тенденциите в застрахователния пазар, трябва да се направят задълбочени анализи. А те показват, че ръстът продължава да се дължи на автомобилното застраховане.

Нашият пазар не е за завиждане, защото не се развиват застраховки, които имат по-добра квота на щетите. За сметка на това 65-70% от пазара продължава да е зает от автомобилните застраховки. Там има най-голям брой щети и се изплащат най-много обезщетения.

Липсата на ръст на транспортните застраховки например говори и за друга тревожна тенденция в икономиката. За това, че няма промени в търговския стокообмен.

За да се развива пазарът, трябва да се увеличава делът на друг тип застраховки - имуществени или застраховки на товарите. Нашият пазар е замрял на нивото си от 1989 г., когато "Булстрад" и ДЗИ сами правеха повече от това, което вършат сега 10 пъти повече компании. Застрахователите не са виновни за това - ние просто нямахме време да се развиваме.

- Какъв е пътят? Очаквате ли ново преструктуриране на пазара в средносрочен план - нови консолидации, вливания на компании, фалити?

- Разбира се, че ще има сливания на компании. Само големите дружества имат шанс да оцелеят на пазара. Очакването ми е, че още големи компании ще стъпят на нашия пазар. Лошото е, че те предпочитат да инвестират в Чехия, Полша, но не и в България. Пазарът у нас все още не е атрактивен, а рисков. Ако направим една проста сметка, едва ли за 5 години всичките ни дружества имат печалба повече от 20 млн. лв.

Сега голяма чужда компания у нас е само "Алианц". А това е недостатъчно. Трябва да има повече лидери, които да налагат повече продукти, а така ще се повиши качеството на застраховките. Вероятно големите компании ще купят по-малки дружества.

Що се отнася до фалитите - не искам да ги предричам. По-скоро дружествата ще изпаднат в неплатежоспособност. Това е нещо, което често се случва на застрахователните пазари по света. И за нас не бива да е тема табу, т.е. не може да не ни засегне. Пазарът в България е малък. 20 застрахователни компании му идват малко в повече. Смятам, че фалитите ще дойдат най-вече от очертаващите се проблеми по застраховката "Гражданска отговорност". Отговорностите по тази застраховка станаха прекалено големи, за да ги поемат малки дружества.

- Мислите ли, че оттеглянето на Комисията по финансов надзор от определянето на застрахователните премии през 2005 г. ще доведе до девалвация и нелоялна конкуренция сред компаниите, каквито опасения се чуват?

- Разбира се, че надзорът трябва в един момент да спре да определя минималните премии по застраховката "Гражданска отговорност". Но не мисля, че този момент е настъпил. Твърденията, че Европейският съюз ни налагал тези промени, е спекулация. Никой не ни кара да бързаме. В момента сме в т. нар. "изравнителен период" и надзорът трябва да контролира пазара.

2005 г., когато се планира надзорът да се оттегли, е твърде ранна дата и застрахователите просто няма да бъдат готови. Съществува сериозна опасност от девалвация, особено за "Гражданската отговорност". Напоследък много се изписа по този въпрос. Трябва да е ясно едно - застрахователите са на загуба по отношение на тази застраховка.

Истината е, че премията по "Гражданска отговорност" трябва да бъде колкото един резервоар гориво - 500 лв. Който не може да плати, да не си кара колата. С ниските цени напълно обезценихме живота. Някой трябва да плаща на жертвите.

Вече имаме над 10 случая, когато е изплатен пълният лимит на отговорност - 150 000 лв. Това превръща застраховката в непосилно бреме за компаниите. Нашият дял в застраховката "Гражданска отговорност" е над 40%. Приходите ни по тази застраховка са 23 млн. лв. годишно, не могат да се направят и 5% печалба.

- Смятате ли, че в последно време българинът е променил отношението си към застраховането, т.е. повишил е своята застрахователна култура?

- Категорично смятам, че българинът има ниска застрахователна култура. И на хората, и на бизнесмените не им е ясно какво и защо застраховат. В момента много нови хора влизат в бизнеса и трябва да ги учим защо е необходимо да се застраховат. Ниската застрахователна култура е свързана и с липсата на достатъчно средства, но това не е основното. Ще ви дам един пример. В Латвия 100% от шофьорите сключват "Гражданската отговорност". В България едва половината шофьори са изрядни. Коментарът е излишен. Българинът държи само на колата си, затова прави само автомобилни застраховки.

Получава се така, че не иска да отдели 15 лв., за да се застрахова срещу бедствие или злополука. Във Франция задължителните застраховки са 100, у нас са само 4 и пак не си ги плащаме. Като мярка може да се въведе изискването при даване на кредит да се иска документ за сключена застраховка.

- Как виждате вие либерализацията на застрахователния пазар във връзка с присъединяването ни към ЕС през 2007 г.? Какъв ще бъде ефектът върху застрахованите и върху компаниите? Прогнозата ви за промяна в цената на застраховките във връзка с този процес.

- Всички промени, които се налагат на застрахователите, са заради присъединяването към ЕС. Компаниите трябва да покриват изискванията, а те не го правят. Дори фирмите от среден мащаб. "Булстрад" със своята годишна печалба от $ 60 млн. не отговаря на изискванията. Трябва тази цифра да стане $ 100 млн., за да попаднем в някаква категория.

Щом ние не сме там, какво остава за другите? Ако направим паралел със Словения, която има население от 2 млн. души, премийният приход на застрахователния пазар е 1,200 млн. евро. Това прави по 600 евро на човек. У нас това число е 15. Излиза, че сме 40 пъти назад! Либерализацията е свързана и с по-малка намеса на контролните органи, които трябва да се съсредоточат в следенето на платежоспособността на компаниите.

- Не мислите ли, че конкурентната битка между компаниите се свежда предимно до предлагане на по-евтини продукти? Това не е ли сигнал, че се предлага нискокачествен продукт?

- Ниските цени определено са проблем. В последните години се наложи тенденцията застрахователите да предлагат евтини продукти, от което пострада качеството на продуктите. Една крачка напред в посока повишаване качеството на застраховките е да има рейтинги за всяко застрахователно дружество. Така клиентите ще могат да се ориентират кой застраховател да изберат и макар да платят повече, ще знаят, че са избрали най-доброто.

- Кой е основният проблем пред развитието на застрахователния пазар?

- Данъчното облагане е най-сериозната пречка за развитието на застрахователния пазар. Например 7% данък върху нетния премиен приход е твърде висока ставка, особено когато се плаща всеки месец. Сега се предвиждат промени за намаляването на този данък и дано да се осъществят. Институциите не бива да се притесняват, че дружествата могат да укрият печалбите си, защото почти всички се одитират по международните счетоводни стандарти. Приходите на застрахователите са добър източник за бюджета. Мисля, че просто е време да се помисли за нов закон за застраховането. - С какво "Булстрад" ще изненада клиентите си през следващата година?

- Ще има нови продукти, разбира се, но те ще останат изненада за клиентите. Сега имаме нова застраховка за породисти коне, но те не са повече от 1000 в страната. Ще направим и специална застраховка за ловджии. Планираме и един много интересен продукт - застраховка за водачи нарушители, на които са им отнели талона. "Булстрад" ще им осигури шофьор за шест месеца. Разработваме и застраховка за алтернативно настаняване за шест месеца, в случай че пострада домът ви и трябва да се подслоните някъде.

Представяме ви "БУЛСТРАД"

ЗПАД "Булстрад" е учредено на 31 юли 1961 г. с цел да се реорганизира външното застраховане и презастраховане, осъществявано дотогава от ДЗИ. Акционери тогава са ДЗИ, БНБ, ДСК, външнотърговски предприятия, БМФ, ТАБСО, Железопътно управление и др. През юли 1999 г. 31% от акциите на ЗПАД "Булстрад" бяха приватизирани от TBI, подкрепен от "Кардан холдинг" (Израел), Дойче банк и ЕБВР.

Основни финансови показатели
20022001Ръст
Активи140 501114 49423%
Уставен капитал14 100940050%
Брутен премиен приход101 03685 15019%
Данък327830029%
Печалба/Загуба-3017-1087


Брутен премиен приход по видове застраховки към 30.09. 2003 г. (в хил.лв)
Вид09.0209. 03Ръст (+/-)
Карго,авиация,морско873690554 %
Имуществени112431430427%
Общо застраховане584662828%
Автомоб. застраховане5370252705-2%
Общо директен бизнес7952782346 4%
Активно презастраховане 335176
Общо79862825223 %
32
658
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
13 Ноември 2003 21:19
500 лв. ГО?

Ако при 50 лв. ГО застрахователите са на печалба, чисто математически (което между другото не е точно) значи, че максималните обезщетения трябва да се вдигнат ПОНЕ 10 пъти!

Освен това, шансът да се наложи голямо обезщетение не нараства автоматично с увеличаването на лимитите за обезщетение.

Елементарен пример за това е здравна застраховка -- ако границата на обезщетение е примерно 10 000$, застраховката струва X долара, ако границата е 20 000$ застраховката не струва 2 * X, а 1.2 * X, защото шансът да се случи такова застрахователно събитие е достатъчно малък.
14 Ноември 2003 01:14
Грях ми на душата, ама не прочетох цялата статия от край до край... Заглавието, обаче, и частта от текста, която прочетох, ме втриса... Защото наглите рекетьори -- застрахователи, видиш ли, се жалват, че нямат достатъчно милиони пари, за да дебелеят на наш гръб. Жалват се, че имало 10 изплатени застраховки от над 150к лева и оттам вече били на загуба.


Ми на загуба ще сте, до момента в който не си признаете баланса между получени пари от премийте (т.е. всички тези пари които ви даваме насила всяка година) и изплатените (реално изплатените!) щети по полиците. Щото ако имате 10 милиона приход по полици, а 5 милиона обезщетения, от които 1.5 милиона изплатени по горните 10 случая, значи пак сте на чиста печалба от 5 милиона, а дали сте изплатили 2 полици по 2.5 милиона лева или 200 по 25000 лева е все тая, тотала за вас в крайна сметка е 5 милиона приход, което е почти толкова печалба.


Ние сме учили аритметика, така че некъде другаде си пробутвайте упражненията по алабалистика.
14 Ноември 2003 01:19
yantchev, kakvi sa tezi glupavi razsazdeniq, spored logikata trqbva da se izgotvi tablica i spored neq kolkoto pove4e godini bez proizshestvie imash tolkova po malka zastrahovka da plashtash i obratnoto, a ne da gledame na koi kolko mu pobira rezervoara
14 Ноември 2003 03:44
Имам страшен опит с Булстрад. В благоевградското "Булстрад" ми въртяха номера 2 години за 80 лева щети, причинени от професионален шофьор - софианец - той беше виновен. Честно да ви кажа, изкараха ми ги през носа. Накрая платих 50 лева на адвокат, за да ми ги платят. МАМКА ВИИИИИ на застрахователите...лъжа и измама....
14 Ноември 2003 05:35
az puk si karam veche 6 godini bez zastrahovka i validna registracia (a ot skoro i bez knijka)
14 Ноември 2003 06:03
"Истината е, че премията по "Гражданска отговорност" трябва да бъде колкото един резервоар гориво - 500 лв. "

Basi rezorvoara.
14 Ноември 2003 08:05
Има и друг начин застрахователите да посъберат пари. Защо и пешеходците да нямат нещо, като "Гражданска отговорност"? Те могат да причинят щети на некое луксозно возило и какво да прави неговият нещастен собственик!
14 Ноември 2003 08:44
500 лв. за резервоар / 1.5 лв. на литър = 333 литра резервоар!

Какво да ви кажа -- какъвто резервоара (според господина), такива и останалите му приказки!
14 Ноември 2003 09:28
Първо искам да кажа че и това което печелят е също рекет защото застраховките са насилствено задължителни в 90% от случаите.
Имах пълна застр. гражданска отговорност( по мое желание) и след леко ПТП ми бяха покрити едва 50% от разходите за ремонт независимо че имах документи за всичките от там тяхната печалба бе 84%.
Мой познат имаше застраховка за кражба с взлом.След няколко месеца наистина го ограбиха като разбиха вратата с лост(кози крак) от застрах. д-во му платиха 0лв. заштото кражбата не била с взлом а с технически средства.
Мога да посоча още няколко случая.....
Моля някои да ми каже поне една основателна причина за да си направя каквато и да е доброволна застраховка.
За мен застахов. д-ва са новото лице на старите силови групировки, а насилственя начин за вземане на пари в миналото сега е заменен с по интелегентен облечен в законови рамки.
И после иди расправяй че дуржавата не се е сраснала с престъпноста...
14 Ноември 2003 10:52
Нищо не разбирам от застраховане, но си мисля, че има далавера в този бизнес както за застрахователите, така и за застрахованите, само че на Запад. А при нас селското хитруване на застрахователите по никакъв начин не допринася за повишаване на доверието и застрахователната култура. Така, че другарят Румен Янчев ще жъне това, което си е посял - и не само той, а всички застрахователи от типа "Андрешко"
14 Ноември 2003 11:11
Тоя шеф е ебаси Чука!
БУЛСТРАД с стара партийна фирмичка, в която дремат до пенсия всякакви комунистически бетонни глави, които са на стадий на развитие - ДЗИ 1984 год.
То и за това им е и такъв пазара като през 1989 год. Не може по 120 000 возила втора употреба да се вкарват в страната годишно, подлежащи на ГО и Каско и някой застраховател да се оплаква. Хич да не споменаваме и факта, че близо 10 години бяха монополист на Зелената Карта... , а сега хленчат за 500 лв. по държавна поръчка за задължителна ГО.
То така ще поискаш и петилетен план бе Кретен, който да преизпълниш и да те премират със значка и браво пред строя !!!

14 Ноември 2003 11:17
Ебаси духача!
14 Ноември 2003 11:31
На такива нагли гадове като тизи Янчев едни по-здрави сопи му трябват !!! Карам Москвич който не мога да го продам за 200лв !!! Застрохователите искат 500 лв !! Добре е щего застраховам, но ПТП ще ми ли изплатят 5000 лв само тогавяа съм съгласен!!!
14 Ноември 2003 11:33
Кратък коментар на безумното интервю:
За какво пледираме - основно за две неща - да се увеличат застрахователните премии и да се намалят данъците. Явно човекът е научен да си движи бизнеса по начина от преди 15 години.
Не вземе да си зададе въпросите, защо примерно всички плащат ГО по равно или защо тя се определя на кубатура. Иначе казано:
1. Защо водач, който спазва закона и има минимални нарушения трябва да плаща еднакво с хора, които имат по 5-6 акта или карат без книжки?
2. Трупа ли се статистика за водачите, както е по белия свят, или е по-удобно всички в кюпа?
3. Какво отношение има кубатурата към шанса да се случи ЗС?
4. Как един резервоар гориво е 500 лв. да попитам, ако един резервоар е 47-50л. и цената на бензина е примерно (след нова година) 1, 50 лв.? Според моите сметки се получава около 75 лв.
Тук имам и въпрос към уважаваният в-к "Сега" - защо под подобни статии не се пише Платено съобщение ? Защо те хният журналист не зададе неудобните въпроси ? И ще отговори ли интервюираният на въпросите на форумците, както винаги го прави уважаваният г-н Хърсев ?
14 Ноември 2003 11:40
Застраховането изисква хората да имат свободни пари.А те нямат.
Останаха (поради доказана ефективност или по задължение) застраховките каско, гражданска отговорност за водач на МПС , малко имуществено и карго застраховане.
Животозастраховането замря. Пътуващите за чужбина правят застраховка защото се изисква.
От развитието на застраховането може да се съди сравнително точно за хала на една държава.
14 Ноември 2003 14:01
Платена статия

Повдигането тавана на обещетенията е ТРИК с който "оправдават" нарастването на вноските. Просто здраво "натискат" законодателя да им направи допълнителна печалба

Материално покритие 200, 000 лв - да не би все в поръчкови S класи да се набутваме или да разрушаваме етаж от ново строителство ???
14 Ноември 2003 14:30
Мога да добавя само следното -- в Булстрад да направят ГО 500 лв., пък да видим колко клиенти ще имат.

Надявам се, че има конкуренция в застрахователния бранш, и че цените ще отговарят на пазарните условия -- баланс между брой клиенти и получени застрахователни премии, и броя застрахователни събития, и изплатените обезщетения по тях.
14 Ноември 2003 15:05
Момчета и момичета,
Независимо, че някои неща са тварде грубо казани от интервюирания, истината е някъде там...
***
1 - Сметките на Гошо са криви щото удвояването на лимити на отговорност не означава удвояване на риск - той може да се е увеличил 5 пъти
Гошо, ЛИМИТ ≠ ОТГОВОРНОСТ - явно си учил математика в икономически ВУЗ
Лошата новина е, че ако влезем в ЕС с техните лимити и Гражданската се плаща на автомобил, а не на водач както е например в Германия, ще ни вземат поне по 500лв на година, а може и повече...
Разбира се има и добра новина - както стана ясно на някои хора /на други ще им се изяснява/ - в ЕС няма да бъдем преди 2010та, пък ако ще Надка или Меглена да заработят и по други начини
***
2 - Докато съдебната ни система не заработи и нас ни е страх да си търсим правата, ще има случай като на steerbear когато печално известни фирмички като Орел, Български имоти и т.н. ще разкатават хората с месеци докато и ако си получат парите - въпрос на дребен шрифт и други трикове - просто Застрахователния надзор не работи
***
3 - Винаги ще има измами, както от едната, така и от другата страна - като погледнете кои са в правителството, разбирате защо не работи закона - "Оставете ги да се изпозастрелят" беше казал един пич -
Истината е обаче, че в момента в страната има са 2.5 застрахователни компании, които работят сериозно с всичките си клиенти - Allianz, Булстрад /чиито шеф е интервюирания/ и половинката е ДЗИ, която нещо почна да се клати откакто е с Кюлев
При всички останали - четете си дребния шрифт!!!
И запомнете /ако искате, за да не се опарите и вие/ - компаниите с големи реклами, плащат на юристи, а не на застрахованите...
14 Ноември 2003 15:16
т. 1-ва от устава: шефа винаги има право ...
14 Ноември 2003 15:19
Забравих да добавя нещо:
При застраховка Гражданска отговорност /която за разлика от КАСКО плаща на другата, а не на нашата кола/, ако с моята лада ударя БМВ-то на Слави Трифонов отговорността за плащане е солидарно поделена между мен и застрахователя ми...
Така, че ако съм застрахован срещу 5лв. в компания "Ела с мен в пещерата" и тя не му плати Слави /хич не е дребен/ или ще ми потропа на вратата в късна доба, или ако бат' Бойко се е справил с тези привички ще ни осъди съвсем законно - и ако шефа на тази компания реши да я обяви в несъстоятелност, познайте кой ще плаща - въобще е адски гот да с клиент на компания-фантом - 2ма познати по подобни причини се простиха с колите си...
Което не означава, че ми се плаща 500лв. ГО, ама пък и не бих опитал да мина с тази от 5лв - истината е Allianz, Булстрад или евентуално ДЗИ - толкоз!
14 Ноември 2003 15:32
Всъщност май надрънках много глупости - правете си или недейте застраховки, където искате - не сте малки и всеки може да мисли.. Еби му майката на таквоз държав, дето се стрелят по улиците и ни разправят да не ходим на ресторант - и да почукат разни яки момчета - к'во пък - такъв е живота...
Като се замисля - и в ЕС не ни искат засега...
Абе що не мога да почистя като съм се изсрал във Форума - некой да знае как става?
***
То преподавател по финасово право - министър на вътрешните работи
Юрист - министър на отбраната
Хубаво поне, че министър на кривосъдието поне е съдия, та има идея за к'во иде реч...
К'во ни е наред, че и застраховането?
14 Ноември 2003 15:38
Гошо, ЛИМИТ ≠ ОТГОВОРНОСТ



+-, аз да съм твърдял обратното?
Логично е застрахователни събития с голямо обезщетение да настъпват сравнително рядко, т.к. болшинството шофьори карат евтини коли, а при ГО се трошат предимно автомобили.

Логично е, че в Европа при същото количество на застрахователните събития, обезщетенията са значително по-големи, тъй като там болшинството шофьори карат значително по-скъпи коли. Съответно, при равни други условия (процент застрахователни събития), е съвсем логично там ГО да е по-скъпа отколкото тук, дори при равни прагове на обезщетенията.


Редактирано от - гошо на 14/11/2003 г/ 15:40:26

14 Ноември 2003 15:42
Истината е, че премията по "Гражданска отговорност" трябва да бъде колкото един резервоар гориво - 500 лв. Който не може да плати, да не си кара колата.
На мен до този цитат ми издържаха нервите да чета статията. Тоя юнак определено не е час. Като сравнява БГ и Словения да си беше направил труда да сравни и заплащането в двете страни. Цената на масовия автомобил в БГ е към 1000лв. Какви 500лв се кани да взема за застраховка?
Гошо вече направи коментара за резервоара
Преди 2 години един мангал без книжка и регистрация на бракмата си ми попиля колата. Дойдоха катаджии, провериха ни за алкохол и ми изказаха съболезнования. Препоръчаха ми да не си губя времето, ами сам да се оправям, защото в такава ситуация и Господ не можел да ми помогне.
Според мен първо трябва да направят глобите за нередовни документи жестоки и да одерат кожите на разни тарикати. Който не може да си поддържа колата в изправност и да си плаща прегледи и застраховки да ползва обществения транспорт.
14 Ноември 2003 15:45
LZ, аз затова, освен ГО, си правя и каско.
В твоя случай, ако имаше каско, щеше да си вземеш парите от застрахователите, а пък те на свой ред щяха да съдят (или бият) мангала.
14 Ноември 2003 16:08
LZ, не е трябвало да се доверяваш на полицаите. 2% от застрахователните приходи по Гражданска Отговорност отиват за т. нар. "Гаранционен фонд", който покрива, риска от това, че някой може да не е сключил ГО. Провери ако искаш - дължи ти се обезщетение. Все пак с твоята ГО плащаш и тази на "мангал"-а.
14 Ноември 2003 16:09
Много начетен мьж бил този Румен Янков. Аз да не знам, че един резервоар гориво бил 500 лева, аз пък си мислех, че са 50000 хиляди лева (който не може да плати 50000 да не си кара колата).
14 Ноември 2003 16:51
Гошо,
Виждам, че си обърнал внимание...
Все пак, макар и логична, мисълта ти за ламарините не е пълна - отвори сайтове на някои немски или френски дружества - виж каква част от изплатените обезщетения са за ламарини и каква за щети по хора - инвалидност или смърт!
Понеже българския съд не се свени да присъжда лимитните обезщетения /виж накои случаи във Велико Търново/, което от друга страна никак не е лошо за пострадалите - значи българина е на път до 2007-2010 да струва колкото немеца - което значи, че ще плаща малко по-евтино само заради ламарините... И понеже засега у нас се плаща на кола, а не на шофьор - нищо чудно да трябва да плащаме и повече от немците...
Се ла ви...
Viva EU... и нашите бързащи да приключан преговорите избраници...
14 Ноември 2003 17:00
Е все пак и една хубава новина - в момента застраховка Зелена карта във всички дружества, струва малко над 300? за една година за лека кола, което подсказва, че и Гражданската след като влезем в ЕС не трябва да е по-скъпа!!!
***
...така, че Янчев май е прав ако не за резервоара, то за сумата...
14 Ноември 2003 17:06
...така, че Янчев май е прав ако не за резервоара, то за сумата...


Спокойно, акцизите още не са си казали последната дума.
14 Ноември 2003 17:27
Айде и днеска поредния мераклия дето с дясната ръка иска принудително да ти бърка в джоба , а с лявата ти сочи Европа. И пак пусти мерак за сравнения с Германия , след като е логично да се мерим с Румъния и Албания.
След като сме на път да задминем вече Германия по акцизи на газта, що да не врътнем и застраховките. Да не говорим пък че по Миленчовото изобретение за данък МПС за кола до 5 г и над 100 к.с тук се плаща повече отколкото в Германия. Между впрочем Kfz Haftpflicht в Германия е много висока само за новобранец шофьор - около 2400 евро годишно. В останалите случаи в зависимост от профила на собственика и изминатите километри варира между 100 и 300 евро на година. Тъй като и колите в движение там, както и самите арийци са по-скъпи отколкото тук (с 20 пъти по-високи доходи) размерът на ГО у нас следва да се ориентира по стандарта на живот , който е пряко свързан с възможните щети.
Тъй като 100-300 евро правят 1-2 дневни надници в Германия, у нас ГО следва да бъде определена на 2 надници или 12 евро годишно, като по желание всеки да може да се застрахова и за повече. При нарастване на средната работна заплата ще расте и застраховката.
14 Ноември 2003 18:10
+-, би ли цитирал каква част от обезщетенията са за телесни повреди, и каква - за ламарини? За да потвърдиш теорията си.

Аз твърдя, че болшинството ПТП са леки, при които няма телесни повреди, но има щети по "ламарините". Съответно, вдигането на лимитите не касае изплащането на обезщетения по тези случаи, и не налага пропорционалното вдигане на застраховката.
15 Ноември 2003 00:39
и аз не издържах да изчета цялата статия ...
хвърлих едно око на постингите и ми се ще да ви цитирам Дъглас Адамс, който беше написал нещо от сорта "след като от десетилетия застрахователните компании рекламират продукта си, мисля, че е редно най-накрая и да почнат да го предоставят реално ..."
а интервюирания сигурно кара интересна кола - ако се съди от резервоара й ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД