Кои са най-големите далавери на кмета Софиянски, г-н Каролев? Досега малцина са дръзвали да хвърлят светлина върху издънките му. Вие ще имате ли смелостта да стигнете докрай в разкритията?
Ljubopitka, по мейла
По време на последните 2 мандата на новия стар кмет Софиянски в столицата има стотици действия, бездействия и сделки, които са довели до финансово ощетяване на софиянци или до пропуснати ползи. Според мои груби изчисления става въпрос за над 100 млн. лв. Кои от тези деяния са вина на Софиянски и неговия екип и кои на общинските съветници - все още не знам, но се надявам да науча. За съжаление най-вероятно огромната част от въпросните деяния са направени напълно законно.
Например за мен корупция и/или облагодетелстване на приятели е имало при почти всички големи приватизационни сделки в София. Защо? Защото всички фирми са продадени само на РМД-та, в които участвуват общински съветници и близки приятели на кмета и неговия екип. Защото е използван при приватизацията методът "преговори с потенциални инвеститори", който е силно податлив на манипулиране. Защото след като първоначалните оферти на кандидат-купувачите са били приемани в запечатани пликове, подобряването на тези оферти е било в устни преговори, а не отново писмено, в запечатани пликове. Защото РМД-та са канени на преговори последни (т.е. като се е знаело какви са окончателните оферти на другите кандидати). Защото обикновено РМД-та са печелели с малко по-високи оферти от тези на другите кандидати. Явно шефовете им са били ясновидци! По този начин са продадени на РМД-та фирмите "Софийски аптеки", "Триадица", БКС "Средец" и др. "Малка" подробност е, че при фирмите под опеката на Софиянски обикновено пари на РМД-то е дала Общинска банка директно или индиректно - чрез гарантиране пред друга банка.
А далавера ли е според вас фактът, че след като бяха сключени приватизационните сделки за големите общински фирми, на РМД-та бе разрешено да платят с компенсаторни записи вместо кеш? Само от това деяние в софийския бюджет са постъпили поне 30 млн. лв. по-малко!
Огромни щети на общинските финанси са нанесени от законни, но нецелесъобразни схеми за замяна на имоти и дълготрайни материални активи, включвани в капитала на общински фирми. Дълго време това правеше предимно фирмата "Софийски имоти", но през последните 2-3 години в схемата се включиха и други фирми - например "Спортна София 2000" и "Галатея". Там схемата е следната: някой си харесва общински имот да си построи бензиностанция или Софияленд, или нова офиссграда. Въпросният имот се вкарва например в капитала на фирма "Спортна София 2000". (Ако този имот е част от двора на детска градина, има малко усложнение, защото се минава през процедура на промяна на статута на земята от общинска публична собственост в общинска частна собственост, но и този "проблем" е решаван, както се казва, "в оперативен порядък"). След това СОС дава разрешение на ръководството на общинската фирма да продаде имота по метод, определен от него. За имотите, за които е имало предварително предпочетен купувач, се използва обикновено методът "преговори с потенциални инвеститори". Въпреки че през 2002 г. по предложение на НДСВ този метод бе изключен от новия Закон за приватизация, той е предпочитан от общинските фирми, които продават обособени активи по Търговския закон. Или пък Столичната общинска агенция за приватизация продава чрез конкурс, чиито правила са направени така, че предварително избраният кандидат да има предимство. Например тези дни СОАП продава 2 тоалетни в градинката на баня "Мадара" и в градинката на кръстовището срещу НДК. Отново с конкурс! Мога да кажа само честито на предварително избрания купувач.
Как трябва да се продават общински имоти ли? Ами само чрез открит публичен търг на този, който даде най-висока цена.
Според мен концесиите за сметосъбирането и почистването на София са също отдадени по непрозрачен начин и договорите са сключени така, че от около 22 млн. лв. през 1999 г. през 2003-а концесионерите ще получат над 60 млн. лв. София да е станала 3 пъти по-чиста? За сравнение - Белград е 2 пъти по-голям от София, много по-чист е, а разходите за чистотата са даже по-малко.
Уважаема Ljubopitkе :))), има и други схеми за злоупотреби с общински финанси - например факта, че много ремонти на софийски улици са правено по чл. 16 от Закона за обществените поръчки, т.е. все едно, че са аварийни. Защо ли? Ами за да няма конкурс, а да се премине към директно договаряне с определени фирми. За съжаление няма да ми стигнат няколко вестникарски страници, за да опиша дупките, през които са текли пари към клиентелистите, закачени на вимето на Софийската община. Последен пример - договорите за отдаване на общински имоти под наем срещу символично заплащане на политически партии. В това число на такива, които вече не съществуват, ако не се броят тъщата, бабата и дядото на партийния й лидер. След това тези имоти се преотдават вече на пазарен наем и стават ресторанти и кафенета.
Г-н Каролев, при малката група общински съветници, която имате в София, как ще играете ролята на коректив - на практика от вас нищо не зависи при мощната коалиция между СДС, ССД и "Гергьовден". Каква ще е съдбата на документите за злоупотребите в общината, които размахвахте по време на предизборната кампания?
Елеонора Димитрова, "Младост"
Уважаема Елеонора, и сам воинът е воин, нали? А и аз не съм сам. Освен тримата ми колеги от НДСВ надявам се, че и общински съветници и от БСП, и от СДС, и от коалицията "Гергьовден", даже от ССД ще прекъснат досегашното мирно съвместно съществуване между кмета, администрацията и общинските съветници, базирано на "принципа" имот (борд) за теб - имот (борд) за мен.
А и според мен борбата с корупцията и некадърността в общината може да се води и от един общински съветник, ако са налице 3 фактора. Първо, ако той не е корумпиран. Второ, ако има компетентността да прецени кое действие/бездействие води до корупция или неефективност. И трето, ако получи достъп до медиите. Най-силното противодействие на корупцията е публичността. Документите, които се опитахме безуспешно да разпространим по време на предизборната кампания, ще използвам при започващите проверки на управлението на общинските фирми, на приватизацията и разпореждането с имоти, на концесионните договори за чистотата и водата. Надявам се, че колегите съветници ще им обърнат сериозно внимание.
Г-н Каролев, по време на предизборната кампания вие обявихте, че общинските фирми се управляват лошо и ощетяват общината, което значи нас, данъкоплатците софиянци. Как възнамерявате да се преборите с това? Лично аз не смятам за нужно столицата да има Общинска банка, а доколкото знам - и вие. Защо тогава кметът настоява тя да продължи да съществува?
Аз много харесвам стила ви и ви пожелавам да бъдете все така борбен и напорист.
С уважение: Миглена Владимирова, София, кв. "Люлин", бл. 654
Благодаря ви за добрите думи. Наистина мисля, че повечето общински фирми се управляват лошо, но за мое изумление кметът Софиянски обяви, че било комунизъм да се иска от общински фирми да са печеливши, защото те били на всички софиянци и трябвало да осигуряват евтини услуги! По същата логика всички държавни фирми не трябва да печелят, нито пък да се приватизират, защото те пък са на всички българи. Знаете ли, има над 10 общински фирми, които се занимават с "управление" на пазарите. Защо са толкова много, а не една ли? Ами нали приятелите на кмета и на общинските съветници също душа имат. Друго си е да има къде да уредиш с малко работа и добра заплата 50-60 човека от близкото си обкръжение.
Всички общински фирми, които извършват търговска и стопанска дейност и не са монополисти, трябва да се приватизират. Но не чрез нагласени преговори и конкурси, а по открит, прозрачен и професионално подготвен начин. Тези фирми, които са монополи - например "Топлофикация", трябва да се дадат на концесия или с договор за управление на стратегически инвеститори, които са доказали, че могат да управляват подобни дейности в държави с развита пазарна икономика. Концесионните договори трябва да гарантират повишаване на ефективността на услугите и подобряване на качеството им.
За Общинска банка "десният" икономист Софиянски твърди, че една община - за разлика от държавата - може да бъде добър стопанин и затова не трябвало да се приватизира тази банка. И дава за пример рейтинга на банката. Само че ако прочетете доклада на рейтинговата агенция, ще видите, че рейтингът на Общинска банка е относително добър само поради факта, че Софийска община поддържа банката. Т.е. индиректно се казва, че банката няма добри фундаментални позиции. Да оставим настрана факта, че основна дейност на Общинска банка бе да дава кредити за приватизация на общински фирми на РМД-та, както и на фирми (например строителни), които имат бизнес с кмета или с неговия екип или с част от общинските съветници от близкото минало.
Много уважавам хората, които си изпълняват обещанията. А вие не го направихте. Обещахте да се съблечете, ако загубите изборите в София. Е, загубихте ги. Кога ще бъде ревюто?
Вера Минкова, Пловдив
Е, няма да има ревю, защото, както правилно бе отразено в медиите, казах, че ще мина гол по "Витошка", ако партията на Софиянски (още се чудя има ли несвободни демократи, та неговата съпартийци се кръстиха свободни демократи?!) спечели в национален мащаб повече мандати от НДСВ. А това не стана. А и аз казах това, за да привлека с нещо вниманието на големите медии - барем напишат нещо и за далаверите в Столична община, за които давахме факти на нашите предизборни пресконференции. Ама нещо не само Майкъл Чорни ни бе пропуснал с финансирането, ами и свободните демократите бяха "освободили" някои медии от необходимостта да са обективни.
Владо, здрасти! Я кажи, ще изпълниш ли някога обещанието си да тръгнеш гол по улиците на София. Не че съм фен на голите мъже, но все пак ще е голямо зрелище. И защо го каза, след като нямаш намерение да го направиш? Само да те пишат по вестниците ли? Ти май много не мислиш, преди да кажеш нещо. Един съвет - два пъти мери, един път режи. Т.е. мисли малко повече де. Иначе си готин - с тая вечна значка на НДСВ на жълтата риза. Ама не можеш ме накара да гласувам за вас, та ако щеш и на крака гол да ми дойдеш вкъщи. Не се сърди.
Радо Попов, София, "Стрелбище", бл. 21
Не се сърдя, Радо! И в повечето случаи мисля, преди да кажа нещо. Друг е въпросът, че някои хора не искат да разберат какво казвам. И наричат истината "негативна кампания" и "компромат". А по вестниците от много години ме пишат повече, отколкото искам. И още нещо - ако някоя сутрин, докато правиш сутрешния си крос, те подгони глутница кучета из квартала ти "Стрелбище" или синът ти се прибере с "радостната" новина, че добре облечени и възпитани бизнесмени със спортна закалка ще строят паркинг в градинката на детската му градина, тичай да се оплакваш на този, за когото си гласувал.
Г-н Каролев участва активно в изборната кампания за парламент преди 2 години. Тогава НДСВ спечели. На тазгодишната кампания за местна власт г-н Каролев пак активно участва, но НДСВ загуби. Лидерите на НДСВ твърдят, че не са загубили местните избори, но според мен това е голяма загуба. Въпросите ми са: защо преди 2 години НДСВ спечели? Защо сега загуби местните избори?
Теодора Алтънбашева, по мейла
Мисля си, че парламентарните избори НДСВ през 2001 г. спечели, защото имаше добра, прагматична и лесно обяснима и разбираема за хората програма, лидер с доказана почтеност, истински европеец и носител на световни и непреходни ценности, 200-300 кандидати за депутати - кой с национална, кой с регионална известност и болшинството с много добра професионална кариера и репутация. Царят, всички кандидати и хиляди симпатизанти работиха близо 2 месеца усилено за изборите. Медиите също бяха благоприятно настроени към НДСВ, защото бе новина цар да води борба на парламентарни избори, подкрепен от юпита от Лондон и Ню Йорк, професори от Софийския университет и адвокати с успешна кариера. А и Иван Костов беше озлобил медиите с императорското си надменно поведение. Освен това преди 2 години българите помниха добре некадърното правителство на Жан Виденов и зимата на 1996-1997 г., а във всяко градче се говореше за клиентелизма и партийно-родствената приватизация на СДС и коалиция.
Според мен местните избори НДСВ не спечели по много причини. Първо, за местни избори трябват не 200-300, а над 7000 кандидати за кметове и общински съветници. А болшинството хора, които са имали желание за кариера в общинските администрации, не са чакали царят да направи НДСВ. Те си бяха по традиционните партии. Така че нямаше как НДСВ да намери тези 7000-8000 кандидати, които хем да са известни на местно ниво, хем да са свестни, хем да са професионалисти, хем да имат желание да работят в общините, хем да не са членове на други партии. На второ място имаше редица очевидно неизбираеми кандидати, наложени най-често от местни депутати. Освен това като нова партия НДСВ нямаше достатъчно добре подготвени партийни активисти, които да агитират и организират изборната кампания. Да не забравяме, че за първи път правителство не се включи активно в предизборна кампания, което според мен бе правилно, въпреки че това доведе до по-слаби резултати за НДСВ. На четвърто място някои влиятелни медии бяха, меко казано, негативно настроени към НДСВ - дали поради погрешна медийна политика на НДСВ, дали поради недостатъчни бюджети за реклама, дали поради партийни пристрастия на мастити журналисти, редактори и техни роднини и приятели, включени в партийни листи на опоненти на НДСВ.
Според мен и фактът, че централната власт реши някои проблеми, които хората по места мислят, че са решени от местната власт, също повлия за слабия резултат на НДСВ и за преизбирането на много от старите кметове и общински съветници. Например старите кметове редовно се хвалеха, че нямало проблеми с изплащането на социалните помощи и заплатите на учителите, като "забравяха" да споменат, че това не е тяхна заслуга. Друга причина е и взимането на някои не особено популярни, но необходими мерки от правителството, които накараха част от избирателите да гласуват "червено", надявайки се, че обещаните от БСП на връх Бузлуджа локомотиви ще издърпат например и тяхната затворена мина за медни руди. Която обаче е затворена поради това, че няма вече руда с високо съдържание на мед. И не на последно място по важност - разправиите в парламентарната група на НДСВ и личните властови и бизнесамбиции на редица депутати, в това число и на тези, които са вече "независими" и в НИЕ (що за морал е да влезеш в парламента с една програма и една партия и после да станеш "независим", защото не са назначили жена ти за банков шеф?!), отблъснаха според мен доста потенциални симпатизанти на НДСВ. Както и накараха много избираеми кандидати за кметове и за общински съветници да поискат да са независими или да се включат в местни коалиции от рода на "Професионалисти за просперитет на..."
Г-н Каролев, публична тайна е, че много чужди и наши фирми виждат движение по проектите си в едно или друго ведомство само ако наемат вашата фирма за консултант. Може и да смятате, че това е в реда на нещата, щом "вашите" са на власт. Но дразните обществото, защото "вашите" обещаваха някакъв нов морал. Сега, като станахте общински съветник, тази практика ще продължи ли, т.е. ще се откажете ли въобще от занятието си на консултант? Не настоявам да "одите да копате" и не се заяждам с вас, но не смятате ли, че е редно най-после да се спрете и да изберете с какво искате да се занимавате - с консултантска дейност или с обществена?
Анонимен, по имейла
Уважаеми г-н анонимен, публичната тайна, за която говорите, е от категорията "ЕЖК" - "Една Жена Каза". От 1993 г., когато се завърнах в България с магистърска степен по управление на бизнеса от Университета на Алберта в Едмънтън, Канада, досега професионално се занимавам с едно и също - консултации по корпоративни финанси, приватизация, сливане и поглъщания между фирми и проектно финансиране. До 1997 г. работих по проекти в 10 страни за една от най-големите световни консултантски фирми - KPMG. След това до октомври 2000 г. - за инвестиционен фонд в България с основен инвеститор Европейската банка за възстановяване и развитие. От декември 2000 г. съм партньор в Балканска консултантска компания. Най-много проекти съм направил през периода 1995-1999 г. Да ви припомня, че през този период на власт бяха БСП и СДС. От 2001 г. насам над 90% от приходите на фирмата ми са от проекти в Сърбия и Македония. Може би и там на власт са "моите", та печелим консултантски търгове в конкурси, финансирани и контролирани от Световната банка?! Като например конкурса за консултант на Агенцията за приватизация на Сърбия по приватизацията на "Путник" (сръбския "еквивалент" на "Балкантурист") и "Сърбия Турист" - фирмата, собственик на 7 хотела и мотели в Ниш и околностите. От тези 2 сделки в Сърбия влязоха 7 милиона долара кеш и 55 милиона долара чуждестранни инвестиции, гарантирани с безусловни банкови гаранции.
За последните 2 години в България фирмата ми е работила само по 4 сериозни проекта, в които държавата е имала отношение. Първият проект е приватизацията на софийските кина, където бяхме консултанти на гръцката фирма купувач. Това бе мандат, възложен ни през февруари 2001 г., а сделката бе приключена, докато директор на Агенцията за приватизация бе назначеният от СДС г-н Левон Хампарцумян. Други 2 проекта са свързани с приватизацията на банките "Биохим" и ДСК, където бяхме наети от гръцки кандидати да направим оценки на банките и да направим анализ на някои проблемни кредити (за "Биохим") и на някои активи и пасиви на ДСК. Може би знаете, че нито "Биохим", нито ДСК бяха спечелени от гръцки банки, т.е. от нашите клиенти. Четвъртият проект е финансова обосновка и остойностяване на проекта за строеж на прохода Маказа - проект, спечелен от турския консорциум "Киска-Хазинедароглу" поради факта, че предложиха най-ниска цена за строежа при гарантирано и доказано не само в Турция, но и в САЩ качество на работата им.
Защо ни наемат ли? Ами според мен заради образованието, опита, уменията и качеството на работа на моите колеги и моя партньор Алекс Бебов, инвестиционен банкер със 7-годишен опит в Ню Йорк и Лондон, придобит в 2 от 6-те най-големи глобални инвестиционни банки. Повечето ми колеги са обучени и със значителен опит от работата си в световните лидери в консултантския бизнес.
Не, няма да се откажа от занятието си на финансов консултант, защото това е моята професия, която мисля, че сравнително успешно упражнявам вече 10 години. Но много добре познавам международно приетите практики за т. нар. "конфликт на интереси" и няма да позволя работата на фирмата ми да доведе до такъв конфликт със задълженията ми на общински съветник.
Г-н Каролев, вашият бизнес доста просперира, откакто на власт са приятелите ви юпита. Не е тайна, че вашата компания бе предпочетена за консултант при доста апетитни проекти. Не ми казвайте, че е имало конкурс и вие сте спечелили честно, няма да повярвам. Като общински съветник ще продължите ли да ръководите фирмите си? Те ще кандидатстват ли за проекти, възлагани от общината?
Димитър Стефанов, София
На подобен въпрос вече отговорих частично. Да, ще продължа да работя във фирмата си и ако има проект, по който имаме компетентност и доказан успешен опит, ще участваме открито и в конкурси за проекти, възлагани от общината. Например след като аз и мои колеги сме работили в консултантските екипи по приватизацията на Пощенска банка, "Хеброс", "Експрес", "Биохим" и ДСК в България, в оценките на 2 банки в Македония, на една в Унгария, след като сега сме в преговори да получим мандат да консултираме потенциален купувач за 3 банки в Сърбия, защо да не кандидатстваме в предстоящия конкурс за консултант по приватизацията на Общинска банка?
(Продължава в понеделник)
|
|