:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,308,789
Активни 81
Страници 31,920
За един ден 1,302,066
Интервю

Психологът на ДПС: Симеон не става за премиер

Станишев е несъстоял се политик, Надежда Михайлова е с неясно политическо бъдеще, драмата на Панайотов е, че го приемат за дясна ръка на Сакскобургготски, казва проф. Людмил Георгиев
Снимка: Александър Михайлов
---------

Людмил Георгиев е 43-годишен. Професор е по социална, етническа и политическа психология в СУ "Св. Климент Охридски", д-р на психологическите науки. Има издадени 6 книги.

От години работи с ДПС. Беше шеф на предизборния щаб на кандидат-кмета на ДПС в София Росен Владимиров.

--------



- Какво става в държавата, г-н Георгиев? Искат се министерски оставки, синдикатите организират протести...

- Главното според мен се свежда до това, че от гледна точка на социалната и икономическата стратификация на обществото българският преход изобщо не е завършил. Липсата на нормална стратификация предполага и неустойчивостта на съответните партийни субекти. Вероятно забелязвате, че коментарите и анализите за ставащото през последните 14 г. в едно или друго политическо пространство се базират на междуличностни отношения - не знам си кой какво направил на втори, как реагирал трети. Това заедно с кризите означава, че липсата на нормална стратификация на обществото предполага и липсата на нормални партийни субекти. И затова са тези перманентни кризи и в партиите, и в страната като цяло.

- Има ли криза на доверието във властта в момента?

- От етнокултурна гледна точка българинът винаги е недоволен от управлението. Много голям въпрос е защо е така. За мен една от причините се свежда до нашата типична културна представа на отказ от общността. Ние сме прекалено индивидуалистична култура и неспособността да се мисли за общността предполага и неспособността да се мисли за държавата като цяло. Оттам нататък е съвсем естествено възпроизвеждащото се недоверие към една или друга управляваща партия, към един или друг лидер. Заедно с това е налице и културната представа, че ние като народ и общност искаме много бързо да постигнем това, което други страни и народи са направили за векове. Още от Стамболов идва приказката, че за кратко време трябва да направим еди-какво си, после Георги Димитров каза, че за 20-30 г. трябва да свършим всичко, което са успели да свършат развитите страни, последният пример е Сакскобургготски с 800-те дни. А това просто не е възможно. Няма историческо и психологическо време, което да бъде преодоляно ей така.

- Смятате, че обвързването с 800-те дни е една от главните причини за голямото недоверие към кабинета?

- 800-те дни много добре паснаха на културната ни представа, че за много кратко време трябва да достигнем развитите европейски страни. Българинът по принцип е амбивалентен към политиците и политиката като цяло - когато вижда, че за 800 дни това не става, той изпада в другата крайност. В мисленето на българския народ от "Осанна" до "Разпни го" има много малко крачки. Другото е, че неистовото ни желание всичко да се направи много бързо върви ръка за ръка с разбирането, че това трябва да стане с чужда помощ.

-------------

Политиците също слизат на това елементарно ниво от гледна точка на привличането на избиратели. Примерно Надежда Михайлова, която е лидер на дясното пространство, казва: "Държавата ще бъде докарана до всеки." Глупости на търкала! Напротив, модерната държава се освобождава от все повече функции, това е дясната позиция.

------------

- Как приемате коментара, че в основата на поредния трус стои ДПС, защото Доган първи поиска промени в кабинета? Има ли синхрон в неговите действия и тези на нововремци?

- Не мисля, че има синхрон между нововремци и ДПС. Претенциите на ДПС за освежаване на кабинета ми се виждат съвсем нормални и логични по няколко причини. От една страна, е очевидно, че има затруднение в управлението на страната, от друга - местният вот преформулира тежестта на всяка една от формациите в политическото пространство. ДПС направи нещо твърде съществено на тези избори и ми се струва, че то тепърва ще бъде оценявано - то стана национална партия.

- Т.е. на базата на резултатите от местните избори ДПС може да претендира за по-голямо участие във властта?

- Смятам, че претенциите са основателни. Друг е въпросът дали самата коалиционна формула на управление между НДСВ и ДПС не е изчерпана. Аз не знам, това са решения, които се взимат на висше политическо ниво. Но от експертна гледна точка мога да кажа, че ако е така, тогава няма смисъл да се разширява участието на ДПС в управлението. По-скоро трябва да се търсят някакви следващи модели, но за тях отговорността е на политиците. При всички случаи следващ модел може да има след нови парламентарни избори.

- Не смятате ли, че ако ДПС разшири влиянието си, може да възникне друг проблем - хората да започнат да се настройват срещу турците?

- Това са етническите стереотипи. Не знам кой къде бил казал, че ДПС ще стане национална партия само тогава, когато турците членуват и в други формации. Трябва да ви кажа, че от 1990 г. насам турският етнос като цяло не гласува само за ДПС. Движението се подкрепя от около 50-60% от него. Успехът на ДПС на този вот се състои, че то се разшири и стана двуетническа партия. В нея сериозно присъствие има българският етнос, и то с изявени личности - творци и университетски преподаватели. Там са Мая Вапцарова, Надежда Захариева, Мариус Донкин, Минчо Семов, Мария Пиргова, Ваня Матанова. Това е един сериозен капитал, който в бъдеще ще носи допълнителна печалба. А иначе твърденията, че турците щели да ни превземат, са ала-бала, неща от XIX век и нямат място в XXI век.

- Може ли г-н Сакскобургготски да бъде все още лидер? Той представлява ли още някаква кауза?

- На мен ми е много странно, когато се говори за партия-кауза и човек-кауза. Симеон-кауза, СДС-идея и т. н., аз тези работи не ги разбирам. Според мен основната грешка през 2001 г. беше, че Сакскобургготски не беше допуснат до президентските избори. Може би самовлюбеността на тогавашното ръководство на СДС, неусещането за това какво става наистина в страната допусна това мнозинство. Иначе нещата щяха да се подредят много по-добре. Очевидно е, че Симеон Сакскобургготски не става за министър-председател. Това е личното ми становище. Разбира се, той има своята тежест и може да бъде използван да играе добра роля с международните си връзки, с безспорния си авторитет. Но едно е това, което президентската институция дава, друго е реалното всекидневно управление. Второто е много работа.

- Изчезна ли окончателно харизмата му?

- Изчезна. Нея я имаше, докато той не се сблъска с реалността. Мисля, че дълбоко в себе си и премиерът се притеснява защо е тръгнал да се занимава с този див народ. Ние имаме сериозни чисто етнокултурни препятствия, които ни пречат непрекъснато - и във всекидневието, и в бъдещето.



----------

Може би ще кажа пак нещо еретично, но такова препятствие е и предстоящото ни членство в НАТО и ЕС. Причината е, че през последните 125 г. наред с турското, византийското робство и т. н. общността няма време да се превърне в субект на собствената си история. Ние винаги трябва да се прикрепяме към международни политически и военни структури, които да гарантират нашата държавност. Винаги сме разчитали на това, че някой друг ще осигурява възпроизводството на нашата държава.

------------



- Смятате ли, че това, което казвате за премиера, е осъзнато в НДСВ и затова ли се атакуват смело министри от кабинета му?

- На мен ми е много трудно да определям НДСВ като нещо. В него има достатъчно интелигентни и зрели хора, които разбират за какво става въпрос, но огромната част влязоха ей така в политиката. Говоря не само като липса на лични качества, а най-вече като екипност. Не се прави така - влизаш във властта и правиш партия. Партията изисква организация и много сериозна и продължителна работа. В тази връзка ми се струва, че основното противоборство ще е между тези, които искат наистина НДСВ да стане партия, защото са заложили име и бъдеще, и друга група, която чисто клиентелски е влязла благодарение на знанието или по-скоро на незнанието на Сакскобургготски за тях.

- В дуета Сакскобургготски-Доган кой каква роля играе?

- Това не мога да кажа, защото не знам. Но според мен по-скоро става дума за учител и ученик, като в случая Ахмед не е ученик. Друг е въпросът дали самият Сакскобургготски осъзнава за какво става въпрос. Мисля, че по-скоро той не осъзнава какво става.

- Кабинетът може ли да оцелее при евентуален вот на недоверие и коя е критичната точка за него?

- Според мен критичната точка е становището на западните страни. Ако те приемат, че евентуални предсрочни избори няма да се отразят на нашето приемане в НАТО и приключването на преговорите с ЕС, те могат да дадат картбланш за предсрочни избори.

-------------

Обикновено вътрешнополитическите решения за България за съжаление не се взимат в София, а навън. Така че ако тези правителства преценят, че няма да има бог знае какви проблеми, мисля, че кабинетът няма да издържи вот и ще се отиде до предсрочни избори. Но ако те преценят, че е необходима стабилност, съм сигурен, че парламентът ще подкрепи това правителство.

-------------

- НДСВ като формация ще издържи ли още едни избори?

- На още едни при всички случаи ще се яви, но за повече не мога да гадая. Пак казвам, че всичко зависи от вътрешните процеси между хората, които настина знаят за какво става въпрос - визирам Емил Кошлуков и тези, които и идея си нямат.

- А ДПС с кого би могло да бъде при една друга разстановка?

- ДПС като оформяща се национална либерална партия би могла да бъде с всеки.

- Какво става със социаллибиралния модел? Станишев и Доган си размениха остри реплики.

- Ако трябва да кажа личното си мнение, Сергей Станишев е един несъстоял се, несъстояващ се политик, който никога няма да се състои. От психологическа гледна точка профилът му ми е много интересен и особено парадоксален. Заявката за социаллиберален модел на управление по-скоро беше свързана с партнирането между Първанов и Доган. Докато този младеж ми се струва, че първо не е наясно със себе си, после не е наясно с партията си. БСП в момента не е партия. Не може една формация да не може да наложи централно кандидатури за кмет по места. Това говори, че няма никаква организация.

- А какъв е профилът на Надежда Михайлова?

- Надежда Михайлова я виждам като една много симпатична, за съжаление посъстарила се жена с ясно политическо минало и много неясно политическо бъдещо. СДС няма собствена осъзната като социално-икономически и политически интереси база. Използването на принципа на дихотомията комунизъм-антикомунизъм пък е показателно за абсолютната безпомощност на един лидер да реагира в някаква ситуация. И Станишев и Надежда са рицари на печалния образ.

- А как виждате дясната ръка на премиера - Пламен Панайтов?

- За съжаление не го познавам, но впечатлението, което създава, е за политик, който е наясно с нещата. Неговата трагедия от гледна точка на политическо бъдеще се състои в това, че е разглеждан именно като дясната ръка на Сакскобургготски. Защото народът не прощава за изгубените илюзии. Жестокостта на българина е особена. Това е неговата парадоксалност - хем те лъжат, хем ти си излъганият, хем не съзнаваш себе си като излъган, а търсиш вината извън себе си. Затова ми се струва, че независимо от личните си качества Панайотов просто няма политическо бъдеще.
37
506
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
21 Ноември 2003 22:05
От интервюто разбрах, че Надето се е състарила, Сергей не е порасъл, Симеон се е вдетинил и най-вече, че всеки си има цена (нъл тъй, професоре)
21 Ноември 2003 22:42
За някои неща (вероятно, които разбира) човекът е изключително прав и създава впечатление на умеещ да формулира мислите си. За други обаче изглежда се е надценил и това се вижда от самолет. Може би това се дължи до известна степен на твърде фантасмагоричната специалност "политическа и етническа психология". Като за етническа съм склонна да приема в известен смисъл реалното й съществуване, но за политическа - това е все едно да разделиш мозъка от главата и да очакваш да функционират заедно, но независимо.
22 Ноември 2003 00:14
Аз пък имам чувството, че е давал интервюто на 3-4 твърди питиета.От всичко гореизложено разбрах, че всички политици не стават, ама и народа не става, командуват ни външни централи, Доган е учител, но ученикът му не струва...
Абе я ходи да удариш един айрян!!!!
22 Ноември 2003 00:15
Пък и тая цигара само усилва махмурлука
22 Ноември 2003 00:36
Стигнах до третата стратификация и развях белия байряк; да ме извиняват интелектуалците-политиканти, ама бая коджакафалии са се насъбрали в днешния беобахтер и ми дойдоха нанагорно. Ще отида в Литернет да преговоря бой Алеко или Чудомир...
22 Ноември 2003 01:08
Доста читав анализ!
Браво!

Не съм сигурен дали наистина Доган е чак такъв учител спрямо Симеон. За някои работи в местните нашенски води може би да.

Също не съм съвсем съгласен, че народът ни бил сбор от индивидуалисти.
Това е масова заблуда, щото ни се ще все пак да имаме положителни качества. Да изглеждаме като можещи сами да се оправяме като нация.

За съжаление истината е доста по-уродлива.
Това, което психолози и социолизи означават като "индивидуализъм" у българина си е жива и здрава дивотия и липса на елементарна цивилизованост и зачитане на другия, мизерна национална солидарност и изобщо не става дума за индивидуализъм.
Диващината не е индивидуализъм, а си е диващина и туй то.
Липата на възпитание също не е индивидуализъм.
То си е липса на възпитание.

Българинът уви е много повече антииндивидуалист в цивилизования му аспект. Индивидуалиста сам се оправя, цени личното и специфичното у себе си, но и у другите. Успехът на другите го амбицира за действие, но той има и силата да им каже "Браво на успеха!". Няма такова нещо у нас. Чуждият успех ни унищожава, завистта ни обсебва, место не можем да си намерим.
Падне ли ни власт или макар и няколко конски сили над хала ни и ние ставаме други хора. Я ги виже тия с по-мощните автомобили какво правят - Требят невини пешеходци като мухи по улиците.
Това за индивидуалисти ли ги броите?
Това са си чиста проба двукраки говеда с книжки за масови убийци.
Масовия вандализъм, хвърлянето на индивидуални боклуци през прозорци и тераси за индивидуализъм ли да го броим?
Или за чиста проба диващина и говедарщина?

Индивидуалиста зачита другите индивиди.
Нищо подобно не е валидно за дивака. Той обрулва каквото му падне на пътя и третира всичко извън себе си и мизерния си личен интерес като вражеска територия дето следва да се окраде, профука и толкоз.
Т.е. това, което ние всекидневно много по-често правим един срещу друг и заедно спрямо територията наречена България, но пък умираме някой друг да ни е виновен, че се била разсипала и била окрадена.

В този смисъл съвсем уместен е коментара, че Царят навярно съжалява, че се хванал с диванета като нас. Но той и Стамболов горчиво заключава навремето, че един народ не следва да се освобождава, а да се остави или сам да се освободи, или да си погине.

Уви от векове ние все гоним другите, цивилизацията и все не можем да я стигнем. Петко Славейков е обичал да казва "напънала ни е една цивилизация..."

А не можем да я стигнем, щото сме си диванета, за съжаление.
Нас цивилизацията ни влачи, не ния да я бутаме напред.

Сами си изяждаме кълновете на цивилизоваността и после хрупаме по старому.
Правим го и индивидуално, и колективно.

Царят в крайна сметка ще се окаж един човек, който може би съвсем съзнателно похарчи огромната си популярност с надеждата, че ускорено ще ни вкара в ЕС, пък след това за какво му е тоя рейтинг?

Щото и той като другите ни държавници усеща, че трябва да се бяга прекалено бързо за да не се изпусне последния влак. Зер те диванетата докато се накрадат на воля, светът няма тях да чака я?

Проблемът в случая е, че зорлън гюзелик ол мас!

Царят най-накрая ще бъде намразен точно защото иска да ни направи отговорни индивиди, а ние като народ искаме да сме дивашки безотговорна пасмина. Тълпа, първо безотоворна спрямо ближния, а после и спрямо държавата си. Така го разбираме ний народовластието и т.н. републиканство.

Тъжничко е, но не губим надежда, де.
22 Ноември 2003 02:27
Днес вестникът май е посветен на Доган и ДПС. Тук една от подлогите им дала интервю. Бил е поркан, очевидно ежедневно се налива. Не е лесно да си подлога на фес. Вече станаха цяла команда подлоги от СУ начело с проф. Минчо Семов. Психолози като тази подлога, социолози като Райчев, политолози като Пиргова. Все от философския факултет, откъдето е и доктора на науките Доган. Някои като последните тъпаци се писаха в листата за общинари на ДПС в София, намериха се само 4 хиляди мисюльмани, които гласуваха за ибрикчии като тях. Но взеха някой лев. Предани марксисти-ленинци, завъртяли задниците към СДС и цопнали накрая в кенефа на ДПС. Един ден ще ги завият в общ целофан с розова панделка.
Тим, излагаш се днес, обиждаш българите. Гаче си от философския ф-т или си рязан евреин. Но и такъв да си, пак е срамота.
22 Ноември 2003 02:45
Браво на г-н Георгиев. Много точен и коректен анализ.Един ден ще го поканя да ми бъде съветник. В близко бъдеще разбира се.
22 Ноември 2003 03:43
Перчемлиев, съжалявам, но напоследък нещо много ме отчайват нашенците.

Много дивотия ходи по българско, за съжаление.

Разбира се, дай Боже да не съм прав в момента, но по-добре е да сме по-критични спрямо себе си отколкото да се баламосваме с евтини комплименти.
Не съм от философския факултет. От физическия съм.

Що се отнася до еврейските работи ей ви нещо интересно.

Имам няколко колеги, дето като си отида в БГ и като се емнат да ми говорят за еврейските мафии, за това как объркват света и т.н. неща дето сме ги чували и с които човек може и да се съгласи.

Това, с което не мога да се съглася е следното.
Същите тия дето ми приказват тия философии - лабораториите им са тотални бардаци. Не са виждали метла от една петилетка. Там е кочина безподобна. Царството на Плюшкин пар екселанс.
Аз видях, че в кабинета на шефа на департамента не е чистено от поне 1995 година. Изобщо!
Сега аз се мъча да им обясня, че не е световния еврейски заговор, който е виновен за това, че тях ги мързи да си почистят работното место и са се оставили да живеят като прасета барабар с всичките си докторати и претенции на интелектуалци.

И това, което ме отчайва е, че за времето, за което ми пре-потретят историите си за еврейските заговори, ако се бяха понапънали можеха да си изметат лабораториите и кабинетите, да не пафкат вътре като цигански кюмбета и т.н.
Уви, не би!
Схващате ли за какво говоря?
22 Ноември 2003 03:45
Пълна бозица е това интервю-не заради журналистката, разбира се. Стари лафове и "дебели приказки", казани на "висок" стил-абе направо ме е яд, че се прекарах на втори напън да го дочета докрая, че и да го разнищвам. Тежко му и горко на Ахмед, ако чака на такива психолози и търси акъл от тях, ама като за дебют в "Сега" от барче на културни дейци и като за ДПС кадри бъйвает..

Но да видим по същество.
Първия въпрос е разнищен в сферата на психополитическата алабалистика. Моментално може да се копи-пейства в Славишоу-да черпят една резлива за идеята.
Вторият е разнищен преди половин век от Буров и още по- преди от една сюрия писатели, политици, журналисти так далее публицисти-дет се вика, "Добрутро, Станке, но това е положението" ; тук обаче заслужава кратичък коментар само пасажа:
Заедно с това е налице и културната представа, че ние като народ и общност искаме много бързо да постигнем това, което други страни и народи са направили за векове
Ми например да вземем разграждането на тоталитарните режими в бившите соцстрани и държавите приети преди нас в ЕС и евроинтеграцията и Нато-хората за няколко години сториха туй, дето ние с Румъния и Молдова искаме да сторим за векове, нали така, професоре...
Продължава кабинетното куфеене..
Политиците също слизат на това елементарно ниво от гледна точка на привличането на избиратели. Примерно Надежда Михайлова, която е лидер на дясното пространство, казва: "Държавата ще бъде докарана до всеки." Глупости на търкала! Напротив, модерната държава се освобождава от все повече функции, това е дясната позиция.

Ся Надка такова нещо не е казала. Тук се чудя дали професорът е имал впр. "По близо до хората"-лозунгът на предизборната кампания, или теорията на Дайнов-за новата кауза "За чиста държава".Добре, ама по-близо до хората на НМ няма нищо общо с държавата, едно, че изборите са общински, друго, че Надка не е държавен лидер, а лидер на партия -аутсайдер, която е на обратната на властта позиция, трето, че каузата Дайнова е за нещо хептен друго като идея и разбиране от професорското тълкуване, което си мяза направо на интерпретация на хамалите от каналето. Най-вероятно кабинетните занимания из дебрите на психо- политологията и ожесточените спорове с колегата Михайлов от Седем са го объркали и той е сътворил тази компилация, подходяща повече за магаданския университет.
Сега нагазваме дълбоките води.
ДПС направи нещо твърде съществено на тези избори и ми се струва, че то тепърва ще бъде оценявано - то стана национална партия.
- Т.е. на базата на резултатите от местните избори ДПС може да претендира за по-голямо участие във властта?
- Смятам, че [i]претенциите са основателни
. Друг е въпросът дали самата коалиционна формула на управление между НДСВ и ДПС не е изчерпана. Аз не знам, това са решения, които се взимат на висше политическо ниво. Но от експертна гледна точка мога да кажа, че ако е така, тогава няма смисъл да се разширява участието на ДПС в управлението

ДПС не е станала национална партия сега...Първо, че това не е много вярно и клони към пропагандни локуми, второ че ДПС са имали българи(Нейчо Неев, Евгени Матинчев, Иван Палчев)в управлението и ръководството от десет години, а не от тези избори.
Нататък говори взе познати и банални неща, дотолкова банални, безинтересни и обговаряни, че дори и опитите му да анализира Надка, Станишев и Панайотов и познатата теза за баткото отвън, дето кат реши, ще ни набие канчетата и ще ни позволи да избираме предсрочно, са на едно и също посредствено равнище на набор- културтрегер, около час преди затваряне на ведомственото кръчме.
22 Ноември 2003 05:42
И аз мисля, че тая статия е пълна БОЗА......Единственото нещо което е смислено, е че се прави реклама на ДПС и Доган. Предполагам, че хонорара е бил добър.... . Или е имало голо парти ..........
22 Ноември 2003 06:32
Браво, всичко е казано ясно и простичко.Много са и истините, казани от Тим.Но, разбира се , както винаги ще има и такива, които ще говорят за ибрикчии, предатели и фесове, защото за тях не е важно какво се казва, а кой го е казал(и ако е от ДПС или турчин-горко му).
Боли ме за настоящето и бъдещето на България много повече от някои пишман патриоти тук и си мечтая за деня, в който ще бъдем наистина европейска държава.
НА ДОБЪР ЧАС, БЪЛГАРИЯ!
22 Ноември 2003 10:55
Абе навремето Луканов регистрира движението за да откъсне гласовете на турците от гласовете за СДС. После седесарите непрекъснато козеха комунистите с Възродителния процес. Типичен пример за поставяне на партийните и личните интереси над националните. "Вола рие и на главата си хвърля". А Меди си има твърд електорат който винаги ще си го има щото е етнически-нека в Кърджали българите да си гласуват за СДС и БСП и за куп други клубове по симпатии и интереси.Резултата е- "Голям политик" , че вече и "учител".Малкото кърлежче се охрани и става все по-алчно и се впива все по-здраво. А иначе браво на Станишев. Време беше някой точно да определи политиката на Меди-"алъш вериш" .
22 Ноември 2003 12:54
Почитаеми професоре, не СДС, а Конституцията не позволи Монката ІІ да се кандидатира за президент ! А Вие, впрочем с това ли ниво на ученост подготвяте бъдещите психолози ??? !!! Тежко им !!!
22 Ноември 2003 14:01
в-к "СЕГА" IN , в-к "Монитор" OUT
22 Ноември 2003 15:25
Лакърдийки.
На нивото на университетската кръчма "Яйцето", от 1988 година.
Този май е професор по дървена философия - колега на Грациан .
22 Ноември 2003 15:30
Професорът е ясен, точен, откровен, искрен, аналитичен, прецизно пресяващ брашното триците, няма хъкъта-мъкъта и тинтири-минтирита. Всякакви кръстевчета, минчевчета, дайновчета, андрюшковчета изглеждат дребни дребни джуджета в сравнение с титана на социалната и политическа психология.
Лично на мен не ми се нрави, това едновременното споменаване и лансиране, в тандем с Райчев, името на оня лумпения подпалвач, прототип на Ван дер Любе, уличния пропаганден фюрер Йозеф Гьобелс, наречен още Емил Кошлуков, и да го свързват с бъдещето на ДПС. Ако това е истина, може да се очаква настъпване на края, апокалипсиса, на движението.
22 Ноември 2003 16:17
Моите почитания към знанията на г-н професора, но не мога да си обясня как човек от подобен ранг си позволява да употребява език, който е типичен за учебниците по история, които децата наизустяват в 5 клас. Особено пък от специалист по политология.
Ще бъда щастлив да чуя някой, който е прочел нещо повече от учебника по история за 5 клас - и то не само избрани уроци. Но дори и в тези учебници вече не се говори за робство, защото такова нещо просто не е имало в тези исторически времена - нито византийско, нито османско. За турско пък съвсем, защото, да ме извините, но Турция е държава, която съществува едва от 1922 година. Нито византийците, нито тогавашните османци са били варвари и вампири, каквито ги представят посредствените исторически писания. Всеки етнолог си дава сметка за сложните културни влияния и пластове, които изпълват душите на съвременното население.
Аз се смятам за българин и в този смисъл съм националист. Затова бих посъветвал всеки българин, преди да обяви етническата си принадлежност, да се взре в историческите си корени. Ако погледът му е достатъчно силен, ще види как тези корени се проточват към същите азиатски територии, към онези тюркски ловни полета, от които векове по-късно са дошли няколко племена, завладели Мала Азия и Балканския полуостров. Така, че ако не уважавате историята, то и тя няма да ви уважава, господа!
Като се вземат предвид няколкото наукообразни термина, то от интервюто определо лъха на кръчма.
Не виждам смисъл от друг коментар.
22 Ноември 2003 17:39
Tim, няма да те обичат много тук, драги. Бъркаш и сипваш морска сол в отворена, гангранясала рана. Нищо, че на нея се бае без пауза, а и почти всеки се мъчи да не я забелязва. Затщитният рефлекс сработва винаги - безотказно!...

След като си карал в интензивното и съвсем не алтруистично улично движение в "Загнилият", първите ден, два обратно в Софето си шокиран. Ако ли пък си и по-чувствителен, Шокът ще ти държи няколко седмици топло. Но, от веднага, си изправен пред две алтернативи:

1. Караш като "европеец" - с всичките големи минуси на такава кауза пердута.
2. Караш като останалите от Коневръза! Тази точка има два варианта:
2.1 Ти си много добър шАфьор - оставаш ти и возилото ти (обезателно с местен номер!!!) читави. Дори им събираш очите на дебеловратите аборигени, понеже си свикнал да не се помайваш на кръстовищата и да се оглеждаш дали някой (случайно) не те "аплодира" заради возилото ти.
2.2 Ти си като 80% от "загнилите" шофьори (т.е. като влезеш в тясно, пълзиш с 20км/ч. понеже нямаш никакво чувство за габаритите на колата). И тогава си за Мустака! Ще ти оправят тенекетата на файтоня много бързо!

За Дупките? За Фобийте? .....

За мръсотията? - Хайде да не ме намразват отново....

....Вътрешната уреденост на човека рефлектира винаги навънка! За ВСИЧКО.

Колкото до "Памфлета" на Професора (не говоря за Поповски!) по-горе, не си струва труда той да се коментира - Написаното говори само за себе си!
22 Ноември 2003 19:26
С някои от констатациите съм съгласна - като например това, че в момента СДС и БСП нямат достатъчно силни и популярни личости за лидери. Оценката за Симеон също е вярна. Но пък напъните на професора и "Сега" да лансират ДПС като кой знае колко демократична партия и лидера й Ахмед Доган като кой знае какъв политик ми се струват напълно непонятни. Ми погледнете само как това ДПС управлява Министерството на земеделието - задава се криза за зърно. Доган се напъва да играе по-голяма роля в политиката и проявява по-голям апетит за власт, отколкото е процентното съотношение на неговите поддръжници. Нищо чудно, при такъв министър-председател.
Не мога да разбера как хем българинът е индивидуалист, хем разчита на държавата да му оправи положениието. Това за мене е противоречие в разсъжденията на професора. Истината е, че българите процентно са толкова индивидуалисти, колкото и другите народи. Разликата е в това, че другаде индивидуалистите имат поле за изява.
Постингът на Тим си е чиста проба мазохизъм. Нито сме диваци, нито варвари, а най-обикновени хора като всички останали по света. Да се принизява цяла една нация с цел да "блесне" величието на една единствена личност, ей Богу, това не мога да го разбера.
22 Ноември 2003 20:37
Ура другари Трегери , ние от СДС сме дясна партия със леви убеждения и нямаме нищо със Доган , още по-малко със НДСВ ! Най-много си обичаме да бъдем това което не сме !?!?!?!? ЧЕСТНИ
Хи хи Крюела , а да знаеш за коалицията на СДС със ДПС преди години мила ?!?!?!? Не нали , значи нищо не знаеш !
22 Ноември 2003 22:22
Отговорите в интервюто са сякаш писани от сценаристите на Слави.
Лъха на цинизъм.
23 Ноември 2003 00:28
Туй Светл пиво на пикня ми мяза, дека са сливата и тиквата яз Главурко да им пикаем отгоре на сините глави костовски
23 Ноември 2003 00:29
Абе няма ли кой да го махне тоя Glavurko от форума бе!
23 Ноември 2003 00:41
Прави учудващо впечатлиние факта, обстоятелството, че тези които системно ругаят комунистите, комунизма много добре са запознати с доста трудната материя марксизъм-ленинизъм и твърде скучните произведения на класиците и второстепенните автори.
Също така тези, които испитват органична омраза към Слави Трифонов и неговото изкуство са с завидна памет, отлично са запознати, чак до малки подробности, с ежедневните излъчвания на цялостното му творчество.
23 Ноември 2003 01:14
То ило много лесно -да си психолог и да коментираш събития
Много не е нужно.
Не е нужно дори и да си симпатичен
Нужно е да съветваш Доган
23 Ноември 2003 07:50
Mинавам , здрасти ! Май може и да не си учил психология за да станеш психолог на Доган ?!?!?
23 Ноември 2003 08:41
Я му вижте башибозукската физиономия? То и Незнайко затуй много си мяза с него!!!

23 Ноември 2003 09:06
Имам чуството, че радакцията просто се бъзика с читателите си, като вместо "геният"- Златен пъпеш, пуска глупостите на друг "гений".
23 Ноември 2003 11:46
Незнаещ,
Правителството на Филип Димитров беше еднопартийно, "подкрепяно" от ДПС. После се видя колко струва тази подкрепа. Правителството на Беров беше с мандата на ДПС. Преди две години Доган се правеше, че за първи път помирисва власт. Чак пък такава късопаметност...
Другите партии трябваше да разберат колко "верен" и "надежден" съюзник е Доган. Май че още не са го разбрали. Когато Костов назначаваше етнически турци в администрацията, Доган се оплакваше, че те нямали авторитет сред населението, разбирай не бяха негови хора от ДПС. Сега Симеон се сблъсква с прекомерните претенции за власт на Доган. Хак да му, като му играе по гайдата.
23 Ноември 2003 12:17
Здрасти Крю, анджък за това говоря ! Значи когато Ф-Д е играл със подкрепа на ДПС сама виждаш че не е било добре , после същата работа със Беров , пък и със Костов ! Значи какво излиза че тогавашните правителства не са знаели как да работят със ДПС та да са направили нещо свестно , така излиза ! Изключвам малкото успехи на Костов , но те са си негови !
А от тази ситуация идва и моето мнение че правителствата са били слаби !
И сегашните може да имат грешки , но във сравнение със предишните има голяма разлика и напредък ! Той Доган може да иска майка си и баща си но не му се отваря парашута а и няма кой да му позволи , и е длъжен все пак да си седи мирно , иначе гърми ! Бе каквото и да кажа вижда се че ДПС нямат никакви намерения или не могат да имат собствена политика освен да се присламчват към предполагаемия управляващ ! Това е , друго поне аз не виждам. Лошо ще е ако им се позволи да имат собствена партия , е не е кой знае колко лошо но все пак ще е по-трудно за коалиция със нея ! Бе то ще си покаже на парламентарните 2005 ! Поздрави

ПП- А сигурно Доган може и да знае що е партиина отговорност и няма интерес да се представя за партия ! И се вижда че при всички прилепвания към СДС БСП и сега НДСВ - все са виновни партиите или личности а той излиза чист ! Май на него това му е силата , но ще е кратка при случай че партиите не го включват във коалиция или да го изпържат със някаква грешна коалиция и свършва ! Но това са други теми !

Редактирано от - nesnaecht на 23/11/2003 г/ 12:33:02

23 Ноември 2003 13:13
Абе тоя , като толкова много му разбира що не направи един психологически
портрет на БГ турци, евреи, арменци и т.н.Що не попита истинските арменци за БГ арменците 3-то поколение или БГ евреите за евреите в Израел.
Преди да имам "честта" да живея в чужбина бях много критичен към възпитанието и културата която имаме, но сега мога да ви заявя , че определено сме цветета в сравнение с много народности не само на юг, но и на запад от БГ.
23 Ноември 2003 13:59
Най-голямото нещастие е, че такива "професори" промиват мозъците на студентите. Като се има предвид и други "самозванци", които шетат из СУ-то, то какво ни остава?
По-манипулативна и слагаческа статия, т.е. интервю, не бях чел!
Учете точни науки, там нищо не може да се подмени и на бялото не може да се каже черно.
Срамно е така да се говори за българския народ. Киряк Стефчовци много, но най-много в СУ, за съжаление.Студентите да помислят за алтернативи.
Сега осъзнавам колко много сме получили от нашите преподаватели, които бяха немски и австрийски възпитаници.
Единствено преценката за Станишев е вярна - БСП загуби в лицето на Първанов лидера си. Но това си е техен проблем, ако искат, да го вземат предвид.
23 Ноември 2003 14:42
Ако далаверата е политика, и Ахмед Доган е политик


Аргументи:
Доган спазарил протест за БТК със синдикатите.


Колко ли още доказателства трябва да получат някои журналисти, а и цели вестникарски колективи за истинската същност и стойност на Ахмед Доган, за да престанат да славословят политическите му умения и да се убедят, че става дума не за модерен политик, а за типичен балкански шмекер, далавераджия на едро и на дребно, коварен по татарски и по български безскрупулен.
За 13 години Доган беше съюзник с всички политически сили и всички успя да ги предаде, когато вече му бяха ненужни. И винаги успяваше да участвува във властта, без да носи отговорност. И вечно оцеляваше.
За оцеляването на Доган в политиката има две причини и нито една от тях не е в политическите му умения. Първата е неговият характер, който идеално пасва на варварския начин, по който се практикува политиката у нас. Тази зависимост е двустранна, защото и самото участие на ДПС във властта през годините също е влияло върху начина на правене на политиката.
Но истинската причина за оцеляването на Доган е неговият електорат. Поради националните особености на турците, поради специфичните условия на съществуването им в българската държава като малцинство, те са електоратът -мечта: гласуват под строй и по заповед, лесно се манипулират, в болшинството си са напълно неграмотни, живеещи на ръба на мизерията.
Тънката прослойка от социалистическата турска интелигенция и агентура начело с Доган успя ловко да яхне послушната маса, да подсили и канализира нейните вчерашни и онзиденшни страхове и да ги превърне в политическо оръжие.
И ако никой не успя да разцепи ДПС през тези години, то заслугата не е на Доган, а на страховете и предразсъдъците на неговия електорат. За 13 години в политиката ДПС не е направило нищо за своя електорат.
Дали някога този електорат и онези журналисти ще осъзнаят, че Доган и кликата около него ги използват единствено за лична далавера?
23 Ноември 2003 15:31
Банев, тоя Glavurco не е баш Glavurko , а саме един хайдук , ръсещ простотии из форума...Много форумци ни бъркат, ама ако може и жена му да ни обърка -ще ги подкарам по домакинска книжка...
23 Ноември 2003 18:18
Toja da ne rabotil predi w 1-wo zaedno s Dogan!?!?!? igurno e bil w otdela za wodene na psihologi4eska wojna!!! Tam e izu4il i osnownia bulgarski metod wsi4ki sa maskari, e bez Shefa
23 Ноември 2003 19:10
Ама ей скрофо мръсна грозницо Радост драганова Ма ти ту бат Бойко плюеш ту бай Ахмет Ама така че те разлопа отдзат ако те фане Доган ага ама он не ще а ти си дашна мома и сакаш ама си мръсна и смърдиш пукни ма черна сливо
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД