- Г-н Цанев, появиха се идеи за евентуално обединение на хора от бившата ДС и уволнени военни. Случайни ли са те?
- Не съм изненадан от пускането на подобни тези. Особено след идването на власт на Симеон Сакскобургготски последователно се налага мнението, че партиите у нас не са способни да управляват и единствено определена група хора, които имат популистки възгледи за развитието на държавата, включително и авторитарни, могат да се справят с големите предизвикателства пред държавата - бедността, безработицата и сигурността. Между другото темата за сигурността, която СДС повдигна, е тема, по която за съжаление партиите не вземат голямо отношение. Единствено ние от ОДС вече година и половина поставяме въпроса, че МВР и правителството като цяло не могат да гарантират сигурността на гражданите. И на този фон излизат такива желания на определени хора. Вчера е бил Бриго Аспарухов, утре може да бъде друг.
- Смятате, че моментът е нарочно подбран?
-----------
- Да. Има желание за т. нар.твърда ръка в обществото. И това желание идва от неспособността на управлението да се справи с престъпността. Това е големият проблем. Царският балон с обещания се спука и хората започват да се оглеждат за нещо ново. И понеже явно всички партии не успяваме да убедим гражданите, че ние сме готови да предоставим на обществото своето виждане за решаване на проблемите, естествено е такива възгласи да намират почва. И не случайно е избран моментът г-н Аспарухов да лансира тази теза.
-------------
- Казахте, че има желание за твърда ръка, но смятате ли, че са налице предпоставките за едно такова обединение на хора? Аспарухов говори за 150-200 хиляди души.
- Това е друг въпрос. Едно е да лансираш тези за обединение, друго е да го направиш. Голяма част от тези хора и към момента членуват в различни асоциации на разузнавачите от запаса, съюз "Защита" и т. н. Тази маса от 150 000 души не е еднородна и като социален състав, и като хора, които в миналото са работили за различни неща. Например военните в Министерството на отбраната никога не са били долюбвани от хората, които са работили в ДС.
- Не могат да мелят заедно брашно и затова няма да се получи обединението?
- Да. Не може да се стигне до такова обединение реално. Но е опасно да се говори за него. Не бива демократичните партии в България нито за миг да допускат такива тези да избуят и да намерят почва в обществото. Тези опити трябва да бъдат пресечени навреме, защото са много опасни. Още повече че на Балканите голяма част от държавите са минали през такива.
- Защо изговарянето на такива тези е опасно за България?
- Ако темата бъде продължена, могат много неща да се случат. На първо място обединяване на бивши кадри на ДС било то под формата на асоциация или политическа сила. Ако това се случи, това ще спре развитието ни към ЕС и НАТО. И затова всяка една партия трябва ясно да заяви дали стои зад тези големи външнополитически приоритети и ако стои, всички заедно трябва да спрем този процес.
-----------
Разбира се, че всеки гражданин съгласно конституцията може да се сдружава и да изразява своето мнение, но когато това мнение е против приоритетите на държавата, против конституционно установения ред, тогава действащите служби трябва да се намесят и да кажат това не нарушава ли няколко члена от Наказателния кодекс.
--------------
- Смятате, че спецслужбите трябва да се намесят?
- Да. Но уточнявам - ако тръгнат да се обединяват с цел промяна на конституционно установения ред.
- Какво ви кара да мислите, че такава е тяхната цел?
- Това, което се коментира сега в медийното пространство, е първи опит и заявка. Аз казвам, ако това се развие, че трябва да се постъпи по този начин. Наистина съм убеден, че тезата не се пуска случайно в момента. Смятам, че това е първа стъпка. И ако партиите, медиите, демократичното общество не я спрат, ще дойде втората стъпка - обединението. Третата стъпка е прокламациите за определена промяна в устоите на държавността.
- В изказването на Аспарухов звучеше друга мотивация - че тези хора могат да се обединят, защото са отритнати от партиите?
- Не смятам, че тези хора са отритнати. Голяма заблуда е това. Ние в СДС, казвайки, че не искаме на определени ръководни нива в специалните служби и в държавните институции да има хора, които са работили в ДС, но не цялата, а определени отдели, го правим, защото тези хора ще попречат на реалното членство в НАТО и на защитата на класифицирана информация. Това е причината, а не го искаме, защото смятаме, че са боклуци. Познавам хора, които са работили в ДС. Сред тях има големи професионалисти. И не мога да твърдя, че всички те са хора, които са доносници. Но смятам, че те трябва да дадат своята дан към обществото и да се оттеглят, за да можем да постигнем нашите приоритети. А иначе винаги ще има хора, които ще се опитват да ги обединяват.
- Има ли фигури, които да са такива обединители?
- Във всеки случай Аспарухов не е такъв обединител. А иначе сигурно има такива фигури. В тези среди има неписани правила и те се следват. Но смятам, че голяма част от тези хора са достойни и не биха тръгнали да прокламират тези за промяна на държавното устройство, и такива, които да попречат на приоритетите ни. Но това не е достатъчно. Партиите трябва овреме да пресекат опитите на за лансиране на подобни идеи.
- Как да го направят партиите?
- Като говорят за това. Като предупреждават, че това е опасно и не бива да се случва.
Тези некъдърни сини келеши се изживявзт като божества!
Кратката им захапка за власта довърши делото на соцялистите
Докараха БГ до дъното на мизерията!
Слава на Симеон, който поне обърна посоката, и то
без тяхната "професионална" помощ