--------------------
Най-яркият пример безспорно е Йордан Лечков. Макар да е родом от Стралджа, екзекуторът на Германия се кандидатира за кмет на Сливен, откъдето тръгна пътят му във футбола, и в люта битка на втория тур успя да получи ключовете на града. Социолози определиха вота на сливналии като "екзотичен", но е факт, че сега избраникът от партия "Общобългарско национално движение Отечество" командва парада, а предишният градоначалник Иван Славов може само да се тюхка, задето правеше проблеми на гениалния халф за дискотеката му, вдигаща прекомерен шум в късните нощни часове. Защото когато полиция нахлу за пореден път в заведението преди няколко месеца, Лечков, ядосан къде на шега, къде на сериозно, каза, че ще вземе да се кандидатира за кмет, та да разкара този, който го тормози. И успя именно в балотаж срещу Славов, макар сега проблемите на главата му да са многократно повече, защото трябва да се грижи за цял 120-хиляден град вместо само за хотела си и заведенията му.
Още един отличен футболист се пребори
за кметския стол, макар и в далеч по-малка община. Отрасналият на "Герена" Георги Славчев, който след напускането на "Левски" игра още в кръвния враг ЦСКА, "Славия", "Хебър" (Пз), в Швейцария и дори в екзотичния султанат Бруней, пое в свои ръце съдбините на родното село Долни Пасарел. Жоро се кандидатира от листата на Софиянския Съюз на свободните демократи и спечели още на първия тур 212 гласа от съселяните, които му бяха достатъчни да влезе във властта.
Футболен човек вече ще управлява и Симитли. Прочулият се преди време с няколко скандала и отнесъл не един пердах по терените рефер Апостол Апостолов седна на кметския стол в Симитли. Популярният в целия Югозападен регион с прякора си Поли съдия бе издигнат от местната коалиция "Бъдеще за община Симитли-2003" и още на първи тур пребори конкуренцията. Сега Апостолов ще трябва да полага грижи и за играещия в Симитли новак в "А" група "Македонска слава".
Не така успешни бяха напъните на двама футболни шефове за кметския пост в Бургас. Изпълнителният директор на "Нафтекс" Христо Порточанов и президентът на другия голям бургаски клуб - "Черноморец", Ивайло Дражев нямаха никакви шансове да изместят Йоан Костадинов. Затова пък се намърдаха в общинския съвет - Ичо от листата на своята Партия на зелените, а Дражев - от "Роден край". Изборите обаче може да се считат за неуспешни за Порточанов, който в предишния съвет имаше 12 свои хора, а сега само още двама. Не помогна и фактът, че в листата на партията му бяха все популярни футболни личности
като треньора на "Нафтекс" Димитър Димитров-Херо
(той бе 4-и в списъка и за малко не стана общинар), помощника му Еролин Кючуков и един от героите от САЩ`94, а сега също асистент на треньора - Златко Янков. На легенди от "Черноморец" заложи и "Роден край", но нито бившият нападател и треньор на "акулите" Тотко Дремсизов, нито настоящият наставник Мирослав Кралев успяха да прескочат летвата.
Затова пък в община Несебър двама футболисти станаха кметове на селата си. Бившият играч на "Ястреб" (Кошарица) Владко Кръстев остана кмет на село Кошарица и дори успя да помогне за довършването на игрището. Така от пролетния полусезон "Ястреб" ще домакинства спокойно у дома. В Равда пък треньорът на местния футболен клуб Любо Даменлиев стана кмет след балотаж.
На футболни хора разчиташе предимно партията Обединен блок на труда във Варна. От нейната листа в местния парламент пробиха бившият рефер и шеф на съдийската комисия в града Димо Стоев, както и Тодор Мутафов, който пък е делегат на БФС по мачове. Стоев, който в предишния мандат беше главен финансист на общината, отново зае същия пост. В листата, чийто водач бе той,
имаше най-много футболни дейци от всяка друга в страната
Под чертата обаче останаха шефът на зоналния съвет на БФС и бивш треньор на "Спартак" (Вн) Благой Калфов, настоящият президент на "Спартак" Николай Ишков, помощник-съдията в "А" група Румен Радев, легендарният бивш защитник и после треньор на "Черно море" Тодор Марев, както и Георги Георгиев - също бивш играч и треньор, но на "Спартак" (Вн).
Успешни на първо време бяха кметските избори за президента на третодивизионния "Чепинец-Беев" Фидел Беев. Бизнесменът, благодетел на футбола във Велинград, се кандидатира от името на Зелена партия в България и спечели на втори тур въпреки драмата с отвлечената му дъщеря. Именно криминалното деяние обаче послужи като повод за загубилия независим кандидат Александър Даскалов да поиска от съда касиране на вота, защото драмата на семейство Бееви била повлияла на избирателите чрез прекалената медийна шумотевица. Така Беев ще чака решението на съда, за да разбере дали ще получи ключа на Велинград.
За разлика от Беев други двама президенти на футболни клубове се провалиха на изборите. В Смолян на шефа на местния "Родопа" и досегашен кмет Данчо Киряков не помогна дори и фактът, че тимът за първи път в историята си влезе в "А" група - той бе победен на балотажа от Дора Янкова (коалиция "Нова левица"). Малка утеха за пропуснатия от Киряков нов мандат е, че той влезе в общината под N1 от листата на коалиция "СДС и Демократическа партия".
По подобен начин - на втори тур, кметските избори в Петрич загуби и президентът на "Беласица" Костадин Хаджииванов. Популярният в града като Коце Маце бизнесмен бе кандидатът на местната коалиция "За нашия Петрич", но не можа да се пребори с Вельо Илиев. В крайна сметка атрактивният футболен бос все пак получи голям пост - бе избран за председател на общинския съвет в Петрич. Така Хаджииванов ще ръководи местния парламент, в който влезе още един футболен човек - бившият рефер и шеф на зоналната съдийска комисия в София Георги Камишев.
Представителят за България на модната къща "Бициани"
бе в листата на БСП.
Шефът на местния "Винпром" инж. Петко Матеев, президент на един от лидерите в "Б" група и претендент за влизане в елита - "Светкавица", бе водач на листата на Обединения блок на труда в Търговище и резонно попадна в общинския съвет на града. Футболът излъчи съветници и във Велико Търново. От листата на СДС бе избран съдията от "А" група Камен Алексиев, който иначе е бизнесмен - притежава магазин, кафене и книжарница в старата столица. Бившият нападател на "Етър", "Монтана", "Металург" (Пк), "Литекс" Валентин Игнатов с прякор Чангата пък стана общинар от листата на коалиция "Обединение за Велико Търново".
Доста постно обаче се представи на кметските избори в града друг бивш футболист - Йордан Грозданов, който като кандидат на "ВМРО-Българско национално движение" събра едва 2103 гласа.
Нямаше успех при вота за градоначалник на Кюстендил бившият президент на "Велбъжд" Валери Ненов. Близкият до боса на "ВАИ холдинг" Георги Илиев отпадна на първия тур, но като водач на листата на коалиция "Възраждане на Кюстендил" влезе в общината заедно с още четирима свои хора. На втория тур Ненов активно помагаше за избирането на новия градоначалник Людмил Спасов от НДСВ.
Затова пък близо до Кюстендил - в Радомир, бивш футболист успя на изборите. Независимият инж. Златко Стойчев пребори съперника си Иван Владимиров ("Коалиция за Радомир") с 4849 на 4419 гласа. И почти веднага на главата му се стовари беда - лидерът в Югозападната "В" група "Струмска слава" прекрати тренировки, след като футболистите обявиха бойкот за неизплатени суми. Те си поискаха парите именно от Стойчев, който трябвало да им влезе в положението като бивш играч на "Миньор" (Пк). Те, разбира се, имат и друго основание - общината в Радомир осигурява бюджета на "Струмска слава", включително и този на детско-юношеската школа на клуба.
Популярната чалга "Зума има тежката дума"
ще важи следващите 4 години в общинския съвет на Пловдив. Там легендата на "Локомотив" (Пд) и националния отбор Христо Бонев влезе от листата на "Българска социалдемократическа партия". Зума отново излезе с едни гърди напред в съревнованието по популярност под тепетата с друга футболна легенда на "Локото" - Георги Василев. Гочо бе в листата на ВМРО, но чак на 13-ото неизбираемо място. Освен Христо Бонев, който като треньор изведе националния отбор до световното във Франция`98, в местния парламент ще гласува още един футболен деец - Здравко Зафиров от листата на ОДС. Бившият депутат от СДС и бивш зам.-министър на отбраната сега е член на управителния съвет на ЦСКА.
Доста известният в Пловдив бивш топарбитър и доскорошен шеф на съдийската комисия на БФС Атанас Узунов обаче плати дан на все още малката популярност в Пловдив на Съюза на свободните демократи. Поставеният под N5 в листата на тази партия Наско не стана общинар, защото гласовете стигнаха само за водача - Атанас Недевски. И в Града под тепетата имаше кандидат за кмет, свързан с футбола. Христо Александров, бивш президент на "Спартак" (Пд) и един от печално известните футболни брокери,се кандидатира като независим. При това той бе под домашен арест и резонно получи мижавите 663 гласа.
Малко късметлийски общинар в Шумен стана
легендарният бивш защитник на ЦСКА Цоньо Василев,
изиграл 57 мача за националния отбор в периода 1973-1981 г. Поставен под N16 в листата на БСП, той остана точно под чертата, но впоследствие 15-ият - Родин Русев, се отказа и Василев влезе в местния парламент на негово място. "Основен приоритет в работата ми ще бъде възраждането на спорта в Шумен и възстановяването на спортната база в града", зарече се при встъпването си в длъжност Василев. Доколко ще успее, не е ясно, още повече че е единственият спортен човек сред колегите си. Друго щеше да е, ако в съвета бе влязъл поне олимпийският шампион по вдигане на тежести от Барселона`92 Иван Иванов. Прославеният щангист бе под N5 в листата на Блокът на Жорж Ганчев и не бе избран.
Виж, в столицата футболът се изложи и не успя да вкара свои хора в голямата община. В интерес на истината кандидат беше само легендарният халф на "Локо" (Сф) и националния отбор Атанас Михайлов. "Мисля, че мога с нещо да помогна на моите съграждани - обясни намерението си бате Начко. - Нацията застарява и боледува, децата не спортуват." Той обаче бе на неизбираемото 36-о място в листата на съюз "Радикали" на Евгений Бакърджиев.
В софийската община Елин Пелин пък мераклии за съветници бяха настоящият халф на "Левски" Бисер Иванов-Легендата и бившият защитник и пом.-треньор на ЦСКА Методи Томанов. И двамата се записаха в листата на "Нова социалдемократическа партия 1990", но не бяха избрани от съгражданите си.
И все пак в СОС има трима спортни дейци
Партията на кмета Стефан Софиянски пласира двама - Асен Дюлгеров и Стефан Ботев. От двамата по-известен в спорта е Ботев, който бе световен шампион по вдигане на тежести и спечели по един бронзов олимпийски медал и за България, и за Австралия, а в момента е президент на българската федерация на силовите атлети и представител на фирмата за енергийни добавки и храни "Мусаши". Дюлгеров пък е президент на клуба по кану-каяк на ЦСКА. БСП също успя да вкара човек, свързан със спорта в общината, и това е президентът на федерацията ни по ръгби Любомир Стоичков, който притежава и 10% от акциите на ПФК "Септември".
Представители на разни спортове не липсват и в другите общини в страната, макар да са драстично по-малко от футболните хора. Така например 4-кратният шампион по ловна стрелба Стефан Митков Ненков не успя да стане кмет на Плевен (получи едва 1228 гласа), но бе избран за съветник от коалиция "Гергьовден-Българска партия "Либерали". Също от "Гергьовден" общинар в Русе стана най-добрият ни състезател в средните и дълги бягания Евгени Игнатов. Прославеният атлет все още държи републиканските рекорди на 1500, 5000 и 10 000 метра, макар да не се състезава от близо 15 години.
Олимпийски шампион е един от двамата избрани от листата на НДСВ съветници в Пазарджик. Той е щангистът Йордан Биков, който грабна титлата в Мюнхен през 1972 г. Волейболист пък бе водач на листата на СДС в Добрич и резонно влезе в местния парламент. 44-годишният Мирослав Попов, освен че е лекар и свири на пиано, е бивш волейболист на местния "Добруджа". В Троян пък общинар от БСП за пореден път стана местната деятелка Цона Карадочева, която е дългогодишен функционер на спортно дружество "Хемус".
За една бройка
не успя да стане съветник в Тетевен прославеният боксьор
в тежка категория Свилен Русинов. Бившият капитан на националния отбор, спечелил европейска титла и бронзов медал от олимпиадата в Барселона`92, бе трети в листата на ДПС, от която за общинари бяха избрани само двама. При това Чичето, както бе популярен Русинов, се кандидатира и за кмет на града, но загуби на балотажа от Цецка Петрова (БСП) с 8337 на 4049 гласа.
Любопитно е, че при шумното рекламиране на номинациите си ДПС обяви, че в листите му има и един олимпийски шампион по бокс. Според движението това е неговият кандидат N1 в Долни Дъбник Дауд Даудов. Само че България има четирима олимпийски шампиони в този спорт, които се казват Георги Костадинов, Петър Лесов, Ивайло Маринов и Даниел Петров. Въпреки това рекламата на ДПС хвана дикиш и въпросният Даудов стана общински съветник в Долни Дъбник.