Снимки: Авторката
Ако някой ми беше казал, че едно 23-годишно момче ще предпочете да се занимава с канализацията на някое село и с проблемите на хората там, вместо да обикаля дискотеките, хванал две девойки през кръста, щях да му се изсмея. Оказва се, че това не е никаква шега и 23-годишният Красимир Косев наистина е най-младият кмет в България. След балотажа на 2 ноември младежът управлява малкото село Мъглища, което е на 3-4 километра от Мадан. До последно мислех, че Красимир се е явил на изборите ей така, заради предизвикателството. Това обаче ми излиза от главата в момента, в който той си отваря устата и започва да говори за предприсъединителни фондове, инфраструктурни проекти и бизнесинкубатори. Младежът явно си разбира от работата, вдъхва респект и е
много амбициран да избута напред родното си селце.
Красимир Лефтеров Косев е роден на 15 октомври 1980 г. в с. Мъглища. На изборите се яви като независим кандидат, издигнат от инициативен комитет. На първия тур за малкото кметство с 246 избиратели той се състезаваше с още четирима кандидат-кметове - досегашният Бесри Имамов от СДС, Добромир Ефремов от НДСВ, Нежми Караахмедов и Фейзи Караахмедов от ДПС. На първия тур взе 55 гласа, а на балотажа при избирателна активност над 70% получи общо 118 гласа срещу 64 за неговия опонент от СДС.
23-годишният кмет е завършил "Геология и проучване на полезни изкопаеми" в техникума по минна промишленост в гр. Мадан. Бил е войник в Регионален граничен сектор - Смолян. Хваща се на работа като барман в популярна фирма от ресторантьорския бизнес. Около една година работи по заведения на морето и в София.
Тази есен в Мъглища създават инициативен комитет, който издига Красимир като независим кандидат. В комитета влизат две млади момчета, един от бившите кметове на селото и двама бизнесмени. Те помолили и убедили Красимир да се кандидатира за кмет. Решил се, защото го подкрепили и доста влиятелни люде, с които се запознал, докато бил барман. Зад него застанали и всички млади хора в Мъглища. Родителите му също му дали кураж. "Хората застанаха зад мен, обаче сега трябва по обратния път да оправдая доверието им", казва Красимир. Така следващото му работно място е селското кметство.
Сградата изглежда отчайващо
Вътре има две малки стаичета и коридорче. Преди няколко дни обаче Красимир Косев инсталира тук първия в село Мъглища компютър. По-нататък планира да се построи хубава обществена сграда, където да се премести кметството. Вече са осигурени парите и строежът ще започне до една година.
Самото село също изглежда много екзотично. Забрадени българомохамеданки варят компоти пред малките си къщи. Млади момичета с шалвари и забрадки прибират кравите от паша. Мъже изобщо не се виждат по и без това обезлюдените улици. Над 90% от хората в Мъглища са българомохамедани. В селото вече има малка джамия, но ако хората кажат, и църква ще построим, казва Красимир. Тук няма здравна служба, няма детска градина и училище. Лечението и обучението на децата става в Мадан.
Амбициите на Красимир са свързани с предприсъединителните фондове. "Ще участваме и по програма САПАРД с проекти за развитие на селското стопанство", планира той. Пак по САПАРД преди време община Мадан е спечелила проект за подобряване на инфраструктурата и в резултат канализационната мрежа в Мъглища вече е почти готова. Отходните ями вече са закопани, правят се довършителни работи. Основата на канализацията е положена, остава да се направят 4-5 странични ръкава. "Ще бъдем едно от малкото села, които ще успеят да се включат в колектора на Мадан", радва се кметът.
След това смята да асфалтира улиците в цялото село.
От кметството в Мадан са обещали да помогнат с привлечените около 3 милиона инвестиции по САПАРД за общинските пътища. Другото, с което Красимир смята да се заеме, е развитието на туризма. "Като повечето села тук, и ние имаме богата природа. По-нататък ще насочим усилията си за привличане на туристи. Но първо трябва да оправим канализацията и пътищата", обяснява кметът. Основният поминък тук е минната промишленост. Много от хората работят в рудниците в Мадан и Рудозем. След големите съкращения в отрасъла обаче работниците се връщат в селото и се захващат с животновъдство. Младите хора пък търсят препитание в големите градове и по чужбина. За радост на кмета обаче в Мъглища живеят много млади семейства. Само през миналата година тук са се родили шест бебета. За да задържи младите тук, Красимир иска да им осигури работа. "Ще наемем само млади хора, когато започнем асфалтирането на улиците. Има достатъчно работни места и при изграждането на канализационната мрежа", казва Красимир. Другата възможност за развитие според него е частният бизнес. Той е готов да помага на младежите, които искат да се занимават с това.
В Мадан вече е създаден бизнесинкубатор,
откъдето се получава информация, подготовка и помощ за започване на частен бизнес. Няколко младежи от Мъглища вече имат успешни фирми с помощта на инкубатора. Красимир е решил в селото да се отвори малка мандра. Идеята е тя да изкупува млякото от хората и така да се завиши поне малко изкупната му цена. Двама младежи вече са се заели със създаването на новото предприятие. Други млади хора пък са се захванали да направят голяма кравеферма. Така цикълът по производството, изкупуването и преработката на млякото в Мъглища ще се затвори. Младият кмет иска да направи тук и здравна служба.
Красимир не смята, че кметуването е голяма лъжица за неговата уста. "Поел съм отговорност, хората ме подкрепиха и ще работя, доколкото мога. Не съм обещавал нереалистични неща, а дали ще успея да ги изпълня, хората ще кажат в края на мандата", отсича той.
Извън кметството Красимир Косев си е обикновен млад човек. Вече чете дебелите книги, защото
догодина смята да кандидатства "Публична администрация"
в смолянския институт. Когато е свободен, като всеки млад човек, обича компаниите и заведенията. Чете много - предимно книги за политика и икономика. Но все за селото мисли и когато си тръгвам от кметството, казва: "Вие работите във вестник. Оставете ми някакви телефони, ако се наложи с нещо да помогнете на Мъглища."
|
|