Непосредствено преди началото на декември в дома се настаняват орхидеите. Това вероятно ще изненада мнозина, които биха предпочели коледните украси, особено иглолистните и въобще всичко, свързано с предстоящите празници. Но не! Именно екзотичните орхидеи, навяващи мисли за слънце, море и жега, превземат домашното пространство.
Трябва обаче да уточним още в самото начало, че не става дума за какви да е орхидеи. Тези са от по-специалните. Което означава: редки, трудни за отглеждане или просто неземно красиви. Който и вид да изберете, все ще бъдете в крак с новото.
Schlumbergera например пленява с изящния си профил. Нежнорозовият цвят се отваря атрактивно и от него изскача снопче тичинки, сред които и една по-голяма, оцветена в наситена циклама. Cattleya Skinneri пък е изцяло в цикламено, само центърът й е много бледожълт. Изключително деликатна е орхидеята Bollea coelestis, която за пръв път е била показана на флорален панаир в Куала Лумпур. Цветът й е в преливащите тонове на розовото - от най-светлия му нюанс до тъмната циклама. Крайчетата на листата пък са ефектно нарязани. Видът Phalaenopsis пък е сред доста разпространените домашни растения. Харесва се заради ефектната комбинация от наситенорозово и оранжев център. Изящната Gattleya, която е с хавайски произход, пък ще допадне на най-придирчивите с овалната си форма и млечните розови цветове.
Експертите обясняват триумфа на орхидеята с ретрото, което се завръща не само в света на градинарството, но и в модата. Освен това наличието на такова цвете в дома говори за индивидуалност и изисканост. Да се подари саксия с орхидея пък е признак на много добър вкус.
Ако обаче нямате никакъв опит с растенията, желателно е да започнете с нещо по-леко като за начало. Предлагаме ви 5 вида, с които няма да имате трудности в отглеждането.
Започнете с най-лесното
- Cymbidium е може би най-разпространената орхидея. Използва се често и в букетите. От този вид съществуват около 50 разновидности от Индия, Япония и Австралия. В магазините се предлагат хибриди в един или два цвята, които цъфтят от есента до пролетта. Всеки стрък може да роди по 10-20 цвята, които издържат от 6 до 10 седмици. Идеалното място за тази орхидея е между прозореца и завесата, където има достатъчно светлина и сравнително по-прохладен въздух от този вътре в помещението. По време на цъфтежа обаче спокойно може да преместите саксията на по-централно място, за да се вижда. От пролетта до късната есен пък най-добре я изкарайте на открито, светло място. Полива се веднъж седмично през зимата и 2-3 пъти през лятото. От март до септември добавяйте течна тор към водата за поливане 2 пъти месечно.
- Paphiopedilum цъфти в жълто, розово, бяло и кафяво. Произхожда от Азия, наричат я още "Пантофката на Венера". В природата расте по скалисти терени. Хубавото на този вид е, че цъфти през цялата година. Цветовете издържат по 8-12 седмици. Идеалното място за тази орхидея е в най-влажните стаи на апартамента - такива обикновено са банята и кухнята, където вода тече почти целодневно. Най-добре е да бъде поставена близо до прозореца. От пролетта до есента обаче се изнася на открито, на шарена сянка. Почвата й трябва да бъде постоянно влажна, но без да подгизва. Най-лесно става с автоматичен иригатор. Използва се филтрирана вода или такава, престояла открита в широк съд (не бутилка!) една нощ. Сутрин е добре листата да се оросяват, но водата да е с температура 22 градуса. Тори се със специална тор за орхидеи всеки месец.
- Gattleya е с южноамерикански произход и впечатлява най-вече с багрите си. И с красивата форма, разбира се. Цветовете й са огромни и изключително ароматни. Цъфтежът е от пролетта до есента, а цветовете издържа от 3 до 5 седмици. Идеалното място за тази орхидея е от вътрешната страна на прозореца, който не се огрява твърде много от слънчевите лъчи. Най-лесният начин за поливане е да поставите саксията в купичка с вода. Но внимавайте! Тази процедура се прави едва когато забележите, че почвата е вече суха. Добре е всеки ден да оросявате листата й с топла вода. За торене се използва специална тор за орхидеи, добавена към водата.
- Oncidium е изключително елегантна орхидея, която издържа и на по-студен климат. Температурата, при която трябва да се държи, е не по-висока от 18 градуса. Цветовете й са дребни, но много живописни. Цъфтежът е през лятото и есента. Стръковете могат да достигнат от 10 см до 1 м. Цветовете издържат по 6-7 седмици. Саксията трябва да държите на южен прозорец през зимата и на северен през лятото. И за тази орхидея е нужен автоматичен иригатор, който да поддържа постоянна влажност на почвата. Водата трябва да е филтрирана, листата не се оросяват. Между два цъфтежа е добре да оставяте растението за няколко месеца в помещение с температури, не по-високи от 10-12 градуса. Щом видите, че се образуват пъпки, започнете да подхранвате с тор за орхидеи. Най-добре е с по половин доза два пъти месечно.
- Phalaenopsis е сред най-рафинираните орхидеи. Цветовете й са бели или розови и наподобяват пеперуди. Цъфтят веднъж или два пъти годишно, без значение от сезона. Всеки цвят издържа по 3 седмици. За тази орхидея е необходимо специално място. Най-добре е върху полица над парното, но непременно поставете саксията в съдинка с вода. Допълнително си вземете и автоматичен иригатор. Тори се на 15 дни, а по време на цъфтежа - веднъж седмично. Напролет има нужда от специално подхранване на листата.
|
|