:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,785
Активни 558
Страници 13,350
За един ден 1,302,066

Общинска банка - любимото дете на кмета

Въпреки съпротивата промени във финансовата институция ще има. Просто никой няма интерес за следващите избори Софиянски да разполага с подобен финансов ресурс
Снимка: Велислав Николов
"Атакуват мен, защото смятат, че Общинска банка е слабото звено в екипа на кмета", призна вчера шефът й Любомир Павлов. Факт е, че нищо не разгневява повече Софиянски от намеците и обвиненията срещу финансовата институция.

Кметът бе сред инициаторите и сред основните двигатели на създаването на Общинска банка през 1996 г. и не случайно управлението й е поверено на един от най-доверените му хора - Любомир Павлов.

Банката бързо набра скорост, тъй като пое обслужването на всички общински фирми, които станаха и акционери в нея, внасяйки свежи пари и осигурявайки й солиден оборот. Софиянски я лансира навсякъде, а тя финансира всички му инициативи. Справка за изразходваните средства от Специализирания общински приватизационен фонд показва, че най-голямо е финансирането на общинските бизнесначинания - за Общинска банка, Общинската застрахователна компания и общинската охранителна фирма са отишли два пъти повече пари, отколкото за ремонтни дейности например.

Банката пласира и емитираните от общината еврооблигации, които бяха продадени за рекордно кратко време. Точно заради тях кметът Софиянски бе привикан на разпит в прокуратурата. По време на скандала от ВКП изтече информация, че голяма част от облигациите са изкупени от Общинска банка. Това бе категорично отречено от Любомир Павлов.

Общинска банка е един от съакционерите в Български пенсионен фонд. Това начинание стана причина за голям скандал между Стефан Софиянски и Антоан Николов. Кметът бе упрекнат, че залага името на общината срещу нищожното й участие в пенсионния фонд. "Общината можеше да направи сериозен собствен фонд", коментира шефът на "Софийски имоти" Тошко Добрев. В крайна сметка всичко приключи мирно и тихо.

В момента Столична община е най-големият акционер в Общинска банка с 67%. С по-малки дялове са още 19 общини, сред които Пловдив, Варна, Благоевград, Русе, Плевен, Ловеч и др. По време на предизборната кампания повечето от кандидат-кметовете в тези градове заявиха, че смятат да продадат акциите си в банката, защото не получават дивиденти, а с получените пари могат да финансират по-належащи нужди. За



продажбата на акциите на Столична община в Общинска банка



се обявиха кандидатите на СДС и БСП Надежда Михайлова и Стоян Александров. Владимир Каролев от НДСВ пък обеща, че още на първата сесия на СОС ще внесе предложение за това. Той изчисли, че за акциите могат да се вземат 80 млн. лв.

Това предизвика бурна реакция от страна на кмета. "Общинска банка остана единствената българска банка без чуждо участие и ще бъде "българската банка", отсече той. Софиянски обеща, че докато е кмет, няма да допусне чуждо участие или трезорът да бъде приватизиран. Към 30 септември 2003 г. собственият капитал на банката е бил 38 млн. лв. От 1996 г. той се е увеличил 55 пъти. През 1997 г. клиентите на банката бяха само 2000, а в момента са 182 000, похвали се Софиянски. За 7 г. Общинска банка е привлякла 352 млн. лв. В кредитния й портфейл имало 114 млн. лв. "Почти нямаме просрочени кредити, те са под 1%", отчете кметът.

Общинска банка обслужва общинските бюджети и кредитира инфраструктурни обекти, обясни Софиянски. Тя била на трето място по кредитен рейтинг след Булбанк и ОББ.

Въпреки прекрасните резултати обаче шефовете на Общинска банка



бягат като дявол от тамян от всякакъв намек за ревизия



на дейността й. За това пък най-яростно настоява "Гергьовден". Преди седмица Любен Дилов-син изпрати искане до шефа на СОС и председателя на временната комисия за анализ на дейността на всички дружества с общинско участие да му бъдат предоставени 38 справки и документи за работата на банката. Дилов иска списъци на акционерите, на кредитополучателите - със суми, лихви, свързани лица и т. н., справки за всички видове кредити, за придобитите от банката обезпечения, за гаранционния портфейл, за участието на ОБ в други финансови и нефинансови институции, за ликвидността, балансите, отчетите, за съдебните искове и др. Ако молбата му бъде удовлетворена, "бял свят" могат да видят доста интересни неща. Едва ли е случайно, че Любомир Павлов категорично отказва да предостави тези данни, като обяснява, че това не е необходимо, тъй като в банката редовно се правят ревизии от компетентните органи. Банкерът контраатакува "Гергьовден" и ги обвини, че защитават интересите на СИК. Съюзът на свободните демократи пък поиска изключването на Дилов и компания от дясната коалиция заради яростната им защита на сделката на "Софийски имоти" със СИК.

Дилов не остана длъжен и в прав текст обяви, че най-после е станало ясно, че



Любомир Павлов е сивият кардинал в общината



и е в дъното на скандалите около "Софийски имоти".

Всъщност това не е първото обвинение към Общинска банка и нейния шеф, че си пъхат носа в политиката. Преди предишните местни избори тогавашният вицепремиер Евгений Бакърджиев обвини Любомир Павлов, че използва парите на банката, за да разцепи столичната организация на СДС. Тогава банкерът и кметът обърнаха всичко на шега.

Преди последните парламентарни избори пък Венцеслав Димитров разкри, че точно Любомир Павлов му се е обадил да му каже, че има досие и затова царят ще го оттегли като кандидат-депутат. Банкерът предпочете да не обяснява откъде има такава секретна информация.

По време на последната кампания за местните избори кандидат общинските съветници от НДСВ и БСП обвиниха Общинска банка, че налива купища пари в медиите, за да не излизат негативни материали за Софиянски. Затова разкритията за далаверите в общинския съвет не виждали бял свят. Шефът на софийската организация на БСП Румен Овчаров даже обеща, че ще има специална ревизия на разходите на банката по време на кампанията.

"Общинска банка никога не е правила дарение на политически структури", отвърна Софиянски. Най-големите дарения от банката били от по 10 000 лв., дадени на Съюза на математиците и на Националния център по детска онкохематология. Софиянски твърди, че банката е дала 400 000 лв. за проект "Красива София" и още една значителна сума за Международния изложбен център.

Съдбата на Общинска банка тепърва ще се решава. Нервността на хората около Софиянски е лесно обяснима, като се има предвид, че всички политически сили в СОС твърдо са решили да измъкнат контрола върху банката. Дори и да не стигне до продажбата на акциите на Столичната община в нея, със сигурност Общинска банка няма да е същата. Просто никой няма интерес за следващите избори Софиянски да разполага с такъв финансов ресурс.
4
609
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
16 Декември 2003 02:34
Едно време като работех като busboy в Olive garden имах същата вратовръзка като Павлов.
16 Декември 2003 09:05
Как няма да се борят рамо до рамо и няма да скача до небето, като му заговорят за Общинска банка. Всеки ще е недоволен, ако искат да му вземат портфейла.
Крайно време е да се направи пълна ревизия на предизборните разходи на Софиянски и откъде са парите за тях.
Цялата шумотевица и фиксирането само в сделката в Южния парк е за отклоняване на вниманието точно от тезиразходи и другите далавери на Мазника.
16 Декември 2003 09:51
Общинска банка - любимата дойка на кмета
16 Декември 2003 11:27
Къде го чукаш, а где се пука: Давали пари за да НЕ СЕ ПУБЛИКУВАТ
отрицателни материали в пресата! Е те сега става ясно от какво разбогатя
съдържателчето на "трупните" газети! Пък то хората си мислеха, че от спекулации с вестникарска хартия и недвижими имоти!
При огромното количество далавери дето се въртят у нас, тоя бизнес с НЕпубликуването си е баш на печалба. У нормалнио свет му викали на това изнудване и рекет, ама при нас - нали сме по-по и най: рай за разни БОРчета,
Димитровчета и дружина.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД