Никола Николов е роден през 1960 г. в гр. Левски. Завършил е ВМЕИ в София. Бил е научен сътрудник в Института по приложна минералогия в Разград и директор на завод "Диамант". Депутат в 38-ото и 39-ото НС, избран с листата на СДС. В началото на тази година главният прокурор поиска снемане на имунитета му, но НС отхвърли искането. На 2 септември парламентарният съюз на ОДС изключи Николов заради отсъствието му от вота на недоверие срещу кабинета. Той остана независим депутат и член на СДС.
- Смятате ли, че СДС е в криза, г-н Николов?
- На последния Национален съвет окончателно беше погребана тезата, че СДС трябва да се превърне в малка, вярна някому партия. Решенията на Националния съвет показват, че очевидно не сме в криза. Но ако гледаме резултатите на СДС на местните избори, те показват, че в определени региони партията е силна, а в други не стои добре. Тук не става въпрос само за организационното състояние. Аз лично считам, че партията трябва да се модернизира и като език, и като хора, и като тези.
- Очерта се конфликт между парламентарната група и Националния съвет. Има ли отделни звена на влияние в партията?
- Има дебалансиране и то беше демонстрирано с моето изключване от ПС на ОДС. Тогава казах, че това изключване ще излъчи сигнал за разцепление в СДС. Ще създаде предпоставки за противоречиви оценки на местните избори. Както знаете, част от членовете на Националния съвет, особено от парламентарния съюз, твърдят, че изборите са загубени. Докато истината е, че изборите показаха, че СДС седи изключително добре регионално. Ако не успеем да уеднаквим оценката за представянето на СДС на местните избори, ще имаме постоянно проблеми вътре в партията.
----------------
От друга страна, благодарение на този въпрос стана ясно, че СДС няма парламентарна група в 39-ото НС. Този факт поставя въпроса за коалиционната политика на СДС.
----------------
- Какъв друг проблем освен оценката за изборите разделя лидерите в СДС?
- Разделя различното отношение. Аз винаги съм твърдял, че СДС трябва да бъде дясната партия на България. За 4-годишния мандат СДС наистина модернизира България. След като се справи с това предизвикателство, пред СДС има ново - да се справи сам със себе си. Бившият лидер Иван Костов лансира идеята, че десните партии не се реформират, не се модернизират. Това е дълбоко невярно. Още докато бях член на НИС, ние започнахме да работим върху новата програма на СДС и тя ще покаже новата, модерна, дясна визия за България.
Това е предизвикателството пред СДС. Въпросът за модернизацията на една партия винаги е свързан с модернизацията на целия политически живот в страната. Факт е, че българите мразят партиите и партийците трудно събират доверие. Това означава, че цялата политическа класа трябва да поеме предизвикателството и да се модернизира. Ако хора, които нямат обществено доверие, лансират тези за бъдещето на страната, българите просто няма да вярват на тези идеи.
- Смятате, че стари лица не могат да лансират нови идеи?
-------------
- Точно така. Непопулярните хора просто злепоставят добрите идеи.
- Как това заключение се проектира в СДС?
- Проектирано в СДС, това означава същото - че когато говорителите са неподходящи, не се чуват добрите неща. Модернизацията, която започна Надежда Михайлова, е най-доброто нещо, което се е случвало в СДС. Стига да имаме волята да го довършим.
- Говорите за проветряването на "Раковски" 134?
- Да, но аз имам малко по-различна теза. Всички знаем, че къщата първо се чисти, а след това се проветрява.
------------
- Големият въпрос е СДС има ли ресурс да се проветри?
- СДС има ресурс, въпросът е как този ресурс се мотивира.
- Когато една партия има 2-3 центъра на властта, е трудно да се провежда единна политика.
- Точно така е. И тези, които създават това чувство, трябва да понесат своята отговорност пред партията. То се създава от факта, че за първи път в историята на СДС бивш лидер прави заявка да бъде и настоящ, и следващ лидер. Това очевидно излъчва сигнал за два властови центъра. Но това е въпрос за цялата партия - кой прави тази заявка и кой допуска това.
- Фактът, че 70-80 членове на Националния съвет на СДС поискаха да бъдете реабилитиран в парламентарния съюз не показва ли, че съществува трети център на властта?
- Не. Аз никога не съм бил нещо различно от партията. Никога не съм се отдалечавал от корена - регионалните и общинските структури. Никога не съм бил спускан отгоре. Никога не съм водил листа извън родния си град. Така че моето поведение винаги е било подчинено единствено на родовата ми памет и на верността към СДС.
- Често ви обвиняват по изключително важен въпрос - отношението ви към НДСВ. Какво е отношението ви към правителството?
- Това е инсинуация, която цели да покаже, че аз искам коалиционно правителство в този парламент. Нито съм казвал такова нещо, нито съм си го помислял. Напротив, винаги съм твърдял, че в рамките на този парламент не може да има коалиция с НДСВ.
- А възможно ли е сътрудничество с части от НДСВ след края на този парламент?
- В зависимост от това какво ще представлява НДСВ след края на този парламент. Какво ще представляват и десните сили, прескочили 4-процентната бариера. Убеден съм, че следващото правителство ще бъде дясно, коалиционно и стационирано на споделянето на общи идеи за бъдещето на България. Аз съм убеден, че следващият министър-председател няма да се казва Сергей Станишев.
- Смятате ли, че съставът на НИС на СДС се нуждае от реформа? Стои ли наистина лидерският въпрос пред партията?
- За съжаление за това време не всички от новото ръководство успяха да защитят публично и ясно позиции. Аз съм свидетел, че се работи сериозно, но някак си външното представяне не е на ниво. Свършена бе много работа и тя би трябвало да бъде финализирана с национална конференция, на която да бъде приета и новата ни принципна програма за модернизацията на партията. Модернизацията означава и ръководство, което точно защитава ясните си тези.
-------------------
Каквото и да си говорим, за наблюдателите е ясно, че лидерският въпрос в партията стои. Той стои главно заради действията на бившия лидер. Неприемливо е да се правят лидерски заявки, защото това силно разконцентрира самата партия. Започват да се образуват лобита, почваме да се питаме кой е за Костов, кой е за Надежда и енергията вместо продуктивна става разрушителна. Това е истина. Но отговорността трябва да се носи от този, който поставя въпроса.
----------------
Иначе при легитимно избрано с огромно мнозинство ръководство лидерски проблем не може да има. Пред мен не стои такъв въпрос. Никога не е стоял.
На последния Национален съвет се направи несръчен опит този въпрос да бъде хем поставен, хем да не изглежда като лидерски въпрос. Става дума за предложението на депутати за триумвират или квартет, който да управлява партията. По същество това е най-острото поставяне на лидерския въпрос вътре в СДС. За радост тази безумна идея бе отхвърлена с огромно мнозинство от Националния съвет.
Реформите на Надежда Михайлова били най-доброто в историята на СДС! Ебати глупостта. Та те докараха СДС до агония, дълга и мъчителна политическа смърт.
Изборите били спечелени! Ебати глупостта. Партията, която само в София е печелела 450 000 гласа взела в национален мащаб 370 000 и твърди, че е спечелила. Следващия път ще мине 4%-ата бариера и пак ще се бие в гърдите с "успеха".
Бачо Кольо, Бачо Кольо-о-о? Къде и ти в голямата политика, бачо Кольо?