Наско Рафайлов е роден на 2 октомври 1953 г. във Варна. Завършил е икономика и организация на вътрешна търговия. Офицер в МВР. Член на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и на комисията по правата на човека и вероизповеданията
- Господин Рафайлов, заложените в стратегията на МВР мерки за борба с престъпността ще помогнат ли най-сетне да се успокои обстановката в държавата?
- Считам, че нито една стратегия - независимо от кого е представена - не може да реши нещата. Ако тя обаче е основание за много активни и ефективни действия, е друг въпрос. Аз съм убеден, че нещата са огледани много добре и в най-близко бъдеще предстоят резултати.
- Според вас освобождаването на ген. Василев вписва ли се в новата стратегия?
- Освобождаването на един служител не може да бъде елемент от стратегия. Министърът на вътрешните работи в рамките на правомощията си е преценил доколко е целесъобразна една такава промяна и в края на краищата е взел решението да смени ген. Василев. Аз не виждам нещо пряко между стратегията и този акт.
- Как си обяснявате смяната на генерала? Още преди пенсионирането му се говореше, че той ще е бушонът, който ще изгори, за да се успокоят нещата.
- Като човек, работил повече от 20 години в системата, някак си обидно ми звучи длъжностно лице, което е живяло толкова дълго с тази система, по-късно да играе ролята на някакъв бушон. По-скоро нещата си имат своя естествен ход и в него идва момент, в който се дава предпочитание на едни или други управленски решения. Известно освежаване и подмладяване на състава, а така също освежаване на идеите за противодействие на престъпността са приемливи като обяснение на този акт. Но ген. Василев да е бушон - не.
- А други кадрови промени в МВР очаквате ли?
- Мисля, че е повлечен крак и най-вече под натиска на обществото, не изключвам акта на освобождаването на ген. Василев да е част от една обща мярка за освежаване на ръководния състав на МВР.
- Значи и други шефове на служби може да бъдат освободени?
- Да, допускам такова нещо.
- Кои?
-----------
- Мисля, че не е резонно чрез медиите непрекъснато и ежедневно да дестабилизираме ръководния състав на министерството. По моя преценка там трябва да се води една по-ясна кадрова политика и всеки да знае кога и при какви обстоятелства може да се наложи да се оттегли. В това няма нищо лошо. Самият аз се е налагало в някоя ситуация да се оттегля и това не е било негативно. Напротив, направих го с облекчение в съответната ситуация. Така че допускам освежаване в този смисъл да се търси и в други служби, които попадат под натиска на чувствителната информация на обществото - като НСБОП и някои други може би.
----------
- Как приемате 3-дневния срок, който прокуратурата даде на Бойко Борисов, за да прибере престъпниците? Не беше ли това обида към генерала?
- Аз мисля, че много по-страшно от конкретното число 3 дни е, че се получава чисто институционално противопоставяне. Главният секретар отправи упреци към работата на прокуратурата от чужбина, тя пък от своя страна побърза "адекватно" да му отговори на територията на нашата страна. Така възприемам нещата и много бих искал в бъдеще комуникацията да не се осъществява по този начин, а да има сътрудничество между професионалното ръководство на МВР и прокуратурата.
- Излиза, че престъпността прави каквото си иска, а МВР и прокуратурата си мерят силите и показват кой е по-велик?
- Изводът, който се съдържа и във вашия въпрос, е, че това би занижило силно ефективността от действията на двете държавни институции.
- Вие как си обяснявате тези показни убийства, какво става?
- Добре е съвсем хладнокръвно и обективно да сложим нещата на местата им. В комисията по сигурност и обществен ред четохме внимателно полицейската статистика, която е представена от министъра на вътрешните работи. Там се наблюдават две положителни тенденции, които, макар и с не много големи темпове, са ясно изразени.
--------
В последните години има снижаване на броя на регистрираните престъпления и от друга страна - завишаване на процента на разкриваемост. По същество това е една изключително положителна тенденция за битовата престъпност. От друга страна, това, което взриви медийното пространство и предизвика тревога в обществото, са зачестилите прояви на тежки престъпления с публичност - показни разстрели и взривове. Това създаде чувство на несигурност и тревога в българските граждани, и то основателно. Разбира се, нужен е много по-задълбочен анализ на процесите, но още от самото начало стана ясно, че иде реч за престъпления между членовете на силовите групировки, които изграждат гръбнака на организираната престъпност в България.
---------
И те са насочени основно не толкова за мъст, колкото за преразпределение на пазари и бизнеси. Пазари и бизнеси, които са престъпни от А до Я. Веднага възниква въпросът какво трябва да се прави. Трябва да се въведат неотложни, екстремни мерки за ограничаване на тези проявления, тъй като наред с въвеждането на ред в джунглата на взаимоотношенията между членовете на организираната престъпност има риск, макар и случайно, да бъдат застрашени животът и здравето на българските граждани.
- Като говорите за преразпределение на пазари и бизнеси, имате ли информация дали не се ражда нова групировка?
- Това, което наблюдаваме, е между действащите и вече идентифицирани от компетентните органи групировки. Зная, че въпросът ви е продиктуван от изявлението на г-н Йордан Бакалов, че се ражда трети субект, извън познатите ни два основни в подземния свят. Той още няма ясна идентификация, има отделни проявления. Появяват се нови играчи, нови субекти, но още е рано да се каже дали това ще се превърне в стройна организация, в нова групировка. А пък за наименование е прекалено рано да се говори.
- Имате ли информация дали става въпрос за преразпределение на наркопазара или пък на контрабандните канали?
- Трудно е да се дели пазарът само на нарко- или само на стокова контрабанда. Обикновено това са канали, по които всичко се контрабандира. Макар че отделните бригади имат специализация в престъпната си дейност, общо взето, каналите се използват за всичко, което може да носи несметни печалби. - Как гледате на тезата, че такива тежки показни престъпления стават възможни, когато властта е слаба?
- Бих казал, че едва ли по-силната или по-слабата от по-рано власт е причина, защото това е въпрос не на конкретното управление, а на капацитет на държавата.
Когато в продължение на 13-14 г. организираната престъпност добива чувството за безнаказаност и никой от първата и втората й редица не е излежавал присъда лишаване от свобода, това чувство става трайно. И закономерно в условията на свиване на престъпните пазари то намери проявление в показните престъпления, които се извършват.
- Какво е спасението? Как може да се пресече тази тенденция?
- Историята познава няколко примера на спасение.
-------
Най-нелицеприятният в новата история е случаят, когато има силна тоталитарна държава и с един замах е ликвидирана силова структура, каквото е мафията. Това направи железният префект Чезаре Море под егидата на Дуче. Ние, разбира се, не може да имаме такива "мечти", защото работим в условията на една развиваща се демокрация по пътя към ЕС и НАТО и това ни посочва и средствата, с които се работи. В нашата държава, която е в процес на усилени реформи във всички сфери на обществения живот, всеки един трябва да намери ресурса, с който трябва да се включи в противодействието на организираната престъпност.
-------------
Всеки, който има някакви правомощия, трябва да попадне в една машина на координация на действията и да направи живота им непоносим. Разбира се, компетентните органи в лицето на МВР и прокуратурата трябва да следят за изпълнението на закона, а по-късно следствието и независимият съд трябва да доведат до осъдителни присъди и изолиране от обществото на виновните за случващото се в момента.
- Тези неща ги говорят всички политици. Кажете вие като професионалист как виждате нещата - какво куца и какво вие бихте направили?
- Съжалявам, че в края на краищата в момента съм политик, а не експерт и не бих искал едва ли не да бъда съдник или съветник на тези, които са призвани да извършват тази дейност. Аз лично в близкото минало съм инициирал в колегиума на МВР 20-25 мерки, които сам съм извършвал, и те дават висока степен на ефективност. С ваше позволение ще се въздържа да ги назова, още повече че и обемът на интервюто няма да е достатъчен, за да ги представя. Но те, взети заедно и ако се изпълняват от всички оторизирани органи, дават много силен ефект във времето - организираната престъпност се задушава.
- А взети ли са под внимание тези ваши мерки?
- Аз съм свидетел на енергични опити от страна на ръководството на МВР и вече виждам след разпорежданията на прокуратурата отпреди дни, че макар и по-инертно, органите на държавната власт вече отговарят адекватно на обстановката. Оптимист съм, че просто вече няма друг изход, тези мерки ще бъдат приложени.
- Приемате ли виждането, че причината да не може да се овладеят тези процеси са слабата агентурна мрежа, кадрите на МВР и тяхната мотивация?
- Абсолютно и тук ние трябва да видим собствената си вина. Държавата и политиците не намериха мярата, с която трябва да направят реформата. А тя започва не от сградата и автомобилите, въпреки че ресурсното осигуряване е на изключително ниско ниво, а структурно и кадрово. Никой от досегашните управляващи нямаше волята да извърши такава реформа, за да може да се създаде един състав, който е защитен отвсякъде със закони и е ресурсно осигурен.
-----------------
- Споделяте ли прогнозите, че убийствата ще продължат?
- Смятам, че държавата се взе в ръце и ще ограничи тези прояви, както и съществуването на силовите групировки. Този процес трябва да бъде потискан и да намира все по-малко проявления. А това че у нас подобно на развитите европейски демокрации той ще продължи да има проявления, няма никакво съмнение. Но колкото повече го ограничим, толкова по-ефективна ще изглежда работата на държавните институции в това отношение.
----------------
- Присъединяването ни към НАТО как ще повлияе на този процес?
- Дълбоко се надявам, че страната ни ще изглежда съвсем различно през следващата година, когато се присъединим към НАТО. Изискванията на алианса, от една страна, ще бъдат допълнителен стимул за това, че не може в държавата необезпокоявани да съществуват силовите групировки, а от друга, ще ни мотивират, в това число вероятно и ресурсно, да решим тези проблеми.
- Може би тогава ще се ограничи и разтварянето на политически чадъри над представители от сенчестия бизнес?
- Аз употребих през 1997 г. пред премиера Костов понятието "политически чадър", като говорих за района на Варна. Въпросът беше има ли го и доколко той действа. Оттогава досега непрекъснато правя опити да установя какъв коефициент като вина е политическият чадър за безпрепятственото съществуване и осъществяване на престъпна дейност от организираната престъпност. Трябва и днес да си отговорим има ли политически чадър. Струва ми се, че той по-скоро е мутирал в извоюване на позиции на организираната престъпност при отделни членове с власт в държавните структури, което позволява и благоприятства тяхната дейност. А не толкова, че има от опозицията или управляващите политическа воля за това. По-скоро отделни членове, които са с власт, се поддават на изкушенията.
Показните разстрели са най-сигурния на4ин за борба с мафията
Ако се чака на прокуратурата и съда, майка плаче!