:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,548
Активни 465
Страници 7,113
За един ден 1,302,066

8 нови клинични пътеки ще плаща здравната каса

Приоритет за НЗОК догодина ще бъдат децата и майките, увери д-р Димитър Петров
Снимка: Архив "Сега"
Има съвсем реален шанс новият Национален рамков договор (НРД) между здравната каса и съсловните организации на лекари и стоматолози да бъде подписан и да влезе в сила още в началото на януари 2004 г., обяви тези дни директорът на НЗОК д-р Димитър Петров. Това би било желан прецедент в историята на преговорите по рамковия договор от началото на здравната реформа.

Понастоящем НРД още не е напълно договорен, в момента тече и събор на Българския лекарски съюз, който трябва да делегира права на ръководството си да парафира договора, който определя кои медицински услуги и на какви цени ще "купи" и ще плаща здравната каса през 2004 година.

Вече са почти ясни промените в частта за болнична помощ. Ако форумът на лекарите одобри предложения от касата и ръководството на БЛС проект за договор, какво ново ни чака в болничното обслужване?

През тази година касата разполагаше с 200 млн. лв., с които да финансира лечението по 81 клинични пътеки и 1500 диагнози. Към тях в края на годината се прибавиха още 13 млн. лв. - икономии на касата от капиталови разходи, от издръжка и от фонда за заплати. Бюджетът на НЗОК за болниците догодина е 245 млн. лв. Той беше намален от първоначално заложената сума с 90 млн. лв., след като отпадна идеята касата да поеме изцяло финансирането на общинските болници през 2004 г. Парите за тях преминаха към бюджета на здравното министерство.

Към 245-те милиона ще прибавим и 60 млн. лв. от резерва за следващата година, обеща д-р Петров. От общо 305-те млн. лв. за лечение по пътеки са предвидени 292 млн. лв. Три милиона лева ще са за високоспециализирани изследвания в болниците. С 10 млн. лв. ще се плащат протези при различни операции, които досега касата не поемаше и пациентите трябваше да плащат сами. Част от хората не могат да си позволят толкова скъпи консумативи и просто се отказваха от операциите, обясни д-р Петров. Става дума за клапни и съдови протези, протези за тазобедрени и коленни стави, протези при урологични интервенции, клипсове (вкл. титанови) при аневризми и др.

Условието обаче е, че касата ще плаща само най-евтините протези. Ако пациентите искат по-скъпи, ще трябва да си доплащат. Нововъведението е голямо облекчение за пациентите, заявяват от касата. Най-евтината сърдечно-клапна протеза например струва 2800 лв.

През 2004 г. ще има 8 нови клинични пътеки. Част от сега поетите от касата 81 пътеки са разработени като по-леки и по-тежки случаи, някои са разширени. Общо пътеките догодина ще са 115, а диагнозите - 1950. Освен че е увеличен броят на заплащаните от касата клинични пътеки, като цяло ще има увеличение и на цените им, обеща д-р Петров. За по-леките случаи може да се плаща по-малко, но за по-тежките цените са сериозно увеличени. В стойността на някои пътеки, като лечение на инсулт например, тепърва ще бъде включена и цената на скъпо лекарство - тромболитик, което досега не беше поемано от здравната каса.

Догодина касата смята да наблегне на майчиното и детското здравеопазване, обяви д-р Димитър Петров. Касата ще плаща за лечение на редки болести на съединителната тъкан при деца - колагенози. По 2700 лв. ще се дават за диагностика и лечение на недоносени новородени под 1500 грама. По този начин ще се подпомогнат като цяло отделенията по неонатология, които досега бяха в доста тежко финансово положение.

НЗОК ще плаща и операции на матка и яйчници, включително и т. нар. безкръвни операции - лапароскопските. Здравната каса ще поема и част от асистираните репродуктивни технологии - т. нар. оплождане ин витро. Осигурени са пари за около 1000 жени, на които ще се плати една процедура по ин витро. Средно 3 процедури са нужни за зачеване, но ние все пак улесняваме достъпа на жените до този метод, твърди д-р Димитър Петров. В зависимост от медикаментите, които се използват, касата ще плаща 1000 лв. или 3000 лв. за ин витро. Право на безплатна процедура ще имат само жените над 35 години.

Касата ще поеме и лекарство и процедура по лечение на мъжки стерилитет. Тази пътека ще е и една от най-евтините догодина - 220 лв. Най-скъпо ще се плаща за лечение на тежки изгаряния и сърдечно-съдови болести. Цената на някои хирургични интервенции е почти 10 000 лв. и ще остане на сегашното ниво. Ще има и две нови пътеки в специалността "Уши, нос и гърло".

Както и тази година, през 2004 г. касата няма да успее да покрие цялата стойност на лечението по клиничните пътеки, въпреки че цените им са увеличени, обясни д-р Петров. Ако искаме НЗОК да покрива цялото лечение в болниците и да плаща за реалните разходи, на здравните заведения са нужни поне 800 млн. лв., смята директорът й.

Касата и лекарският съюз обаче са решили и догодина да се отказва договор за финансиране само на болници, които имат най-ниската акредитационна оценка - нула. Доскоро се очакваше догодина касата да отказва договор на болници с оценка 0 и 1 - т.е. повече лечебни заведения да останат без средства и да им се наложи да съкращават структури или изобщо да затворят врати.

560 000 души се очаква да се лекуват догодина в болниците по клинични пътеки, показват разчетите на НЗОК. Това са около половината болни, които минават годишно през лечебниците. Смята се обаче, че касата поема най-тежката и скъпа патология - почти всички хирургични дейности, социално значимите заболявания като инфаркти и инсулти и масовите болести като пневмония и сърдечна недостатъчност.

Пациентите, чието лечение касата ще поеме, ще са малко повече в сравнение с тази година, допълни д-р Димитър Петров. Но се очаква по-доброто наблюдение и лечение на диспансерно болните от лекари специалисти в доболничната помощ, въведено с наредбата за диспансеризация, да намали случаите, които задължително трябва да се лекуват в болнични условия.



Правата на пациентите



НЗОК и съсловните организации на лекари и стоматолози договориха права на пациентите за догодина, според които касата е длъжна да осигури право на достъпна медицинска помощ, право на избор, право на безопасност, право на поверителност, право на достойнство, право на телесен и душевен комфорт, право на продължително медицинско обслужване и право на мнение.

В рамковия договор изрично е посочено, че не се допускат никакви ограничения на правата на болни от СПИН или заразени с ХИВ пациенти, хора с други инфекциозни болести или психично болни.

Пациентите, които смятат, че правата им са нарушени, могат да подадат жалба срещу съответния лекар или болница до директора на районната здравна каса.

Хората с изрядни здравни вноски също така имат право да бъдат информирани каква част от лечението се плаща от здравната каса. Хората могат да приемат или отказват лечение, след като получат достатъчно информация за естеството му и очаквания резултат. Пациентите имат право на второ мнение от друг лекар от същото лечебно заведение относно диагнозата и лечението си. Болните имат право на обезболяване в хода на лечението, както и на грижи и обезболяване при хронична болка и терминални състояния.

Пациентите трябва да бъдат информирани за името, длъжността и специалността на всяко лице, което ги лекува или участва в лечебния процес. Когато човек се лекува в болница, той има и право да бъде посещаван от личния си лекар или специалиста, издал направлението за хоспитализация, а също и да приема или отказва посетители.

Лекарите и стоматолозите са длъжни да оказват помощ след получаване на информирано съгласие на пациента или на неговия родител или настойник, ако е дете. За целта медикът трябва да предостави на пациента или настойника информация за диагнозата и прогнозата за болестта, да опише целта, курса на лечение, разумните алтернативи, очакваните резултати и вероятността за успех от предлаганото лечение. Той трябва и да опише рисковете, свързани с предлаганите изследвания и лечение, включително страничните ефекти, болка и други неудобства, както и каква част от предлаганите изследвания и лечение се покрива от НЗОК. Съгласието от страна на пациента се дава писмено.

Здравно осигуреният гражданин пък е длъжен да си плаща осигуровките, да изпълнява предписанията на лекаря, да не уврежда умишлено здравето си, да ходи на профилактични прегледи. Който откаже да се прегледа, губи право на безплатна медицинска помощ за един месец.
1
3068
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Декември 2003 15:37
Ако се вярва на заглавието, татковците, барабат с дядовците и бабите, ще станем приоритет на патоанатомията
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД