:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,755,757
Активни 442
Страници 12,224
За един ден 1,302,066
РАВНОСМЕТКА

Бизнесдиалогът се активизира, очаква се ръст на инвестициите

Совалките на най-високо ниво целят да разширят все още скромното присъствие на френски капитали в България
Снимка: Александър Михайлов
2003 г. може да се отличи като годината на най-интензивни контакти за българо-френския бизнесдиалог. Незавидното 13 място на Франция сред чуждите инвеститори в България едва ли удовлетворява особено Париж. Още по-малко българското правителство. Затова от наша страна се правят осезаеми усилия за увеличаване на интереса на сериозния френски бизнес към инвестиции у нас.
Големият неуспех на българските власти бе изборът през февруари на Словакия пред България за построяване на нов завод от френския автомобилостроител "Пежо-Ситруен". Тогавашният зам.-министър на икономиката Милен Керемедчиев обяви на връщане от Париж, че френските инвеститори са твърде консервативни и затова България не успяла да спечели многомилионния проект. За жалост явно условията за инвестиции в България не са толкова примамливи за френските фирми колкото в съседна Румъния, в Унгария или Полша, тъй като там вложенията на същите консервативни инвеститори са милиарди за разлика от скромната сума от 143 млн. от 1993 до септември 2003 у нас.
По данни на Агенцията за чужди инвестиции от 1999 г. до момента френските инвестиции са нараснали 6 пъти. Най-голямо е участието на френски капитали в промишлеността - 58%. Инвестициите във финансовия сектор са 28%. 11% от всички френски вложения са в търговията, а в селското стопанство, съобщенията, строителството, банковия сектор са 7,5%.

Радостен факт е, че в последно време се наблюдава раздвижване

Последната новина, долетяла от Париж, бе, че Франция ще финансира с 14 млн. евро създаването на Гаранционен фонд за подкрепа на малкия и среден бизнес. По време на посещението на президента Георги Първанов във Франция вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева подписа с министъра на външната търговия на Франция Франсоа Лоос декларация за укрепване на партньорството между малките и средните предприятия на България и Франция. На базата на този документ се създава Гаранционен фонд, който ще подпомага съвместни проекти на български и френски фирми. Освен това той ще насърчава френските инвестиции у нас и ще бъде финансов лост за развитието на френско-българското партньорство до 2007 г. Той ще е част от действащия във Франция Фонд за проучване и подкрепа на частния сектор- FASEP Garantie. Негови управители ще са Банката за развитие на малки и средни предприятия чрез нейния филиал - SOFARIS, Френската агенция за развитие- AFD и Френската застрахователна външнотърговска компания- COFACE.
Гаранционният фонд ще подпомага проекти за инвестиции на френски компании, чийто оборотът е до 460 млн. евро. До 50% от инвестицията ще се гарантира от фонда, а максималният срок на гаранцията е до 7 г. Тя ще се дава на френски фирми, които участват в българо-френски проекти със собствени капитали.
Лидия Шулева обсъди възможностите за разширяване на френско-българското икономическо сътрудничество и с президента на Парижката търговско-промишлена палата Мишел Франк и с президента на MEDEF INTERNATIONAL Франсоа Периго. И тримата изразиха готовност да съдействат за усилено навлизане на френски капитали в България.
След среща с над 50 представители на френските бизнес среди с вицепремиерката стана ясно, че банката "Сосиете женерал" проявява интерес към синдикирани заеми в областта на енергетиката, инфраструктурата и отбранителната промишленост. Интерес към приватизацията на електроразпределителни предприятия е заявила и френската държавна компания EDF. Фирма "Алстом", която изпълнява проект за модернизация в ТЕЦ "Марица Изток 1", пък е изразила готовност да разшири дейността си у нас. Желание да инвестира в България е проявила и компанията СОГОДИ - лидер в областта на електрониката, софтуера и хардуера.
През годината френска бизнесделегация посети София. Тогава президентът на Движението на френските предприятия MEDEF и вицепрезидент на Асоциацията на организациите на бизнесмените и предприемачите от Европейските столици (O.P.C.E.) Реми Робине Дюфо пое личен ангажимент за организация на българо-френски икономически форуми, на които да се представят инвестиционните възможности в България.
В началото на 2004 г. в България се очаква голяма бизнесделегация, организирана от MEDEF. В състава й ще бъдат включени близо 25 големи френски компании.
В Париж президентът Георги Първанов подчерта всички конкурентни предимства на страната ни- политическа стабилност, добра инфраструктура и високообразована работна сила, бъдещото членство в ЕС и отбеляза, че бизнессътрудничеството между двете страни не отговаря на потенциала.

Резултатите от диалога вече се предусещат

"Валео", най-големият френски производител на автомобилна електроника, разглежда проект за производство в България, каза неотдавна шефът на Агенцията за чужди инвестиции Павел Езекиев. Франсоа Лоос пък съобщи, че се разработват съвместни програми за преработка на отпадъци и пречистване на вода. Проучвали се и възможностите за френски инвестиции в областта на енергетиката, текстила, строителството и селското стопанство.

Най-големите френски инвеститори

ИнвеститорДейностнаша фирмагодинаСосиете ЖенералБанковаЕкпресбанк1999-2001ББанк Насионал Дьо ПариБанкова дейностБНП-Париба1995-2000
Семан ФрансепромишленостВулкан-Девня1999
ДуавренТекстилАДФ България2002
МекамидиПроизв. на електричествоПиринска Бистрица2001
ДанонИндустрияДанон-Сердика1994-1996
ШнайдерЕлектротехникаШнайдер1999
Ер Ликидииндустриален газЕр Ликид България1998а
Френските инвестиции по години(в млн. $)

NСтрана9394959697989900010203Общо113Франция0.24.25.06.50.83.462.728.915.16.810.1143.6
693
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД