Всяка година французите празнуват на третия четвъртък на ноември. Точно в полунощ се отваря младото вино божоле, чиито вкусови качества, различни всяка година, се коментират със същия хъс, с който футболните запалянковци обсъждат световен финал. "Le Beaujolais Nouveau est arrive", пише на всички възможни заведения. В хотел "Ibis" на площад Камброн в Париж, където съм настанен, "гарсонът" във фоайето черпи от буренце многобройните гости. Чашите се пълнят и пресушават при високо темпо. Голяма част от туристите са от Турция и не са чували за тази френска традиция, но тя очевидно вече ги е спечелила. В съседното бистро постоянните посетители - "ле-з-абитюе", както се казва на френски, вече са напреднали в материала. Дегустират се различните видове божоле - "Вилаж", "Фльори", "Моргон", "Сент-амур"... В супермаркетите божоле се продава не както другите вина на рафта, а в големи опаковки, сякаш е минерална вода.
"Тази година божоле-то е по-скъпо", забелязали са мнозина. Всъщност поскъпването е с 10-20%. В супермаркетите бутилка божоле струва в диапазона между 5 евро и 2.50 евро, в зависимост от сорта и производителя. Заради рекордните горещини през лятото реколтата е по-малка, но затова пък качествата на вината са по-добри. Регионът Божоле, който е на север от втория по големина във Франция град Лион, край градовете Белвил и Вилфранш-сюр-Сон, на река Сона, има няколко различни видове почви, а оттам и различните наименования на божоле. Регионът е дълъг 55 км от север на юг и е широк от 11 до 14 км. Сортът грозде е уникален - казва се гаме (Gamay noir a jus blanc), черно грозде с бял сок, а гроздоберът се извършва задължително на ръка. Това са единствените лозя наред с тези в Шампан, където събирането на реколтата на ръка е задължително. Сортът гаме е въведен от Филип льо Арди през 1395 г.
Божолето е младо вино, което може да има голяма трайност. Това се постига благодарение на уникален винопроизводствен процес, наречен въглекисела мацерация. Той запазва свежестта и плодовия аромат на виното, тъй като не се извлича горчивият танин от ципата на гроздето. Всяка година ароматът на божолето е различен - тази година енолозите твърдят, че има вкус на банан и на малина. Във всеки случай е твърде приятно.
Успехът на "Божоле нуво" по света се дължи най-вече на един човек - Жорж Дюбьоф, известен като Царя на божолето. Той е най-големият производител на божоле и неуморно популяризира младото вино по света. Официално търговската марка на новото божоле се появява през 1951 г., своят дебют в Париж то прави през 1968 г. и оттогава покорява целия свят. Ако някой у нас изучи неговия опит, би могъл да послужи за лансирането на наши отлични вина.
Завръщайки се в София ме очакваше покана отново да опитам младото божоле, пристигнало тържествено и у нас. Макар че имах няколко дължини преднина, включих се в купона, организиран на необичайно място - в софийските Хали. От Париж донесох няколко бутилки божоле, последната ще отворя на Нова година. Или по-добре на Коледа, на Нова година ще отворя френско шампанско.
|
|