Собствениците на файлообменящите мрежи, притиснати в ъгъла от Американската асоциация на звукозаписните компании (RIAA), поискаха да бъдат официално легализирани като законен бизнес. Схемата, която представителите на този бизнес предлагат на американските власти, е подобна на начина, по който се лицензират онлайн радиостанциите.
Инициатор на кампанията е Уейн Росо, собственик на две от големите мрежи за обмен на музика - Blibster и Piolet - и председател на новото обединение на компаниите, стопанисващи мрежи за онлайн обмен на музика. Росо е предложил на Конгреса да се въведат лицензи, подобни на тези, с които се регулира дейността на онлайн радиостанциите.
В свое интервю пред агенция Франс прес Уейн Росо обяснява, че в Съединените щати големите компании са платили на политиците, за да приемат максимално широк закон за интелектуалната собственост и напълно да подчинят тази сфера. Според закона за авторските права в цифровата епоха частна фирма може да предаде на федералния съд нарушител. Според оценките на Росо такива права нямат дори ФБР и полицията. Бизнесменът твърди още, че най-добрият начин да бъдат убити файлообменните мрежи е да се приемат правила, обслужващи интересите на големите компании. Той предлага да се създаде лицензионен режим за системите за обмен на файлове, като начин за изтеглянето им от сивия бизнес. Онлайн радиата функционират на базата на споразумение с лейбълите за плащане на процент от печалбата при излъчванията онлайн на музика.
Росо лансира схемата за минимална такса от два долара ежемесечно от потребителите на файлообменните мрежи. Парите ще са в полза на собствениците на авторски права върху парчетата. Според Росо крайната сума ще е достатъчно внушителна, за да запуши устата на големите звукозаписни корпорации, претендиращи за авторски права. Не е ясно обаче дали двудоларовата такса ще се задържи дълго.
Текст снимка: По думите на Росо под съдебна атака попадат 10% от всички американци, което според него означава, че като цяло гражданите на САЩ не се страхуват от заплахите на RIAA от съд.
|
|