От 1 януари българите пак могат да осиновяват деца от сиропиталищата у нас, след като половин година нямаха тази възможност. Причината бе в забавянето на наредба, регламентираща осиновяванията от българи по променения в средата на юли Семеен кодекс. Документът бе обнародван чак през декември и действа от началото на тази година. От този месец започват да действат съветите по осиновяване към 28-те областни дирекции "Социално подпомагане", които приемат документите на кандидат-осиновителите от страната.
Наредбата за осиновявания от чужденци на български деца излезе още в началото на септември. По данни от правосъдното министерство от септември до края на 2003-а граждани на други държави са осиновили 162 деца от социални домове у нас. За цялата година чужденци са взели за отглеждане 574 българчета. От тази форма на осиновяване посредници печелят $14-45 000 на дете, казват от "Спасете децата".
Не се знае колко българи са осиновили деца миналата година, както и не е ясно колко са кандидатствали за осиновители от началото на 2004-а. Причината за липсата на данни от миналата година е фактът, че до юли родителите контактуваха директно с домовете. В бъдеще пък ще има само годишни отчети, тъй като няма централен регистър, а всяка от 28-те дирекции "Социално подпомагане" ще води свой. Воденето на отделни регистри е и в ущърб на изоставените деца, тъй като родител българин ще им се търси само от даден регион, а не от цялата страна. Кандидат-осиновителите от страната могат да поискат вписване в няколко или във всички регистри. За чужденците обаче има централен регистър.
В момента в 180-те домове за изоставени деца има около 14 800 малчугани. Около 200 000 пък са бездетните семейства.
|
|