Жълти и сини депутати скочиха срещу решение на Огнян Герджиков Комисията по правни въпроси и Съветът по законодателството да дадат становище за Избирателния кодекс. Според вносителите председателят нарочно мотае вкарването на закона за второ четене в пленарна зала.
Преди няколко дни Любен Корнезов е предложил на председателя на парламента да поиска становище и от правната комисия по проекта на нововремци. Герджиков се е съгласил и е пратил кодекса на Анелия Мингова.
Това е нарушение на правилника на Народното събрание, твърдят вносители на закона. Според него председателят разпределя всеки законопроект на една водеща комисия преди първо четене. Преди второ четене се правят предложения за поправки в определени срокове, но водещата комисия е същата.
Няма такава практика, но случаят е уникален, защото Избирателният кодекс поставя много сериозни въпроси за цялата политическа система, а има и конституционен проблем, са мотивите на Корнезов.
Това е опит да се прикрие нежеланието за мажоритарен вот, заяви Димитър Абаджиев. Няма такъв прецедент за нарушение на правилника, становището на правната комисия няма да има правна сила, твърди Борислав Цеков.
"Пълна глупост! В НС няма комисия, която да е по-голяма от друга комисия", коментира Мирослав Севлиевски.
Шефката на медийната комисия Анелия Мингова също смята, че резолюцията на Герджиков е нарушение на правилника и нейната комисия не може да се занимава с този законопроект преди второто му четене. Създава се впечатление, че ние сме втора инстанция, а това е обидно, каза Мингова.
По същото време левият депутат и лидер на ОБТ Кръстьо Петков се срещна с независимия народен представител и лидер БДС "Радикали" Евгений Бакърджиев за Избирателния кодекс.
След срещата им стана ясно, че ако кодексът бъде приет в този вид, ще удари малките партии. "Големите партии, вероятно съгласувано, са внесли няколко промени, които ощетяват малките партии", каза Петков. Според него предвидените в кодекса регионални листи ще дадат начин на големите партии да захлупят по-малките в регионите. "Прокарва се и едно положение, при което, ако не са издигнати мажоритарни кандидати в някои от районите, се отнемат пропорционалните гласове на партиите", каза Петков. Според него има опасност силни регионални икономически групировки да вкарат свои хора и по този начин следващият парламент да бъде корпоративно разделен. Петков заяви и че трябва да се изготви нов закон за политическите партии, който да е на базата на предварително постигнат консенсус по източниците на финансиране.
|
|