Калоян Методиев е роден на 24 април 1976 г. в София. Завършил е политология в Софийския университет, специализирал е външна политика и национална сигурност. Бил е на стаж в Европейския парламент в Брюксел и е учил политически мениджмънт в Будапеща. От септември м.г. е вицепрезидент на Демократичните европейски младежки общности в Копенхаген, а през декември е избран и за председател на Младежкия съюз на демократичните сили.
- Г-н Методиев, как младежкият СДС гледа на раздорите в синята партия?
- В МСДС определено не сме във възторг от това, което се случва, и се опитваме да стоим настрана от процесите, които протичат в СДС. Моето мнение е, че ще е най-добре да се намери едно консенсусно решение в името на общия интерес на всички членове на партията.
- И все пак как в МСДС наричате ситуацията там?
- Ситуацията не е от най-благоприятните както за симпатизантите, така и за членовете ни. Горещото желание на всички млади хора, членове на младежкия съюз, е всички тези проблеми да се разрешат колкото е възможно по-бързо. Защото младежкият съюз има нужда от една силна и единна партия СДС.
- Каква е рецептата това да стане?
- Ако имахме такава рецепта, веднага бихме я предложили на СДС. Пак казвам, че вярваме, че нашите лидери ще намерят воля и разум, за да разрешат тая криза, и ще можем да се обърнем вече към проблемите на хората.
- Какво породи тази криза?
- Някои принципни различия за водената оттук нататък политика преди изборите - относно коалиционна политика, относно това каква партия като мащаби трябва да е СДС. Но всичко е на принципна основа.
- Не е ли по-скоро личностна битка и борба за надмощие?
- Не, струва ми се, че по-скоро става въпрос за принципи.
- Защо решихте да не подкрепяте никой официално за лидер на СДС, а призовахте делегатите си да гласуват по съвест?
- МСДС покриваме цялата територия на страната и сме част от СДС. Всяка наша младежка структура е част от една областна структура, всяка областна структура - Видин, Хасково, Варна или Благоевград, е много специфична. В този смисъл сметнахме, че дори и да вземем такова решение, то не би повлияло драстично върху избора на младите хора. Те са достатъчно интелигентни и независими, за да могат да вземат решение и на самата конференция да преценят кое е по-добро за тях лично като регион и за партията като цяло. Гласуването по съвест ми се струва най-удачно.
- Него препоръчахте на хората си, ако се стигне до разцепление и поява на СДС-2. Няма ли така и МСДС да се разцепи?
- Винаги съществува такъв риск, но аз лично като председател ще се опитам да направя всичко възможно да не се стига до това. Защото в момента младежката организация е наистина обединена около идеи и принципи, което пролича и от заседанието на националния съвет в неделя, който премина в обсъждане на идеи.
- Казахте, че кризата в СДС е заради принципни различия около бъдещата политика. Има ли МСДС своя позиция за това каква трябва да е синята политика?
- Като част от СДС ние ще се съобразим с решенията на Националната конференция, която предстои, и с визията на новото ръководство затова как трябва да върви съюзът. Не сме имали дебати по този въпрос, защото чакаме ясни сигнали от страна на СДС.
- А вашето лично мнение като лидер на МСДС?
- Моето лично мнение е, че на предстоящата конференция трябва да има решение. Това, което особено ни интересува, е визията за младежкия съюз и развитието на младите хора вътре в СДС.
- Поискахте промени в устава на СДС, които да дадат по-голяма самостоятелност на младежките структури. Защо се чувствате зависими?
- Нормално е всяка младежка партия да се бори за по-голяма представителност във всички органи на партията-майка. Повечето промени, които предлагаме, са точно в този дух - повече млади хора на различни нива в партията.
- Искате свои членове да влязат в ръководството на СДС?
- Не, нямаме претенции да участваме в самия връх на партията. Говорим за структурите. От една страна, искаме членовете на младежкия съюз да са с повече представители в Националния съвет на СДС, за да имаме повече тежест. Имаме и конкретни предложения за районирането, т.е. в градовете с районно деление да имаме клубове в отделните райони. Ще дам пример - в Пловдив имаме един клуб за целия град, а там има шест района. Искаме да имаме шест клуба в шестте района, за да имаме по-голяма оперативност на работата.
- Поискахте и надграждане на каузата на СДС. Какво й куца на синята кауза в момента?
- В началото на прехода каузата на СДС беше антикомунизмът. Но поради нормалния ход на историята той повече не може да бъде водещ идеологически елемент. Разбира се, не трябва да бъде и изцяло загърбен. От друга страна, Европейският съюз и НАТО - теми в обществото, които бяха привнесени в дневния му ред от СДС, - в момента са теми, които прегръща целият политически спектър в България без изключение - от почти най-левия до най-десния му край. В този смисъл трябва да намерим една нова кауза, чрез която да вдъхновим хората и да можем ние да сме партията, която ще въведе обществото в ЕС. Идеята е МСДС през един специфичен младежки поглед да пречупи тази проблематика и да помогне на СДС точно в специфичните младежки проблеми да изгради нова кауза. Един от основните ни акценти ще бъде възраждане на националния идеал, за да можем в обединена Европа да влезем с истинско национално самочувствие и да го съхраним.
- Т.е. има вакуум в каузата на СДС?
- Не, не казвам, че има вакуум, но е необходима нова кауза преди изборите. Сегашната не е изчерпана, но тя трябва вече да се надгражда. Досега бяха ЕС и НАТО, сега всички са ги прегърнали. Нашата нова кауза трябва да е как точно да стане това влизане в ЕС, каква искаме да бъде България преди влизането й там и с какво общество искаме да се присъединим към европейското семейство.
- Какво конкретно предлагате да се промени в посланията, които излъчва СДС?
- Точно заради това искаме да инициираме вътрешнопартиен дебат по този въпрос, за да може след събирането и дискусията около всички мнения вътре в партията да изкристализира една ясна идея, около която да се обединим всички - от най-ниските до най-високите нива в партията, и тя да импонира както на нашите симпатизанти, така и на цялото общество. За да ни припознае то като силата, която наистина може да осъществи влизането на България в Европейския съюз. Не само като нещо административно, като подписване на един документ, но и като повишаване на доходите, като национално самочувствие, като целия онзи спектър от необходими условия, за да върви едно общество напред нормално.
- Ще успеете ли да накарате Националната конференция да дебатира по тези въпроси на фона на сблъсъка, който се очаква там?
- Една национална конференция трябва да се занимава не само с чисто структурните и йерархични проблеми в една партия, но трябва да се занимава и с правенето на политика. В този смисъл ми се струва, че всяка конференция е удачно място, за да се предложи нещо позитивно, което да води партията към изборна победа. Затова и съществуват повечето партии - за да печелят избори и да доказват на обществото, че работят в негова полза. Колкото по-рано се стартира този процес на подготовка за парламентарните избори, толкова по-добре.
- Какво е отношението на МСДС към петролния скандал около БСП?
- Имаме ясна и категорична позиция. Софийската и благоевградската ни организация излязоха с декларации, в които основният акцент е, че БСП трябва да поеме своята политическа отговорност, тъй като се наблюдава един хаос и дезориентация. Хора от различни нива в социалистическата партия излизат и дават различни обяснения, а кризата придобива все нови и нови параметри. Все по-неясна става връзката между хора, събития, институции и т. н. А става дума за невероятно големи суми пари, дори за мащабите на България. Редно е първо да се формулира едно смислено обяснение, редно е и хора, които са пряко замесени в скандала, да подадат оставки, а ако се наложи, да се стигне до едно разследване, за да може съдебната система да определи каква е вината и до каква степен тия хора са погазили законите на страната.
- Трябва ли СДС да подкрепи вота на недоверие към кабинета, който социалистите ще внесат?
- Не мога да определя точно параметрите на искания от БСП вот. Това е един опит да се излезе от петролната криза. СДС е единствената опозиционна партия в момента, това е видно от коалиционните взаимоотношения и от постовете, които взимат различни представители на БСП в изпълнителната власт. Тоест БСП хем е в опозиция, хем иска вот на недоверие, хем нейни представители заемат различни постове в кабинета и в различните нива на държавната администрация.
- Трябва ли да има предсрочни избори?
- За една партия в опозиция винаги е хубаво да има предсрочни избори.
- А може ли СДС да спечели изборите и да управлява в момента?
- Никой не може да каже, че може да спечели изборите, докато те не минат. Аз мисля, че в СДС има достатъчно подготвени хора, особено в МСДС, които биха помогнали на СДС да лансира качествените хора, които да управляват страната в интерес на цялото общество, но през специфичния десноцентристки модел, който ние предлагаме.
- Обявихте, че създавате кабинет в сянка, каква е неговата цел?
- Кабинетът в сянка ще се състои от комисии, които се формират от наши членове, млади специалисти във всяка област. Всяка комисия ще дублира отделните министерства и ще следи работата им. Ще излизаме с позиция по злободневните теми на деня и с алтернатива. Тази позиция ще намери реален израз в изработването на конкретни документи, които ще се превърнат в наша официална позиция. От друга страна, това ще помогне за обучението на нашите кадри за това как работи политическата система. Това ще е безценен опит, за да подготвим специалисти и млади политически лидери в съответната област. Това ще е своеобразна банка кадри, която се надяваме СДС да използва.
"Създаваме банка от млади кадри"
Аз се чудя как ли ги създават тези банки дали със ръце или с полов орган
По света млади кадри се създават чрез учене, в университети.
После десетки години стажуване, по направление и т. н.
сДС е университет за мошеници! Ако ги учат на това, резултатите са
бързи! Боже пази БГ!