:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,870
Активни 595
Страници 13,435
За един ден 1,302,066
Призив

Бдете кой ще гласува срещу Избирателния кодекс

Мажоритарното начало секва далаверата на разноцветните апаратчици. Затова са срещу него
Новият Избирателен кодекс, с който се въвежда мажоритарен елемент, беше изработен от най-компетентните експерти по избирателно право, внесен от народни представители от НДСВ, СДС и Коалиция за България и приет с консенсус от над 160 гласа от всички парламентарни групи. Това забележително гласуване събуди надеждата, че най-после партийните върхушки и техният антураж са разбрали защо все повече българи гледат на политиката с отвращение, ще надмогнат егоизма и користните си интереси и ще удовлетворят очакванията на над 80% от обществото. А българските граждани искат нещо много просто - да знаят кого избират и да могат да му търсят сметка. Така и депутатите ще знаят, че мандатът им зависи преди всичко от оценката на хората, а не от благоволението на партийни лидери и апаратчици. С други думи, в парламента да влизат отговорни, компетентни и авторитетни личности, а



не послушни и безгласни функционери



Условия за решаването на всички тези проблеми създава именно новият Избирателен кодекс. Предлаганата пропорционална система с мажоритарен елемент намира баланса между конституционната роля на партиите като основни субекти на политическия процес и реалната възможност гражданите да избират своите депутати. Разбира се, че има много технически детайли в този проект, които трябва да се променят или доизгладят. Никой от вносителите не брани алинеите, а принципите.

Но ето, с наближаването на второто четене на бял свят



излиза грозната истина за лицемерието и лъжата,



превърнали се в манталитет за някои политици. Изведнъж хора, които на висок глас зовяха за мажоритарна система, се снишиха. Други, които с гузно мълчание гласуваха "за" на първото четене, водени от тайната надежда, че отново ще прикрият истинската си същност, сега се надпреварват да изразяват псевдозагриженост, криейки се зад несъстоятелни аргументи. Прищяха им се поне 10 години, за да обмислели всичко мнооо-го внимателно, понеже им се привиждали "катаклизми". Трети, изхождайки от собственото си проядено от афери и корупция политическо битие, вдигат шум, че зад мажоритарното начало стоели "икономически интереси".

Истината естествено е друга - тези хора и след 100 години няма да подкрепят това, което иска народът, защото би секнала сладката им далавера с избираемите места в партийните листи! Повече от десетилетие всички български граждани са закрепостени да гласуват за тези листи, съставяни в партийни канцеларии от апаратчиците. Често след безпринципни и срамни пазарлъци, наддавания и интриги. Всяко политбюро си има своите политически търгаши, които не се свенят да



продават депутатски места на икономически групировки



И всичко това - зад гърба на обществото! И в негова вреда!

Именно този нечестив бизнес със съдбините на България обединява апаратчици от всички цветове и ги кара да се страхуват от новия Избирателен кодекс като дявол от тамян. За тях задкулисното търгашество е единствен начин да се държат на повърхността в политиката, която те отдавна са превърнали от състезание на идеи в надпревара по послушание и конформизъм.

Тяхната далавера обаче има и друга страна. Наред с "продажбата" на кресла в парламента те самите се поставят в услуга на неясни интереси, вкарвайки на килограм анонимни депутати, чиито гласове да контролират. Така в Народното събрание попадат хора, които не заслужават да бъдат и домоуправители на едноетажна кооперация. И после няма значение, че някой депутат не е написал една алинея за цял мандат, че е мълчал като сфинкс в пленарната зала или е дрямал по комисии; че е гласувал с чужди карти или не се е вясвал месеци в парламента. Няма значение дори дали е участвал в загробването на някое предприятие, оставило на улицата стотици хора, или е назначил шуреи и шуренайки на сладки държавни службици. Ако е удобен на някой сив кардинал от съответното политбюро - пак ще тъпче парламентарните килими.

Слава богу, във всички партии има честни и отговорни политици, които искат тази важна за България промяна да се случи, и то още за следващите избори. И негодуват от търгашите в партийните "храмове", защото вярват, че в тях трябва да се служи на България, а не на Мамона! Кой ще надделее - те или апаратчиците - за съжаление сега е трудно да се каже. Но дори и отново промяната да бъде блокирана, поне българите ще видят кой за какво се бори в политиката.

Затова, хора, бдете и запомнете кой пречи на Избирателния кодекс!
28
862
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
11 Февруари 2004 01:33
Цеков, ти на таа снимка на царче ли го загатваш? Щото позата, интериора, отдалече кат портет на Елизабета мяза
11 Февруари 2004 04:43
Дано да е така г-н Цеков. Дано далтонистите излязат на светло и престанат да бъркат боичките........
11 Февруари 2004 08:48
Бира: Браво, по някога имаш Интелектуални проблясаци.Верно ли си в Канада на соцялни помощи?Такива слухове се пускат в Форума пич.
11 Февруари 2004 08:51
Момчето е напълно право в случая. От сегашните ""лидери"" на """партии""" в парламента само Ахмед Доган ще спечели мажоритарно място. На останалите ще им лъснат белите меса, които са по-надолу от гърба. Натка и СтаниШеф и в най-предания на съответната партия район я докарат, я не докарат 25%. За един истински партиен водач ще е резил да влезе от колективната листа.
11 Февруари 2004 09:25
Цинично е горенаписаното да се казва от един типичен апаратчик , когото никой не би избрал на мажоритарен принцип . Оставам с впечатлението , че в ."Сега" периодично прави скрита реклама на лицето Борислав Цеков . Предлагам да му публикуват подробна биография и всеки сам да го прецени що за стока е .
11 Февруари 2004 09:59
Цеков, Цеков,
Очевидно е, че не си наясно с много неща. Въвеждането на една такава мажоритарна система на първо време ще предизвика сътресения в политическата система, която и без това не е в добра кондиция. Освен това се пропуска и простия факт, че на парламентарни избори се гласува не само за народни представители, но и за правителство и управляващо мнозинство. В условията на парламентарна демокрация управляват партиите, а не личностите. Крайно време е всички българи да разберем, че политиката е колективен спорт и един хубав човек попаднал сам в българското политическо блато може най-много да си развали репутацията, но в никакъв случай не може да промени нещо, защото за приемането на един закон е са необходими не 1, а 121 депутати. Един човек не може да бъде "баща на народите", "корифей на науките" и да ни "оправи". Трябва да има колектив, отбор.
11 Февруари 2004 11:20
Г-н Цеков, бъдете спокоен – ние ще “бдим” не сами кои са против Избирателния кодекс, но и кои са ЗА!
По написаното от Вас:
 “българските граждани искат нещо много просто – да знаят кого избират и да могат да му търсят сметка …. Че мандатът им зависи преди всичко от оценката на хората…”(курс.мой). Откровена манипулация! В Избирателния кодекс възможностите да се търси сметка от избрани депутати и мандатът им да зависи от оценката на хората са точно толкова, колкото и в досегашния закон. Отново те са “народни избранници, отговарящи пред съвестта си” и единствената възможност е да не бъдат избрани в следващи избори (за такава опасност обаче е оставен не само 50% пропорционален избор, но и нови възможности, които Вие добре знаете!).
 “Разбира се, че има много “технически” (кавичките мои!) детайли в този проект, които трябва да се променят или доизгладят. Никой от вносителите не брани алинеите, а принципите.” Интересно, защо когато се постави въпросът за това “доизглаждане” (меко казано!) вие, господа от “Новото време” (кавичките не са мои) изведнъж бурно се втурнахте да бързате? Излиза, че за вас няма значение дали ще приемете алинеи или само принципи за закон. Защо бързате на мен ми е ясно, но вие (и Вие) дали ще имате смелост да го кажете ясно? Това ни води към следващия цитат:
 “грозната истина за лицемерието и лъжата, превърнали се в манталитет за някои политици”. Ето тук ще продължа предишната си мисъл – не бързате ли, защото така гръмко рекламирания от вас (Вас!) Избирателен кодекс е единствената възможност да влезете отново в Народното събрание? Аз съм запознат с проекта, затова говоря с чиста съвест, не по чужди обяснения. Съвсем ясна ми е и целта на мажоритарността в него. Онова “хората да знаят кого избират” е само рекламен трик – работата е “политици”, които по една или друга причина изпадат от корабите на “големите” (защо ли си мисля за доста сегашни депутати на НДСВ?) да имат шанс за нов мандат. Затова е предвидено даже един ако успее мажоритарно, да вкара още няколко от своите неуспели?!? Но по кодекса спирам, авторите му не намериха възможност да го предоставят на обществото за дискусия в оргинал, непреразказан. Или може би се страхуваха? Току виж най-силното оръжие – мажоритарен вот! – се видяло, че е кьорфишек…
Като казах “авторите”, та се сетих – истина ли е, че сред “най-компетентните експерти по избирателно право” (това Вие, г-н Цеков, сте написал за авторите) е и преподавател по физкултура в Университета? Ако трябва ще науча и името му и ще Ви го цитирам.
11 Февруари 2004 11:36
Мажоритарни глупости...
11 Февруари 2004 12:03
Дайте ми пари, много пари. За тях ще ви купя каквито искате депутати.
11 Февруари 2004 12:33
Бояне! Ама и ти май не си много наясно. Партията е колективен орган управлявана от няколко "патрона". Ако не им играеш по свирката - гориш. Няма по смачкваща структура от партийната. Там оцеляват най-мазните, най-подлите, най-некадърните. Всеки интелигентен човек, който иска да му се чуе мнението бива изхвърлен. Поради това, този кодекс ще окаже силен натиск върху партиите да избират и читави хора. Компромис в политиката - ДА, ама да ни управляват цял живот некадърници - НЕ.
11 Февруари 2004 13:30
Devil, напълно съм съгласен с теб за Цеков. Това обаче не ми пречи да искам мажоритарни избори, и в този смисъл да го подкрепям. По три основни причини, които искам да напиша заради Балев.
Първо, нужни са стабилни и отговорни пред избирателите (т.е. неполучени в резултат на безпринципно коалиране) мнозинства. Пример за обратното е ситуацията от времето на Беров, а в някаква степен и сегашната управляваща коалиция. Уви, не е реалистично да се очаква категоричните мнозинства от последните три избора да се случват непрекъснато - оттук насетне това по-скоро ще е изключение. Е, едва ли ще е много по-добре, ако догодина бъде избрано Народно събрание от 220/240 комунисти и 20/240 турци (в България хората гласуват по доста комичен начин), но този риск според мен си струва да се поеме в името на стабилността.
Второ, България има нужда от раздвижване на политическия процес. Политическата система ще се разтърси, но промяната ще бъде към добро. Компромисите, които един народен представител трябва да прави със съвестта си (ако я има) са доста по-незадължителни, ако има собствена политическа база. Американският Конгрес е доказателство за това. Мажоритарният избирателен процес ще бъде краят на блоковото гласуване, с което сега се прокарват бюджета и какви ли не странни закони в тази държава. Ще бъде и краят на стадното гласуване по избори, заради по-конкретният персонален и географски фокус на кампанията, респективно обещанията - няма да е лесно да си просто "човек на царя", за да те изберат. Ролята на партийните централи ще се смали и електоралният процес ще се доближи до народа. Даже и предварителните избори сигурно ще се върнат, напук на персони като Михайлова. Какво по-добро от това народът да бъде суверен отново?
Накрая, мажоритарни избори означават също, че тотално безскрупулни хора като Цеков, ако искат да останат трайно в политиката, ще трябва да са доста по-умерени. В неговия конкретен случай, той едва ли ще представлява Силистра втори път, ако не се сгуши в нечия листа. Твърде много каши, твърде много кадруване, твърде много ортаклък с турците, а това не се забравя бързо. Но ако някой така или иначе иска да подкрепи въпросната нечия листа, най-вероятно ще преглътне и Цеков, като просто го игнорира. Как се преглъща обаче, ако след игнорирането не остава друго име на бюлетината? Ами просто не се гласува. В резюме, Цеков върви срещу себеподобните си, което е чудесно и трябва да се поощрява. Нямам нищо против да го накажа персонално и ще се радвам, ако той го направи възможно, цинично или не.
11 Февруари 2004 15:05
Първо, трябва да се гласува не "с отвращение" за "помияр" по партиен повик, а като се разсъждава със собствената си глава.
Второ, България наистина има нужда от раздвижване на политическия процес. Компромисите, които един народен представител прави със съвестта си се виждат с невъоръжено око навсякъде, където живее "политическото животно" независимо от избирателната система. Народа може да стане отново суверен само в политическите речи, не в живота.
Накрая, никой не предлага мажоритарни избори, а "мажоритарен елемент". Подобен на този от ВНС от 90г.
И съвсем накрая, новите калпавите закони донасят много повече вреда от старите калпави закони. Най-малко с това, че се заобикалят и резултата е правен нихилизъм.
11 Февруари 2004 15:18
Браво на Борислав Цеков. Както каза онзи ден Слави Трифонов - млад, агресивен, умен. Такива депутати трябват. Убеден съм, че този млад политик ще работи и в следващия парламент.
11 Февруари 2004 15:25
Devil,

Ne znam vuobshte dali si chel biografiata na Tsekov, no tia e vpechatliavashta! Dai boje, vseki politik v BG moje da se pohvali s takova CV!
Predpolagam obache, che tvoita biografiika e baia semplichka, silistreneco Znate li, priateli, koito se podvizvate vuv foruma na tozi inache avtoriteten vestnik, omruzna mi bezumno ot rugateli i huliteli... BG ima osezaema nujda suzidateli. Bez nikakvo kolebanie moga da zaiavia, che novovremecut Tsekov e imenno takuv. Neotdavna Slavi Trifonov kaza, che toi e edin mlad i aktiven deputat, koito mnogo dobre se spravia
>(снимка: натиснете тук)
11 Февруари 2004 15:30
Podkrepjam s dve race (i s kraka ako trjabva) tozi ixbiratelen kodeks. Toi 6te ni dade pravo i kriterii, po koito da sadim deputatite.
Vinagi bih glasuval za takiva kato Cekov, koito realno rabitjat - vnasjat zakoni, otstojavat pozicii. Bez zna4enie dali vinagi sam saglasen s tjah ili ne.
A raznite mizheturki - van ot parlamenta.
11 Февруари 2004 15:39
Abe kato za4etoh foruma - ima 2-3, koito sa za zapazvane na statukvoto s tapite partiini listi. Javno sa im ugodni. A na komplexarite i seljandurite, koito petnjat tozi forum s prostotiite si i sipjat samo rugatni bez da sa v sastojanie da napravjat ne6to polezno za BG ne trjabva da se obru6ta vnimanie. Drebna zlobica na nzna4itelni horica.
Kurazh na tajiva kato Borislav Tzekov !!! Inteligentnite hora ocenjavat usilijata na onezi, koito iskat promjana v BG.
11 Февруари 2004 17:55
Половинчати мерки.
Но все пак по-добре отколкото никакви.
Посоката е вярна, но има още дълъг път да извървим.
11 Февруари 2004 18:14
Айдеее, егаси лобито в защита на Цеков се е появило... Съвсем спонтанно, предполагам Самият довод “Слави похвали еди-кой си в Шоуто...” пък направо ме втриса.
-
Вижте, юнаци, пропорционалните партийни листи са нещо много лошо, ама засега по-добро няма. Възможни са единствено усъвършенствания на тема селективни листи и т.н., т.е. нещо което да вкара мажоритарен елемент вътре в листата. Иначе така както хвалите мажоритарните избори, не забравяйте, че:
1) те ограничават представителността, тъй като партия с 49 % подкрепа може да няма нито един депутат;
2) създават риск, тъй като партия с 51 % подкрепа може да спечели 99 % от депутатските места и напр. да прекрои конституцията както си иска и с каквото си иска квалифицирано мнозинство (помните ли изборите за ВНС?);
3) не създават никакви гаранции за по-голяма отговорност на депутатите; и
4) не създават никакви предпоставки за качествен избор, тъй като
а) дървеният комунист / седесар / обикновеният турчин няма да гледат личността, а бюлетината; и
б) ще се напълни с мажоритарни клоуни тип Жорж Ганчев.
-
А сега, довиждане, г-да от кабинета на Новото Стреме и г-н Цеков, приятна вечер и да не забравите да гледате кого ще похвали тази вечер Славейко Да живеят мажоретките и мажоритарните пакети акции!
11 Февруари 2004 18:42
Forza, на мен НЕ МИ ПУКА за партия с 49% подкрепа, която не е способна да вкара и един човек в парламента. Най-малкото това означава че няма ЛИЧНОСТИ в партията.
*
Да, това би направило възможно избора на Жорж Ганчевци (не беше ли избран при пропорционални избори?), но така също би изхвърлило старите увехнали мразени от всички муцуни, здраво вкопчили се в партийните листи.
*
Мажоритарните избори ще позволят един депутат да бъде преизбран или не в зависимост от това как се е представил.
Аз искам да гласувам за личности, а не за сбирщина от хора от които съм виждал един-двама.
*
Дали мажоритарните избори ще се отразят добре на България - не се знае, но по-зле, при настоящата изборна безизходица, трудно може да стане.
*
Точно сега е момента да се гласува за личности - хората са разочаровани от партиите, преобладава наказателния вот, правителствата на всички големи партии се провалиха. Мнозинството от хората (включително и аз) не гласува защото не иска да гласува за партии.
Твърдия електорат ще си гласува пак за партиите, но мажоритарни избори биха привлякли голама част от негласуващите.
*
За мен недостатъка на този проектозакон не е мажоритарната система, а по-скоро съчетаването и с пропорционалната, което до голяма степен обезсмисля мажоритарния вот.
11 Февруари 2004 19:03
Браво на последните форумци - ето това е смисълът на този форум. Да се дискутират сериозно идеи, предложения и проекти. Не бива да позволяваме на разни байганьовци и комплексирани селяндури да плюят, ругаят и псуват де що видят, за да компенсират собствената си интелектуална бeзпомощност. Като Devil, дето пише, че е от Силистра. Не че съм бил там, но съм чувал, че е голям мрак. Та, ако такива безпросветни селяци ще определят бъдещето на България, просто няма да стане номера. В ъгъла и да си налягат парцалите. Ясно ли е, Devil ?!?
11 Февруари 2004 19:05
Всъщност "силистренеца" е Hick - за него също се отнася долното.
11 Февруари 2004 20:02
Поредната поръчкова статия на Бойко Борисов. Абе, щом на един полуграмотен пожарникар, забогатял от рекет и "охранителна" дейност се намират хора, които да вярват си заслужаваме дереджето!
Тошко Африкански, 21.11.2003 г.
Не бива да позволяваме на разни байганьовци и комплексирани селяндури да плюят, ругаят и псуват де що видят, за да компенсират собствената си интелектуална бeзпомощност.
Тошко Африкански, 11.2.2004 г.
Без повече коментар.
11 Февруари 2004 20:37
Moana, моята биография не включва нито мама Лили, нито дружки като Зинаида и Хюсеин Чауш, нито заплашвания, заяждания и политически натиск срещу всички от бившия областен Петко Добрев и Райчев до шефовете на половината учреждения в Силистра, което наистина я прави семпла. Предпочитам я такава, а ти освен да четеш биографии се поинтересувай и какво стои зад тях. Хората с впечатляваща биография имат склонност да се забравят.
12 Февруари 2004 10:07
Извинете ме, уважаеми спорещи, но явно в спора ви избледнява целта на занятието. Да видим за какво говорим:
Как най-добре да избираме хората, които в следващ период ЩЕ УПРАВЛЯВАТ страната.
Е, добре! Бихте ли ми посочили съвременна държава, която да се управлява от ЛИЧНОСТИ, а не от ПАРТИИ? Само диктатурите!
Разиграйте си избор по кодекса – 120 мажоритарни депутата (Софиянски, Причкапов, Лечков, Христо Стоичков, Мария Гигова, стотина “бизнесмени” с много пари и т.н.) и 120 партийни депутата на групички по 10-15, в които влиза и антуража на мажоритарните. След това си представете управлението на страната в следващите 4 години (преди това пригответе нещо успокоително под ръка)…
Освен това виждам, че доста първосигнално провъзгласявате противниците на кодекса за привърженици на старите партийни муцуни. А цялата работа е, че кодекса е направен с цел да се пообновят “муцуните” и няма нищо общо с нашето желание за избор на стойностни свестни хора. Самият факт, че изобщо не става въпрос за начин на търсене отговорност през мандата, трябва да ви подскаже нещо!
Избирателната система безспорно има нужда от промяна. Но къде-къде по мажоритарен елемент ще е например, ако избирателят в даден район знае, че има право да избере примерно 4 депутата и може да отбележи в партийната листа 1, 2, 3, 4, както той ги вижда, а не както партийните апаратчици му ги поднасят. При това да има право да сложи двама от БСП и двама от СДС например! Дали това не е баш мажоритарен елемент? И дали избраните няма да помнят, че тях сме посочили за да мислят за управлението на първо място, а след това за собственото си благополучие? А партиите как ще си формират листите ако искат да имат депутати?
П.С. Единият от “най-компетентните експерти по избирателно право”, за който попитах по-горе, се именува Хиджов и е преподавател по физкултура в Университета.
12 Февруари 2004 15:10
О, hick виждам, че си лично заинтересован и затова плюеш Цеков. Прочетох, че и друг път си приказвал подобни глупости във форума по негов адрес. Дали Цеков ще е депутат от Силистра едва ли зависи от теб. Според мен политици с перспектива като Цеков (за когото пише, че е от София) нямат място на майната си в Силистра. Такива като него са нужни националната политика, а дребните местни интрижки и простотии са за такива като тебе. Бих посъветвал Цеков въобще да не се занимава със Силистра на следващите избори. Ако не се кандидатира в София, по-добре да дойде при нас в Гоце Делчев, например. Тук уважаваме борбени патриоти като него!
12 Февруари 2004 15:22
Африкански, видя се, че в София уважават "борбени патриоти" от сорта на Софиянски и Дилов за които се гласува с "отвращение", но по партийна поръчка.
12 Февруари 2004 20:03
Графе, естествено че има много варянти за реализиране на мажоритарен вот.
*
Говоря принципно и съм далеч от мисълта че новия закон ще подобри нещата.
*
Също така виждам че доста си "идеализирал" резултатите от мажоритарните избори.
*
Системата която предлагаш е добра, но значи ли това, че ако искаш да се кандидатираш трябва задължително да си включен в някоя партия?
*
Бихте ли ми посочили съвременна държава, която да се управлява от ЛИЧНОСТИ, а не от ПАРТИИ?
Всички президентски републики.
*
помнещ, да - стават такива работи. Показателен е също избора на Ширак във Франция. Но тогава да вземем да вземем да избираме президент и кметове пропорционално - който спечели най-много съветници да назначава кмета.
14 Февруари 2004 00:07
Драги Amilcar Barca, това, което дадох като примерен вариант даже не е система. Дано наистина да съм “идеализирал” предположенията за резултатите от мажоритарните избори, но… Колкото до президентските републики Вие сте напълно прав (откровено казано, те по ми харесват, въпреки минусите си!), но сравнението е невъзможно – ние говорим за парламентарни републики. А кой управлява у нас и може ли да има управляващи (правителство) без партия? И щом ни управляват партии, не е ли по-добре да се повиши и извади на показ тяхната отговорност? В тая връзка – “моята” система е много по-екзотична и никога няма да се осъществи, въпреки, че е напълно логична от тази гледна точка… (изложил съм я в темата “КАК И КОГО?!?” в Мнения на Общество)
В заключение – най-тревожното на въпроса, който разискваме тук е, че влиянието му върху развитието на България е за сравнително продължителен период (за дережето ни!). Отново ще трябват доста години, докато се усетим, че сме направили поредната глупост…
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД