Finn: Уважаема г-це Дончева,
1. Как виждате развитието на политическия морал в последните 15 години на "демократичен преход" в България?
2. Одобрявате ли финансирането от външни сили на партиите в България и ще направи ли БСП нещо, като дойде на власт, за спиране на този модел?
3. Какво смятате за ДПС? Законосъобразно ли е съществуването на етническа партия и трябва ли да се зачита волята на народа за нейното премахване?
4. Смята ли БСП да се коалира в бъдещите избори с ДПС и не мисли ли, че една такава коалиция ще бъде крах?
Харесвам силните партии с ярки личности, с ярки идеи, с ярки възможности да влияят върху обществените процеси. Не може да има силен национален отбор без силни клубове в "А" група.
Не одобрявам финансирането от външни сили, анонимното финансиране и системата на финансиране, която позволява създаването на т.нар. бизнесполитици. Т.е. на политици с ярко финансово влияние, които ръководят политическия живот, водени от зависимостите, в които са попаднали.
Смятам, че БСП трябва да работи, за да бъде максимално силна. Ако бъде така, тя ще има възможно най-голяма подкрепа сред обществото, ще бъде най-атрактивна за коалиционни партньори и най-достойна за шампионската титла.
А дали със или без ДПС, важно е да имаме възможност да избираме, когато му дойде времето.
Finn: 1. Смятате ли за необходимо приемането на Закона за конфискация на незаконно придобитото имущество? Не смятате ли, че БСП има най-силната морална подбуда като реформирана лява партия да проведе в действие този закон, но с 15-годишна давност?
Аз съм ЗА приемането на закон за конфискация на незаконно придобитото имущество и подкрепям министър Петканов и неговите усилия вече година и половина. Недостатъци могат да се намерят във всеки закон, но не в това е проблемът. А докога да се върнем назад... Политиката е изкуство на възможното. Нека да започнем, за да да повярват хората, че в този живот може да има и малко справедливост.
Не пей ми се: 1. Считате ли, че политическият модел в България вече се е изчерпал откъм съдържание и каква е вашата визия в тази връзка?
2. Не считате ли, че формулата "Запазване на етническия мир в България" е изживяла времето си и в тази връзка преекспонирането на тази формула не е ли пагубно за България и в частност за вашата партия?
3. Извън предложението на президента за референдум за ЕС считате ли, че същият е заплаха за политическият модел на България?
4. Уважавате ли президента Първанов? Въпросът ми е в контекста на видяното от тв екрана, когато той направи предложението си за референдум за ЕС пред народните представители в НС и след края на речта му никой не стана на крака да го изпрати. Не съм му фен, но считам, че това бе лошо послание към хората.
Не мисля, че политическият модел в България се е изчерпал. Струва ми се, че не можем да го уплътним. Формулата за запазване на етническия мир в България чрез политическо представителство на българските турци от определена политическа сила може да се промени. Т.е. българските турци да имат реална възможност да участват в управлението и да бъдат политически представени и през другите партии. Смятам, че времето ще даде възможност и за това.
Президентът постави въпроса не само за референдум за ЕС, а въобще за правомощия на президента да иска референдум по определени въпроси. Мисля, че мнозинството реагира отрицателно без аргументи, че към тези въпроси ще се върнем след време и са възможни и други решения.
Уважението към президента Първанов не бива да се измерва със ставането на крака. Идеите, които той представи в словото си, бяха много сериозни, предизвикаха бурна реакция и те ще продължат да бъдат актуални.
Барабанист: 1. Не мислите ли, че парламентарната република като форма на управление се провали в България? Не смятате ли, че за нас е по-подходяща президентска република? Според мен един човек трябва да поема отговорността за управлението на страната и лично да отговаря пред избирателите за политиката, която води - така, както е в САЩ, Русия, Франция.
2. Ако сте на същото мнение като мен, бихте ли се ангажирали лично с реализацията на тази идея? Защото тя е подхвърляна от доста политици, но чак когато излязат от властта.
Вашите въпроси за провала на парламентарната република и замяната й с президентска ми напомнят за наша национална черта: като посадим фиданка, след час да я повдигнем да видим дали се е вкоренила. Парламентарната република е като фиданката. Ще трябва доста да се погрижим, за да израсне тя като голямо дърво. А съсредоточаването на надеждите в една единствена личност едва ли е най-доброто. В крайна сметка, сигурни ли сте, че подбираме най-добрия? Справка: сегашния министър-председател.
Finn: Какво мислите за управлението на сегашното правителство на Симеон Сакскобургготски? Не притежава ли то авторитарен характер с вкус от живково време? Не решава ли то въпроси, които засягат национални интереси, под масата, в чекмеджето, с кабинетни решения?
Не ми допада сегашният стил на управление на правителството и мнозинството. Не бих го нарекла авторитарен. С.С. се държи като цар. Не счита, че трябва на някого нещо да обяснява, че някой може да му иска сметка и да му търси отговорност. Но недоумявам поведението на повече от 120 души, възпитани след 1945-а година, които се държат като царска свита, сервилно, угоднически, без да си дават сметка, че демокрацията изисква възможност за контрол на гражданите над управниците и че този контрол върху изпълнителната власт трябва да правят парламентаристите, дори и тези от мнозинството.
Що се отнася до личното облагодетелстване на министър-председателя с имотите, включително и връх Мусала, и на чиновниците с апартаменти, всичко е ясно! Не е луд който яде зелника, а който му го дава!
Виждам обаче, че хората приемат този начин на водене на обществените дела доста толерантно. Щом е така, трябва да проявим търпение до следващите избори.
ivo_t: За съжаление не се познаваме. Аз съм на 25 г., член съм на БСП от 7 години, но все по-трудно намирам мотивация за активност. Не мислите ли, че и в БСП е време за учредяване на движение "Новото време"? С удоволствие бих ви помогнал за това, съвсем безкористно бих работил с вас.
Можем да се видим, а дали ще учредяваме движение "Новото време" или не, ще се разберем. Нали знаеш какво е казал Левски: "Времето е в нас и ние сме във времето".
kmironov: Надявам се, че един ден ще станете министър-председател на България. Ако допуснем, че този ден е сега, кои 3 проблема най-напред ще се опитате да решите и кои 5 личности ще предложите за министри на: правосъдието, отбраната, вътрешните работи, здравеопазването и образованието, науката и културата?
Оптимална и леко функционираща държавна администрация. Престъпността и мотивиране на активните хора да участват в решаване на проблемите на България. Личностите ще са себеподобни по възгледи и по манталитет.
Чичо Фичо: Смята ли г-жа Дончева за целесъобразно председател на БСП да е син на висш комунистически велможа, секретар на ЦК на БКП? Запозната ли е тя с биографиите на други европейски соцлидери, например Герхард Шрьодер? Последният е син на чистачка и убит на фронта войник, напуснал училище на 15 г., за да работи обща работа по строежите.
Запозната съм с биографията на Шрьодер, само че той стана водещ кандидат на ГСДП, след като тя беше 16 години в опозиция. Може би ако ГСДП не е била толкова дълго в опозиция, нямаше да знаем, че съществува Шрьодер.
Съжалявам, че не мога да отговоря на всички въпроси. До нови срещи. Беше ми особено приятен и полезен контактът с вас. Бъдете здрави, късметлии, щастливи, навитаци, жадни за силни усещания! Ако искате да продължим, пишете на адрес: tanyadon@mail.orbitel.bg
|
|