:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,930
Активни 630
Страници 12,495
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Software

(меки работи)
Всеки ден от тазгодишния февруари ни обогатява с нови примери в полза на приватизацията на всяко предприятие и дейност, която все още се намира под държавна опека. Не че бележим главоломни успехи в разпродажбата. Но дори спазарената на половин цена приватизация ни спестява бъдещите разходи, хаос и скандали, така типични за всяко българско начинание, което се управлява на обществени начала. Ето например



епохалния информационен проект



на Националната здравноосигурителна каса, който вече има заслужено място в историята на световните финансови провали. Именно нашата софтуерна поръчка бе камъчето, което обърна стремглаво препускащата към висините на американските борсови котировки колесница на кипърския технологичен гигант АремисСофт. След мъчително умуване дали българският проект ще донесе 30, 300 или само 3 милиона долара на компанията, щатските власти най-сетне свалиха акциите на компанията от борсата, а потомците на Артемида фалираха. Затисната под отломките на изпълнителя, информационната система на националния здравен осигурител вече четвърта година не може крачка да направи. Това е само поредното доказателство, че

в българския закон зее яма - празнина.

В нашето право липсва уредба на кризисното управление на вече сключени от държавата договори. Тя боде очи най-остро в специализираните закони за обществените поръчки, за приватизацията и за следприватизационния контрол. Обидно многословен, докато реди регулярните административни процедури и наказания, българският законодател се оказва съвършено неспособен да предвиди и уреди какво се случва, когато субектът на регулиране навири петалата и се спомине от търговския свят. От този момент покойният субект в никакви административни производства не може да участва, а като няма кого да мачка и наказва, администрацията буксува безпомощна като валяк в блато, мълчи гузно години наред и накрая подвива опашка, неспособна да защити обществения интерес. Картинката не е нова. Същото наблюдаваме по повод фалита на "Балкан", при насилствено обявените в несъстоятелност банки и в хиляди фалити - твърде "дребни", за да бъдат забелязани. Но случаи като софтуера на здравната каса са твърде мащабни, за да останат незабелязани. И при тях личи как изпадналата в кризисна безтегловност държавна машина



симулира дейност без здрав разум



като робот пред препятствие, което липсва в програмата му. За да прави нещо въобще, касата поръчва одит след одит на незавършения си софтуер, умува, гръмко псува и е на път да реши да почне целия проект отначало, като похарчи още веднъж платената вече на "Аремис" сума. Което си е бясно разхищение. А решението е видимо и просто. Какво прави човек, който е платил да му строят къща, но предприемачът е вдигнал два етажа, гътнал се и умрял? Плаща на двамина други строители конкуренти да му напишат доклад, че къщата е очевидно незавършена? Плаща на трети да бутне всичко построено и наема четвърти да почне да строи от основи? Не. По-разумното е да събере осиротелите зидари на споминалия се майстор и да завърши започнатия градеж, преди да се е разпаднал. Нужно ли е да се убеждаваме, че



компаниите не пишат софтуер,



това го вършат конкретни хора на два крака. Вярно, че мекия "Аремис" вече го няма. Е, и? Вместо да кърши китки и да умува години наред, колко й струва на администрацията да покани подизпълнителите и програмистите на фалиралия доставчик, да встъпи в техните права срещу "Аремис" и да ги организира, за да завършат с минимални загуби започнатия и вече платен (донякъде) проект. Фирмите подизпълнители и разработчиците - ако не всички, то повечето - са нашенци. Нали тъкмо това ни доказваха преди години - че спечелилият търга за здравен софтуер "Аремис" ще инвестира у нас и ще открие стотици работни места за писачи на програми. Както впрочем бе направил и в Индия, където бе натрупал опита си по международни проекти. Убеден съм впрочем, че управителите на здравната каса лично познават хората, които са изработили фаталния им софтуер, и отлично знаят как да се завърши блокираният проект. Но така е устроена държавната ни машина:



тя търси вина, а не търси решение



на възникналите пред нея проблеми. А това е изключително скъпо. Десетки милиони се пилеят с лека ръка само защото няма ред и процедура да се вземат подсказваните от здравия разум решения. И затова се налага приватизацията като панацея. Не защото частникът е по-умен от държавния служител, а защото е свободен човек, който бързо и лесно може да вземе смислените и евтини решения.
16
667
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
22 Февруари 2004 20:37
Хърсев, като икономист, би трябвало добре да знае, че една административна структура работи добре, когато има механизми за саморегулация.

Конкуренцията е основен механизъм за саморегулация на икономиката.

НЗОК е лишена от този механизъм -- няма конкуренция. По същество, НЗОК е планово предприятие от социалистически тип.

Какво да се направи?

Да се гласува закон, който да позволява юридически лица да извършват дейности, конкурентни на НЗОК, а гражданите да избират дали да внасят здравните си вноски в НЗОК или при конкурентите!

22 Февруари 2004 22:32
Хубаво прави Хърсев, че изобщо повдига въпроса.
Питам се
-каква част от дължимата сума е платена, ако изобщо нещо е платено.
-има ли фалиралата компания правоприемници?
-на кой според сключения договор етап се учредява правото на собственост върху поръчания софтуер (т.е - кой е собственика на недовършения софтуер към днешна дата. Ако софтуера е недовършен, продукт, който е бил предмет на договора, няма, колкото и да му е странно на Хърсев. Фалиралата фирма дължи обратно парите, а не софтуера. Така че, една студена гола вода.)
-програмистите и подизпълнителите, които са работили по поръчания продукт, със сигурност нямат отношение към собствеността на този продукт, и ако не-собственик им поръча да го довършат, че и да вземат пари за това, попадат под ударите на един куп федерални закони за защита на интелектуалната собственост и авторските права, един от друг по люти, и ще трябва да прекарат остатъка от дните си на алкатрас, а не на острова на афродита.
На теория здравната каса би трябвало първо да поиска да и се признае правото на собственост върху недовършения продукт. Т.Е. условно да признае продукта за довършен, за да може да се разпорежда с него -т.е.-да поръча на трето лице довършването му. Пак вероятно, за да получи право на собственост върху продукта, здравната каса трябва да плати уговорената сума - на теория-изцяло, ин фул. И да стане горд собственик на едно скъпоструващо нищо.
Кво и пука, нали парите са взети от джоба на данъкоплатеца.
Абе, тия, здравни осигуровки, няма ли да ги увеличават мъничко, че да се избият разходите?
Здравната каса - кредитор на американско-кипърската мъгла.
Да си умреш от смях.
Деба и мениджмънта.
За вратовете и на първото дърво.....ма няма да стане...
22 Февруари 2004 22:45
Причината е една, всички я знаят, но се правят че такова нещо не съществува. Хайде, за случайно попадналите на темата да кажа:


1) Всяка българска софтуерна фирма ще свърши работата за максимум 10% от сумата, платена на АремисСофт, ще я свърши по-бързо и по-качествено.


2) Целта не е била да се изгради информационна система, а да се вземат парите. Целта има и други две имена -- подкуп и корупция, взаимнозаменяеми.


3) Бюрото за финансово разузнаване да проучи кои хора стоят зад АремисСофт. Защото аз си мислия че са българи.


4) Хърсев не е прав за "дострояването". АремисСофт най-вероятно са аутсорснали писането на софтуера, така че издирването на хората не е добра идея. Освен това дописването не е добра идея, щото софтуера доколкото знам е ужасно тежък и разчита на М$ технологии, които, както знаем, водят тежки програми.


5) Кога ще излезе някои да каже как са купувани за администрацията на касата голям брой 17" TFT монитори на цена $2000 когато същите на пазара тогава струваха под $900?




22 Февруари 2004 22:57
Хърсев си противоречи. От една страна пише за software, а дава пример с къща - hardware. При софтварето в повечето случаи (ако не във всички) е многократно по-ефтино да се започне на празно място отколкото да се кърпи една очевидно неработеща концепция и система(ако беше работеща, досега да са я приключили). Промените в софтуерните технологии и развитието на телекомуникациите в България са такива, че няма никакъв смисъл да се кърпи византийското недоносче.
Хърсев е умен и чете много - значи става дума за най-обикновено лобиране. Да земем некой лев.
22 Февруари 2004 23:04
Не съм съгласен с ано69 по две неща:
1. Всяка българска софтуерна фирма ще направи подобна система. Не е всяка. Всяка може да обещае, но 5-6 наистина могат. Въпросът е дали ще бъде избрана някоя от можещите.
2. 10% от цената. Е това е най глупавото! Заради останалите 90% българските момчета бягат от България. Трябва да е за 90% от цената за да остават.
22 Февруари 2004 23:29
Hugin, май не си наясно със софтуерния бранш в БГ.


Ясно е че говоря за фирми които МОГАТ да го напишат.


Освен това изобщо знаеш ли за какъв софтуер става дума и/или за сумата, платена на АремисСофт? А в крайна сметка българските фирми (и съответните работещи в тях програмисти) ще са доволни. Какво ще кажеш за факта, че БГ фирми се очаква да ИЗНЕСАТ разработен в България софтуер през 2004 на стойност 40 милиона ЕВРО? А? Да си чувал, че имаме сериозни традиции в аутсорсинга? Имам в предвид на софтуер, не на програмисти


И да не забравяме, че "бягащите програмисти" е тенденция, която от няколко години не е в същия обем, както в началото на 90те.


Тук става дума за друго. За това как някой е взел пари и не е свършил работа, как някой друг му е позволил, и как това са парите на нашите баби и дядовци, майки и бащи, които заради такива тарикати не могат да си позволят медицинско обслужване.

Редактирано от - ano69 на 22/2/2004 г/ 23:34:44

22 Февруари 2004 23:37
Тази статия като че ли специално е сложена за форумците .
Имайки в предвид че доста голяма част от тях са програмисти! И пак имайки впредвид, че доста голяма част от програмистите, които четат тази статия (т.е. имат време за четене) в момента или са между проекти, или се чудят какво да правят...
Каквото и да се напише повече за тази сделка - нищо няма да се промени.
Всичко е за съд. Но в БГ далеч по-тежки сделки се разминаха, та за някакви си "въшливи" 8 млн. ли сега ще правим на въпрос...
23 Февруари 2004 00:26
По принцип съм съгласен, че е по-редно да се направи нов проект, отколкото кръпки по стария. И още, защо просто не се изиска неустойката по проекта на АремисСофт от представителите и в БГ. Виждал съм тези хора и съм виждал индийците с новите коли и високи заплати.
Не вярвам, че парите ще се върнат, но поне опитайте. Никой няма да се съгласи да пише за 10% от цената...........
Навремето, когато работех в една небезизвестна банка, шефа на банката презрително рече "Хм....програмист................"... С тази случка съвсем презрително мога да кажа със същият тон на "другаря" Хърсев - Хм........икономист.. ...... ми оправяй се..........
23 Февруари 2004 11:29
Hugin е прав. Фирмите, които могат да извършат това програмиране, основано на надеждни платформи и с добра поддръжка, в България не са много - поне не всички могат.
Аз мога да добавя нещо от гледната точка на клиента, а не на изпълнителя. Ставал съм свидетел как хора с ясна представа за нужния софтуер са изтиквани на заден план заради доминиращото положение на някой с по-добри контакти, който налага собствената си позиция с користни цели. Просто казано - в здравната каса има хора, които знаят как трябва да работи продуктът, но други лобират за приятелски фирми, за да приберат пари за себе си. Обществените поръчки през борсата нищо не спасяват, само задълбочават проблема с наши хора при брокерите.
Проблемът с хардуера също е много важен, защото се плаща прекалено много, над пазарната стойност, за определени стоки.
Нищо не помага - страшно сме крадливи
Помислете какво право правителството с Майкрософт и ще видите, че на най-високо ниво нещата са също толкова гнили.
23 Февруари 2004 14:48
Какво цели Хърсев с тази статия?
Най-простото е, че си отбива номера, заради задълженията и правата си(парите де) към СЕГА.
Ако има по-далечна идея, това няма начин да не е свързано с някоя и друга Хърсева комисионна или направо далавера.
- Може това да са работилите за Аремиссофт, които чрез него публично обявяват готовност да завършат нещата, е срещу тлъста комисионна за Хърсев. А може самият Хърсев да се реши да ги обединява за завършването на работата и те хал-хабер да си нямат за неговите щения
- може това да са други фирми, които наистина ще им е по-лесно да пренапишат всичко отначало, но може би точно тук е уловката: първо дай парите за опит да се донапише софтуера, а после като не стане дай сега отново (за трети път) пари за нов софтуер.
23 Февруари 2004 18:52
Г-н Хърсев, преди няколко месеца Вие защитихте с няколко аргумента замяната на външния дълг от долари в евро, направена от лондонските професионалисти.
Бихте ли повторили своите аргументи още веднъж, защото съм ги забравил.
А въобще, смятам, че е време да започне по-мащабен обществен дебат за ефекта от замяната на валутата, в която се изчислява външният дълг на окаяната ни територия.
Не съм убеден дали замяната е била в интерес на данъкоплатците, но нещо ми подсказва, че е била в интерес на конкретни физически личности.
23 Февруари 2004 19:02
Хърсев пак ги реди едни медени, та чак сладки... Кой Ай Ти-специалист бе, г-н Хърсев, ще си тури главата в торбата, да си затвори пътя на Запад, прецаквайки една западна фирма, независимо от издънките й? И кой проглуши ушите на целокупния български народ от всевъзможни медии да обяснява колко гаден бил договорът с "Аремис"? Айде спомнете си и най-накрая назовете името на главния виновник за провала на договора - казва се Никола Василев, ако не се лъжа? И сега всички платени "джурналисти" и "експерти", които преди две години пишеха колко е гаден този договор, обвиняват здравната каса като цяло. А е факт, че виновен е единствено горепосоченият индивид. И вие го знаете много добре. Амин...
23 Февруари 2004 20:01
Идеята принципно е добра и всеки добър мениджър би се възползвал от подобна ситуация. Но, как без "но", проблемът е, че 1. В България няма много добри мениджъри за програмисти /в смисъл като количество много/ и 2. По този начин би се затворило кранчето някой да гушне поредния комисион от поредния безсмислено скъп договор. Затова силно се съмнявам, че идеята ще има чуваемост.
23 Февруари 2004 20:04
Huguin, изглежда никак не е наясно с програмирането. Няма разлика дали правиш къща или програма. Във всички случаи да преправяш нечия чужда концепция може да излезе сто пъти по-трудно, отколкото да бутнеш къщата и да я вдигнеш на ново. Ти някога опитвал ли си се да четеш чужд код и да се опиташ да разбереш за какво става дума? И колко точно време отнема, докато се вдене енджина и куп други простотии? Тъй че не се изказвай като ...... аре да не обаждам.
23 Февруари 2004 20:10
"Мека му глава !"
Иска да ни каже Хърсев....
23 Февруари 2004 21:42
Теменужке, коя е тая западна фирма, заради която програмистите си отрязвали пътя на Запад?Имаш предвиф регистрираната фирмичка в Кипър? Ако само се поразходиш из сайтовете на софтуерните гиганти, ще видиш че почти всеки един от тях предлага готов "Health Care Management" продукт, който трябва само да се "аджаства" за конктретните български условия.Да не говорим че има специализирани компании, които предлагат само Health Care-проекти(като Keane, Inc. например). Всичко бе една гигантска далавери, която стартира бившия шеф на Здравната каса Илко Семерджиев, избирайки г-н Никой от Кипър за такъв отговорен проект.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД