Когато министрите говорят публично, да престанат да го правят като "отделни личности", а "в контекста на провежданата управленска програма на правителството като екип". Това повелява едно от десетте указания, сведени до членовете на кабинета на първата им сбирка през февруари. Декларираната им цел е "подобряване на координацията и взаимодействието между отделните министерства при изпълнение на политическата програма за управление на правителството" и "повишаване на ефективността на работата на отделните министерства".
Половината от 10-те премиерски заповеди обаче просто засягат публичния образ на кабинета. Отделни пунктове издават и недоволството на Симеон от начина, по който го информират за работата по ресори.
Министрите, шефовете на кабинети и парламентарни секретари занапред трябва да се срещат с пресшефовете, за да обсъдят предстоящите си инициативи и публични изяви. Препоръчано е това да става "редовно и периодично". Министрите като цяло трябва да подобрят връзките с обществеността и медийното представяне на провежданата политика.
Премиерът намира, че материалите, подготвяни от министерствата за изявленията му, съдържат експертни фрази и клишета, а не истински политически послания. Разпоредено е занапред те да съдържат именно посланията и да се подписват от съответния министър или шефа на политическия му кабинет. На бюрото на самия Симеон до 25-о число трябва да постъпва доклад с най-важните инициативи на всяко ведомство и свързаните с тях послания за следващия месец. Раздувките са нежелани - текстовете трябва да са до 2 страници.
Сътрудниците на Симеон намират и че той често бива ангажиран необмислено за участие в конференции и патронажи. Препоръчан е "по-прецизен подход" в тези случаи. Сакскобургготски иска да се разтовари и от разрешаването на споровете между членовете на кабинета си. От "Дондуков" 1 предупреждават: ако възникне проблемен въпрос между министерствата, да се търси съдействие от ресорния вицепремиер, преди да се ангажира вниманието на премиера.
Министрите са инструктирани да засилят политическите си кабинети. От 5 февруари насетне съветниците им трябва да се справят по-добре с анализите, стратегическото планиране и контрола върху приетите решения. До 16 февруари министрите е трябвало да отчетат пред премиера как ще подобрят взаимодействието между кабинетите (които формулират задачите) и администрацията в министерствата (която ги изпълнява).
"Дондуков" 1 препоръчва съветническият екип на министрите да обсъжда предварително проектите на закони или действията, които засягат интереса на повече граждани. Особено ако се изисква "предварителна подготовка на общественото мнение". Въвежда се задължително изискване към разглежданите в МС проекторешения да се прилага и прогноза за въздействието им.
От препоръките излиза, че досега решенията, приети на закрити заседания на МС, не са стигали до министерствата по съответния ред. Решаването на проблема е поверено на главния секретар на МС Севдалин Мавров. Освен това министрите занапред са призовани да държат в течение колегите си за важните си политически срещи в страната и в чужбина. Основните изводи и задачи трябва да се съобщават на оперативките преди официалните заседания в четвъртък.
Зададено е и "домашно" за министрите. Те е трябвало експериментално да си напишат на лист хартия 15-ина основни задачи, които стоят пред тях като приоритет за годината "съобразно речта на премиера при откриването на парламента на 14 януари". Задачата е поверена на политическите кабинети, главните секретари и директорите на дирекции в министерствата. Министрите би трябвало да са ги получили на заседанието на кабинета на 19 февруари.
вмеесто да си стегне торбичката за мадрит, стягал си бил министрите.този мало
умник, е позр за България, до кога ще го търпим?