:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,140
Активни 767
Страници 1,607
За един ден 1,302,066
Според изследване на Коалиция 2000 сред 471 фирми

Корупцията се увеличава, подкупите стават по-големи

При всеки 6 от 10 обществени поръчки е дадена сума или подарък на стойност над 1000 лв.
Корупционните практики в бизнеса се увеличават плахо, но постепенно, установи поредният корупционен мониторинг на Коалиция 2000. Проучването е направено сред 471 стопански организации и е национално представително. Понижените като брой през ноември 2003 г. подкупни практики, свързани с получаване на разрешителни и лицензи и спечелване на обществени поръчки, са се върнали към високите си нива.

Засилва се корупционният риск при издаването на разрешения за строеж и отпускането на кредити, установи изследването на агенция "Витоша рисърч". Увеличава се и стойността на подкупа - подарък или сума. Над една четвърт от фирмите е трябвало да дадат повече от 1000 лв. за тези две услуги, се твърди в проучването. Според него има покачване на подкупите и при най-скъпо "платените" обществени услуги - част от тях вече надхвърляли 5000 лв.

При всеки 6 от 10 обществени поръчки неофициалната сума или направеният подарък за спечелването им е бил на стойност над 1000 лв., пишат авторите на изследването. Всеки втори бизнесмен, който е спечелил обществена поръчка, е трябвало да плати за това, добавят те. Интересно е да се отбележи, че отново са регистрирани подкупи от над 20% от стойността на поръчката, след като такива отговори не са били отбелязвани цяла година. Подобно като това при обществените поръчки е и положението при договорите с големи компании.

Над 1000 лв. са давали и 4 от 10 фирми, които са платили при участието си в съдебни дела, както и една трета от тези, които са сключвали договори с големи предприятия чрез "плащания под масата". Отчита се, че все пак най-често нерегламентирани суми се дават, за да се избегне плащане на глоба за извършено нарушение.

Интересно е да се отбележи, че има увеличаване на бизнесмените, които отговарят, че са запознати с корупцията от личен опит. Освен това се отчита и покачването на оценките за практическата й ефикасност. Тя вече не е просто "нормална сделка", знаят се както начините за даване на подкуп, така и "тарифите" за различните видове "услуги", получавани от обществените служители. Може да се каже, че корупцията се е превърнала в съпътстваща част от бизнессредата, заключава още изследването.

Корупцията си остава и най-сериозният проблем пред бизнеса. Веднага след нея фирмите са поставили неблагоприятните условия за развитие на бизнеса, ниските доходи, бедността и престъпността. На фона на тези устойчиви проблеми се засилва усещането за политическа нестабилност, пишат авторите на изследването. Оценките за политическата обстановка са сравнително благоприятни през цялата 2003 г., но само за 3 месеца се променят значително в негативна посока, добавят те.

ПЪРВЕНЦИ

С някои изключения оказваният от различните професионални групи корупционен натиск запазва досегашните си стойности, се казва в изследването на "Витоша рисърч". Начело на класацията са митническите и полицейските служители, следвани от лекарите. Според резултатите има покачване при всички представители на съдебната система, като най-забележимо то било при прокурорите. Другите две професионални групи, при които е регистриран по-голям натиск, са кметовете и общинските съветници, както и народните представители. Намаление се забелязвало при политиците, служителите в министерства и данъчните. Най-голям бил спадът при университетските преподаватели.

В оценките за разпространение на корупцията в представите на бизнеса по институции продължават да водят митниците, следвани от системите на съдебната власт и на МВР. Според авторите на изследването в рамките на година се забелязва намаление за митниците. В най-благоприятна ситуация и най-некорумпирани в представата на бизнеса продължават да са журналистите и образователната система.

ОТГОВОР

Агенция "Митници" е загрижена от обявеното лидерство на митничарите в класациите за корупция, казаха оттам. Според тях митът за лошите и корумпирани служители на митниците се подхранвал, защото в анкетните карти при тези проучвания вероятно отсъства въпросът колко пъти в годината запитаните се срещат реално с митнически служители и колко пъти именно те са им поискали подкуп. Според агенцията, ако при проучванията се задават точно формулирани въпроси, вероятно класацията на най-корумпираните области ще изглежда по-различно. Оттам допълниха, че през 2003 г. инспекторатът е работил по 955 преписки. Извършил е 419 проверки, като 243 са били по сигнали на граждани и фирми. Като верни обаче били потвърдени само 70 от сигналите.
6
510
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
18 Март 2004 02:39
Верно е ама какво от това.....
18 Март 2004 08:32
На кой му изнася митничарите да са в челото на класацията? Никъде в статията не се споменава "митница" или "митничар"?!?! Май крадеца вика: "Дръжте крадеца"? :-))
18 Март 2004 09:57
Ако анкетата е като тази на Радост Драганова от вчера, ще излезе, че всички са рецидивисти.
18 Март 2004 15:17
Защо са омешани нещата тук? Обществените поръчки (както и всякакви конкурси) у нас се КУПУВАТ. А с митниците работата е друга - като с катаджиите.
18 Март 2004 18:05
Корупцията се увеличава, подкупите стават по-големи
......................................... ......................................... .
А КОРУМПИРАЩИ И КОРУМПИРАНИ, ДАДЕНИ НА СЪД...- 0/ НУЛА/ БРОЙКИ , ДАЖЕ /-/МИНУС?!?
18 Март 2004 18:11
Ми се купуват бе, Старши, нали е ПАЗАРНА ИКОНОМИКА.
И не САМО у НАС.
"Подкупа е смазочното масло на Демократичната Машина. Ако не се слага, тя скърца."
Казват, че от Чърчил.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД