Изоставените от родителите деца и сираците занапред ще се ползват от повече закрила и права и ще попадат в домове само в краен случай. Системата за настаняването им в такива институции се променя изцяло. Нарастват и отговорностите на екипите в домовете. Това става ясно от новия правилник на МОН за домовете за отглеждане на деца, лишени от родителски грижи.
Съдбата на тези деца занапред няма да се решава еднолично от директорите на домовете, както е сега. Дали детето да бъде настанено в дом и за какъв период вече ще решават районните съдилища. За да не се отказва грижа на детето до излизането на съдебното решение, шефовете на дирекции за социално подпомагане ще издават временни заповеди за настаняване.
Преди това обаче те трябва да са изчерпали всички други възможности - да са проучили варианта за оставане на детето при биологичните му родители, за настаняване при роднини, осигуряване на приемно семейство или осиновяване. Досега липсваше такова изрично изискване.
Съдът трябва да се произнесе и за всички вече живеещи в домове малчугани. Това на практика означава, че съдилищата трябва да преразгледат случаите на 6000 настанени в интернати деца. Съдиите могат да удължат за определен период срока на настаняване или да го отменят, като разпоредят кой да се грижи за детето. За тези, които са в опасност, пък се въвежда спешна мярка полицейска закрила. Те ще се настаняват за известен период от време в домове по бърза процедура.
Основната цел на промените е да няма деца, които живеят през цялото си детство в домове. Престоят там трябва да е максимално кратък, като се направи всичко възможно за връщане в семейна среда, обясни шефката на отдел "Специални училища в МОН" Пешка Коркинова. По данни на МОН благодарение на затегнатия контрол броят на малчуганите в домовете е спаднал в последните години от 9000 на 6000.
ОРГАНИЗАЦИЯ
Нов ще бъде и редът за организация на работата на домовете. Децата ще бъдат разделени на 3 групи - такива, които спят 7 дни в дома, такива, които се прибират за уикенда при семейството или роднини, и такива, които седят в дома само за през деня, за да може да им се оказват по-адекватни грижи. Педагогическите екипи пък ще изготвят план за развитие за всяко дете поотделно. В него ще се посочва как ще се комуникира с роднини и кой какви отговорности носи.
|
|