В България има драстично разминаване между изискванията на бизнеса и уменията и знанията, които предлага пазарът на труда. Проблемът с кадрите става все по-остър. Това е мнението на българските компании, обобщено от председателя на БСК Божидар Данев, който бе домакин на конференция "Доброто образование - предпоставка за стабилна икономика". "Очакваме от държавата да ни предостави обучени кадри, сравними с тези в Европа", категоричен е директорът на "Човешки ресурси" в "Солвей Соди" Ивелин Димитров. Фирмите настояват да се променят учебните програми, като се наблегне на специалните предмети и практическите умения.
По тази причина "Овергаз" инициира създаването на нови специалности - газов техник и топло- и газоснабдяване, каза Евгений Градинар, директор "Човешки ресурси" в газовата компания.
Задължителни стажове и професионална специализация още от средното училище, както и строг контрол при издаването на дипломи и сертификати са само част от мерките, които предложи вицепремиерът Лидия Шулева. Работодателските организации ще трябва да се включат по-активно в системата на образованието чрез осигуряване на стажове, стипендии и изготвяне на списъци с търсени специалисти, които да се предоставят на специалните училища.
Икономическото, социалното и просветното министерство заедно с бизнесорганизации и експерти започват подготовка на реформи в образованието.
"72,6% от трайно безработните у нас нямат никаква професия и са с основно образование", припомни Лидия Шулева. Според нея онези, на които не им се учи висше образование или нямат достатъчно капацитет за това, отрано трябва да си изберат занаят.
Туристическият бранш изпитвал глад за подготвени камериери, администратори, готвачи, сервитьори, а специалните училища обучавали учениците на мениджмънт. В много училища се подготвят кадри за браншове, които или са на ръба на оцеляването, или скоро ще бъдат ликвидирани, каза още вицепремиерът.
СТАТИСТИКА
Само 38% от работодателите са удовлетворени от знанията и уменията, които техните служители получават от университетите. Около 40% са доволните от средните специални училища, сочат данни от изследване на "Алфа рисърч". Въпреки това обаче 71% от фирмите отказват да си сътрудничат с някое учебно заведение. 23,6% от предлаганите работни места през 2002 г. са в сферата на индустрията, 25,6% - в селското стопанство, и 50,7% - в сектора на услугите, пише в изследване на БАН. Отраслите, които трайно привличат работна ръка през последните 3 г., са финансовото посредничество, операциите с недвижимо имущество, отбрана и държавно управление.
Бизнесът "страда " от липса на квалифицирана работна ръка поради простия факт, че държавната поръчка в образованието тотално се разминава с нуждите от съответни кадри от една страна и от друга - че липсва механизъм за окуражаване на фирмите да "инвестират" в подготовката на необходимите им кадри! Нароилите се през последните години университети, филияли и обикновени ментета освен, че осигуряват пълна заетост на хоноровани академични труженици, бълват и многобройни кадри със съмнително качество и потенциял.
Друг феномен на родния пазар на труда се изразява в максимата - много вожд малко индианец...И най- дребният собственик се стреми в кратки срокове да стане работодател и да печели от чужд труд което определено води до дефицит на кадри в определени области.
Разбира се това са грешки на растежа и няма да е далеч времето, когато неумолимият закон за търсенето и предлагането ще си каже думата...
До тогава пак ще ни е виновен някой друг...