:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,895
Активни 768
Страници 1,362
За един ден 1,302,066
Министрите Шулева и Дамянов обещават реформа в образованието

Бизнесът страда от недостиг на квалифицирана работна ръка

Само 40% от работодателите са доволни от квалификацията на кадрите си с висше и средно образование
В България има драстично разминаване между изискванията на бизнеса и уменията и знанията, които предлага пазарът на труда. Проблемът с кадрите става все по-остър. Това е мнението на българските компании, обобщено от председателя на БСК Божидар Данев, който бе домакин на конференция "Доброто образование - предпоставка за стабилна икономика". "Очакваме от държавата да ни предостави обучени кадри, сравними с тези в Европа", категоричен е директорът на "Човешки ресурси" в "Солвей Соди" Ивелин Димитров. Фирмите настояват да се променят учебните програми, като се наблегне на специалните предмети и практическите умения.

По тази причина "Овергаз" инициира създаването на нови специалности - газов техник и топло- и газоснабдяване, каза Евгений Градинар, директор "Човешки ресурси" в газовата компания.

Задължителни стажове и професионална специализация още от средното училище, както и строг контрол при издаването на дипломи и сертификати са само част от мерките, които предложи вицепремиерът Лидия Шулева. Работодателските организации ще трябва да се включат по-активно в системата на образованието чрез осигуряване на стажове, стипендии и изготвяне на списъци с търсени специалисти, които да се предоставят на специалните училища.

Икономическото, социалното и просветното министерство заедно с бизнесорганизации и експерти започват подготовка на реформи в образованието.

"72,6% от трайно безработните у нас нямат никаква професия и са с основно образование", припомни Лидия Шулева. Според нея онези, на които не им се учи висше образование или нямат достатъчно капацитет за това, отрано трябва да си изберат занаят.

Туристическият бранш изпитвал глад за подготвени камериери, администратори, готвачи, сервитьори, а специалните училища обучавали учениците на мениджмънт. В много училища се подготвят кадри за браншове, които или са на ръба на оцеляването, или скоро ще бъдат ликвидирани, каза още вицепремиерът.



СТАТИСТИКА

Само 38% от работодателите са удовлетворени от знанията и уменията, които техните служители получават от университетите. Около 40% са доволните от средните специални училища, сочат данни от изследване на "Алфа рисърч". Въпреки това обаче 71% от фирмите отказват да си сътрудничат с някое учебно заведение. 23,6% от предлаганите работни места през 2002 г. са в сферата на индустрията, 25,6% - в селското стопанство, и 50,7% - в сектора на услугите, пише в изследване на БАН. Отраслите, които трайно привличат работна ръка през последните 3 г., са финансовото посредничество, операциите с недвижимо имущество, отбрана и държавно управление.
28
847
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
17 Март 2004 21:46
Бизнесът "страда " от липса на квалифицирана работна ръка поради простия факт, че държавната поръчка в образованието тотално се разминава с нуждите от съответни кадри от една страна и от друга - че липсва механизъм за окуражаване на фирмите да "инвестират" в подготовката на необходимите им кадри! Нароилите се през последните години университети, филияли и обикновени ментета освен, че осигуряват пълна заетост на хоноровани академични труженици, бълват и многобройни кадри със съмнително качество и потенциял.
Друг феномен на родния пазар на труда се изразява в максимата - много вожд малко индианец...И най- дребният собственик се стреми в кратки срокове да стане работодател и да печели от чужд труд което определено води до дефицит на кадри в определени области.
Разбира се това са грешки на растежа и няма да е далеч времето, когато неумолимият закон за търсенето и предлагането ще си каже думата...
До тогава пак ще ни е виновен някой друг...
17 Март 2004 22:22
Na vseki s malko poveche ot dva prusta mozuk mu e doshla ideiata che mai e po-dobre da uchi ili rabori na Zapad ili da pase kozi na Selo. Vsichki dvoikari stanaha chenchagii ili se svurzaha s prestupnite gruporovki. Otlicnicite otkazvame da raborim za tiah. Taka che mnogo dobre che tova se usesta. - Otlichnik
17 Март 2004 23:03
Добре де, тия фирми като имат такива свръх очаквания към персонала си, също такива ли свръх заплати дават.
И колко от тези фирми организират квалификационни курсове за персонала си. Сигурно се броят на пръсти.
И кои са тия луди, които очакват след университета някой да е точно за длъжността в компанията им подготвен. На всякъде има период на адаптиране, аи компанията трябва да влага средства също за квалификацията на служителите си (не само работещите)...Но по-лесно е да се оплакваш, е нямаш избор от добри специалисти.
17 Март 2004 23:15
Аман от реформи в образованието и всяка следваща, все по-калпава. Имаше си техникуми, в които се влизаше с приемен изпит и се държеше матура. Като се направят централизирани комисии за проверка всичко си идваше на мястото. Но реформата от 1998г какво направи уеднакви гимназиите с техникумите, защото се страхуваха, че трябва да закриват училища. Въведе музика и изобразително изкуство. Нищо лошо, но децата учат всеки ден по 7 ч и като гледат как депутатите работят в НС, започнаха да бягат от последните часове. Пък защо да се мъчат да учат, като без много да се стараеш получаваш диплом Добър 3, 50 и може да влежеш в свободния университет, ако родителите имат пари.
С лицензирането на училищата всички се писаха професионални гимназии, защото има по-вече общообразователни предмети и не се налага съкращения на учители. А знаете ли как се провежда практика в училище, събират се пари от децата защото училището няма пари. Аз също мисля, че техникумите трябва да обучават средни техници и технолози, които да отиват да работят. Който ще следва да учи в гимназия. Затова съм да има степени в образованието 7кл, 10кл, 12кл и който до където стигне, а не като сега няма матури и да не са безработни или да не ходят в казармата учат до 13кл.
18 Март 2004 01:31
Аха, и да ми плащат 250 лв да мизерувам, а осигуровките - върху МРЗ. Що не си ....... .........!
18 Март 2004 01:52
Абе некой нема ли да ми даде малко тутун да си свием една цигара , че забравих да си купим от лавката "БУЗЛУДЖА" ?!?!?
18 Март 2004 02:06
Не се връзвайте на тези приказки. Когато ние учехме, комунистическите и комсомолските секретари правеха бизнес, крадеха държавното и трупаха пари. Ние изучихме, те забогатяха. Аз на капиталисто-комунист за 200 лв. НЕ БАЧКАМ.....
18 Март 2004 02:11
Ооо, Незнайко, здрасти Де са затри вчера, да та не бе насмел драматичен махмурлук? Немаше с кой да си каже човек приказката, сал некви фичозни войни са водеха и пълна тишина под другите теми.
18 Март 2004 03:32
Докато ви чета, се чудя - луд ли съм, или съм попаднал на неправилно място в неправилно време! Аз лично съм завършил в СУ "Климент Охридски" една хитра специалност, за която и до днес всички искат да имат диплома, но отдавна не работя по нея. В последните години работих като професионален шофьор, търговец, авто-монтьор и не знам какво още. Където обаче и да отида да попитам за работа, първият въпрос е не "какво можеш", а на колко си години. Тъй като съм роден през 1956, отговорът е "съжаляваме". Така че за мен въпросът не е до квалификация, а до нежеланието на работодателите да наемат хора с опит. Сами направете извод "защо"!
18 Март 2004 08:20
Ами само като им погледнеш изискванията на работодателите, ти става ясно, защо остават разочаровани. Да искаш перфектно владеене на три езика, като сред тях освен задължителния английски - немски, френски или италиански, да имаш сто години стаж по специалността, да не си жена, да нямаш деца, ако е възможно и семейство да нямаш, за да живееш в офиса, да нямаш претенции за заплащане, да жонглираш с ябълки и какво ли не още. И всичко това - за да не назначат двама или трима души, които да са си специалисти в областта си.
18 Март 2004 08:58
Зелено, забрави да споменеш и възрастта - да си под 30 г. За да е сигурно, че няма да те вземат на работа. Има противоречие със стажа, но това е за по-сигурно.

Статията е тъпа, но на конференции се приказва какво ли не.
18 Март 2004 09:24
БИЗНЕСЪТ НАЙ-МНОГО СТРДА ОТ НЕГРАМОТНИТЕ СИ БИЗНЕСМЕНИ ,
КОИТО СЕ ПОЯВИХА ОТ НИЩОТО С КРАЖБИ И ИЗМАМИ В ТАЯ
ДИВА ДЖУНГЛА ОТ НЕДОДЯЛАНИ ЗАКОНИ.
САМИТЕ '' БИЗНЕСМЕНИ'' НЕ ЗНАЯТ КАКВО ИМ ТРЯБВА, ЗАЩОТО И
ЗА ТОВА СЕ ИСКА ЗНАНИЕ. А ПРИВАТИЗАЦИЯТА БЕ ДА КУПИШ НЕЩО
ЗАВОД , ОБЕКТ БЕЗ ПАРИ И ДА МУ ИЗПОЛЗВАШ РЕСУРСИТЕ КАТО
ВЗЕМЕШ ПАРИ БЕЗ ДА ДАДЕШ, ЗАЩОТО НЯМА ОТКЪДЕ.
АБЕ АБСУРДНА ДЪРЖАВА , НЕГРАМОТНИЯ НЕ МОЖЕ ДА СИ НАМЕРИ
ГРАМОТНИ ДА МУ РАБОТЯТ БЕЗ ПАРИ. ПУТКИНИ РАБОТИ
18 Март 2004 09:33
Проблем действително има и той ще се задълбочава! Никой не се е родил научен и никой не може да придобие опит само от теория, но това е едната страна на монетата защото който и да било работодател иска работника / служителя да бачка, а не да го обучават от А до Я (да не забравяме, че опита се придобива с време и много грешки). В същото време заплащането е смехотворно не зависимо от знанията и опита просто защото такова е нивото - в крайна сметка цената на труда е само една компонента от цената на крайния продукт. Рано или късно пазара сам ще регулира този процес, но за да стане това е наложително едните да имат реална представа за уменията си - съответно реални претенции за заплащане, а другите да оценяват по достойнство реалните знания и умения. И на всички трябва да им е ясно, че времената на феодализма са безвъзвратно отминали както и тези на комунизма. Отношенията работодател - работник не са нищо повече от бизнес - т.е. страните трябва да са доволни един от друг, в противен случай ще си повтаряме стария виц "они се правят че ми плащат, а я се праим че им бачкам".
18 Март 2004 09:38
Туристическият бранш изпитвал глад за подготвени камериери, администратори, готвачи, сервитьори, а специалните училища обучавали учениците на мениджмънт


Все едно да Чистотата да реве , че техникумите не бълват квалифцирани хигиенисти
18 Март 2004 11:06
Наистина проблема с качеството на образованието ни е катастрофален.Като сравнявам моите знания с тези на моите родители и по-възрастните ми познати и колеги, виждам , че са много посредствени. Аз все пак учих в зората на "прехода". А новоизлизащите са пълни награмотници. При жена ми има завършили икономика и не разбират нищо от ДДС и др.елементарни неща.Майка ми която е учителка пред пенсия, казва, че има преподаватели по математика в гимназиите които са на нивото на нейни ученици от 10-ти клас.
При мен пък има 3 - 4-ма, завършили в Англия и Холандия. К'во да говорим! Имам чувството , че там са ги учили само да се дуят и да прикриват незнанието си чрез пози. А за духовност, морал и интелект да не говорим.
18 Март 2004 11:18
Kakvato zaplatata takava i kvalifikaciqta. Ne moje kato rabotodatel da imash visoki iziskvaniq, a da predlagash nisko zaplashtane.
18 Март 2004 12:22
Още малко и ще започне да им светват лампичките. Бизнесът им западал!!!!!. Ами как няма да запада като се назначават хора на работа без нужната квалификация и образование" живият пример завършил зооинженерство сега се изявява като журналист.
А пък с тия платени дипломи какво може човек да очаква.А пък изпитите как се вземат оле оле. Синът ми е студент и ми казва така- всички които сме приети държавна поръчка ни цедят през най ситното сито, защото не си плащаме достатъчно - е как да го разбирам - и после казва така- всеки си е определил таксата от 160 до 200 лв. на изпит. ако искаш учи , ако искаш плащай това е. Жалко много жалко за българската младеж.
А нали съм вътре в нещата виждам много добре виждам как се назначават служители без нужното образование и квалификация, защо са им професионалисти -те търсят послушници- а не работата да върви !
Боли ме много ме боли
18 Март 2004 12:46
Да не би случайно и бизнесът да е цвете за мирисане, че очакваме другото да е наред. Като искат добри кадри, да инвестират в тях. Бизнесмените искат само да получават на готово, но не и да дават. За без пари - толкова работа.
18 Март 2004 13:41
Т.нар. бизнес най добре трябва да знае, че всяко нещо си има цена.
Когато плащат между 1/10 и 1/8 от парите за аналогичен труд в Германия, не могат да очакват качествените хора да отидат при тях. След като си купувам Мерцедеса/Опела/Реното и т.н. на цената на която я купува немският специалист, защо да работя за българският "бизнес" на 1/8 от цената?
А т.нар. бизнес какво направи - данъци ли плати за да се инвестират в образованието или пък си изпрати служителите да се квалифицират?
Смешен плач....
18 Март 2004 13:46
А господин Б. Данев с какво образование и каква квалификация има? Интересно в стопанската камара какви ли са специалистите!?
18 Март 2004 14:32
Ак даваха прилични заплати спецове по финанси от Оксфорд щяха да дойдат да работят в България. Университетите (и на тях да им е.. м..та) не са изцяло виновни за това. Стандартните изисквания към новопостъпващ на работа са да е спец по всичко, с 15 години стаж, да е съгласен на 250 лв месечно минус глоби за "стимулиране" и ако може да е на 25 години. Не се учудвайте, че при тези изисквания всеки, който има нещо в главата се омита в чужбина.
18 Март 2004 14:47
Be kato iskali kadri s kvalifikaciq kato ot zapadna evropa, da si naemat zapadnoevropeici. Da vidim koi she im raboti za smeshnite zaplati. (Ma da ne vi razpravqm kolko ime kvalifikaciqta, mai razlikata idva samo ot zaplatkata)
Vidqh vyv foruma dosta dobri tylkuvaniq na problema i moga da se prisyedinq s dobavkata che tozi problem shte se izostrq ne samo zaradi nedobrata kvalifikaciq, ami i poradi namalenata rajdaemost za poslednite 13 godini. Veche se zatvarqt uchilishta zaradi lipsa na uchenici, skoro vreme nqma da mogat i dyrjavnite porychki da se zapylnqt po vuzovete. Tova obache bi se otrazilo efikasno na rasteja na zaplati, poneje togava tyrseneto na rabotna ryka shte byde po golqmo ot predlaganoto. Tyi che vsqko zlo za dobro
Obache vse pak sistemata na obrazovanie e dosta otvorena kym hora sys jelanie za uchene. Stiga da si nablegne chovek parcalkite moje dosta dobyr specialist da izleze ot nego. Opredeleno bi bilo prekrasno ako se nablegne na stajove po vreme na obuchenieto, za da vidi vseki uchenik i student kyde leji granicata mejdu teoriqta i praktikata. No v tozi proces trqbva da vzeme deino uchastie "biznesa", a ne samo da civri kato nezadovolena nimfomanka.
18 Март 2004 14:52
Ами държавата наистина е виновна, за това няма спор - че е докарала образованието до това дередже. Да не ми обяснява никой, защото на един преподавател там са отпуснати по 250 лв. заплата, за които повече от нас и пръста си няма да мръднат - пък после чакай тия хора да се мотивират да дадат най-доброто от себе си, а не да гледат как да заработят нещо на частно или да искат подкупи.
А за бизнеса - тези пичове като вземат да плащат на университетите, тогава да изискват. Защото още един компютър не са им купили, ама искат да имат например програмисти, обучени в най-новите технологии. Да не говорим, че и по косвения път на финансиране на образованието - чрез данъците - те се правят все на тарикати и гледат как да изкръшкат. За справка - има неплатени около 2 милиарда данъци от бизнеса, а същевременно тия се сърдят, че държавата не знам си какво не им осигурявала. Ми и аз да съм, и аз няма да им осигурявам.
18 Март 2004 15:53
Е баси и държавата.
Липсвали квалифицирани кадри- камериери, келнери и готвачи.
И това ако ми е икономика. Супер технологичните специалисти на третя свят.
Като гледам в скоро време и ядрените енергетици и физици ще им се наложи да си търсят работа зад граница.

А в европа се търсят инженери, програмисти и т.н. Ето къде е разликата.
18 Март 2004 16:17
Българското образование все още е доста добро. Може би е по добро от това в редица западни страни. Проблема е че се е изменила вече структурата на икономиката. Вече не са нужни висококвалифицирани технически специалисти и специалисти с висше образование. Политиците почти успяха да деиндустриализират страната. А за липсата на келнери, готвачи и прочие- причината е изключително ниските заплати за тези професии.
18 Март 2004 19:44
Проблем с образованието има и то доста сериозен.
Има прекалено много университети и раздути специалности, който не е искал не е завършил. От една и съща специалност излизат 200 човека от УНСС, 200 от СУ, 100 от НБУ, 600 от други университети в страната всяка година. Кажете ми как една доста неразвита икономика като Българската ще им осигури работа.
Аз съм завършил УНСС и съм свидетел на това колко човека си взинат изпитите като си плащат или с чужди проекти. Аз съм се явявал на изпити без да съм прочел един ред и съм ги взимал с 5 или 6. Да не говорим за отално незаинтересованите преподаватели с остарели знания. Имал съм професори на които сме им се смеели по вереме на лекция защото приказват смешни неща за които несъм сигурен дали са били верни дори през 80те.
От друга страна стоят работодателите които искат да получат кадри на ниво готови да работят за без пари. Със невъзможните си изисквания :

Пример :
Software Developer
ASP, ASP.Net, PHP, VBS, Delphi
Windows programming - Win32, GUI, COM, ActiveX
Microsoft Visual Studio, Visual C++, ATL/MFC
Java Servlets & JSPs; Struts
JDBC/JTA; SQL (Oracle or MS SQL)
Good knowledge of English and German languages
French is a big plus
Master of Computer Sciences
At least 5 years of expiriance in similar position
The successfull candidate should be under 28 yo.

Кажете ми сега, кой е виновен??????
18 Март 2004 20:00
Най-важното, което са казали работодателите на тая среща и което естествено го няма в съобщението е, че 1/3 от свободните места са за инженери Преди 2 години търсенето на инженери е било 20%. От такива специалисти се нуждае бизнеса, който е в подем, а не от политолози, социолози, театрали, чалгаджии, пишман-финансисти и т.д.
18 Март 2004 21:32
На срещата е съобщено, че почти 50% от българските фирми са твърдо решени да направят нови инвестиции и да увеличат работните места през 2005г.

Райчев да си научи журналята, кое е важно и кое маловажно. Няма нужда да ни пълнят главите с турлюгювеч от числа, още повече, че нищо не им говорят. Да хване 1 - 2 съществени числа, да ти осмисли, ако може да ги обясни, защо са такива, а не онакива и да ходи на дискотека.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД